Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Asie
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Realitní poradna

foto poradce vizitka
Jana Štěpánková
foto poradce

Jana Štěpánková

jednatelka společnosti

REDICO s.r.o.

Realitní činnosti se věnuje od 90. let. Je jednatelkou a majitelkou realitní a poradenské společnosti REDICO s.r.o. Řadu let publikuje v tisku, na internetu, realitní činnost přednáší jako odborný lektor na Vysoké škole realitní - Institut Franka Dysona s.r.o., pořádá specializované kurzy pro začínající i zkušené realitní makléře či realitní společnosti. Patří k těm, kteří kladou absolutní důraz na komplexnost, profesionalitu a etičnost realitního obchodu. A o tom, že je to správná cesta, svědčí řada stálých a vracejících se spokojených klientů z řad fyzických osob i velkých společností.
foto poradce vizitka
Mgr. Jitka Plšková
foto poradce

Mgr. Jitka Plšková

právnička

Realitní kancelář STING

foto poradce vizitka
PhDr. Lenka Weberová
foto poradce

PhDr. Lenka Weberová

jednatelka

Realitní kancelář Weber a spol.

Realitní kancelář provozuje v Praze od roku 1992. Již v roce 1996 jí byl udělen titul „Zlatá makléřská berla“ za kvalitu poskytovaných služeb. Kromě klasické realitní činnosti publikuje odborné články a také poukazuje na nešvary realitního trhu. Prodej realit řeší komplexně včetně technické, právní a ekonomické stránky věci. Mnohaleté zkušenosti a zavedená klientela ji řadí mezi profesionály realitní branže. Majitelům nemovitostí poskytuje bezplatné poradenství.

Stálá poradna realitního portálu Reality.iDNES.cz

Poradna

poradna ilustrace

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

tým poradců realitního serveru Reality.iDNES.cz

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

prodej nemovitosti
Jsem majitelem 1/2 nemovitosti nezatížené exekucí a v domě mám trvalé bydliště,ale nebydlím tam. Moje bývalá manželka(jsme právoplatně rozvedeni) v domku bydlí a na jeji polovinu nemovitosti je nařízeno právo exekuční. Chci se zeptat jestli svoji polovinu nemovitosti mohu prodat a za jakých podmínek? Děkuji!
Petr Š.
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud Vaše 1/2 není exekučně postižená, tak ji můžete prodat kdykoliv, bez omezení a bez souhlasu bývalé manželky. Problém bude spíše sehnat kupce, který by chtěl 1/2 na domě, na kterém je druhá 1/2 v exekuci – ideální by bylo počkat až se bude 1/2 manželky prodávat v dražbě a nabídnout svou 1/2 vítězi dražby.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem v insolvenci a mám v ní i barák na kterém je zástavní právo banky kvůli hypotéce, je mi jasné že banka si uplatní zástavní právo a nemovitost si prodá, jak se pak postupuje musím doplatit rozdíl z prodeje výši hypotéky a do kdy mě banka může vystěhovat. Děkuji
Petra
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud úspěšně projdete celým procesem oddlužení – např. prodá se nemovitost a ostatní dluhy (bez hypotéky) budete splácet po dobu 5ti let a splatíte jich alespoň 30%, tak budete od zbývající části pohledávek osvobozena a nemusíte doplácet ani zůstatek hypotéky. Vystěhování závisí na způsobu prodeje (dům lze prodat klasicky kupní smlouvou, nebo v dražbě) a na dohodě s novým vlastníkem – žádné státem stanovené lhůty nejsou.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den,
kamarádka měla byt v pronájmu. Chtěla se odstěhovat. Vystěhovala si věci, byt uklidila a s majitelkou podepsala předávací protkol, protože vše bylo v pořádku. Po 2 měsících ji přišel dopis od majitelky, že má zaplatit 100 000 korun, protože byt je prý zničený a neobyvatelný. Přitom s majitelkou před předáním podepsali předávací protokol a vše bylo v pořádku. Jak tohle řešit? Děkuji předem za odpověď.
Alex
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud má nájemce v ruce podepsaný předávací protokol, kde pronajímatel potvrzuje, že byt v pořádku převzal zpátky, tak tím pro něj nájem řádně skončil a pronajímatel po něm nemůže chtít žádné částky za údajné poškození bytu. Jednání pronajímatelky je přinejmenším podezřelé – co by musel nájemce v bytě poškodit, aby oprava byla za 100.000,- ??

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, pronajala jsem nemovitost. Zhruba po 2 měsících mě nájemce oznámil, že teče sprcha a protéká kohoutek u sprchy.Prý protékala již od počátku. Před pronájmem jsem sprchu, včetně kohoutku používali na úklid nemovitosti, ale baterie byla v pořádku. Nemovitost obývají 2 dospělí a 4 děti ve věku 5 - 13 let. Za jakou dobu pronájmu jsou náklady na údržbu v nákladech nájemce? Tuto opravu zainvestuji, ale co když nájemce přijde za týden či dva s dalším rozbitým vybavením? Při předání nemovitosti nic rozbité ani porouchané nebylo a nájemce vše prověřil spolu s realitním makléřem. Děkuji za odpověď.
JIndra
Ilustrační snímek

Dobrý den, určité opravy jsou v režii nájemce po celou dobu nájmu, čili je jedno, zda nastanou první den nájmu nebo za půl roku. Konkrétně protékající kohoutky jsou drobnou opravou, kterou hradí nájemce. Vy byste musela kohoutek spravit, pokud byl poškozený už při začátku nájmu – to by ale mělo být uvedeno v předávacím protokolu, kdy měl nájemce možnost si ověřit, že vše funguje jak má. Kdo hradí jaké náklady upravuje nařízení vlády č. 308/2015 Sb., o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu – dostupné např. zde http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-308.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den,
RK mi nabízí prodej bytu formou aukce. Jaká jsou rizika, prosím? Na co si mám jako vlastník nemovitosti dát pozor. Údajně nemusím byt prodat nejvyšší nabídce, pokud s touto nejvyšší cenou nejsem spokojená. Je to tak?
Moc děkuji
Zuzana
Zuzana
Ilustrační snímek

Dobrý den Zuzano, z pohledu vlastníka je prodej formou aukce dobrou volbou především v případech, kde je problematické určit skutečná cena nemovitosti. A ano je pravda, že jako vlastník si můžete v podmínkách aukce vyhradit, že byt nemusíte prodat ani za nejvyšší nabídnutou cenu. Aukce bude vlastně výzvou k učinění nabídek, čili potenciální zájemci Vám mají sdělit, za jakou cenu (případně za jakých dalších podmínek) jsou ochotni Vaši nemovitost koupit a Vy s jedním z těchto zájemců můžete následně uzavřít kupní smlouvu. Pokud vhodně nastavíte podmínky aukce, tak pro Vás žádná rizika nehrozí.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

nákup nemovitosti
Dobrý den, chtěli bychom koupit parcelu, kde stojí stará chata. Problém je ten, že chata sice stojí na stavebním pozemku ,ale není zkolaudována a chybí veškerá dokumentace .Vše je staré minimálně 40 let. Chata má přidělené evidenční číslo. V případě sepsání kupní smlouvy si nejsme jisti zda to katastr nemovitostí převede v tomto stavu na nové vlastníky .Děkuji
Helena Hynková
Ilustrační snímek

Dobrý den, katastr převede vše tak, jak je to v katastru nemovitostí zapsáno nyní – z Vašeho dotazu chápu, že v katastru je zapsán jen stavební pozemek a chata, která na něm stojí, zapsána není. V takovém případě jde o černou stavbu, kterou sice také koupíte (pokud byla postavena vlastníkem pozemku, tak je součástí pozemku a převádí se společně s ním), ale stále nebude zapsaná do katastru nemovitostí. Aby bylo možné stavbu zlegalizovat, budete potřebovat, aby stavební úřad vydal tzv. zjednodušenou dokumentaci ke stavbě – pasport stavby (ten vydá stavební úřad po místním šetření podle skutečného stavu chaty) a následně nechat stavbu zaměřit geodetem – následně bude možné chatu nechat zapsat do katastru nemovitostí. Legalizaci stavby může vyřídit ještě před prodejem stávající vlastník, nebo tyto skutečnosti zohledníte v kupní ceně a vše si vyřídíte až po prodeji Vy jako budoucí vlastníci pozemku.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den, otec by rad na mne prepsal polovinu domu, ale stale platime spolecne hypoteku. Je mozne i pres to polovinu domu prepsat (darovat?) .. Dekuji
Irena
Ilustrační snímek

Dobrý den, pravděpodobně byste potřebovali souhlas banky, ve které platíte hypotéku (záleží na obsahu Vaší zástavní a úvěrové smlouvy). Banka by měla souhlasit, pokud už je splacena taková část úvěru, že postačí, zůstanete-li jako dlužník jen Vy, případně pokud budete Vy jako vlastník celé nemovitosti a otec zůstane jako spoludlužník z úvěru.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den,
mám v úmyslu prodat byt v osobním vlastnictví ve 4. patře panelového domu, stávající dispozice 2+1, 53 m2, rekonstrukce 2013, Praha 12.
Zvažuji realizovat před prodejem bytu změnu dispozice na 3kk tak, abych dosáhl vyšší prodejní ceny, předpokládané náklady na změnu dispozice cca 100 000,- Kč. Je provedení takové změny racionální, je pravděpodobné, že se vyplatí?
Děkuji.
Polák
Petr Polák
Ilustrační snímek

Dobrý den pane Poláku, omlouvám se, ale toto je právní poradna a Váš dotaz je spíše na realitního makléře. Doporučuji Vám obrátit se na jakoukoliv realitní kancelář ve Vašem okolí a poradit se přímo se zkušeným obchodníkem, který se v lokalitě dobře vyzná. Laicky se mi samozřejmě Vaše úvaha jeví racionálně a rekonstrukce by měla cenu bytu a jeho prodejnost zvýšit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

smlouvy
Dobrý den, otec je členem bytového družstva, a chce na mne byt i toto členství bezúplatně převést. Můžete mi, prosím poradit, co pro to máme udělat.
Děkuji za odpověď.
Pelikánová S.
Ilustrační snímek

Dobrý den, postačí, pokud si mezi sebou sepíšete darovací smlouvu na převod družstevního podílu a tuto darovací smlouvu následně předložíte na družstvu. Pro správný popis družstva a bytu vycházejte například z nájemní smlouvy, kterou má otec s družstvem uzavřenou. Doporučuji si předem zjistit na družstvu, jestli za převod členství budete muset uhradit nějaký poplatek. Některá družstva (zejména ta velká stavební bytová družstva) také vyžadují pro převod členství vyplnit jejich formuláře.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den,jsem s mamkou majitelem 3/4 domu(m. 3/12,já 9/12).Zbytek zabaven sestře exekucí.Mamka na dražbu nic neměla a já jsem se odmítl zúčastnit,pokud na mě nepřepíšou zbytek(to ale obě nechtěly),neměl jsem jistotu,že tohle nenastane někdy znovu.Jsem po dlouhé nemoci,na dražbu jsem ani neměl.I teď na tom nejsem finančně nejlépe.Také mě nenapadlo,že někdo o tu 1/4 bude mít zájem.Podíl byl vydražen.Teď na mě všichni tlačí,že v tom mamku nemůžu nechat a vím,že kdyby se zbytek vydražiteli prodal,tak ona to nepřežije.Jaká jsou tedy práva dražitele(co všechno si může dovolit) kdybych od něho tu 1/4 nevykoupil,jestli tam může kohokoliv bez našeho souhlasu nastěhovat aby nás vyštval nebo jestli jako většinový majitelé se proti takovému přístupu můžeme bránit).Zda hodnota domu,pokud má dva cizí majitele je stále stejná nebo nižší.Možná kdybych věděl,že jeho práva nejsou moc velká,nemusel bych mu platit odhadní cenu.Kdyby v domě nebyl můžu žádat peníze za údržbu domu aby neztrácel na hodnotě
Zdenek
Ilustrační snímek

Dobrý den, tržní hodnota domu je rozhodně nižší, pokud má dům 2 různé vlastníky, kteří nejednají ve shodě. Druhý spoluvlastník Vás nemůže nechat vystěhovat, a pravděpodobně by se do domu ani nemohl nastěhovat sám (pokud to dispozice domu neumožňuje – např. kdyby v domě byly 4 byty, tak potom by mohl z titulu vlastnictví 1/4 chtít užívat jeden z nich). Ale určitě může chtít po Vaší matce, která užívá celý dům, nějakou částku jako „nájemné“, které mu kompenzuje, že nemovitost nemůže užívat on. Na druhou stranu na nákladech na opravy a na údržbě domu se musí i tento spoluvlastník podílet z 1/4. Jaká jsou tedy práva menšinového spoluvlastníka, bude záležet na konkrétní situaci a stavu nemovitosti – jinou pozici bude mít spoluvlastník vilky po rekonstrukci a jinou vlastník 100leté stavby vyžadující rozsáhlé opravy.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den když se moje nemovitost dostane do evrodrazby kdo jak mě bude kontaktovat a jak to bude probíhat dekuji
P.Kazda
Ilustrační snímek

Dobrý den, eurodražby jsou jen dražební portál, přes který dražby probíhají. Z toho nepoznám, o jakou dražbu se jedná a nemohu Vám napsat, jak bude dražba probíhat. Dražba může být dobrovolná nebo nedobrovolná, v rámci exekuce nebo insolvence apod. možností je mnoho. Doporučuji vybírat si poštu na adrese trvalého pobytu a ten kdo dražbu povede Vás bude o všech důležitých krocích informovat.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

nákup nemovitosti
Dobrý den,kupujeme chalupu v insolvenci.Na listu vlastnictví je uvedeno věc.bř.doživotního užívání maminky dlužníka,která je už 10 let mrtvá.Bylo nám řečeno,že abychom mohli dostat hypotéku,je na nás,dojít za dlužníkem a vyžádat si od něj úmrtní list matky,s ním dojít na katastr a zápis vymazat.Je možná jiná varianta,nebo úmrtní list získat třeba na matrice apod? Domluva s dlužníkem je téměř nemožná.Děkuji za odpověď
Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud došlo k úmrtí po roce 2005 tak by katastr měl být schopen si to ověřit i bez doložení úmrtního listu jen podle rodného čísla v evidenci obyvatel. Ověřte si to přímo na příslušném katastrálním pracovišti, pod který spadá nemovitost. Potom by stačilo podat jednoduché oznámení o zániku břemene (formulář by Vám dali také na KN) a břemeno by vymazali. Kdyby trvali na úmrtním listě, tak Vám opis vydají na matrice, pokud doložíte tzv. právní zájem –  mělo by stačit předložit list vlastnictví, kterým doložíte, že jste vlastníci nemovitosti, ke které má zemřelá osoba věcné břemeno.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.
nemovitost a dědictví
Chtěla bych se zeptat,j

ak je to u přepisu RD,kdyz jsou 3 dospělé děti a dům je napsán na jednoho z rodičů,ktery umře.
Eva
Ilustrační snímek

Dobrý den, pravděpodobně se ptáte, kdo dům zdědí? Pokud nemovitost vlastní jeden z rodičů, tak po něm při jeho úmrtí dědí jeho manžel a jeho děti všichni rovným dílem. Ve Vašem případě tedy každý potomek 1/4 a pozůstalý manžel 1/4, nebo pokud zemřelý rodič není ženatý/vdaná tak každé dítě 1/3 – takto by to bylo následně zapsáno i v katastru nemovitostí – 3 vlastníci a každý vlastní 1/3 domu. To vše v případě, že se dědicové u notáře nedohodnou jinak – dědicové se mohou dohodnout, že se dům prodá a rozdělí si výtěžek, nebo že dům připadne jednomu z nic a ten ostatním vyplatí náhradu v penězích apod.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den,co následuje ,když kupující odmítne podepsat předávací protokol z důvodu nevyklizené části zahrad.domku.Celý obytný prostor byl již bezezbytku vyklizen a v podepsané prodávající smlouvě se o vyklizení nehovoří a nic takového smlouva neobsahuje.Z dobré vůle jsme umožnili již vstup kupci do domu,kde začal provádět již stavební práce(okopání stěn a nové omítky,rekultivaci zahrady a vykácel již nějaké keře).Jak postupovat a jaká jsou naše práva v realitní kanceláři ,když se bude řešit předávací protokol?Co nastane,když se nedohodneme a každá ze stran bude trvat na svém názoru?
Balešová
Ilustrační snímek

Dobrý den, je třeba si uvědomit, že nepodepsaný předávací protokol neznamená, že by nemovitost nebyla předaná – pokud kupující již užívá podstatnou část kupovaných nemovitostí, tak tyto jsou mu již předány i když nepodepsal předávací protokol. Dokonce bych se přiklonila k názoru, že pokud kupující převzal obytnou část a zahradu, ve kterých navíc začal dělat stavební práce, tak fakticky převzal i údajně nevyklizený zahradní domek. Pokud kupující tvrdí, že zahradní domek měl být vyklizený, tak neměl přebírat ani RD a už vůbec neměl začínat s rekonstrukcí a měl trvat na vyklizení zahradního domku. Fakticky tedy nemovitosti jsou kompletně předané a převzaté kupujícím a Vy jste tak svoje povinnosti z kupní smlouvy splnili. Nepodepsaný protokol nemá na nic vliv.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

smlouvy
Dobrý den,
převádím za úplatu družstevní podíl, který vlastním méně než 5 let. Celou částku chci použít na nákup poloviny novostavby rodinného domu po kolaudaci, který nebyl nikdy předtím předmětem prodeje a vlastní jej fyzická osoba. Je v tomto případě nabytí nemovitosti osvobozeno od 4% daně z nabytí? A jakým způsobem je dokládáno nabytí pro účely podání nulového daňového přiznání u finančního úřadu? Zápisem v katastru nemovitostí, či kupní smlouvou?Děkuji....
Jana V.
Ilustrační snímek

Dobrý den, zisk z převodu družstevního podílu musíte zdanit daní z příjmu (15% daň z rozdílu mezi cenou družstevního bytu v době, kdy jste ho „koupil“ a cenou za kolik ho nyní prodáváte dál) a je jedno na co získané prostředky použijete. Osvobození v případě, že zisk použijete na koupi další nemovitosti, platí jen u prodeje RD nebo bytu – u převodu družstevního podílu bohužel ne. Koupě novostavby bude osvobozena od daně z nabytí nemovitých věcí (4%), pokud ke koupi dojde nejpozději do 5 let od kolaudace takové stavby – osvobození se prokáže doložením právě kolaudačního souhlasu.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

nákup nemovitosti
Dobrý den,

chceme kupovat pozemek od fyzické osoby. Jedná se o starší paní, která chce peníze hotově - ze zákona však vychází, že max. předaná hodnota finanční částky je 270 tis. Kč. Můžu se zeptat, lze celkovou částku za pozemek vyplatit př. ve 3 zálohách po př. 250 tis. Kč, v časovém rozmezí př. odstup týden? Je určen časová hranice od předání těchto záloh?
Dále by mě zajímalo, pokud chceme abychom v katastru nemovistotí figurovali jako vlastníci SJM, je nutno SJM uvést už na kupní smlouvu?
Poslední dotaz, můžete sepsat již ostrou kupní smlouvu na nemovistost - resp. pozemek, aniž bychom sepisovali smlouvu o smlouvě budoucí, pokud jsme dohodnuté obě strany (kupující a prodávající) že sepíšeme již pouze ostrou kupní smlouvu?
Petra
Ilustrační snímek

Dobrý den, limit pro platby v hotovosti platí pro jeden kalendářní den, museli byste tedy peníze paní vyplatit ve 3 dnech (mohou být po sobě následující). Nicméně takové řešení nedoporučuji. V dnešní době není žádný problém založit účet v bance zdarma, nebo za minimální poplatek, což bude pro paní prodávající rozhodně bezpečnější než mít doma 750tisíc v hotovosti. Pokud nemovitost kupujete za trvání manželství a financujete kupní cenu z peněz ve Vašem společném jmění, pak bude v SJM i když to v kupní smlouvě výslovně neuvedete (dokonce i když smlouvu uzavře jen jeden z vás). Samozřejmě je vždy lepší mít zápis v katastru v souladu se skutečným stavem – doporučuji tedy uvést, že kupujete do SJM a smlouvu uzavřít oba manželé. Co se týká třetího dotazu, tak ano není nutné uzavírat budoucí kupní smlouvu.    

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se dědí družstvevní podíl mezi sourozenci.Mohou být oba sourozenci v družstvu .
zdena Jaresova
Ilustrační snímek

Dobrý den, od nového občanského zákoníku, resp. od zákona o obchodních korporacích (oba jsou účinné od 1.1.2014) může být družstevní podíl ve spoluvlastnictví více osob, pokud to stanovy družstva nevylučují. Takže ano, je možné, aby podíl v družstvu zdědili dva sourozenci společně (každý 1/2). Pokud stanovy družstva vylučují společné členství, tak se musí dědicové dohodnout, který z nich v družstvu zůstane a pokud se nedohodnou tak se musí podíl prodat a mezi dědice rozdělit výtěžek.    

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
Dobry den odkoupila jsem dum od rodicu mam ho tri roky muzu ho prodat?kolik dela dan z nemovitosti
michaela
Ilustrační snímek

Dobrý den, při prodeji nemovitosti se Vás týká daň z příjmu a daň z nabytí nemovitých věcí. Od daně z příjmu bude prodej osvobozený, pokud nemovitost vlastníte alespoň 5 let, nebo pokud máte v nemovitosti bydliště alespoň 2 roky bezprostředně před prodejem (bydliště znamená, že v bytě/domě fakticky bydlíte, nemusíte tam mít evidován trvalý pobyt). Pokud nesplníte podmínky pro osvobození, tak zaplatíte daň z příjmu 15% ze zisku – tj. z rozdílu ceny, za kterou jste dům koupila a za kolik nyní prodáte. Daň z nabytí nemovitých věcí platíte u nemovitých věcí ve výši 4% z kupní ceny, nebo tzv. zjištěné ceny (což je 75% hodnoty nemovitosti zjištěné znaleckým posudkem), podle toho, která je vyšší. Poplatníkem daně z nabytí je zatím stále prodávající a pravděpodobně od října 2016 jím bude vždy kupující.    

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

hypotéky
Dobrý den, chtěly bychom odkoupit půlku domu ve kterém bydlíme s manželkou a zrekonstruovat ho.Dají mi hypotéku na odkoupení i rekonstrukci?Děkuji za odpověď
Pavel
Ilustrační snímek

Dobrý den, obecně ano, lze získat hypoteční úvěr na kupní cenu i na rekonstrukci, ale budete muset bance poskytnout dostatečné zajištění jejího úvěru. Obecně platí, že bance nepostačí jako zástava 1/2 nemovitosti. Museli byste dát do zástavy celý dům (na což samozřejmě nemusí přistoupit vlastník druhé 1/2) nebo pro zajištění poskytnout jinou nemovitost.   

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

smlouvy
Dobry den,
koupili jsme s manzelkou pozemek od obce za ucelem stavby RD s tim, ze pokud do dvou let nezacneme stavet, muze obec od smlouvy odstoupit. Tuto podminku jsme nesplnili (a to ani dodnes, nebot jsme neplanovane zustali pracovne v zahranici) a nyni temer po sedmi letech se obec rozhodla od smlouvy odstoupit. Na katastru je zaneseno pouze predkupni pravo. Moje otazka je, zda mezitim nedoslo k promlceni prava k odstoupeni od kupni smlouvy. Predem dekuji za odpoved.
Oldrich
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano máte pravdu. Pokud jste si nesjednali delší promlčecí dobu (což nepředpokládám), tak se právo obce na odstoupení od kupní smlouvy promlčelo nejpozději po 3 letech ode dne, do kdy jste měli začít stavět – čili cca 5let po uzavření kupní smlouvy.   

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.
hypotéky
Dobrý den,chci se zeptat na darování nemovitosti mezi sourozenci. Před 4 lety, jsme si s manželem vyhlédli dům, ale bylo nám sděleno, že z důvodu mého pobytu na mateřské dovolené na hypotéku nedosáhneme. Dům tedy " koupil " můj bratr, který je nyní vlastníkem, ale hypoteční úvěr hradíme my.Nyní jsem již zaměstnaná a chtěla bych dům převést na mě a mého manžela. Jak máme tedy postupovat, aby byl dům přepsaný na nás, když je na něm hypoteční úvěr? Je to ještě složitější, mi bychom si s manželem chtěli ten hypoteční úvěr přeúvěrovat do jiné banky. Je to vůbec reálné? Předem děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Petra
Ilustrační snímek

Dobrý den, naopak pokud chcete úvěr u stávající banky ukončit, tak to situaci usnadní. Nejjednodušší bude, aby Vám dům bratr prodal za cenu zůstatku Vaší hypotéky. Např. původní úvěr byl na 1milion korun, nyní je zůstatek 750tisíc – od bratra tak koupíte dům za 750tisíc, a to z nového úvěru u jiné banky. Nová banka tak vyplatí tu Vaši původní a Vy se stanete vlastníkem domu s novou hypotékou. A bratr bude mít vše v pořádku ukončené.   

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den,
otec s matkou mi darovali dům při rozvodu. Mám 4 sestry, ale během rozvodu jsem byla jediná plnoletá a proto k darovací smlouvě byla přidána darovací smlouva, ve které se uvádí, že v momentě, kdy sestra dovrší 18 let(popř. i zbylé dvě) mám jí darovat 1/4 nebo je vyplatit v náležící hodotě. Jedna ze sester je již plnoletá a hlásí, že barák nechce a že chce vyplatit. Jaký potřebuji odhad pro toto vyplácení a kdo jej má zaplatit? Bude se následně platit nějaká daň, když nic nepřevádím? A poslední dotaz, já stále studuji, tudíž sestru nemohu vyplatit okamžitě, ale ona to přesto žádá, co mám dělat?? Má na to vůec právo??
Předem děkuji Anna
Anna
Ilustrační snímek

Dobrý den Anno, vše záleží na konkrétním obsahu Vaší dohody a darovací smlouvy, ve které jste se měla zavázat darovat sestrám podíly na domě nebo je vyplatit. Taková dohoda by měla řešit i podrobnosti darování nebo vyplácení peněz. Osobně se mi jeví spravedlivé, abyste sestry vyplácela z aktuální hodnoty nemovitosti po odečtení zhodnocení, které jste na nemovitosti provedla, za dobu co ji vlastníte, Vy. Tržní cenu Vám zjistí znalec a náklady na znalecký posudek bych doporučila rozdělit mezi Vás a všechny sestry, které budete nyní vyplácet. Jestli sestra může po Vás chtít okamžité vyplacení, také záleží na obsahu dohody s rodiči – podle této dohody, kdo si může vybrat, jestli se daruje podíl na RD nebo se vyplatí jeho hodnota? Vy nebo sestra? I v případě, že si sestra vybrala peníze, tak po Vás nemůže požadovat okamžité jednorázové vyplacení, ale měla by respektovat Vaše možnosti. V každém případě doporučuji se se sestrami dohodnout a vyhnout se tak nepříjemným soudním sporům v rodině.   

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

smlouvy
Dobrý den,

měl jsem zájem o koupi nemovitosti a s realitní kanceláří jsem podepsal dohodu o rezervaci nemovitosti. Posléze jsem zjistil, že v této dohodě je napsáno špatné datum.
V dohodě je napsáno, že zprostředkovatel tedy realitní kancelář se zavazuje, že po dobu od podpisu této dohody, která byla podepsána dne 24.3.2016 bude rezervovat tuto nemovitost pro mě jako kupujícího, ale bylo v této dohodě napsané špatné datum do 30.6.2015 a mělo tam být do 30.6.2016. Chci se zeptat, zda je tato dohoda z tohoto důvodu neplatná? Jelikož jsem se z osobních důvodu nakonec rozhodl od koupi nemovitosti odstoupit.
Děkuji za odpoveď
Filip
Ilustrační snímek

Dobrý den, jen pro překlep v datu určitě smlouva neplatná není. Z ostatních okolností je nepochybné, že jste všichni měli na mysli termín 30.6.2016. Jedná se tedy jen o chybu v psaní a na platnost rezervace to nemá žádný vliv.  

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
dobry den,prosim vas za kolik prodat garaz ve vyskove na sidlisti dukelska na proti bazenu dekuji
kovarova lucie
Ilustrační snímek

Dobrý den, píšete dotaz do právní poradny, obraťte se prosím na jakoukoliv realitní kancelář ve Vyškově, tam Vám rádi pomohou garáž prodat.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

smlouvy
Dobrý de, je rozdíl v odstoupení od nájemní smlouvy do 7 dnů od uzavřené smlouvy(kde jsou nesrovnalosti) a ukončení nájemní smlouvy do 7 dnů? Při požadavku vrácení blokovacího depozita od realitní kanceláře, která zamlčela údaje a kdy depoz. se stává při podpisu smlouvy provizí za zprostředkování. Jak postupovat tuto provizi dostat zpět, když je smlouva neplatná a byt po 7 dnech byl vrácen? děkuji
Iva
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží na obsahu konkrétní smlouvy mezi Vámi a RK a dále na tom, jestli smlouva byla neplatná od začátku (čili jako by ani nebyla uzavřená), nebo jste od ní odstoupili (tj. byla uzavřená dobře,

 ale následně jste pro porušení podmínek nájem zrušili), nebo jestli došlo k ukončení nájmu (tj. opět smlouva na začátku byla dobře, ale nájemce se s pronajímatelem dohodne na ukončení smlouvy). Pokud jde o první případ – smlouvy neplatná od začátku – tak by RK neměla mít nárok na provizi a měla by ji vrátit. Pokud jste od smlouvy odstoupili, tak bude záležet z jakých důvodů – pokud důvody zavinila RK, tak by provizi měla také vrátit. A pokud jde o ukončení nájmu dohodou s pronajímatelem, tak pak byla smlouva uzavřená platně a RK provizi nevrací. Ale opakuji – záleží na konkrétních podmínkách Vaší smlouvy s RK.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.
prodej nemovitosti
Dobrý den.. před měsícem jsme dali realitce naše fotky bytu,ktery chceme prodat. Mohu od toho odstoupit? Budeme platit nějakou pokutu? Dekuji
Tazatelka
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží, jestli máte s realitkou nějakou smlouvu a co je v ní případně sjednáno. Pokud smlouvu nemáte, můžete byt prodat sami.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

nákup nemovitosti
Dobrý den. Před rokem jsem zakoupil malý pozemek a začal řešit stavbu domu. Před týdnem zjistil projektant, že máme napříč pozemkem plynovod. Pozemek byl koupen od pána, který ho získal v restituci a nejspíš také ani netušil nic o plynovodu. V katastru není zapsané věcné břemeno (služebnost). Plynovod je cca z roku 1970. Plynárny jsou arogantní, nikdo se s námi nebaví. Ochranné pásmo plynovodu je 1 metr na každou stranu. Projekt domu do tohoto pásma zasahuje. Přeložení plynovodu mám prý hradit sám, tj. cca 300 až 500 tisíc korun. Jak se mohu bránit? Je nějaké šance jít do soudního sporu a požadovat náhradu? Může mi stát pozemek vyvlastnit nebo zařídit zápis služebnosti bez mého vědomí?Děkuji Růžička
Růžička
Ilustrační snímek

Dobrý den pane Růžičko, Vaše nároky mohou být jedině vůči pánovi, který Vám pozemek prodal.  Je nepochybné, že kdybyste o plynovodu věděl, tak byste pozemek nekoupil – existenci plynovodu bych tak brala jako skrytou vadu pozemku a ta jde k tíži prodávajícího bez ohledu na to, jestli o plynovodu věděl nebo ne. Můžete odstoupit od kupní smlouvy a požadovat po prodávajícím vrácení kupní ceny. K takto historickým plynovodům má provozovatel na pozemku věcné břemeno ze zákona a může si jej také nechat zapsat na příslušný list vlastnictví bez Vašeho vědomí – ze strany plynáren tak ústupek rozhodně nečekejte a obraťte se na prodávajícího.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, po mamce jsem zdědil 1/6 domku a po 1/12 dvě vnoučata. V současné době běží-neběží dědické řízení po mém otci, který zemřel před rokem. Reálně jsem měl v únoru jedno sezení se sekretářkou notářky a od té doby je klid. Platím 2 inkasa, 2 pojistky, daň z nemovitosti a finančně je to celkem vyčerpávající. Oslovil mne bratranec, zda by v domku nemohl bydlet. Mohu mu domek pronajmout v podsatě jen za úhradu poplatků a údržbu? Děkuji.
Martin Mrázek
Ilustrační snímek

Dobrý den, rozumím tomu tak, že nyní vlastníte na domě Vy 1/6, vnoučata 1/6 a zbytek „otec“, který zemřel. Pokud se po vyřízení dědictví po otci máte stát vlastníky celého domu Vy a vnoučata  (vy 3 budete dědit), tak můžete už teď přenechat dům do užívání 3. osobě.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

hypotéky
Dobrý den,
s manželkou jsme se rozhodli pro stavbu domu za pomocí hypotéky, kterou chceme částečně financovat z prodeje našeho bytu. Pro silnější zajištění hypotéky méme k dispozici ještě jeden byt, jejímž majitelem je moje manželka. Avšak na tomto bytě je zapsáno doživotní břemeno na maželky maminku. Chceme se Vás zeptat, zda-li takto zatíženou nemovitost lze u bank zastavit a zda-li k tomu potřebujeme souhlas maminky? Děkujeme za odpověď
Dominik
Ilustrační snímek

Dobrý den, bude záležet na podmínkách konkrétní banky. Obecně není problém dát do zástavy nemovitost zatíženou věcným břemenem a nepotřebujete souhlas oprávněného z věcného břemene (maminky). Ale je pravda, že takové věcné břemeno podstatně snižuje cenu nemovitosti (klidně až o 1/3). Ve Vašem případě, bude záležet na tom, jak vysoký budete chtít úvěr, jaká bude hodnota pozemku, na kterém budete stavět (ten si také vezme banka do zástavy) a jaká vyjde cena bytu s břemenem doživotního užívání maminky. Pokud by hodnota zástav nepostačovala, bylo by třeba věcné břemeno maminky zrušit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

nákup nemovitosti
Dobrý den, mám v úmyslu koupit nemovitost, kdy jsem narazil na jeden problém. Nemovitost vlastní dva lidé (pan X má podíl 2/3 a paní Y má podíl 1/3). Pan X v dubnu zemřel, kdy v měsíci červenec proběhne dědické řízení a jeho podíl na nemovitosti připadne na jeho bratrance a sestřenici. Paní Y nepochopitelně podepsala po smrti pana X s nejmenovaným realitním makléřem exkluzivní smlouvu o prodeji nemovitosti s platností do ledna 2017, kdy v této smlouvě je jako klient (tedy prodávající) uvedena jak paní Y tak i pan X a to bez rozlišení podílů, ale smlouvu podepsala samozřejmě pouze paní Y. Tímto se chci zeptat zda je vůbec smlouva platná . Zda mohou dědicové písemně uplatnit námitku na neplatnost smlouvy a tedy, aby realitní kancelář smlouvu ukončila dohodou, aby paní Y neplatila žádnou smluvní pokutu. Děkuji za odpověď
Vojtěch
Ilustrační snímek

Dobrý den, bude záležet na obsahu konkrétní smlouvy, ale pravděpodobně půjde o neplatnou smlouvu. Pokud se podle smlouvy má přes RK prodávat celá nemovitost a paní Y, která smlouvu podepsala, vlastní jen 1/3, tak v době, kdy ji podepisovala, nebyla oprávněná nakládat s celou nemovitostí a proto by smlouva měla být jako celek neplatná. Rozhodně smlouvou nejsou vázáni dědicové podílu po panu X.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, pronajali jsme si byt a krátce po nastěhování se musel vyměnit sporák kvůli unikajícímu plynu. Zajímalo by mě, kdo je povinen zaplatit připojení nového sporáku? Děkuji.
Petr
Ilustrační snímek

Dobrý den, nájemce hradí v bytě běžnou údržbu a drobné úpravy související s užíváním bytu. Co se rozumí drobnými úpravami, říká nařízení vlády č. 308/2015 Sb. v § 3 až 5 (dostupné např. zde
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-308/zneni-20160101#p3
). Podívejte se tedy na vymezení drobných oprav a podle toho co konkrétně se v bytě dělalo za opravy uvidíte, kdo je má platit. Opravy uvedené výslovně v § 4 platí nájemce. Jiné opravy hradí jen do částky 1.000,- Kč. A součet nákladů na opravy, které platí nájemce, nesmí za jeden kalendářní rok přesáhnout 100Kč za m2 podlahové plochy bytu. Podle toho jak vadu popisujete – výměna sporáku za nový – tedy úhrada nákladů na zapojení nového (nikoliv na nový sporák jako takový),  tak by se mělo jednat o opravy podle § 5 – tedy pokud byly náklady do 1000,- Kč tak je platíte Vy jako nájemce, pokud byla výměna dražší, tak ji platí pronajímatel.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

hypotéky
Dobrý den,
jsme svobodný pár, který si chce koupit společnou nemovitost na hypotéku. Jaká je prosím ideální rada pro smluvní závazky, aby ani jeden z nás z toho do budoucna neměl nějakou újmu?
Děkuji za odpověď.
Monika
Ilustrační snímek

Dobrý den, ideální je mít společný jak závazek z hypotéky (oba uvedení jako dlužníci), tak i nemovitost – každý aby vlastnil  1/2.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den,po taťkové smrti zanechal dopis. Napsal mě a mamku a segru že máme prodat dům. A hodnota domu byla na 740 tisíc. Tak že každý s poloviny taťkové máme nárok 1/6 což dělá 123,333 s taťkové půlky. Ale chci se zeptat. Teď prodáváme dům za Milion 150 tisíc. Má sestra nárok na víc ? A nebo je to jen podle dědictví jak bylo napsáno v protokolu těch 123,333 ? Předem děkuji za odpověď
Petra Vrbna
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud to chápu správně, tak dům byl oceněn na 740tisíc jen pro účely dědického řízení a zdědila jste po otci každá 1/6 (teď jste zapsané v katastru jako spoluvlastnice Vy, sestra a matka). Takže pokud nyní prodáváte, tak má sestra nárok na 1/6 kupní ceny, tedy na cca 192tisíc.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den,
před šesti lety jsem vydražila soubor pozemků kde je víc jak dvě třetiny povrchu tvoří místní účelové komunikace. Ne všechny jsou zapsány v katastru a v dražební vyhlášce nebyly uvedeny vůbec. Pouze čísla pozemků s uvedením klasifikace - orná půda, trvalý travní porost. Většina pozemků nemá věcná břemena i přes to, že jsou v nich uloženy veškeré inženýrské sítě a dokonce VT vedení plynu. Uvažuji o prodeji dobrovolnou dražbou. Je to vhodný způsob a co bude součástí předmětu dražby? I asfaltové povrchy? Jaké náklady dražby budou v případě že se taková nemovitost nevydraží? Děkuji
Marie Hudcová
Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o dobrovolné dražbě, tak již určitě máte představu, která firma bude dražbu provádět. Tato firma Vás seznámí i s výší nákladů na dobrovolnou dražbu. Asfaltové silnice nemusí být předmětem dražby, neboť značné množství silnic se nachází na pozemcích, které byly vráceny v rámci restitucí původním majitelům.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

smlouvy
Prosím o radu. Vlastním byt, který pronajímám. Z důvodu špatné finanční situace jej potřebuji prodat. Jak postupovat ve vztahu s nájemníkem. Děkuji předem.
Jitka
Ilustrační snímek

Pokud hodláte prodat byt, který v současné době pronajímáte, doporučuji Vám ukončit smluvní vztah s nájemcem dohodou, za podmínek pro obě strana přijatelných.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den,prosím poraďte,
zaplatil jsem za koupení nemovitosti hotovost oproti příjmovému dokladu.Po vložení kup.smlouvy na katastr jsem zjistil,že na nem.je vedena exekuce.Co s tím?
Jiří Šťastný
Ilustrační snímek

Pokud jste koupil nemovitost, na které je zapsána exekuce, ujistěte se, co stálo v kupní smlouvě, tj. zda obsahuje prohlášení o tom, že proti stávajícímu majiteli není vedena exekuce. V takovém případě máte právo od smlouvy odstoupit. Vzhledem k vážnosti situace Vám doporučuji konzultovat záležitost s právníkem.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Našli jsme s přítelem inzerát, který nabízí realitní kancelář o odkoupení obecního bytu. Vstupní záloha činí 650 000 KČ. Do roku 2023 činí doplatek 3850 KČ. Chtěla bych se zeptat jestli je v tom zahrnuta i provize RK, v případě na jaké rizika si dát pozor. Děkuji za odpověď.
Petra
Ilustrační snímek

Na Vaši otázku nemohu konkrétně odpovědět, protože nedisponuji žádnými relevantními informacemi. Zda je v požadované částce 650.000,- Kč také provize, se musíte zeptat realitní kanceláře. Na účtování provize nejsou v naší republice zatím dána pevná pravidla.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den, chtěla bych koupit dům v insolvenčním řízení formou dražby. Majitelka tam má trvalý pobyt. Měla bych dvě otázky. 1, jak vystěhovat majitelku když neodejde dobrovolně? 2, jak jí odepsat z trvalého pobytu? Děkuji Vám moc, Míšková
Petra Míšková
Ilustrační snímek

Pokud majitelka neodejde dobrovolně, budete muset žádat soud o přivolení k jejímu vystěhování. Tato záležitost se může protáhnout. O zrušení jejího trvalého pobytu můžete požádat na matrice příslušného úřadu. Jedná se o správní řízení, u kterého budete muset doložit, že dotyčná obývá nemovitost bez právního titulu. Zrušení trvalého pobytu však není totéž jako vystěhování z nemovitosti.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat. Kupuji nemovitost a v kupní smlouvě je uvedeno že dům který stojí na pozemku je dle odborného posudku na zbourání, ale paní makléřka žádné rozhodnutí nemá, pouze tipujem dle znalce z banky je vše v pořádku. Ze smlouvy to vyjmout odmítá z důvodu že pokud v době jednoho roku od podpisu kupní smlouvy na mě dům spadne nese prý odpovědnost prodávající je tomu tak ?
vladimír
Ilustrační snímek

Prodávající nese odpovědnost za skrytou vadu stavby, pokud je vada důsledkem skutečnosti, o které prodávající v době předání stavby věděl po dobu pěti let. Vzhledem k uvedenému je lepší v kupní smlouvě uvést stav převáděné nemovité věci.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Od kolika let můžu mýt dům ?
Bohumila
Ilustrační snímek

Pokud se ptáte, od kolika let můžete „mít“, tedy vlastnit dům, tak dům můžete vlastnit od narození.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

smlouvy
Dobrý den, prosím o malou radu: zaplatili jsme částku a podepsali rezervační smlouvu na nemovitost. Bohužel při následné prohlídce kvůli zateplení (dům neměl zateplení, chtěli jsme dodělat a pro banku jsme potřebovali nacenění) zjistil stavební technik, že dům má několik podstatných závad. Jak zjevných, tak především skrytých. Jsme oprávněni na základě skrytých vad požadovat od prodávajících vrácení rezer. poplatku a od koupi odstoupit?

Velmi děkuji za odpověď
Michal Sajfrt
Ilustrační snímek

Pokud se prokázalo, že nemovitost, kterou chcete koupit, má skryté vady, o kterých jste nebyli informováni, máte právo se domáhat vrácení rezervační zálohy. Bohužel neznám její znění. V případě nutnosti se obraťte na právníka.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

smlouvy
Mám smlouvu s RK platnou do konce roku. Našel jsem však kupce sám a chci mu to prodat mimo RK. Musím zaplatit smluvní pokutu? Je to postižitelné? Není to nevýhodné pro spotřebitele? Oni přece neodvedli práci. Jak to vyřešit v takovéto situaci?
Henrich Horváth
Ilustrační snímek

Pokud máte s RK smlouvu do konce kalendářního roku a jedná se o smlouvu výhradní, pak jste povinen v případě porušení této smlouvy smluvní pokutu zaplatit. RK má čas do konce roku zprostředkovávat prodej nemovitosti, a tudíž nemůžete říci, že práce nebyla odvedena. Doporučuji Vám se s RK pokusit domluvit na kompromisním řešení.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
dobrý den, jsem majitelem bytu v bytovém domě, které pro nás spravuje družstvo, dnes mi přišel email- že dle informaci našeho předsedy výboru mám v bytě více lidi a referentka mi poté zvedla zálohy zpětně k 1 v daném měsíci. takto mě informovali o tomto činu, je to pravně možné aby rozhodli takto beze mě o zvýšení záloh ikdyby se potvrdilo že v mém bytě skutečně bydli více osob než je nahlášeno na družstvu. Měl bych být předem informovat než se mi zvednou zálohy. díky za odpověd.
Bydžovský
Ilustrační snímek

Pokud jste nájemcem družstevního bytu,  nebo majitelem bytu v osobním vlastnictví, je Vaší povinností hlásit počet osob v bytě bydlících. Na základě tohoto údaje Vám správce domu vypočítává zálohu na spotřebu médií.  Pokud v bytě bydlí více osob než je hlášeno,  postup správce shledávám jako správný.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den kupuji pozemek,chtěla jsem se zeptat katastr uz zaplomboval pozemek a pisou ze budou informovani navr.
To dostanu taky dopis z katast ze se neco deje to plombovani nebo az ze je prevedeno? dekuju
Jůlča
Ilustrační snímek

Pokud jste kupující, vyrozumění o plombě nedostanete. To je zasíláno pouze prodávajícím. Po provedení vkladu vlastnického práva na kupující Vám bude zasláno vyrozumění o provedení vkladu.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den, mám zájem o koupi chaty. S prodávající jsme se domluvili přímo (bez RK), uzavřeli ústní dohodu o prodeji a s pomocí její právničky začali vypracovávat kupní smlouvu. Ta byla připravena a mohli jsme se sejít ji podepsat. Najednou se ale prodávající rozhodla nemovitost mi neprodat a chce ji prodat jinému zájemci, který prý nabídl více. Mohu se právní cestou domoci dodržení naší dohody o prodeji nebo žádat po prodávající nějaké odškodné?
Wild
Ilustrační snímek

Podle ustanovení § 1729 obč. zák., který stanoví,že dospějí-li strany při jednání o smlouvě tak daleko, že se uzavření smlouvy jeví jako vysoce pravděpodobné, jedná nepoctivě ta strana, která přes očekávání druhé strany jednání o uzavření smlouvy ukončí, aniž pro to má spravedlivý důvod. Strana, která jedná nepoctivě, je povinna nahradit druhé straně škodu. V souvislosti s tímto ustanovením můžete na majitelce nemovitosti vymáhat škodu, kterou Vám svým jednáním způsobila. Obraťte se na právníka, který Vám v této záležitosti bude nápomocen.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den, chci koupit pozemek
Na katastru jsem ale zjistila, že je v exekuci.
Jak bych měla postupovat?
Děkuji za odpověď,
Anna Kryštofová
Ilustrační snímek

Dobrý den, zjistěte si od vlastníka co nejvíce informací o exekuci, je možné, že je na pozemek už i nařízená dražba. Pokud byste měla pozemek získat kupní smlouvou, tak se musí exekuce nejprve ukončit, tj. vyplatit vymáhané pohledávky. A jelikož prodávající těžko bude mít nějaké své prostředky (jinak by nebyl v exekuci), tak budete muset dluhy exekuce vyplatit „ze svého“ Vy, a to ještě před uzavřením kupní smlouvy, protože vlastník po dobu trvání exekuce nemůže pozemek prodat. Výše dluhů, které za vlastníka zaplatíte, se samozřejmě odečte od kupní ceny pozemku. Nicméně do doby než se exekuce vyplatí, ukončí a vymaže z katastru, se může objevit další dluh. Koupě pozemku zatíženého exekucí je vždy velké riziko, proto si nejdříve dobře zvažte, jestli Vám za to pozemek skutečně stojí.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobry den
Chtela bych Vás poprosit o radu darovala jsem od otce barák sestře,a ted nám otec zemrel a ona požadujecely pozemek za 1/8 baráku a mě zdruhou sestrou chce nechat bez majeteku po otci a tim ubližuje maminceprotože ji chce vzit část střechy nad hlavou. Lze vzit dar zpátky nebo nejak jinak vypořádat dědictví. děkuji za odpověd
Dita
Ilustrační snímek

Dobrý den, omlouvám se, ale ve Vašem dotazu se vůbec nevyznám, odpovím tedy pouze obecně.  Odvolat dar je možné pouze ve výjimečných případech – pokud je dárce v těžké finanční nouzi nebo pokud mu obdarovaný vážným způsobem ublížil (tzv. jednáním, kterým zjevně porušuje dobré mravy). V rámci řízení o dědictví, tj. během jednání u notáře, dokud není dědictví skončeno, je vždy možné se dohodnout jinak, než říká závěť nebo zákon. Pokud dohoda není možná, tak se dědí podle závěti, není-li závěť tak dědí děti a manželka všichni rovným dílem (ve Vašem případě každá 1/4).

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
hypotéky
Dobrý den,
přítel si vzal hypotéku na dům. Já jsem nyní na úřadě práce a bydlím s přítelem. V domě zatím nemám trvalé bydliště. Přítel si na hypotéku nezařídil žádné pojištění v připadě neschopnosti splácet. Co by se stalo v případě, že bych měla trvalé bydliště v tomto domě a s přítelem by se něco stalo? Budu muset splácet hypotéku já? Děkuji za odpověď.
Veronika
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud si vzal hypotéku pouze přítel (jen on podepisoval úvěrové smlouvy) a Vy pouze bydlíte u něj v domě, tak s hypotékou nemáte nic společného a ani kdyby přítel nemohl splácet, tak nemusíte dluh splácet. Jestli máte nebo nemáte v domě trvalý pobyt (Vy nebo přítel) nemá na splácení hypotéky žádný vliv.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nákup nemovitosti
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda si mohu koupit na sebe nemovitost když jsem vdaná. Od rodičů jsem letos dostala určitý obnos peněz, ale ten nepostačuje na nákup nemovitosti. Mohu si vzít úvěr na sebe a jít do dražby jako fyzická osoba? Když s tím manžel nesouhlasí? Chtěla bych nemovitost pronajímat. Byla by nemovitost a příjmy z pronájmu SJM?
Jak by to bylo v případně rozvodu? Děkuji za odpověd. Zdenka
Zdenka
Ilustrační snímek

Dobrý den Zdenko, peníze, které jste dostala od rodičů (předpokládám, že jde o dar) jsou jen Vaše vlastnictví a za ně můžete koupit nemovitost, která bude opět jen Vaše výlučné vlastnictví. Pokud ale nemovitost koupíte byť jen zčásti za peníze v SJM (což by byl úvěr) tak bude nemovitost v SJM, a to i v případě, že do dražby půjdete sama a vydražíte sama (účast manžela ani jeho souhlas se nevyžaduje). Nicméně i kdybyste nemovitost koupila za svoje prostředky a celá by tak byla jen Vaše vlastnictví, tak zisk (příjmy po odečtení nákladů) z pronájmu bude vždy v SJM! Takže v případě rozvodu by manžel mohl požadovat 1/2 tohoto zisku. Řešením by bylo uzavření notářského zápisu na zúžení SJM, potom by nemovitost mohla být výlučně Vaše a i zisk z pronájmu by byl výlučně Váš, s tím by samozřejmě musel manžel souhlasit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nákup nemovitosti
Dobrý den, kupujeme pozemek,ale komunikace s RK vázla. Kontaktovala jsem tedy přímo majitele,který mi sdělil,že s RK už nechce mít nic společného,nicméně pozemek nám rád prodá bez asistence RK. Smlouvu s RK prý nemá. Je možné takto ukončit spolupráci s RK a uskutečnit prodej aniž by musel majitel platit nějakou pokutu? Děkuji
Veronika
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží na obsahu Vaší smlouvy s realitní kanceláří, pokud nějakou máte. Tam bude určitě sankce pro případ, že pozemek nekoupíte přes RK. Z Vaší strany byste tedy měli trvat na zprostředkování prodeje přes RK. V případě, že RK nebude schopná smlouvu dodržet, protože nemá smlouvu s prodávajícím, tak Vy můžete svou smlouvu s RK vypovědět a následně komunikovat s prodávajícím přímo. Pokud smlouvu s RK nemáte vůbec, tak můžete samozřejmě jednat s vlastníkem přímo už teď.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING