Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Asie
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Realitní poradna

foto poradce vizitka
Jana Štěpánková
foto poradce

Jana Štěpánková

jednatelka společnosti

REDICO s.r.o.

Realitní činnosti se věnuje od 90. let. Je jednatelkou a majitelkou realitní a poradenské společnosti REDICO s.r.o. Řadu let publikuje v tisku, na internetu, realitní činnost přednáší jako odborný lektor na Vysoké škole realitní - Institut Franka Dysona s.r.o., pořádá specializované kurzy pro začínající i zkušené realitní makléře či realitní společnosti. Patří k těm, kteří kladou absolutní důraz na komplexnost, profesionalitu a etičnost realitního obchodu. A o tom, že je to správná cesta, svědčí řada stálých a vracejících se spokojených klientů z řad fyzických osob i velkých společností.
foto poradce vizitka
Mgr. Jitka Plšková
foto poradce

Mgr. Jitka Plšková

právnička

Realitní kancelář STING

foto poradce vizitka
PhDr. Lenka Weberová
foto poradce

PhDr. Lenka Weberová

jednatelka

Realitní kancelář Weber a spol.

Realitní kancelář provozuje v Praze od roku 1992. Již v roce 1996 jí byl udělen titul „Zlatá makléřská berla“ za kvalitu poskytovaných služeb. Kromě klasické realitní činnosti publikuje odborné články a také poukazuje na nešvary realitního trhu. Prodej realit řeší komplexně včetně technické, právní a ekonomické stránky věci. Mnohaleté zkušenosti a zavedená klientela ji řadí mezi profesionály realitní branže. Majitelům nemovitostí poskytuje bezplatné poradenství.

Stálá poradna realitního portálu Reality.iDNES.cz

Poradna

poradna ilustrace

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

tým poradců realitního serveru Reality.iDNES.cz

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, rád bych se zeptal co vše je třeba zařídit pokud po zemřelém s Českým občanstvím zůstala nemovitost na Slovensku. Děkuji za rady
Jiří
Ilustrační snímek

Nejdříve bude zahájeno dědické řízení. Pověřený notář Vás vyzve i k doložení tržního ocenění všech nemovitých věcí, které jsou předmětem dědického řízení. Vzhledem k uvedenému je třeba nechat zpracovat slovenskou realitní kanceláří tržní ocenění Vámi uvedené nemovitosti na Slovensku.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

ostatní
Vlastním polovinu domu, druhá polovina byla v exekuci. Koupila ji realitní kancelář, která mi teď vyhrožuje tím, že mě dá k soudu. Nabídli mi, že můžu koupit jejich polovinu, nebo oni mou a nebo půjdeme k soudu. Mám nějaké jiné možnosti ? Mohu si nechat svou polovinu a kancelář svou s tím, že ji bude například pronajímat?
Kristýna
Ilustrační snímek

Jestliže máte nemovitost v podílovém spoluvlastnictví s RK, můžete se domluvit, kdo jakou část nemovitosti bude užívat. Pokud je to možné, můžete Prohlášením o rozdělení práva k nemovité věci rozdělit nemovitost na spoluvlastnické podíly. V případě, že se nedohodnete, může spor rozhodnout soud.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

dražba / aukce nemovitosti
Dobry den, vydrazila jsem byt pres nedobrovolnou drazbu. Vse je vesmes vyresene, pouze resim s bytovou spravou revitalizaci domu, ve kterem se byt nachazi. Exekutor mi sdelil, ze i tento dluh byvaleho majitele, ktery se vztahuje na revitalizaci domu a bude splacen jeste vice let, by nemel na byte pretrvavat, tedy ja bych nemela byt povinna jej platit a byt by mel od tohoto dluhu byt ocisten. Nahodou jsem ale narazila na nazor jineho pana exekutora, ktery zastava nazor, ze pomernou castku - to znamena od meho vydrazeni - bych mela prevzit. Je tento problem nejak resen zakony, pripadne existuje nejake rozhodnuti nejvyssiho soudu ci neco podobne? Dekuji moc za radu.
Dasa
Ilustrační snímek

Nemovitost nabýváte okamžikem příklepu a nevztahují se na Vás dluhy minulého majitele. Od okamžiku nabytí nemovitosti jste však povinna platit všechny následující závazky, které jsou s vlastnictvím spojené.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, teta chce pronajmout dům, může do smlouvy udat, že pokud najde kupce, musí se nájemníci vystěhovat? má na to vůbec jako majitel domu právo, nebo musí čekat, až uplyne nájemní smlouva? Děkuji předem za odpověď
Tereza
Ilustrační snímek

Nájemní smlouva může být uzavřena na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 3 měsíce, a nebo na dobu určitou, kterou je třeba dodržet. Záleží na tom, jak dlouho bude tetě trvat hledání kupce. Doba trvání nájemní smlouvy a eventuelní prodej by se mohly dostat do kolize. Dále si nedovedu představit, že dům bude pronajat a nájemce bude neustále vyrušován prohlídkami objektu  s potenciálními kupci. Tuto situaci je třeba dobře zvážit.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den, mám dotaz vybrali jsme si krásný byt při prohlidce byla majitelka a makléř z RK. Na bytě jsme se domluvili s majitelkou že hned druhý den zaplatíme nájem a mužeme bydlet do toho se přidal makléř že za rezervaci bytu chce 10 000 Kč je to možné když je sedná o rezervaci " přes noc" může si makléř vůbec dovolit si vzít tolik ? děkuji - otázka upravena poradcem
Anežka
Ilustrační snímek

Celou situaci jste asi špatně pochopili. Makléř „a priori“ nepožaduje peníze na rezervaci, ale provizi za zprostředkování nájmu. Měl by to uvést v nabídce, avšak většina RK tak nečiní.  Pokud s tím nesouhlasíte, hledejte jiný byt.  Makléř  sice zprostředkovává  pro pronajímatele a ten by tuto službu měl zaplatit, aby získal zakázku, nabízí své služby zdarma a provizi požaduje od Vás.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

smlouvy
Dobry den,chceme koupit RD,ktery je podle kastastru vlastnen manzeli. RK nam poslala navrh Rezervacni smlouvy,ze ktereho je patrne,ze majitele domu se nechavaji zastupovat pri prodeji treti osobou.Muzete prosim napsat na co si v takovem pripade dat pozor? Mam z cele transakce obavy nebot skutecni vlastnici nebudou podepisovat zadnou smlouvu,abychom se tedy nedostali do nejakych problems.dekuji
V.Tomanova
Ilustrační snímek

Způsob zastupování prodejce třetí osobou je zcela legitimní. Ke kupní smlouvě však musí být přidána úředně ověřená plná moc, ze které je patrné, že zmocněná osoba má právo smlouvu podepsat, přijmout finanční prostředky, atd. Doporučuji Vám nechat si všechny dokumenty zkontrolovat právníkem.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den, prosím Vás o radu. Právě jsme koupili družstevní byt, ale druhý den po převodu peněz (družstevní podíl jsme ještě nepřevedli) jsme zjistili, že v bytě umřel bývalý majitel a jeho tělo se v bytě rozložilo a zjistili jsme, že v bytě nebyla provedena ani žádná sanace. Poté, co jsme se toto dozvěděli, chceme odstoupit od smlouvy o převodu družstevního podílu a vrátit peníze. RK Remax to ale nepovažuje za důvod k odstoupení a vyžaduje při odstoupení jejich provizi 50 tisíc a 50 tisíc převodci za neposkytnutí součinnosti s převodem. Velice prosím o Vaší radu, jestli je pro tuto situaci nějaké řešení.
Ondřej
Ilustrační snímek

Nerozumím zcela situaci, že jste převedli peníze a nepřevedli družstevní  podíl. Pokud jsou peníze u schovatele, jsou stále vaším majetkem. Pokud jste nedostali adekvátní informace o bytě a není hygienicky způsobilý, žádejte své peníze zpět a neváhejte použít služeb advokáta. Takový postup se Vám vždy vyplatí.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den,
Vydražila jsem nemovitost, a následně byl zařazen do předražků, proč?
Markéta
Ilustrační snímek

Dle zákona č. 79/1896 ř.z., který platil do r. 1951, znělo: „nedosahuje-li nejmenší podání, z kterého byl udělen příklep, tří čtvrtin odhadní ceny nemovitosti a příslušenství, může dražba předražkem býti neúčinnou.“ V souladu se zákonem č. 396/2012 Sb. zjistíme, že i dnes je hlavním motivem zákonodárce zvýšení výtěžnosti dražeb. Pakliže se tak stalo, měla jste být ve lhůtě tří dnů vyzvána ke zvýšení nejvyššího podání a dorovnání předražku.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den ,chtěla jsem se zeptat když budeme kupovat barák i s pozemkem (oplocenou zahradou u baráku) a nad naší zahradou je obecní pozemek jestli nám obec muže nařídit koupit si ten zbytek pozemku jako jeden celek i když o něj nemáme zájem? Děkuji za odpověd.
Marie
Ilustrační snímek

Z Vašeho dotazu  není patrné, od koho budete dům s pozemkem kupovat. Pokud je prodávajícím obec, může si stanovit své podmínky. Pokud kupujete od jiné osoby, obec Vám nic nemůže nařídit.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

smlouvy
Dobry den, vramci SJM vlastnime s byvalou manzelkou kazdy 1/2 bytu. Po rozvodu hodlam odkoupit jeji polovinu. Jaky je postup a budu platit dan z nabyti, kdyz se jedna o muj byt (aktualne vlastnim 1/2) Dekuji
Ladislav
Ilustrační snímek

Odkoupíte-li od bývalé manželky její část bytu, budete platit daň z nabytí nemovitosti ve výši 4% z kupní ceny. Za tímto účelem je třeba sepsat klasickou kupní smlouvu.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den, chci prodat zahradu, na kterou je zapsáno věcné břemeno užívání. osoby oprávněné k užívání věcného břemene souhlasí se zrušením tohoto věcného břemene. Je možné tuto smlouvu se zrušením věcného břemene přiložit ke Kupní smlouvě na prodej výše uvedené zahrady, na katastrální úřad k žádosti na vklad.
Děkuji Mikulecký
Jaroslav Mikulecký
Ilustrační snímek

Rozhodující je, zda zahájené řízení má stejný okruh účastníků. Ve Vašem případě je třeba podat návrh na vklad výmazu věcného břemene, jehož přílohou bude Smlouva o zrušení věcného břemene a následně podat návrh na vklad vlastnického práva, jehož přílohou bude kupní smlouva.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

smlouvy
dobry den prodal jsem dum , ale ve smlouve jsem si nechal napsat predkupni pravo , kdyby ho kupec chtel prodat. Ted jsem zjistil ze nemovitost prodal aniz mi ji podle predkupniho prava ve smlouve nabidl. Lze narokovat neplatnost puvodni smlouvy , protoze nebylo toto predkupni pravo dodrzeno???
dekuji
petr
Ilustrační snímek

Záleží na tom, zda Vaše předkupní právo bylo sjednáno jako právo s účinky věcného práva a bylo zapsáno  na příslušném listu vlastnictví. Pokud ne,  tak Vaše žaloba na neplatnost smlouvy nemá šanci na úspěch.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den, zajímala jsem se u RK o nákup bytu, ve kterém je nájemník. RK tvrdí, že nemohou nájemníka vystěhovat, že to mohu až já, pokud byt koupím. Byt mohu odkoupit až v případě, že prodám ten, ve kterém bydlím nyní (potřebuji se přestěhovat kvůli péči o otce). Takže bych se potřebovala přestěhovat hned jak prodám. RK mě také přesvědčovala, ústně, že s vystěhováním nájemníka nebude problém, neboť byl o situaci informován. Při prohlídce bytu však nájemkyně oznámila, že se stěhovat nemíní. Chci se zeptat, zda je opravdu možné, že RK nemůže vystěhovat nájemníky z bytu, který chce prodat a jehož je vlastníkem. A zda je opravdu možné prodávat byty i s nájemníky se smlouvou na dobu neurčitou.Děkuji
Magda
Ilustrační snímek

Podle nové právní úpravy není možné, aby Vám kauce propadla jako smluvní pokuta. Pokud nájemce nedluží za nájem a služby s bytem spojené, jste vždy povinna kauci vrátit. Tato skutečnost nebrání případnému nároku na náhradu škody (např. po dobu než se Váš byt znovu pronajme).

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, pronajímám byt a již se mi několikrát stalo, že nájemníci sepsali se mnou smlouvu na dobu určitou a potom odešli ještě před ukončením nájmu. Ráda bych se zeptala, jestli mám nárok v takovém případě mít ve smlouvě napsáno, že pokud podají výpověď z nájmu dříve, než je ve smlouvě stanoveno, kauci si ponechám. Vždy informuju o všech okolnostech, které se bytu týkají. Zpravidla odcházejí, protože se stěhují k novému partnerovi atp. Děkuji za odpověď.
Milena
Ilustrační snímek

Podle nové právní úpravy není možné, aby Vám kauce propadla jako smluvní pokuta. Pokud nájemce nedluží za nájem a služby s bytem spojené, jste vždy povinna kauci vrátit. Tato skutečnost nebrání případnému nároku na náhradu škody (např. po dobu než se Váš byt znovu pronajme).

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

smlouvy
Dobrý den, se svým bývalým partnerem jsme v roce 2012 koupili napůl RD na hypotéku. Od roku 2013 dům užívám pouze já. Stále však máme oba 1/2 vlastnictví. Chtěli bychom vyřešit situaci a plné vlastnictví přenechat pouze mě. On do bytu již více neinvestoval a souhlasí s pouhým "přepsáním" své 1/2 na mě. Přemýšleli jsme o darovací smlouvě, přičemž by mě připadla daň z darování nemovitosti, která nečinní zrovna malý obnos. Tři roky tu již nežije, takže na osvobození od daně nemáme nárok (to se týká pouze bezprostředního jednání po užívání). Chci se zeptat, jestli je možné, aby mi svou 1/2 domu odprodal kupní smlouvou pouze za symbolickou částku? Jak se v tomto případě počítá daň? Bylo by to právně v pořádku? Žádné peníze po mě nechce, jen chceme vzájemně vyřešit vlastnictví. Zaplacení daně z darované nemovitosti nemám finanční prostředky. Děkuji mnohokrát - otázka upravena poradcem
Jana
Ilustrační snímek

Pokud jste s bývalým partnerem koupili v roce 2012 dům na hypotéku, předpokládám, že ji neustále splácíte a na domě má banka zástavní právo. V takovém případě nejste oprávněni činit jakékoli majetkové změny bez jejího souhlasu. Doporučuji Vám se nejdříve obrátit na příslušnou hypotéční banku a situaci s ní konzultovat. Z hlediska daní je rozhodující, zda Váš přítel má v bytě hlášený trvalý pobyt. Pokud ano, uzavřete kupní smlouvu např. za 1 Kč, nechte zpracovat znalecký posudek a z ceny zaplatíte 4% daň z nabytí nemovitosti. Pokud ne, počkejte až uplyne 5 let od data nabytí a následně uzavřete kupní smlouvu.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

smlouvy
Dobry den,
chci se zeptat. Mame velky dum se zahradou . 1/2 vlastní mamka, druhou mi ted otec daroval. Chceme si dum zrekonstruovat a udelat oddeleny byt. Bydli s nama ve vyminku i babicka s dedou. Tatka s nimi maji napsano v darovací smlouve vecne bremeno. Mamka dela problemy, svou polovinu na me prepsat nechce, vyhrozuje rozvodem. Nebo ze jeji cast bude pronajímat pofidernim lidem..
Chci se zeptat. Jde nejak udelat, smlouvou nebo pravni klickou.. Pokud se mamka bude dozadovat vyplaceni 1/2, budu ji muset vyplatit pak ze vseho (odhad na cely dum, moje cast, rodicu a babicky) nebo pokud dolozim, co jsem jiz zainvestovala a to se pak odcita.. Nebo jde oddelit moje a babicky a ze bych vyplacela jen cast domu,kde bydli rodiče? Jsem z toho zoufala, uz jsme s přítelem pul milionu do domu vrazili :-(
Nebo jak presvedcit mamku, aby ti prepsla cele..
G.
Ilustrační snímek

Vyvozuji, že Vy s matkou vlastníte jako podíloví spoluvlastníci rodinný dům a dědeček s babičkou mají v domě tzv. právo služebnosti bytu (dříve též věcné břemeno doživotního užívání). Matku nemůžete donutit, aby Vám svoji část darovala nebo se jí jinak vzdala. Pokud byste se dohodly s matkou na odkupu její části domu, vyplácela byste pouze její polovinu poníženou o věcné břemeno, které hodnotu domu snižuje. Pokud jste do domu investovala bez souhlasu matky, pak jste zhodnotila i její majetek a bez dohody  s matkou se Vám investice nevrátí. Další možností je sjednat průchod práva soudní cestou a požádat o zrušení spoluvlastnictví a následné vypořádání, o kterém rozhodne soud.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobry den. Před par dny jsem s paní co mi pronajímá byt podepsala nájemní smlouvu. Po dvou dnech mi u dveří za zvonily cizi lidi a dozvěděla jsem se ze paní neni přímá majitelka ale ze byt je v dedickem řízení s tim ze ona ma papír ze ji notář pověřil jako správce nemovitosti. Nemalý mi toto paní zdelit predem než jsem smlouvu podepsala? Dekuji
Veronika
Ilustrační snímek

Pokud uzavíráte nájemní smlouvu na byt, je třeba si předem ověřit, kdo je jeho majitelem. Z Vašeho dotazu není patrné, jaké jsou pravomoci oné správkyně nemovitosti (patrně jde o správce pozůstalosti). Pro úplné vyjasnění je třeba se seznámit s obsahem veřejné listiny, kterou je správce do funkce ustanoven. To nic nemění na skutečnosti, že Vás pronajímatelka měla se vším seznámit.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.Pokud uzavíráte nájemní smlouvu na byt, je třeba si předem ověřit, kdo je jeho majitelem. Z Vašeho dotazu není patrné, jaké jsou pravomoci oné správkyně nemovitosti (patrně jde o správce pozůstalosti). Pro úplné vyjasnění je třeba se seznámit s obsahem veřejné listiny, kterou je správce do funkce ustanoven. To nic nemění na skutečnosti, že Vás pronajímatelka měla se vším seznámit.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den,

chtěl bych si coby mladý živnostník pořídit malou chalupu prakticky kdekoli v ČR, kterou bych postupně rekonstruoval - a za pár let prodal. Rád bych začal s minimalistickým rozpočtem pár set tisíc, které mám, a zadlužoval se případně až při rekonstrukci. Nechci vydělat, ale splnit si sen a zároveň si tak naspořit na vlastní bydlení.

Považujete takovou myšlenku za reálnou? A mohl bych Vás požádat o radu, jak si stavení vybrat, aby bylo později prodejné za kupní cenu zvýšenou náklady na rekonstrukci?

Představuji si starou chalupu připojenou k elektřině a studní nebo připojením k vodovodu, s pozemkem okolo 1000 m2, která bude jednoho dne trvale obyvatelná - nicméně tím se u dané ceny dostávám k poměrně nezajímavým lokalitám. Byla by taková nemovistost po rekonstrukci prodejná? Nebo by bylo dávalo z hlediska budoucí prodejnosti lepší smysl se poohlédnout raději po chatce v atraktivnější lokalitě - která ale nikdy nebude k trvalému bydlení?
Vojtěch
Ilustrační snímek

Dobrý den, osobně považuji Váš nápad za rozumný, ale to berte jako neprofesionální názor – jsem právník nikoliv realitní makléř, takže situaci nedokážu zhodnotit obchodně, bohužel. Z profesního pohledu mě jen napadá, že na rekonstrukce rekreačních objektů se neposkytují hypoteční úvěry (tj. s nejnižší úrokovou sazbou), ale běžné úvěry s vyšším úrokem. Doporučuji Vám obrátit se na realitní kancelář, která má síť poboček po celé republice a tím pádem širokou nabídku nemovitostí a zkušenosti ve více regionech. Pokud nejste omezen místem, tak určitě najdete vhodný objekt, který splní Vaše požadavky.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, při vypořádávání dědického podílu bratrovi jsme narazili na spor, který se týká odečtení částky za zhodnocení domu. Část zhodnocení ( nový kotel, zateplení, fasáda ) byly pořízeny částečně z dotací od státu. Bratr odmítá tuto částku uznat jako náš požadavek na odečtení z ceny nemovitosti před vypořádáním jeho podílu. S tím že to byla dotace "zadarmo".Jak postupovat? I přes dotace to stálo nemálo energie i peněz. - otázka upravena poradcem
Jitka Joudová
Ilustrační snímek

Dobrý den, obávám se, že zhodnocení z dotace nemůžete odečítat při vypořádání dědictví. Možná Váš dotaz jen špatně chápu, ale pokud jste do nemovitosti investovali za života zůstavitele (toho, po kom jste nemovitost zdědili), tak jste zhodnocovali jeho nemovitost a při vypořádání (tedy teď když jste s bratrem vlastníky) se bude řešit cena domu v době úmrtí zůstavitele. V každém případě platí, že pokud se nedohodnete, tak bude nutné prodej řešit soudní cestou.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

smlouvy
Dobrý den,
pronajmula jsem si penzion, zaplatila dvě kauce dopředu a rezervační poplatek. Bohužel nemám nyní na nájemné, protože penzion má malé tržby. Vlastník penzionu, mě chce vyhodit. Avšak neměl by si nezaplacené nájemné strhnout z kauce? A k čemu vlastně rezervační poplatek slouží? Děkuji
Nicole
Ilustrační snímek

Dobrý den, rezervační poplatek je v 99% provize realitní kanceláře. A ano, z kauce si pronajímatel může odečíst Váš dluh, ale není to jeho povinnost. Kauce není žádné předplacené nájemné, takže i kdyby si dluh započetl na kauci, tak Vy musíte obratem kauci doplatit. Pokud tedy dlužíte nájemné, může Vám dát z nájmu výpověď.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

smlouvy
Dobry den, uzvreli sme rezervacni smlouvu na dum. Banka a developer nejsou schopny se nejak spolu domluvit, neustale prodluzuji dokonceni. V rezervacni smlouve mame dodatek, ze pokud nam banka neposkytne hypoteku, developer nam vrati zalohu.momentalne nam konci uz treti prodlouzeni rezervacni smlouvy. Rad bych vedel zda muzeme odstoupit od rezervacni smlouvy aby nam developer vratil penize, uz mne nebavi to neustale prodlouzovani...? dekuji
David
Ilustrační snímek

Dobrý den, to takto obecně nelze posoudit, záleží na znění konkrétní rezervační smlouvy. Nicméně ujednání o vrácení rezervace bývá spíš pro případ, kdy neprojdete scoringem banky a z toho důvodu Vám banka úvěr neposkytne, nikoliv pro případ, kdy žádost o úvěr stáhnete, nebo s bankou přestanete spolupracovat.  

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den,
chci si pronajmout byt , ale majitel mi nabízí smlouvu pouze na rok - na dobu určitou , s tím ,že mi jí zase po roce prodlouží. Jaký důvod musí mít majitel k tomu ,aby mi nájem neprodloužil.
Nebo jak ošetřit smlouvu , abych se nemusela každý rok bát , že nebudu mít kde bydlet.
Děkuji.
Eva
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud to bude sjednáno tak, že je smlouva na dobu určitou a další rok se uzavře nová, tak na její uzavření nebudete mít nárok a bude čistě na pronajímateli, jestli Vás v bytě nechá nebo ne i kdybyste všechny svoje povinnosti splnila. Řešením by byla tzv. automatické prodlužování – ve smlouvě by se výslovně uvedlo, že se smlouva automaticky prodlužuje, například s výjimkou případů, kdy budete dlužit na nájemném, nebo jiným způsobem porušovat smlouvu. Nicméně chápu obavy pronajímatele, v dnešní době jsou zákony velmi nakloněné nájemci a pronajímatel se takto chrání. 

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

smlouvy
Dobrý den, uzavřel jsem s realitní kanceláří exkluzivní smlouvu o zprostředkování prodeje nemovitostí smlouva byla sepsana mimo provozovnu provozovatele. Rozmyslel jsem si to z rodinných důvodů a od smlouvy jsem odstoupil. Realitní kancelář ze začátku dělala problémy s právniky, jakmile jsme to začali řešit s našimi právniky tak jsem souhlasil s tím že jsem schopný zaplatit náklady které realitní kanceláři vznikly. Ale realitní kancelář už neodpověděla. A právě jedna má známa mi řekla že u této realitní kanceláře je normalní že čekají 3 roky a potom vyžadují náklady + uroky k zaplaceni. Chtěl bych vědět jak postupovat děkuji za odpověd
Dominik
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud máte písemně potvrzeno Vaše odstoupení a následně jste schopný prokázat, že jste byl ochoten uhradit i náklady, které jim vznikly, tak se nemusíte ničeho bát. Teď je „míč“ na straně RK, která si má náklady vyčíslit a nárokovat je po Vás – dokud to neudělá, tak ani nemůžete být v prodlení a oni by nemohli chtít žádný úrok. Pokud komunikace o nákladech nebyla písemná, tak doporučuji poslat do RK dopis, kde znovu uvedete, že trváte na odstoupení od smlouvy a jste ochoten uhradit poměrnou část nákladů, která jim za těch pár dní trvání smlouvy mohla vzniknout.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

smlouvy
Přes RK byla prodána větší nemovitost. Prodejce souhlasil se splácením. Smlouvu zajistila RK.Kupující přestal splácet. Prodejce napadl smlouvu a nemovitost byla převedena zpět na prodávajícího. RK dostala 200.000,- Kč při sepsání smlouvy a teď požaduje doplatit 300.000,-Kč , částka z odhadní ceny. Od veškerých právních kroku ohledně vrácení nemovitosti původnímu majiteli RK dalo ruce pryč. A doplacení požaduje do 14 dnů
Jirka
Ilustrační snímek

Dobrý den, a jak zní Váš dotaz? Pokud 500.000,- měla být provize RK, tak záleží jak jste se dohodli ve smlouvě, ale obecně platí, že odstoupením od smlouvy nárok na provizi nezaniká – takže by nárok na doplacení provize byl v pořádku.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Otec prodal byt né neteri za milion 200 tisíc byt má hodnocení 3milionů moje neteř mně nechce vyplatit Aj i moje sestra otec zemřel mám na to narok
Alena nagyová
Ilustrační snímek

Dobrý den, na žádné vyplacení nárok nemáte. Otec si za života mohl se svým majetkem nakládat bez omezení.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

smlouvy
Dobrý den, mám tetu v domově pro seniory, která má byt v osobním vlastnictví. Přeje si byt přepsat na nezletilé dítě, mou dceru. Já jsem však nájemcem v obecním bytě .. nemůže se stát, že obecní úřad mi obecní byt z užívání vezme, protože budeme mít ve vlastnictví další byt ? Tento chci nechat dle přání dceři k užívání až bude plnoletá, přitom stále užívat byt obecní. Případně pokud teta zemře dříve, než bude byt přepsán, komu na základě dědického řízení byt připadne ? Teta má pouze sestru a její děti / mě a bratra / , je rozvedená bez dětí vlastních.
Děkuji velmi za odpověď, Hana
Hana
Ilustrační snímek

Dobrý den Hano, záleží na konkrétních podmínkách obce, od které máte byt v nájmu. Pokud tato obec má stanoveno, že nájemcem může být jen osoba, která nemá jiné možnosti bydlení, tak se může stát, že Vám nájem ukončí. Je třeba znát konkrétní podmínky dané obce – jestli byste byt musela vlastnit Vy, nebo by Vás vylučovalo i vlastnictví dcery. K druhé otázce – po tetě by dědila její sestra (Vaše matka) a pokud by se dědictví vzdala, tak Vy s bratrem jako její děti každý 1/2.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Problém mám v tom, že jsem zdědila po strýci podíl na bytě - strýc byl mamčin brácha, takže místo mamky jsme dědily já a ségra. Těch dědiců bylo víc, protože on neměl děti a už ani manželku. Notářka ohodnotila ten byt na cca 500 tis. Kč. My jsme ho prodali za 450 tis. Kč, smlouva uzavřena v prosinci, ale ještě není v katastru zapsáno. Byt jsme vlastnili necelý rok. Chtěla bych se zeptat, jaké daně budu platit (z nemovitostí, nybytí atp.). Děkuji za odpověď.
vlasta
Ilustrační snímek

Dobrý den, ve Vašem případě budete hradit daň z nemovitosti, pokud byl na katastr podán návrh na vklad po 1.1.2017, tj. ke dni 1.1.2017 budete vlastníkem bytu. Daň z nabytí se Vás netýká, tu hradí kupující. A daň z příjmu také nebudete hradit – jelikož jste z prodeje neměli žádný příjem (cena bytu 500tisíc, prodej za 450tisíc).

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den,žádám o radu...Bydlím s přítelem a dcerou v RD jeho rodičů.Přítel přistavil podkroví,ve kterém bydlíme.Vše financoval,bohužel doklady jsou psané na jeho rodiče,jakožto majitele.Přítel má na sebe napsané pouze stavební povolení a kolaudaci.Rodiče teď vyhrožují,že celý dům napíší na dceru - jeho sestru.Můžeme se nějak branit,máme nějaký nárok na podkrovní byt?Děkuji za odpověď.
Marie
Ilustrační snímek

Dobrý den, přítel může po rodičích požadovat vrácení investice do jejich domu, tedy částku, o kterou ze svého zhodnotil jejich nemovitost. Musel by prokázat, že opravy financoval on (výpisy z účtu, svědecké výpovědi, apod.).

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Muj otec umřel a barák který vlastnil na půl s mou mamkou jde do dědického řízení - muj nevlastní bratr ma ze zákona nárok na 1/6 baráku a chce vyplatit. Požaduje po mamince nehoráznou částku tak to vypadá ze se budeme muset soudit nebo přepsat 1/6 baráku na nej protoze mamka tyhle peníze nemá (bydlí v baráku sama) a ja jsem pouze ochotna zaplatit rozumnou sumu s kterou muj bratr nesouhlasí. Muže po mamince požadovat nájem (tím ji hrozí v dopise kde požaduje velkou sumu na vyplacení) kdyz by vlastnil 1/6 baráku - jaké ma práva kdyz bude vlastnit takhle malé procento? Dekuji
Michaela
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano může požadovat „nájemné“, ale jen poměrnou část odpovídající velikosti jeho podílu tedy 1/6 z obvyklého nájemného v dané oblasti za podobné nemovitosti. Ale stejně tak by musel hradit poměrnou část veškerých nákladů na provoz a opravy nemovitosti! Vlastnictví nemovitosti nepřináší jen práva, ale i povinnosti. V zájmu všech je se dohodnout na rozumné částce a vyhnout se zdlouhavému a pro všechny finančně nákladnému soudnímu sporu. Pozvěte si nezávislého znalce nebo realitního makléře, který se v oblasti vyzná a stanoví obvyklou cenu nemovitosti.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, chtěla jsem se zeptal zda mohu dale pronajmout nemovitost, kterou vlasti muj otec, ale nechce s tim mít další starosti(finanční úřad atd). Je možné si od něj nemovitost pronajmout a dále ji pronajimat třetí osobě, samozřejmě s jeho souhlasem, ale tak aby veškeré prijmy z nájmu byli na mě. Dekuji za odpověď
MIRKA
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano lze. Otec Vám nemovitost přenechá k užívání bezplatně a Vy ji následně pronajmete třetí osobě a veškeré příjmy jsou Vaše.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den. Mám na Vás dotaz ohledně pronájmu bytu. Realitní kancelář vlastnící bytové jednotky mi nabízí 2 možnosti pronájmu 1. pronájem se smlouvou na 1 rok + dále na dobu neurčitou. 2. variant investiční se sníženým nájem a následnou garancí možnosti odkupu po X letech a do te doby ponechaním si statusu investora. Chci se zeptat ktery z variantu je pro mně vyhodnejsi resp. jake sou rizika pro mně ze strany pronajímatele u 1. variantu? resp. u 2 2. když tam pravděpodobne nebudu bydlet těch X let? děkuji
Kiko
Ilustrační snímek

Dobrý den, omlouvám se, ale nerozumím Vašemu dotazu. Jste vlastník jednotky, nebo nájemce?? A dále podmínky varianty 2 – něco jako investiční pronájem není zavedený pojem, takže nevím, co si pod ním konkrétně představit. Upřesněte prosím svůj dotaz. Děkuji.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, pochopila jsem, že daň dědická již neplatí. Jak je tomu v případě, že nám otec dům daruje ještě za svého života. Platí se daň? O jak velkou částku se asi jedná? Děkuji, Ivana
Ivana
Ilustrační snímek

Dobrý den Ivano, dědická daň byla sice zrušena, ale darování se stále daní, a to jako bezúplatný příjem daní z příjmu tedy 15%. Ve Vašem případě záleží komu bude otec nemovitost darovat – darování v rodině je téměř ve všech případech osvobozeno a daň se z něj neplatí – osvobozeno je například darování od příbuzného v linii přímé (mezi rodiči a dětmi) a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítěte manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, řešíme pozůstalost po mamince. Vlastnila 2/3 rodinného domu. Otec vlastní 1/3.Jsme dvě sestry. Jakým podílem se bude pozůstalost řešit? Děkuji, Radka
Radka
Ilustrační snímek

Dobrý den Radko, pokud se dohodnete tak lze dědictví rozdělit jakkoliv – např. vše jedné sestře, nebo vše otci. Pokud nejste schopni se dohodnout, tak dědí děti a manžel ve stejné dědické skupině, tedy každý z vás 1/3 z matčiných 2/3 – čili otec bude mít svou 1/3 a po mamince 2/9 tj. celkem 5/9 a každá z vás 2/9.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den chtěla bych se zeptat od 1.2 2017 se stěhujeme s přítelem do podnájmu ale majitel nám řekl, že nám nemůže teď vystavit nájemní smlouvu z důvodu že ho teď odkoupil a smlouvu může vystavit až od roku 2022. Mohu se zeptat co je na tom pravda.Děkuji za odpověď
Veronika
Ilustrační snímek

Dobrý den, to je nesmysl. Trvejte na písemné nájemní smlouvě, tu může uzavřít i nevlastník domu, pokud je oprávněným uživatelem bytu.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den,

měl by dotaz. Jsme 4 sourozenci a máme barak náš dědeček vlastní 1/2 baráku a každý z nás má 1/8 a můj bratr co má také tu 1/8 je v insolvenčním řízení a na tu jeho 1/8 je exekuce a my v tom baráku s přítelkyní by jsme chtěli v třetím podlaží udělat si podkrovní byt ale prý stavební úřad by nám neschválil povoleni protože tam je ta exekuce dá se s tím něco dělat ? předem děkuji za odpověď
Dominik
Ilustrační snímek

Dobrý den, obávám se, že nikoliv. Dokud bude na nemovitosti exekuce, tak nejsou zásadní změny na nemovitosti možné.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
Dobrý den, prodáváme malou chatku v zahradkářské osadě. Chatka se prodává bez pozemku, na pozemek je samostatná nájemní smlouva se zahr. družstvem. Bude potřeba znalecký odhad k daňovému přiznání z převodu nemovitosti nebo stačí podat přiznání na základě kupní smlouvy a zde uvedené kupní ceny? Děkuji za odpověď.
Lenka
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud je chatka nemovitá věc zapsaná v katastru nemovitostí, tak musí být podáno daňové přiznání a v něm se cena kupní porovná s takzvanou srovnávací daňovou hodnotou. Srovnávací daňovou hodnotu lze zjistit znaleckým posudkem, nebo tzv. směrnou hodnotou vypočtenou podle podrobného popisu stavby do zvláštního formuláře finančního úřadu – tedy lze se vypracování posudku vyhnout. A pokud jde například o mobilní montovanou chatky, kterou lze přemístit na jiný pozemek, tak takový prodej není předmětem daně z nabytí nemovitých věcí vůbec a daňové přiznání se ani nepodává.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

smlouvy
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda jde napsat byt na manželku a na mažela by byla napsaná hypotéka?

Děkuji za odpověď
Pavla
Pavlína
Ilustrační snímek

Dobrý den Pavlo, ano obecně by to šlo, ale ne při financování hypotečním úvěrem – ten je možné poskytnout jen na financování svého bydlení. A bylo by nutné uzavřít mezi manžely notářský zápis o zúžení společného jmění tak, aby mohl byt vlastnit pouze jeden z manželů a druhý manžel by byl výlučným dlužníkem z úvěru.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
dobrý den, vlastním byt, který je bohužel veden jako spoluvlastnický podíl ve výši 14,49% na domě. Celkem 3 z 5 spoluvlastníků by chtěli své byty vyčlenit jako bytové jednotky (celkem máme dohromady pouze 56% podílů). Ostatní dva zatím nechtějí. Bohužel v tomto stavu nelze na byt vzít např. hypotéku na rekonstrukci. Existuje způsob, jak vyčlenit pouze některé jednotky ze spoluvlastnictví? Děkuji.
Dagmar
Ilustrační snímek

Dobrý den, bohužel nikoliv. Jednotky lze vyčlenit pouze se souhlasem všech spoluvlastníků.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

nákup nemovitosti
Dobrý den, zůstaly jsme se sestrou samy po smrti matky ve vlastním velkém domě. Chtěly bychom místo něho pořídit byt 3+1, ale nevíme, jak postupovat, abychom mohli prodat vlastní dům v hodnotě cca 4 miliony a koupily byt cca 1,5 milionu. Nemáme jinou větší hotovost. Poradíte mi prosím, jak máme postupovat? Je nějaké řešení zastavit dům, získat peníze, koupit byt, přestěhovat se a prodat dům?
Jana Miklátková, Micmanice
Ilustrační snímek

Dobrý den, ideální by bylo dát prodej i koupi do jedné realitní kanceláře a ta by postup sladila tak, aby vše na sebe navazovalo – ať už zaplacení kupní ceny nebo i vyklizení a přestěhování. Pokud od začátku budete vybírat takové zájemce, kteří koupí dům z vlastních prostředků a ne z úvěru, tak jde prodej zrealizovat poměrně rychle. I Vámi navrhované řešení je možné, vše je o dohodě s kupujícími. V každém případě doporučuji tyto složitější obchody svěřit odborníkovi – ať už realitní kanceláři nebo zkušenému advokátovi.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
Dobrý den mám dotaz, zda když smlouva o prodeji nemovitosti byla podepsaná v listopadu (RK) s tím, že peníze se daji do uložny ( tato klauzule_ Část kupní ceny – a to částka ve výši XXXXXX,- Kč bude z úschovy schovatele poukázána jako částka určená na úhradu daně z nabytí nemovitých věcí ve prospěch příslušného finančního úřadu, nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, kdy bude proveden vklad dle této kupní smlouvy do katastru nemovitostí. Prodejce podepsal smlouvu peníze obdržel a až po obdržení obnosu žádá, aby daň zaplatil prodavající. Má na to právo nebo je směrodatná podepsaná smlouva. Děkuji za odpověď Škodová
Pavla Škodová
Ilustrační snímek

Dobrý den paní Škodová, pokud byla smlouva podepsaná v listopadu, tak je povinnost hradit daň na straně kupující a text smlouvy nehraje roli. Pokud je smlouva nastavená špatně (že se daň zaplatí z kupní ceny) a prodávající není ochoten část kupní ceny vrátit, tak by dle mého názoru mohla být celá smlouva neplatná – protože zde není shoda na kupní ceně – strana kupující uzavírala smlouvu za cenu včetně daně a strana prodávající za cenu bez daně. Nicméně pokud se nedohodnete, tak Vám nezbude, než daň uhradit a následně ji vymáhat jako škodu způsobenou RK, která smlouvu připravovala.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
Jsem majitelem 1/2 nemovitosti nezatížené exekucí a v domě mám trvalé bydliště,ale nebydlím tam. Moje bývalá manželka(jsme právoplatně rozvedeni) v domku bydlí a na jeji polovinu nemovitosti je nařízeno právo exekuční. Chci se zeptat jestli svoji polovinu nemovitosti mohu prodat a za jakých podmínek? Děkuji!
Petr Š.
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud Vaše 1/2 není exekučně postižená, tak ji můžete prodat kdykoliv, bez omezení a bez souhlasu bývalé manželky. Problém bude spíše sehnat kupce, který by chtěl 1/2 na domě, na kterém je druhá 1/2 v exekuci – ideální by bylo počkat až se bude 1/2 manželky prodávat v dražbě a nabídnout svou 1/2 vítězi dražby.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem v insolvenci a mám v ní i barák na kterém je zástavní právo banky kvůli hypotéce, je mi jasné že banka si uplatní zástavní právo a nemovitost si prodá, jak se pak postupuje musím doplatit rozdíl z prodeje výši hypotéky a do kdy mě banka může vystěhovat. Děkuji
Petra
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud úspěšně projdete celým procesem oddlužení – např. prodá se nemovitost a ostatní dluhy (bez hypotéky) budete splácet po dobu 5ti let a splatíte jich alespoň 30%, tak budete od zbývající části pohledávek osvobozena a nemusíte doplácet ani zůstatek hypotéky. Vystěhování závisí na způsobu prodeje (dům lze prodat klasicky kupní smlouvou, nebo v dražbě) a na dohodě s novým vlastníkem – žádné státem stanovené lhůty nejsou.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den,
kamarádka měla byt v pronájmu. Chtěla se odstěhovat. Vystěhovala si věci, byt uklidila a s majitelkou podepsala předávací protkol, protože vše bylo v pořádku. Po 2 měsících ji přišel dopis od majitelky, že má zaplatit 100 000 korun, protože byt je prý zničený a neobyvatelný. Přitom s majitelkou před předáním podepsali předávací protokol a vše bylo v pořádku. Jak tohle řešit? Děkuji předem za odpověď.
Alex
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud má nájemce v ruce podepsaný předávací protokol, kde pronajímatel potvrzuje, že byt v pořádku převzal zpátky, tak tím pro něj nájem řádně skončil a pronajímatel po něm nemůže chtít žádné částky za údajné poškození bytu. Jednání pronajímatelky je přinejmenším podezřelé – co by musel nájemce v bytě poškodit, aby oprava byla za 100.000,- ??

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, pronajala jsem nemovitost. Zhruba po 2 měsících mě nájemce oznámil, že teče sprcha a protéká kohoutek u sprchy.Prý protékala již od počátku. Před pronájmem jsem sprchu, včetně kohoutku používali na úklid nemovitosti, ale baterie byla v pořádku. Nemovitost obývají 2 dospělí a 4 děti ve věku 5 - 13 let. Za jakou dobu pronájmu jsou náklady na údržbu v nákladech nájemce? Tuto opravu zainvestuji, ale co když nájemce přijde za týden či dva s dalším rozbitým vybavením? Při předání nemovitosti nic rozbité ani porouchané nebylo a nájemce vše prověřil spolu s realitním makléřem. Děkuji za odpověď.
JIndra
Ilustrační snímek

Dobrý den, určité opravy jsou v režii nájemce po celou dobu nájmu, čili je jedno, zda nastanou první den nájmu nebo za půl roku. Konkrétně protékající kohoutky jsou drobnou opravou, kterou hradí nájemce. Vy byste musela kohoutek spravit, pokud byl poškozený už při začátku nájmu – to by ale mělo být uvedeno v předávacím protokolu, kdy měl nájemce možnost si ověřit, že vše funguje jak má. Kdo hradí jaké náklady upravuje nařízení vlády č. 308/2015 Sb., o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu – dostupné např. zde http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-308.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den,
RK mi nabízí prodej bytu formou aukce. Jaká jsou rizika, prosím? Na co si mám jako vlastník nemovitosti dát pozor. Údajně nemusím byt prodat nejvyšší nabídce, pokud s touto nejvyšší cenou nejsem spokojená. Je to tak?
Moc děkuji
Zuzana
Zuzana
Ilustrační snímek

Dobrý den Zuzano, z pohledu vlastníka je prodej formou aukce dobrou volbou především v případech, kde je problematické určit skutečná cena nemovitosti. A ano je pravda, že jako vlastník si můžete v podmínkách aukce vyhradit, že byt nemusíte prodat ani za nejvyšší nabídnutou cenu. Aukce bude vlastně výzvou k učinění nabídek, čili potenciální zájemci Vám mají sdělit, za jakou cenu (případně za jakých dalších podmínek) jsou ochotni Vaši nemovitost koupit a Vy s jedním z těchto zájemců můžete následně uzavřít kupní smlouvu. Pokud vhodně nastavíte podmínky aukce, tak pro Vás žádná rizika nehrozí.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

nákup nemovitosti
Dobrý den, chtěli bychom koupit parcelu, kde stojí stará chata. Problém je ten, že chata sice stojí na stavebním pozemku ,ale není zkolaudována a chybí veškerá dokumentace .Vše je staré minimálně 40 let. Chata má přidělené evidenční číslo. V případě sepsání kupní smlouvy si nejsme jisti zda to katastr nemovitostí převede v tomto stavu na nové vlastníky .Děkuji
Helena Hynková
Ilustrační snímek

Dobrý den, katastr převede vše tak, jak je to v katastru nemovitostí zapsáno nyní – z Vašeho dotazu chápu, že v katastru je zapsán jen stavební pozemek a chata, která na něm stojí, zapsána není. V takovém případě jde o černou stavbu, kterou sice také koupíte (pokud byla postavena vlastníkem pozemku, tak je součástí pozemku a převádí se společně s ním), ale stále nebude zapsaná do katastru nemovitostí. Aby bylo možné stavbu zlegalizovat, budete potřebovat, aby stavební úřad vydal tzv. zjednodušenou dokumentaci ke stavbě – pasport stavby (ten vydá stavební úřad po místním šetření podle skutečného stavu chaty) a následně nechat stavbu zaměřit geodetem – následně bude možné chatu nechat zapsat do katastru nemovitostí. Legalizaci stavby může vyřídit ještě před prodejem stávající vlastník, nebo tyto skutečnosti zohledníte v kupní ceně a vše si vyřídíte až po prodeji Vy jako budoucí vlastníci pozemku.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den, otec by rad na mne prepsal polovinu domu, ale stale platime spolecne hypoteku. Je mozne i pres to polovinu domu prepsat (darovat?) .. Dekuji
Irena
Ilustrační snímek

Dobrý den, pravděpodobně byste potřebovali souhlas banky, ve které platíte hypotéku (záleží na obsahu Vaší zástavní a úvěrové smlouvy). Banka by měla souhlasit, pokud už je splacena taková část úvěru, že postačí, zůstanete-li jako dlužník jen Vy, případně pokud budete Vy jako vlastník celé nemovitosti a otec zůstane jako spoludlužník z úvěru.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den,
mám v úmyslu prodat byt v osobním vlastnictví ve 4. patře panelového domu, stávající dispozice 2+1, 53 m2, rekonstrukce 2013, Praha 12.
Zvažuji realizovat před prodejem bytu změnu dispozice na 3kk tak, abych dosáhl vyšší prodejní ceny, předpokládané náklady na změnu dispozice cca 100 000,- Kč. Je provedení takové změny racionální, je pravděpodobné, že se vyplatí?
Děkuji.
Polák
Petr Polák
Ilustrační snímek

Dobrý den pane Poláku, omlouvám se, ale toto je právní poradna a Váš dotaz je spíše na realitního makléře. Doporučuji Vám obrátit se na jakoukoliv realitní kancelář ve Vašem okolí a poradit se přímo se zkušeným obchodníkem, který se v lokalitě dobře vyzná. Laicky se mi samozřejmě Vaše úvaha jeví racionálně a rekonstrukce by měla cenu bytu a jeho prodejnost zvýšit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

smlouvy
Dobrý den, otec je členem bytového družstva, a chce na mne byt i toto členství bezúplatně převést. Můžete mi, prosím poradit, co pro to máme udělat.
Děkuji za odpověď.
Pelikánová S.
Ilustrační snímek

Dobrý den, postačí, pokud si mezi sebou sepíšete darovací smlouvu na převod družstevního podílu a tuto darovací smlouvu následně předložíte na družstvu. Pro správný popis družstva a bytu vycházejte například z nájemní smlouvy, kterou má otec s družstvem uzavřenou. Doporučuji si předem zjistit na družstvu, jestli za převod členství budete muset uhradit nějaký poplatek. Některá družstva (zejména ta velká stavební bytová družstva) také vyžadují pro převod členství vyplnit jejich formuláře.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den,jsem s mamkou majitelem 3/4 domu(m. 3/12,já 9/12).Zbytek zabaven sestře exekucí.Mamka na dražbu nic neměla a já jsem se odmítl zúčastnit,pokud na mě nepřepíšou zbytek(to ale obě nechtěly),neměl jsem jistotu,že tohle nenastane někdy znovu.Jsem po dlouhé nemoci,na dražbu jsem ani neměl.I teď na tom nejsem finančně nejlépe.Také mě nenapadlo,že někdo o tu 1/4 bude mít zájem.Podíl byl vydražen.Teď na mě všichni tlačí,že v tom mamku nemůžu nechat a vím,že kdyby se zbytek vydražiteli prodal,tak ona to nepřežije.Jaká jsou tedy práva dražitele(co všechno si může dovolit) kdybych od něho tu 1/4 nevykoupil,jestli tam může kohokoliv bez našeho souhlasu nastěhovat aby nás vyštval nebo jestli jako většinový majitelé se proti takovému přístupu můžeme bránit).Zda hodnota domu,pokud má dva cizí majitele je stále stejná nebo nižší.Možná kdybych věděl,že jeho práva nejsou moc velká,nemusel bych mu platit odhadní cenu.Kdyby v domě nebyl můžu žádat peníze za údržbu domu aby neztrácel na hodnotě
Zdenek
Ilustrační snímek

Dobrý den, tržní hodnota domu je rozhodně nižší, pokud má dům 2 různé vlastníky, kteří nejednají ve shodě. Druhý spoluvlastník Vás nemůže nechat vystěhovat, a pravděpodobně by se do domu ani nemohl nastěhovat sám (pokud to dispozice domu neumožňuje – např. kdyby v domě byly 4 byty, tak potom by mohl z titulu vlastnictví 1/4 chtít užívat jeden z nich). Ale určitě může chtít po Vaší matce, která užívá celý dům, nějakou částku jako „nájemné“, které mu kompenzuje, že nemovitost nemůže užívat on. Na druhou stranu na nákladech na opravy a na údržbě domu se musí i tento spoluvlastník podílet z 1/4. Jaká jsou tedy práva menšinového spoluvlastníka, bude záležet na konkrétní situaci a stavu nemovitosti – jinou pozici bude mít spoluvlastník vilky po rekonstrukci a jinou vlastník 100leté stavby vyžadující rozsáhlé opravy.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.