Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Realitní poradna

foto poradce vizitka
Jana Štěpánková
foto poradce

Jana Štěpánková

jednatelka společnosti

REDICO s.r.o.

Realitní činnosti se věnuje od 90. let. Je jednatelkou a majitelkou realitní a poradenské společnosti REDICO s.r.o. Řadu let publikuje v tisku, na internetu, realitní činnost přednáší jako odborný lektor na Vysoké škole realitní - Institut Franka Dysona s.r.o., pořádá specializované kurzy pro začínající i zkušené realitní makléře či realitní společnosti. Patří k těm, kteří kladou absolutní důraz na komplexnost, profesionalitu a etičnost realitního obchodu. A o tom, že je to správná cesta, svědčí řada stálých a vracejících se spokojených klientů z řad fyzických osob i velkých společností.
foto poradce vizitka
Mgr. Jitka Plšková
foto poradce

Mgr. Jitka Plšková

právnička

Realitní kancelář STING

foto poradce vizitka
PhDr. Lenka Weberová
foto poradce

PhDr. Lenka Weberová

jednatelka

Realitní kancelář Weber a spol.

Realitní kancelář provozuje v Praze od roku 1992. Již v roce 1996 jí byl udělen titul „Zlatá makléřská berla“ za kvalitu poskytovaných služeb. Kromě klasické realitní činnosti publikuje odborné články a také poukazuje na nešvary realitního trhu. Prodej realit řeší komplexně včetně technické, právní a ekonomické stránky věci. Mnohaleté zkušenosti a zavedená klientela ji řadí mezi profesionály realitní branže. Majitelům nemovitostí poskytuje bezplatné poradenství.

Stálá poradna realitního portálu Reality.iDNES.cz

Poradna

poradna ilustrace

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

tým poradců realitního serveru Reality.iDNES.cz

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ostatní
Dobrý den, od roku 2006 vlastním RD, který jsem před 3 roky darovala synovi, ale v témže roce z rodinných důvodů ho daroval zpět opět mě. Musím čekat ještě 2 roky,abych ho mohla prodat( prodej po 5 letech vlastnictví) nebo můžu prodat již nyní? Nechci platit daň ve výši 25%.
Ivca
Ilustrační snímek

Pokud nechcete platit daň z příjmu, které činí 15 % z rozdílu ceny nemovitosti v dobé darování a prodeje, musíte vyčkat uplynutí pětileté lhůty. Cenu domu v době darování lze zjistit dodatečným znaleckým posudkem.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,
projevil jsem u realitní kanceláře zájem o byt z inzerce, ve které přislíbila financování. Složil jsem rezervační zálohu, poskytl realitní kanceláři veškerou součinnost, ale úvěr nebyl poskytnut pro špatnou účelovost, tedy z chyby RK. Rád bych se optal, zda mám v tomto případě nárok na vrácení rezervační zálohy, a popřípadě na finanční kompenzaci, neboť byt za tuto cenu v dané lokalitě již neseženu, a já jsem dodržel vše co jsem měl.
Roman Marek
Ilustrační snímek

Neznám přesné znění Vaší dohody s realitní kanceláří. Pokud  RK nesplnila k čemu se zavázala, nepochybně máte nárok na vrácení rezervační zálohy.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,bydlím v bytě na který platím hypotéku ,bydlím tu společně s maminkou s kterou se staráme o domácnost.Bydlí tu s námi i moje sestra která se nestará o nic ani nic neplatí jen žije na náš úkor ,protože nemá práci v bytě má trvalé bydliště můžu jí nechat sama vystěhovat.
Marta jarůšková
Ilustrační snímek

Pokud sestra obývá byt aniž by byla jeho spolumajitelkou nebo měla nájemní smlouvu, vyzvěte ji k vystěhování a zrušte jí ve správním řízení trvalý pobyt. Pokud se neodstěhuje dobrovolně, lze toho dosáhnout soudní cestou.PhDr.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

hypotéky
Dobry den, před 10-ti lety jsme si s přítelem žádali o hypotéku,ale jelikož přítel byl tenkrát na živnosti,tak ji nedostal a vzal si ji na sebe jeho otec, ale splacely jsme ji my. Letos bysme chtěli hypotéku převzít, aby jsme nemuseli znovu brat novou a platit úroky. Jak lze v tomhle případě postupovat, aby byl pak dům zároveň napsán na nás. Předem děkuji za odpověď
Lenka
Ilustrační snímek

Veškeré změny týkající se hypotéky je třeba řešit s úvěrující bankou. Bez jejího souhlasu nemůžete s nemovitostí nakládat, tj. převést ji na jiného nabyvatele. Bance vysvětlete svoji situaci, určitě Vám nabídne řešení.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

smlouvy
Dobrý den,
manžel bude prodávat se sestrou RD. Domluvili se ale na jiném rozdělení % než 50:50. Kde a jak to prosím sepsat, aby to bylo smluvně a kolik to cca stojí? Děkuji
Markéta Přinosilová
Ilustrační snímek

Při prodeji RD je třeba sepsat kupní smlouvu. V kupní smlouvě bude uvedeno, za kolik prodává svůj podíl Váš manžel a za kolik jeho sestra. Aby byla smlouva dobře sepsaná, je dobré obrátit se na právníka. Ten Vám rovněž sdělí, kolik si za svoji práci počítá.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co vše potřebuji když chci prodat starý dům ve kterém nikdo nežije.S pozemkem.
Děkuji
Veronika
Ilustrační snímek

Chcete-li prodat jakýkoli dům, musíte s kupujícím podepsat kupní smlouvu a tu podat s návrhem na vklad na příslušný katastrální úřad. Pokud nemáte v tomto směru řádné zkušenosti, obraťte se na právníka.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobry den,

S bratrem jsme kazdy zdedily 50% domu po otci. Dum byl na prodej a uz byl i zajemce, ale bratr se nyni rozhodl si dum nechat a uzivat. Na co mam v tomhle pripade narok?
Lenka Horakova
Ilustrační snímek

V případě, že Vám vznikla škoda, kterou můžete prokázat, máte nárok na její náhradu. Dále máte nárok na nájem, pokud bude bratr dům obývat, nebo na kupní cenu, při prodeji Vaší poloviny domu bratrovi.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den. S přítelem mám zájem o koupi rodinného domu. Zástupce RK Sting, na kterou jsem se obrátili, na první prohlídku dorazil s velkým spozděním, ve chvíli, když jsme odcházeli, poté, co nás provedl majitel domu. Při druhé prohlídce se také neangažoval, pouze nechal přítele cosi podepsat s tím, že nám obratem pošle návrhy smluv. 14 dní se nic nedělo. Poté během jedno dne zaslal návrh rezervační smlouvy a vyžadoval neodkladně podepsání smlouvy o zprostředkování (ve výši provize neodpovídající jeho zásluhám) bez toho, aniž bychom viděli dokumenty vztahující se k domu či kupní smlouvu. Byl velmi neodbytný a vyvíjel na nás nátlak. Proto jsme se s ním rozešli. Nyní jsme zjistili, že nám nedal kopii podepsaného dokumentu (zřejmě protokolu o prohlídce) a odmítá nám jej zaslat. Existuje nějaký způsob, jak z něj protokol vymámit, abychom zjistili, k čemu jsme se vlastně upsali. Rádi bychom totiž stále koupili tento dům, ale nikoliv prostřednictvím této RK. Děkuji za radu.
Monika
Ilustrační snímek

Než něco podepíšete, je třeba si to přečíst. Podepsaný protokol o prohlídce však není tak důležitý. Zástupce RK Sting pravděpodobně nebude mít podepsanou žádnou smlouvu o zprostředkování s majitelem nemovitosti, a proto chce provizi od Vás. Pokud se Vám dům líbí, dohodněte se s majitelem, smlouvu Vám napíše např. advokát.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobry den mam takovy dotaz a jsem uz zoufala.Umrela nam maminka,byla rozvedena ale nemeli rozdelene meni s manzelem.Jsme 3 sestry jedna je nezletila.Nejdrive se rozdelilo meni mazelu.Ve spolecnem meni meli zahradu a dluh na te zahrade.Takze pulka sla k byvalemi manzelovi a druha pulka mezi nas sestry.Byt sme si delily jen my sestry.O byt sem mela zajem ja na kterem byla zastava kvuli tomu dluhu.Takze ja sem prevzala byt se zastavou.Sestry musim vyplatit.Po nejake dobe jsem sla zadat o hypoteku abych mohla vyplatit sestry ale bohuzel mr.nikde nepujvi protoze na tom je zastava kterou splaci nezletileta sestra se svym.otcem ktere oni zdedily.Ja ale vubec nevim jak je mam vyplatit kdyz me.nikdo hypoteku neda.Mam na na to uz jen 5 mesicu.Mohl by ste me ppradit co bych mela delat nebo co z toho bide kdyz do daneho terminu nevyplatim sestry kvuli jejich zastave na tom byte.Dekuju
Petra
Ilustrační snímek

Je třeba, abyste vy „tři sestry“ společně s bývalým manželem prodali zahradu a za získané peníze uhradili dluh (zbytek si mezi sebou rozdělíte). Věřitel po uhrazení dluhu zajistí odstranění zástavního práva z listu vlastnictví u bytové jednotky. Následně požádejte o hypotéku, nově zastavte bytovou jednotku a z hypotéčního úvěru vyplaťte sestry. Pokud má bývalý manžel finanční prostředky na úhradu poloviny dluhu zajištěného zástavou na bytě a může vám uhradit  kupní cenu,  můžete zahradu prodat jemu.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.
nemovitost a dědictví
Dobrý den, otec na mne převedl členská práva a povinnosti družstevního bytu. Prosím o informaci, zda je tento dokument dostačující k prokázání vlastnictví bytu např. při prodeji či v případě prokázání vlastnictví při dědictví? Bratrovi věnoval jiný byt a chce, aby tento zůstal pouze mě. Moc děkuji za informaci.
Veronika
Ilustrační snímek

Dohoda o převodu družstevního podílu  s potvrzením o převzetí družstvem  je legitimní nabývací titul a prokazuje vlastnictví družstevního podílu. Vaše vlastnictví je tedy nezpochybnitelné. Vedle Dohody byste měla mít i nájemní smlouvu.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.
nemovitost a dědictví
Dobrý den.Chci se jen zeptat.Zdědil jsem RD. Za otcova života z tohohle RD byla ubytovna pro montéry.Ubytovnu jsem zrušil skrze nábytku od jedné paní. Paní mi sama od sebe zavolala a ze ptala se mně, jestli ne chci pronajímat RD k účelu soukromé školky. Ja jsem kývl ze určíte. V naší obci Holasicich a v okolí je velmi málo mateřských školek.Jelikož jsem totální začátečník a nemam zkušenosti v pronajmech. Nevím co by všechno měla zahrnovat smlouva ani nevím po dle čeho určit velikost nájmu. Pronájem: ( spodní patro a dvůr)
Kdo bude řešit opravy při nějaké poruše.
Je lepší převést energie(voda, plyn a elektřinu) na paní s kterou budu podepisovat smlouvu. Mužů ve smlouvě požadovat,aby nájemníci platili pojištění domu + energie.
Navíc mám z vlastních penez připravit a upravit dvůr tak aby hygienicky odpovídal školce.Úprava už mně stala dost penez. Jen se ptám. Jestli je povinnost naházet omýtky, ATD. na dvoře z mych penez(NIC JSEM NEPODEPISOVALI),Paní bude a má dotace z EU na úpravu domu. Nemají dotace složit i k opravě dvora??
Josef
Ilustrační snímek

Všechny záležitosti, na které se dotazujete, jsou věcí dohody.  Nejdříve je třeba uzavřít smlouvu, ve které bude vyjasněno, co jde k tíži nájemce a co k tíži pronajímatele. Vyvarujete se tak pozdějších dohadů.  Určitě je výhodnější, aby si nájemkyně platila veškeré energie sama. Opravy většího rozsahu musíte řešit Vy jakožto vlastník, pakliže závada nevznikla zaviněním nájemce. Pojistka jde také k Vaší tíži. Nájemce si může uzavřít pojistku na své vybavení a rizika spojená s výkonem jeho činnosti. Z Vašeho dotazu je patrné, že jste ještě neuzavřeli smlouvu na pronájem prostor a Vy jste začal s úpravami, což je poněkud riskantní krok. Provozování mateřské školy s sebou nese velmi přísná hygienická pravidla a jde o specifickou úpravu prostor. Pokud nemáte s paní podepsanou smlouvu a již činíte kroky k úpravě nemovitosti, v případě, že se nedomluvíte, můžete utrpět značnou škodu.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den, s přítelem jsme si vyhlídli dům na který je nyní připravovaná dražba, plán byl že já budu dům dražit a v případě příklepu si půjčím 200.000,- na doplacení aby přítel na sebe neměl uvalený dluh pro budoucí hypotéku na tento dům. Dotaz je, jestli je reálné že já budu vlastníkem domu a on si na něj sjedná hypoteční úvěr?? Už kvůli dražbě zaplatím daň z převodu nemovitosti, kdyby jsem hned poté přepsala polovinu na přítele předpokládám že musíme zaplatit znovu. Předem děkuji za odpověď.
Eva V.
Ilustrační snímek

Není možné, abyste Vy byla vlastnicí nemovitosti a Váš přítel si na ni vzal hypotéční úvěr. Jestliže se stanete vlastnicí nemovitosti, kterou ihned převedete na přítele, zaplatí přítel 4% daň z převodu nemovitosti. Počítejte s tím, že o dům může mít zájem i někdo jiný a můžete jej vydražit za vyšší cenu.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobry den. Muzu prepsat barak na sveho bratrance? Nebo jak to jde jinak udelat?dekuji
Tomik k.
Ilustrační snímek

Převést dům na svého bratrance můžete. Bratranec není příbuzný v přímé linii, a tak nejlevnější formou převodu bude prodej. Kupní smlouvu a návrh na vklad Vám sepíše právník a Vy tyto dokumenty doručíte na příslušný katastrální úřad. Daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % uhradí bratranec.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

smlouvy
Dobry den, rada bych se zeptala, jak postupovat pri prepsani podilu nemovitosti vetsinovemu majiteli.Co ma za naroky si odecist s ceny , jestlize vetsinovy majitel bydli a zpravuje nemovitost a ja ziji v zahranici. Je potreba notarky nebo se da prepis udelat bez notarky jen na zaklade nezavisleho odhadce. Dekuji
NINA
Ilustrační snímek

Patrně máte na mysli převod podílu na nemovitosti většinovému majiteli. Podíl můžete prodat za vzájemně dohodnutou kupní cenu. Nevím, zda dlužíte za správu domu nebo máte v domě nějaké další pohledávky. V tom případě je nutno je uhradit. Kupní smlouvu Vám sepíše kterýkoli právník, znalecký posudek není nutný. Kupní smlouvu s návrhem na vklad je třeba doručit na příslušný katastrální úřad. Daň z nabytí nemovité věci hradí kupující.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobrý den,
prosím o radu. Najímám byt, který je v mém výlučném vlastnictví, tudíž mi z něj jde příjem na splácení hypotéky k druhému bytu, ten vlastním společně s manželem. Bylo by možné, aby se manžel, popřípadě některý z rodičů, stal nájemcem a byt dále pronajímal třetí osobě, aniž by v něm bydlel?
Současní nájemníci odcházejí k 30.6., tudíž případní další by už nejednali se mnou, ale s osobou, kterou bych určila.
Pro vysvětlení, měním práci a 1, maximálně 2 měsíce bych potřebovala být registrovaná na ÚP, tudíž nesmím mít žádný příjem.
Ohledně příjmů z nájmu bych mohla za tento rok zdanit vše /i pokud by byl pronajímatelem manžel nebo jiná osoba/ nebo pouze příjem z nájmu do 30.6. a zbylý příjem by musel danit manžel nebo jiná osoba?
Děkuji za odpověď, Veronika.
Veronika
Ilustrační snímek

Pokud vlastníte byt a chcete jej  pronajímat, můžete byt pronajmout osobě, které dáte souhlas s dalším podnajímáním. Nájemník bude hradit pouze služby a Vy žádný příjem mít nebudete. Příjem z podnájmu bude danit nájemník.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli mám nárok po smrti rodičů na polovinu bytu když tam má druhý sourozenec napsaný trvalý pobyt? děkuji za odpoveď
Lenka
Ilustrační snímek

Pokud má sourozenec trvalý pobyt v bytě rodičů, nemá to žádný vliv na dědické řízení a na základě této skutečnosti z něho nemůžete být vyloučena.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, jestli může majitel nemovitosti - pozemku, prodat tento pozemek za libovolnou cenu? Např. jedná se o pozemek, který by mi chtěl prodat můj příbuzný za symbolickou cenu (např. cenu BPEJ která by odpovídala ca 1500 Kč/1000 m2 - tržní hodnota pozemku by ale mohla být 1 mil. Kč - přesto můžu pozemek odkoupit za 1500Kč)? A můžu já pak, takto získaný pozemek prodat dál za libovolnou cenu?
Děkuji. V.Malý
Václav Malý
Ilustrační snímek

Pozemek Vám příbuzný může prodat za jakoukoli cenu, kterou si dohodnete, např. za 1 Kč. Prodat také můžete za libovolnou cenu. Vy i další kupující však musíte zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4% ze směrné hodnoty stanovené finančním úřadem nebo dle znaleckého posudku.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Chtela bych podat stižnost na živno.uřad-mám soudni rozhodnuti na realitni kancelar-vraceni kauce z 2015,neplati,exekuce nepomohla,ale stale dal podnika-nechci,aby ošidil dalši lidi. Děkuji
zuzana
Ilustrační snímek

Živnostenský úřad neřeší občansko-právní spory a ani exekuce není důvodem k odebrání živnostenského oprávnění. Snažte se získat zpět kauci.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, mám dotaz,před 30
lety jsme zdědili po otci (4 sourozenci ) každý ideální 1/4nu,nyní mi chce bratr svojí 1/4 odprodat,chtěla bych se zeptat co je pro mě výhodnější,zda klas. prodej nebo darování?Dál by mě zajímalo jestli musí být udělany odhad majetku (dům,zahrady,pole) při prodeji i darování ?Letos odprodal svojí 1/4 polí,které pronajímáme místímu statku,chtěl by se zbavit i ostatní části své 1/4.Děkuji za odpověd
Hana K
Ilustrační snímek

V případě příbuzných v přímé linii, což je i bratr a sestra, je výhodnější darování, neboť je osvobozeno od jakékoli daňové povinnosti. Odhad majetku nemusí být proveden ani při prodeji ani při darování.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den po otcově smrti jsem zdědila 1/6 domu bratr má také 1/6 a matka 4/6.V domě 20 let bydlel bratr spolu s matkou,souhlasila jsem s přepisem celého domu na bratra s tim že mě vyplatí.Letos se bratr odstěhoval,chci se tam nastěhovat já matka chce přepsat svoji část na mě,ale bratr nesouhlasí s přepisem i když ho chci vyplatit.Poradíte mi co s tím. Děkuji
Ivana Tancošova
Ilustrační snímek

Pokud Vám chce matka darovat svůj podíl, bratr tomu nemůže nijak bránit. Pokud chcete získat celou nemovitost, musíte se s bratrem dohodnout na odkoupení jeho podílu. Pokud se to nepodaří, můžete se obrátit na soud, který rozhodne.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
dobrý den, je možné darovat dřevěnou chatu 14 ti leté vnučce , která má rozvedené rodiče.Jak se v tomto případě.mohou chovat její rodiče. Děkuji Josef
josef
Ilustrační snímek

Chatu můžete 14 leté vnučce darovat s přivolením opatrovnického soudu.  Dalším řešením je odkázat vnučce chatu v závěti.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,
nájemce zemřel, jediný dědic - vnuk uzavřel dohodu o zániku nájmu bytu a vrátil ho pronajímateli. Po nájemci v roce 2016 vznikl přeplatek z vyúčtování a ten byl vyplacen vnukovi - dědici. Při vyúčtování v roce 2017 byl nedoplatek po zemřelém a to už jediný dědic - vnuk zaplatit nechce. Může ho dát pronajímatel k soudu? Není to dluh na nájemném, ale na vyúčtování, není to tedy k datu úmrtí, ale služby k datu úmrtí využíval a vyúčtovní je až vždy další rok. Děkuji za odpově´d.
Lenka
Ilustrační snímek

Takto vzniklá pohledávka jde k tíži dědice. Je tedy jeho povinností ji uhradit, pakliže dědictví neodmítl. Pokud se tak nestane, může se věřitel obrátit na soud.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

smlouvy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je platná smlouva s agenturou.
Můj muž i já jsme uzavřeli smlouvu. Můj muž zemřel a pět dní na to agent přišel a podepsal stejnou smlouvu se mnou, ale v tu chvíli mě patřila pouze polovina.
Děditské řízení ani ještě nezačalo, a když začalo, tak jsem stále nebyla majoritním vlastníkem.
Až nyní 6.6.2017 se děditské řízení uzavřelo a já zdědila celý dům.
Ale dům si chci ponechat, takže jsem agentuře napsala oznámení o neplatnosti smlouvy, ale agent který se o prodej staral mi řekl, že budu platit pokutu ve výši 120 000 kč.
Z důvodu, že měl vážného kupce, který složil depozit na rezervaci 26.5.2017, ale v tu chvíli já jsem stále neměla děditství uzavřené.
Tak se chci zeptat, jestli opravdu má smlouva platí.
Děkuji
Cermakova
Ilustrační snímek

Jestliže Váš muž zemřel, jste dědičkou ke dni jeho úmrtí. Smlouva, kterou jste podepsala, je platná. Pokud vážný kupec složil depozit na rezervaci a Vy jste nebyla účastníkem „smlouvy o rezervaci“ a ani jste podpisem této smlouvy nikoho nezplnomocnila, je tato smlouva  neplatná.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

smlouvy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je platná smlouva s agenturou.
Můj muž i já jsme uzavřeli smlouvu. Můj muž zemřel a pět dní na to agent přišel a podepsal stejnou smlouvu se mnou, ale v tu chvíli mě patřila pouze polovina.
Děditské řízení ani ještě nezačalo, a když začalo, tak jsem stále nebyla majoritním vlastníkem.
Až nyní 6.6.2017 se děditské řízení uzavřelo a já zdědila celý dům.
Ale dům si chci ponechat, takže jsem agentuře napsala oznámení o neplatnosti smlouvy, ale agent který se o prodej staral mi řekl, že budu platit pokutu ve výši 120 000 kč.
Z důvodu, že měl vážného kupce, který složil depozit na rezervaci 26.5.2017, ale v tu chvíli já jsem stále neměla děditství uzavřené.
Tak se chci zeptat, jestli opravdu má smlouva platí.
Děkuji

Jestli mohu poprosit, bylo by možné zaslat mi odpověď i na můj e-mail?
Pročítala jsem si, jestli tu najdu podobný případ, je tu hodně dotazů, mám obavu, abych pak našla vaši odpověď tady.
Moc Vám děkuji za Vaši pomoc
tyna.kocicka@seznam.cz
Cermakova
Ilustrační snímek

Jestliže Váš muž zemřel, jste dědičkou ke dni jeho úmrtí. Smlouva, kterou jste podepsala, je platná. Pokud vážný kupec složil depozit na rezervaci a Vy jste nebyla účastníkem „smlouvy o rezervaci“ a ani jste podpisem této smlouvy nikoho nezplnomocnila, je tato smlouva  neplatná.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den, chci si zadat inzerát, kam ho mám napsat, je to pro známou která nemá internet jen mobil. Děkuji
Libor Tylče
Ilustrační snímek

Předpokládám, že se jedná o inzerát týkající se nemovitosti. Můžete ho podat na různé realitní servery, do tisku, do vývěskové služby, atd.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, předem mého dotazu Vás srdečně zdravím, chci se zeptata, na konci května/ začátkem červan jsie se stal vlastníkem bytu, a při ověření na příslušném MU, kam spadám, mi bylo řečeno, že tam jse bývalý vlastník, i jeho expřítelkyně, stále nahlášeni k trvalému pobytu, na úřadě mi řekli, že lze provést zrušení trvalého pobytu úředně..

chci se jen zeptat, co a jestli když tam jsou nahlášeni, mi něhroizí, že o ten byt přijdu, nebo nějaké riziko..

diky a s Pozdravem,

JC.
Jan
Ilustrační snímek

Nejjednodušší řešení by bylo  domluvit se s bývalým vlastníkem, aby se přihlásil do jiného místa, zpravidla bývá toto ujednání součástí kupní smlouvy. Jestliže to neučiní dobrovolně, můžete prostřednictvím příslušného úřadu oba odhlásit ve správním řízení. Nejedná se o složitou záležitost. Žádné riziko ztráty bytu Vám nehrozí.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den, před necelým rokem jsme koupili byt v bytovém domě postaveném podle inzerátu a slovního ujištění majitelů v 2003.
Nyní jsme se na schůzi SVJ dozvěděli, že dům je vlastně nástavbou na jesle z 80. let a náš byt je v "původních jeslích".
Tzn. většina zdí je stará cca 30 let místo "prodávaných" 12 let. Myslíte, že máme nárok na dodatečnou slevu z kupní ceny a pokud ano, jaký doporučujete postup ?
Děkuji za Váš názor - otázka upravena poradcem
Petr
Ilustrační snímek

V kupní smlouvě kterou jste podepsali, bylo určitě napsáno, že jste se seznámili s předmětem převodu. Pokud se v bytě neobjevily nějaké skryté vady, je Vaše výchozí pozice poměrně slabá. Pokuste se s prodávajícím dohodnout.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den vydražila jsem si polovinu nemovitosti ,i když platím od roku 92 řádně daň a mám zde trvalé bydliště.navíc jsem ji celou kdysi zaplatila já a můj bývalý manžel rozvod 93 byl nneznámo kde a u rozvodu řekl ,že nic k dělení nemá a odešel.Proto nedošlo do tří let k vyrovnání.Podíl tedy byl obstaven exekucemi.Musím zaplatit daň z koupě.Děkuji
eva
Ilustrační snímek

Dobrý den, bohužel daň z nabytí z vydraženého podílu musíte zaplatit. Jedinou výhodou je, že nemusíte řešit znalecký posudek, protože daň je 4% z nejvyššího podání

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nákup nemovitosti
Dobrý den,
s manželem se zajímáme o koupi bytu. Po novém platí při prodeji daň z nabytí nemovitosti kupující. Když sleduji inzeráty, nejsem si jistá, jestli ceny, které jsou uvedeny v inzerátech, jsou ceny už s daní, nebo mám k této ceně ještě počítat s penězi navíc. V inzerátech jsou většinou jen poznámky o zahrnutí provize a právnim servisu.
Děkuji.
Michaela
Ilustrační snímek

Dobrý den, daň se do kupní ceny nezahrnuje, takže určitě počítejte cenu +4% daň.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
smlouvy
Dobrý den,
2 spolumajitelé jsme zdědili nemovitost.Každý jsme podepsali bez vědomí toho druhého několik exkluzivních smluv s RK ohledně prodeje.Nedomluvili jsme se dopředu a teď se dohadujeme,se kterou RK "musíme"nemovitost prodat.Bohužel jsou všechny smlouvy na dobu neurčitou do doby prodeje nemovitosti.Nechali jsme se oba napálit,protože se k prodeji nakonec nikdo nemá,hlavně že mají v kapse podepsané smlouvy s tučnými pokutami při výpovědi.
Prosím,můžete poradit,jak z toho ven-na pokuty nemáme.
Děkuji moc za oba.Josef - otázka upravena poradcem
Josef
Ilustrační snímek

Dobrý den Josefe, pokud je smlouva na dobu neurčitou, tak při výpovědi Vás nikdo nemůže nijak pokutovat. Dohodněte se s bratrem, kterou smlouvu si necháte a ostatní vypovězte – za takovou výpověď Vám žádné sankce nehrozí. Je ale také dost dobře možné, že smlouvy jsou všechny neplatné, protože ani jeden jste nemohli jednat bez souhlasu toho druhého. Nicméně neplatnosti, kterou jste sami způsobili, se nemůžete dovolávat.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, máme v rodidě pozemek, který zdědilo víc osob,pozemek má různou strukturu,včetně ochraného pásma u řeky, což má nízkou cenu. Ale celkově je to skvělý stavební pozemek na kraji Havířova,i když zatím pole, všude kolem se staví domky. vedle, naproti přes místní cestu... No když svůj ideální díl prodám,jak nový vlastník - může stavět? Samozřejmě pokud je to stavební pozemek, jak předpokládám, a jak se rozdělí ten pozemek ,když je část u řeky vlastně skoro bezcenná? Děkuji za odpověď. Parmová
Božena Parmová
Ilustrační snímek

Dobrý den paní Parmová, pokud by se měl pozemek dělit, tak se na způsobu dělení musí shodnou všichni spoluvlastníci. Pokud byste prodala jen svůj díl, tak nový kupující nemůže začít stavět. Teď vlastníte každý určitý podíl na každém metru čtverečním a nejde říci, kdo má hodnotný pozemek a kdo ten znehodnocený u řeky. Máte teď několik možností, buď prodat společně celý pozemek, nebo si pozemek rozdělit na stavební a nestavební část a prodat jen tu stavební část (opět všichni společně jako prodávající) a nebo si pozemek rozdělit tak, že každý bude mít svůj díl, který potom může sám prodat, ale zde se budete muset dohodnout, kdo bude mít který pozemek a pravděpodobně i  určit finanční vypořádání (kolik ti kdo budou mít hodnotnější stavební parcely zaplatí ostatním jako kompenzaci).

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nákup nemovitosti
Dobrý den.

Kupujeme přes RK dům a také prodáváme svůj dům přes tu samou RK. Máme rezervační smlouvu na koupi domu a podepsali jsme exkluzívní smlouvu na prodej našeho domu s tou samou RK. Stala se situace, že po 2 měsících se majitel domu, který kupujeme, rozhodl, že si koupí náš dům. Dohodli jsme se oba na podmínkách (finance, termíny) a oznámili to RK. Od té doby nastaly problémy s RK. Nejdřív, že majitel nezaplatil rezervaci, přičemž RK majiteli nedala smlouvu na rezervaci a RK nám poslala smlouvy 2 na koupi a prodej. Začala natahovat čas. Otázek je několik:
1. Jedná se o prodej a koupi?
2. Nejedná se o výměnu?
3. Za jakých podmínek může chtít RK poplatek od obou, prodávající - kupující?
4. Musí akceptovat RK námi dohodnuté podmínky (finance, termíny?)
František
Ilustrační snímek

Dobrý den, k jednotlivým dotazům – 1),2) ano skutečně se jedná o směnu nemovitostí a postačí jedna smlouva. 3) Pokud RK inzerovala obě nemovitosti a obě se prodají, tak má nárok na provizi za oba obchody i když ve skutečnosti bude jen jeden. Nárok má v případě, že měla s oběma prodávajícími platnou zprostředkovatelskou smlouvu 4) ano, rozhodně musí akceptovat na čem se s druhým prodávajícím dohodnete

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den, vztahuje se 15 procentní daň z příjmu i na nemovitost, kterou jsem získal v rámci dědictví po rodičích? V bytě trvale nebydlím a vlastním jej pouze 10 měsíců. Uvažujeme se sourozenci o prodeji tohoto bytu a rádi by jsme věděli, co nás čeká. Děkuji za odpověď.
Pavel
Ilustrační snímek

Dobrý den, takový prodej by byl od daně z příjmů osvobozen, pokud nemovitost budete vlastnit 5 let do kterých se započítává i doba po kterou nemovitost vlastnili rodiče (čili pokud rodiče nemovitost vlastnili 4 roky a Vy jeden rok, tak bude příjem osvobozen).

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobrý den, nejspíš zdědíme se sourozenci byt po otci. Otec se rozvedl s naší matkou před cca 15 lety, matka tvrdí, že nejsou majetkově vyrovnáni, co to pro nás znamená. Děkuji Zdena
Zdena
Ilustrační snímek

Dobrý den Zdeno, pokud měli s matkou byt ve společném jmění manželů, tak to znamená, že matce patří 1/2 bytu a Vy se sourozenci budete po otci dědit jen druhou 1/2. Pokud byt ve společném jmění manželů neměli, tak by to na dědictví nemělo mít vliv.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobry den, kamarodovi zemřel otec, který vlastnil podíl družstevního bytu. Kamarad ma ještě 3 sourozence. Notář rozhodl, že podíl bytu mahi všichni, protože jsme se nedohodli. Ale nikdo ten byt nechce.
Bára
Ilustrační snímek

Dobrý den, v takovém případě je nejjednodušší družstevní byt prodat a prostředky si rozdělit. Pokud se nemohou na prodeji dohodnout, můžou podat žalobu na soud, který jej nechá prodat soudně (to je samozřejmě finančně méně výhodné – poplatky na soud, nižší prodejní cena apod.)

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
ostatní
DAROVAL JSEM MANŽELCE NEMOVITOST KTEROU JSEM VYDRAŽIL ZA 1200000 KČ.HODNOTA DARU URČENÁ ZNALCEM 1500000 KČ.V PŘÍPADĚ PRODEJE ZA 1700000KČ JAKOU MUSÍ ZAPLATIT.
JIRKA
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud se ptáte na daň z příjmu, tak ta bude 15% z 200.000,- Kč (tedy z rozdílu mezi cenou daru a prodejní cenou). Ještě se podívejte, jestli byste nemohli uplatnit nějaké osvobození od daně (§4 zákona o dani z příjmů) – například pokud získané prostředky z prodeje (nebo alespoň jejich část) investujete do Vašeho bydlení.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den,

prosím o radu. Vlastním byt s nájemníky, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou (což jde vyřešit vypovedi). Rád bych být prodal, ale nedokáží odhadnout, o kolik těžší bude prodat byt s nájemníky jako investici vs. prázdný být připraveny k nastěhování.

Můžete poradit?

Dodatečné informace - jedna se o byt 78m2 v okresním meste, 60min autem do Prahy, nájemníci důchodci. Fond oprav 6500,- Kč měsíčně.

Děkuji!

Ondra
Ondra D.
Ilustrační snímek

Dobrý den Ondro, toto jako právník nedokážu posoudit. Zkuste začít inzerovat byt i s nájemníky a uvidíte, jaká bude odezva – ozvou se Vám určitě i zájemci o volný byt.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den, pred ctyrmi měsíci byl prodan nas dum ve drazbe a pres dva měsíce tam již nebydlime. Po zaplaceni dluhu by nam meli vratit zbytek penez, ale porad se nic nedeje. Stále nám nepřišli žádné peníze z prodeje domu. Insolvencni správce ještě ani neposlal dopis soudu s žádosti o vrácení peněz. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho to může ještě trvat? Dekuji
Martina
Ilustrační snímek

Dobrý den, to se nadá takto univerzálně napsat, ale bohužel 4 měsíce po dražbě ještě není nijak dlouhá doba. Než dojde k vyplacení zůstatku, tak musí nabýt právní moci usnesení o příklepu, usnesení o rozvrhu a několik dalších rozhodnutí. Stačí, aby se v jednom případě někdo odvolal a už se celý proces může protáhnout o několik dalších měsíců. Informujte se u svého insolvenčního správce v jaké fázi je řízení.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobrý den,
chci se zeptat, jestli můžeme soudně vymáhat na dědici zemřelého nájemce nedoplatek za vyúčtování služeb? Podotýkám, že byl pouze jeden dědic a první vyúčtování - přeplatek mu byl vyplacen. Vyúčtování za další rok byl však nedoplatek a dědic s námi nekomunikuje a telefonicky sdělil, že nám nic nezaplatí. Je možné ho tedy dát k soudu? Děkuji
Lenka M.
Lenka
Ilustrační snímek

Dobrý den Lenko, příliš Vašemu dotazu nerozumím – od dědice zemřelého nárok máte na vyúčtování služeb poskytovaných do okamžiku, než bývalý nájemce zemřel – pokud od smrti nájemce už proběhlo jedno vyúčtování (s přeplatkem), tak na základě čeho byste chtěli zaplatit další vyúčtování? Samozřejmě, pokud dědic pokračuje v nájmu, tak musí platit nájemné i služby jako každý jiný nájemník.  

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
ostatní
Dobrý den, mám na domě - Zástavní smlouvu a Zákaz zcizení nebo zatížení. Můžu manželovi dát na dům Věcné břemeno užívání?
Děkuji za odpověď.
Marie
Marie
Ilustrační snímek

Dobrý den Marie, bohužel bez souhlasu banky ne. Zřízení věcného břemene je právě ta forma zatížení, kterou uvedené omezení zakazuje. S písemným souhlasem banky v tom problém není. Nicméně věcné břemeno užívání podstatně snižuje hodnotu nemovitosti, takže je pravděpodobné, že s tím banka nebude souhlasit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

hypotéky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se můžeme s manželem vyvázat z hypotéky, kterou si vzal na stavbu domu se svojí družkou ná syn. Oni ručí starším domkem, ale aby dostali hypotéku, tak museli mít ještě ručitele. Na hypotéční smlouvě jsme ale uvedeni jako dlužníci. Je možné po uplynutí fixace přejít k jiné bance a nás už tam neuvádět? Hypotéku mají na 30let.
Děkuji za odpověď.
Julie
Ilustrační snímek

Dobrý den, přejít k jiné bance samozřejmě můžete. U nové banky se bude uzavírat nová hypoteční smlouvy, takže se můžou změnit i možnosti zajištění úvěru. Bude záležet, kolik je zůstatek úvěru a jaká je hodnota stavby. Je možné, že bance bude stačit zajištění zástavním právem na stavbě a další ručení už vyžadovat nebude. Nebo synovi může ručit někdo jiný.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobrý den, se sestrou jsme zdědili byt po tatínkovi. Chtěla jsem se zeptat, zda pokud bude chtít sestra moji zděděnou polovinu "odkoupit", dodržuje se odhadní cena za byt dodaná notáři, nebo zda mohu požadovat vyšší cenu aktuálně nabízenou zájemci o byt. Předem moc děkuji. - otázka upravena poradcem
Lucie
Ilustrační snímek

Dobrý den, při kupní smlouvě je třeba dohody obou stran, takže se můžete dohodnout na libovolné ceně – nižší než odhad i vyšší než odhad. Běžně se vychází z aktuální tržní ceny nemovitosti (což by měla být cena nabízená případným zájemcem).

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den, bydlím sama v rodinném domě, který vlastním z 1/4, další 1/4 má sestra a zbylou 1/2 matka. Sestra s matkou nabídly celý barák k prodeji (skrz realitku) i přes můj jasný nesouhlas. Je legální prodávat dům bez souhlasu všech vlastníků? I realitní agent je hluchý k mým protestům. Dokonce už našli kupce, který se chystá zaplatit zálohu. Jak v takovém případě postupovat? Děkuji za odpověď
Karla
Ilustrační snímek

Dobrý den, bez Vašeho souhlasu nemohou prodat celý dům. Můžou inzerovat a následně i prodat jen svoje podíly (celkem 3/4). Ale Váš podíl 1/4 určitě ne. Pokud s prodejem nesouhlasíte, nemusíte nic dalšího dělat. Bez Vašeho souhlasu dům jako celek neprodají. Matka se sestrou se vystavují riziku pokuty, pokud v realitní kanceláři tvrdily, že s prodejem budete souhlasit a k nakonec k prodeji nedojde. Je dobře, že jste makléři sdělila, že s prodejem nesouhlasíte.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, ráda bych se optala na pojištění vydražené nemovitosti. Počítá se do rizik dražení také to, že se v mezidobí od vydražení do stavu, kdy je možné nemovitost pojistit může s nemovitostí něco stát (řekněme ze msty povinného?).
Děkuji předem za odpověď
Klára
Ilustrační snímek

Dobrý den, neznám sice všechna pojistná rizika, ale pokud myslíte poškození nemovitosti třetí osobou, tak to určitě pojištění zahrnuje pod vandalismus. V takovém případě se neřeší, jestli je dům poškozený ze msty bývalého vlastníka nebo z nějakého jiného důvodu. Nevím o tom, že by pojištění vydražené nemovitost bylo nějak problematické.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den! Syn vydražil ve veřejné dražbě 1/6 bytu, která patřila jeho bratrovi. Musí se z této vydražené 1/6 platit daň Finančnímu úřadu? Byt byl z 1/2 vlastnictvím matky a každý syn měl 1/6.
Ludmila
Ilustrační snímek

Jestliže nabydete majetek v dražbě, jste vždy povinni zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4%.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den chci se zeptat jestli že bydlíme v družstevním byte a mám exekuce, jestli muze byt dána dražba na podíl manzeluv kdyz byt odkoupil za v svobodna? Muzou nás vystěhovat kdyz Já tady podíl nemam a manžel je spoludliznik? Ale podíl koupil za svobodna v roce 2002.a Já s nim bydlim od roku 2009.Exekuce jsou na mne a muzou vydražit i jeho podíl za svobodna nebo jen část podílu co jsme manžele. Děkuji za odpověď. Muzou nás vystěhovat i když je manzeluv podíl za svobodna? a musí souhlasit SMD?
Gabriela
Ilustrační snímek

Manžel je spoludlužníkem jen za majetek, který jste společně nabyli za dobu trvání manželství. Bytu  (členského podílu) by se tedy exekuce v tomto případě neměla týkat.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

dražba / aukce nemovitosti
Dobry den, v drazbe jsem vydrazila byt avsak je zde nedoplatek za revitalizaci 170 tisic vuci svj. Byvali majitel tento dluh platit nechce. Jak to je? Kdo ma dluh zaplatit? Svj po me dluh hodla vymahat.
Martina
Ilustrační snímek

Neznám podrobnosti Vašeho případu, ale obecně platí, že dluh by měl být uhrazen z výtěžku dražby a byt byste měla získat bez jakýchkoli pohledávek.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.
nákup nemovitosti
Dobrý den, budeme kupovat bytovou jednotku 4+KK na klíč, po kolaudaci celého domu s přiděleným jedním číslem popisný k domu. Chtěla jsem se zeptat zdali budu ještě ke kupní ceně platit 4% daň? Děkuji za odpověď
Veronika
Ilustrační snímek

U prvního převodu do pěti let od kolaudace se daň z nabytí nemovitých věcí neplatí. To znamená, že při koupi bytové jednotky po kolaudaci daň z nabytí nemovitých věcí platit nebudete.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Jsme pár a hledáme byt 2+1, 3+kk, 3+1 v širším centru Prahy. Důležité je, aby nebyl byt hlučný a byl v blízkosti zeleně, ideálně ve vyšším podlaží.
Děkuji.
Vendula Hoření
Ilustrační snímek

Pokud hledáte byt, je třeba pravidelně sledovat nabídky realitních kanceláří a realitní servery.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
dobrý den , koupil jsem nový byt od developera a z osobních důvodů ho potřebuji prodat , byt bude dokončen v srpnu tohoto roku.
můžete mi sdělit jestli to mohu uskutečnit a jaké daně a poplatky mne to bude stát ?
děkuji
bedřich
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano i nedokončený byt můžete prodat. Nebudete však prodávat byt, ale postoupíte na nového  kupujícího práva a povinnosti ze smluv uzavřených s developerem – pravděpodobně smlouva o dílo a budoucí kupní smlouva. S takovým postoupením však musí souhlasit developer. Pokud jde o zkušeného developera, tak by měl mít s takovým postoupením zkušenosti a mohl by vám připravit i smlouvy. Jistější samozřejmě bude obrátit se na advokátní kancelář, která Vám připraví smlouvy „na míru“. Pokud „byt“ prodáte za vyšší cenu, než Vás zatím stál, tak tento zisk musíte zdanit daní z příjmu. Jiné daně a poplatky se na takový převod nevztahují.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING