Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Realitní poradna

foto poradce vizitka
Jana Štěpánková
foto poradce

Jana Štěpánková

jednatelka společnosti

REDICO s.r.o.

Realitní činnosti se věnuje od 90. let. Je jednatelkou a majitelkou realitní a poradenské společnosti REDICO s.r.o. Řadu let publikuje v tisku, na internetu, realitní činnost přednáší jako odborný lektor na Vysoké škole realitní - Institut Franka Dysona s.r.o., pořádá specializované kurzy pro začínající i zkušené realitní makléře či realitní společnosti. Patří k těm, kteří kladou absolutní důraz na komplexnost, profesionalitu a etičnost realitního obchodu. A o tom, že je to správná cesta, svědčí řada stálých a vracejících se spokojených klientů z řad fyzických osob i velkých společností.
foto poradce vizitka
Mgr. Jitka Plšková
foto poradce

Mgr. Jitka Plšková

právnička

Realitní kancelář STING

foto poradce vizitka
PhDr. Lenka Weberová
foto poradce

PhDr. Lenka Weberová

jednatelka

Realitní kancelář Weber a spol.

Realitní kancelář provozuje v Praze od roku 1992. Již v roce 1996 jí byl udělen titul „Zlatá makléřská berla“ za kvalitu poskytovaných služeb. Kromě klasické realitní činnosti publikuje odborné články a také poukazuje na nešvary realitního trhu. Prodej realit řeší komplexně včetně technické, právní a ekonomické stránky věci. Mnohaleté zkušenosti a zavedená klientela ji řadí mezi profesionály realitní branže. Majitelům nemovitostí poskytuje bezplatné poradenství.

Stálá poradna realitního portálu Reality.iDNES.cz

Poradna

poradna ilustrace

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

tým poradců realitního serveru Reality.iDNES.cz

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

nemovitost a dědictví
Dobrý den. Jedná se o nemovitost - rodinný dům. Po smrti mé matky jsem po ní (z její polovičky) zdědil 1/6 domu, můj nevlastní bratr také 1/6 a můj nevlastní otec také 1/6 domu. Většinovým vlastníkem domu je tedy nyní nevlastní otec, který ovšem chce nyní svůj majetek (4/6domu) prodat příbuzným, protože jeho syn (můj nevlastní bratr) má velké dluhy.

Moje otázka prosím zní, zda já nebo můj nevlastní bratr nemáme předkupní právo, když máme v tom domě majetkový podíl.

děkuji
Jindra
Ilustrační snímek

V současné době neexistuje spoluvlastnické předkupní právo tak jak bylo v předchozí právní úpravě. Každý ze spoluvlastníků může se svým podílem nakládat samostatně.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Mám náj. smlouvu na dobu určitou několikrát prodlouženou. Majitelce se nelíbí, že mně musí vystavovat vyúčtování(potřebuji ho i pro ÚP na doplatek na bydlení), jak to má v náj. smlouvě. Předpokládám, že mně kvůli tomu nebude chtít smlouvu dále prodloužit. Je nějaká doba,do které mně to musí oznámit, případně prodloužit.
Co znamená běžné opotřebení? Musím byt při odchodu vymalovat?
Eva Miksová
Ilustrační snímek

Pokud máte nájemní smlouvu na dobu určitou, končí sjednaným dnem uvedeným ve smlouvě. Máte-li zájem o pokračování v nájemním vztahu, dohodněte se s majitelkou. Běžné opotřebení je stav bytu vyplývající z jeho užívání bez úmyslného poškození nebo zničení věci. Např. odřená malba, sešlapaný koberec, atd. Při odchodu z bytu, pokud jste se tak nedohodli při podpisu nájemní smlouvy, byt malovat nemusíte.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den. Po úmrtí tatínka budeme s maminkou dědit jeho polovinu domu. Mohu se zeptat, zda odměna notáři se platí z celé hodnoty domu nebo jen z poloviny, které se dědictví vlastně týká. Děkuji
Neubauerová
Ilustrační snímek

Odměnu notáři budete platit pouze z majetku, který je předmětem pozůstalosti.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den. Přes RK jsme nabízeli k prodeji náš dům. Smlouva s RK byla na dobu určitou, byla ukončena 30.6.. V době platné smlouvy se o dům zajímala paní (byla na prohlídce přes tuto RK). Do ukončení smlouvy s RK však s touto RK nepodepsala žádný dokument, ani protokol o prohlídce. Nyní má paní o nemovitost znovu zájem, nemovitost již nabízíme pod jinou RK. Původní RK se však domáhá toho, že když začala mít o dům zájem za trvání jejich smlouvy, mají právo na provizi a jednání s touto paní oni. Makléř z nové RK, nám však tvrdí, že žádný nárok nemají, protože s touto paní nikdy nic nepodepsali, ani zmiňovaný protokol o prohlídce. Má pravdu?
Andrea
Ilustrační snímek

Makléř z nové RK pravdu nemá, neboť v souladu s § 2454 OZ má předchozí RK na provizi nárok, i když paní uzavře kupní smlouvu po vypršení platnosti zprostředkovatelské smlouvy.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, bydlím již rok u přítelkyně a rozhodli jsme se, že mi přítelkyně daruje polovinu své nemovitosti do které jsem vložil peníze cca 300 000. Celková výše poloviny byla 700 0000. Nyní nevíme, jak to udělat, aby vše bylo spravedlivé já mám 2 děti a přítelkyně 3. Chceme je do budoucna nějak podělit rovným dílem, tak aby nepřišli zkrátka ani jeden z nich. Je nějaký způsob,jak toto opatřit již teď, ještě než podepíšeme darovací smlouvu? Měli jsme na mysli, aby moje děti a děti přítelkyně dědili rovným dílem. Poraďte prosím.
Je nutné platit daň z daru?
Děkuji Nedvěd Josef
Josef Nedvěd
Ilustrační snímek

Chce-li Vám přítelkyně darovat polovinu nemovitosti, Vaše děti budou dědit polovinu a její děti také polovinu bez ohledu na to, kolik jich je. V praxi to tedy znamená, že každé Vaše dítě získá větší podíl na nemovitosti než každé dítě Vaší přítelkyně.  Bylo by optimální, kdyby Vám přítelkyně darovala 2/5 nemovitosti a ponechala si 3/5.  Tato situace by odpovídala rovnoměrnému dědictví Vašich dětí. Daň z příjmu nebudete platit v případě, že s přítelkyní žijete nejméně po dobu jednoho roku ve společné domácnosti, neboť nejste příbuzní v přímé linii.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, u nás ve vesnici zemřel muž a nezanechal závěť. Teď má 3 děti a manželku. Takže se řeší dědictví( pozemky, dům apod.) My by jsme chtěli od nich koupit pozemek. Ale nevíme jestli musíme počkat, až řízení skončí nebo jak máme postupovat.
Děkuji za odpověď
Agnes
Ilustrační snímek

V každém případě je třeba počkat na ukončení dědického řízení. Dokud nebudou noví vlastníci řádně zapsáni na katastru nemovitostí nelze podepsat kupní smlouvu. Můžete však uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí, neboť dědictví nabývají pozůstalí zpětně ke dni úmrtí zůstavitele.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý večer. Mám dotaz. Zdědila jsem nemovitost na které byl hypoteční úvěr. Jelikož jako matka samoživitelka jsem neměla na splátky, zažádala jsem o oddlužení. Bylo mi schváleno,s tím že tuto nemovitost prodám. Můj dotaz zní, budoucí kupci podepsaly se správci kupní smlouvy,ale ještě nezaplatili,banka jim ještě neuvolnila peníze,ale mně řekli že se mám už vystěhovat, aby začali s přípravou na přestavbu. Mě ještě ale ani nepřišlo žádné písemné vyjádření, do kdy, nebo kolik mám času. Mě bohužel ještě nevyšel pronájem bytu, a ani s prodeje RD nebudu mít žádnou hotovost. Myslite, že mne budoucí majitelé mohou vystěhovat? Na katastru nemovitostí žádné změny ještě nejsou. Děkuji za odpověď Jakubcová
Petra Jakubcová
Ilustrační snímek

Pokud jste v insolvenci a bylo Vám povoleno oddlužení, jakékoli nakládání s Vaším majetkem schvaluje insolvenční správce, popř. soud. S tímto dotazem se obraťte na ně.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobry den, chtela bych se zeptat, zda kdyz kupuji nemovitost, kterou vlastni 3 majitele, budu muset uzavrit 3 samoststne kupni smlouvy nebo lze vse na zapsat do jedne?
Velice dekuji za odpoved
Lenka
Ilustrační snímek

Uzavřete pouze jednu kupní smlouvu, kde budou tři prodávající. Sepis smlouvy raději svěřte

odborníkovi.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, mám možnost koupit kousek pozemku - travní porost, na který bych rád umístil plechovou garáž. Pozemek je oplocený společně s dalším pozemkem a je na něm umistěn dřevěný přístavek. Uživatel si tento kdysi dávno oplotil a dodnes využívá, koupit ho nechce. Jak dosáhnu vyklízení pozemku v případě jeho koupě? Děkuji.
Dakher Michal
Ilustrační snímek

V případě, že někdo užívá cizí pozemek a má na něm stavbu, lze oprávněně požadovat jeho vyklizení, stejně jako odstranění plotu. Pokud nedosáhnete  očekávaného výsledku dohodou, můžete se obrátit na soud.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

hypotéky
Dobry den, s manzelem (cizinec, obcan USA) jsme pred dvema lety koupili v Praze byt na hypoteku. Ja a syn v nem mame trvaly pobyt. Hypoteka je psana na manzela, v dobe koupe jsem nemela zadny prijem, investovala jsem vsak pri koupi 600tisic pro ziskani hypoteky. Je mozne, abych se stala vyhradni majitelkou bytu, i kdyz je hypoteka psana na manzela?Dekuji
Vera
Ilustrační snímek

Bez souhlasu úvěrující banky nelze činit žádné kroky související s převodem majetku. Obraťte se prosím společně s manželem na poskytovatele úvěru.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den,

moc prosím o radu - mamka zdědila pozemek a chce ho nechat přepsat na mě - dceru - je do budoucna jistější darovací smlouva nebo kupní smlouva? Slyšela jsem o případech, že darovací smlouvu vzal dárce i po letech zpět anebo v rámci dědičského řízení byla napadnuta. Pozemek má momentálně nízkou hodnotu, jedná se o ornou půdu ale mám obavy, pokud by nabyla vyšší hodnotu v budoucnu, aby se mě o ni nepokusil nikdo z rodiny připravit.

Jakým právem se máme řídit a případně v které zemi oslovit právní kancelář pokud pozemek se nachází na Moravě ale my obě máme slovenské občanství a trvalý pobyt na Slovensku?

Děkuji předem.
simona
Ilustrační snímek

Ve Vašem případě je darovací smlouva osvobozena od placení daně, neboť Vy a matka jste příbuzné v přímé linii. Pokud Vám matka pozemek prodá, zaplatíte 4% daně z nabytí nemovitých věcí a matka daň z příjmu, pokud součet doby jejího vlastnictví a vlastnictví zůstavitele nečiní pět let.

Dárce může požádat o vrácení daru, jestliže se  obdarovaný k němu chová  v rozporu s dobrými mravy nebo pokud  jeho životní úroveň je nižší než životní úroveň obdarovaného. O vrácení daru může být zažádáno dárcem kdykoli, není zde stanovena lhůta. V případě dědictví mohou neopomenutelní dědicové požádat o tzv. kolaci, tedy zahrnutí hodnoty daru do pozůstalosti. A v této souvislosti vyplacení tzv. povinného dílu, čímž by Vaše vlastnictví nebylo ohroženo, ale musela byste se s ostatními dědici finančně vyrovnat.

Vždy se musíte řídit právem té země, ve které se nemovitost nachází.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, manžel vlastní spolu s bratrem dům, který jim rodiče darovali. Každému náleží polovina. Chtěli bychom jeho bratra vyplatit. Ten s tím bohužel nesouhlasí. Manžel má v tom domě trvalé bydliště, na vlastní náklady (600 000 Kč,-) ho před deseti celý zrekonstruoval. Solventní je také. Pokud se nedomluvíme, tak podáme návrh na soudní řízení. Chci se zeptat, jakou máme šanci, že soud rozhodně v náš prospěch (tedy že vyplatíme bratra) i když s tím nebude souhlasit?
Klára
Ilustrační snímek

Rozhodnutí soudu nelze předjímat, proto se nemohu konkrétně vyjádřit. Soud však není v tomto případě vázán návrhem žalobce, tzv. žalobním petitem, ale může rozhodnout podle své úvahy.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, od roku 2006 vlastním RD, který jsem před 3 roky darovala synovi, ale v témže roce z rodinných důvodů ho daroval zpět opět mě. Musím čekat ještě 2 roky,abych ho mohla prodat( prodej po 5 letech vlastnictví) nebo můžu prodat již nyní? Nechci platit daň ve výši 25%.
Ivca
Ilustrační snímek

Pokud nechcete platit daň z příjmu, které činí 15 % z rozdílu ceny nemovitosti v dobé darování a prodeje, musíte vyčkat uplynutí pětileté lhůty. Cenu domu v době darování lze zjistit dodatečným znaleckým posudkem.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,
projevil jsem u realitní kanceláře zájem o byt z inzerce, ve které přislíbila financování. Složil jsem rezervační zálohu, poskytl realitní kanceláři veškerou součinnost, ale úvěr nebyl poskytnut pro špatnou účelovost, tedy z chyby RK. Rád bych se optal, zda mám v tomto případě nárok na vrácení rezervační zálohy, a popřípadě na finanční kompenzaci, neboť byt za tuto cenu v dané lokalitě již neseženu, a já jsem dodržel vše co jsem měl.
Roman Marek
Ilustrační snímek

Neznám přesné znění Vaší dohody s realitní kanceláří. Pokud  RK nesplnila k čemu se zavázala, nepochybně máte nárok na vrácení rezervační zálohy.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,bydlím v bytě na který platím hypotéku ,bydlím tu společně s maminkou s kterou se staráme o domácnost.Bydlí tu s námi i moje sestra která se nestará o nic ani nic neplatí jen žije na náš úkor ,protože nemá práci v bytě má trvalé bydliště můžu jí nechat sama vystěhovat.
Marta jarůšková
Ilustrační snímek

Pokud sestra obývá byt aniž by byla jeho spolumajitelkou nebo měla nájemní smlouvu, vyzvěte ji k vystěhování a zrušte jí ve správním řízení trvalý pobyt. Pokud se neodstěhuje dobrovolně, lze toho dosáhnout soudní cestou.PhDr.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

hypotéky
Dobry den, před 10-ti lety jsme si s přítelem žádali o hypotéku,ale jelikož přítel byl tenkrát na živnosti,tak ji nedostal a vzal si ji na sebe jeho otec, ale splacely jsme ji my. Letos bysme chtěli hypotéku převzít, aby jsme nemuseli znovu brat novou a platit úroky. Jak lze v tomhle případě postupovat, aby byl pak dům zároveň napsán na nás. Předem děkuji za odpověď
Lenka
Ilustrační snímek

Veškeré změny týkající se hypotéky je třeba řešit s úvěrující bankou. Bez jejího souhlasu nemůžete s nemovitostí nakládat, tj. převést ji na jiného nabyvatele. Bance vysvětlete svoji situaci, určitě Vám nabídne řešení.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

smlouvy
Dobrý den,
manžel bude prodávat se sestrou RD. Domluvili se ale na jiném rozdělení % než 50:50. Kde a jak to prosím sepsat, aby to bylo smluvně a kolik to cca stojí? Děkuji
Markéta Přinosilová
Ilustrační snímek

Při prodeji RD je třeba sepsat kupní smlouvu. V kupní smlouvě bude uvedeno, za kolik prodává svůj podíl Váš manžel a za kolik jeho sestra. Aby byla smlouva dobře sepsaná, je dobré obrátit se na právníka. Ten Vám rovněž sdělí, kolik si za svoji práci počítá.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co vše potřebuji když chci prodat starý dům ve kterém nikdo nežije.S pozemkem.
Děkuji
Veronika
Ilustrační snímek

Chcete-li prodat jakýkoli dům, musíte s kupujícím podepsat kupní smlouvu a tu podat s návrhem na vklad na příslušný katastrální úřad. Pokud nemáte v tomto směru řádné zkušenosti, obraťte se na právníka.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobry den,

S bratrem jsme kazdy zdedily 50% domu po otci. Dum byl na prodej a uz byl i zajemce, ale bratr se nyni rozhodl si dum nechat a uzivat. Na co mam v tomhle pripade narok?
Lenka Horakova
Ilustrační snímek

V případě, že Vám vznikla škoda, kterou můžete prokázat, máte nárok na její náhradu. Dále máte nárok na nájem, pokud bude bratr dům obývat, nebo na kupní cenu, při prodeji Vaší poloviny domu bratrovi.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den. S přítelem mám zájem o koupi rodinného domu. Zástupce RK Sting, na kterou jsem se obrátili, na první prohlídku dorazil s velkým spozděním, ve chvíli, když jsme odcházeli, poté, co nás provedl majitel domu. Při druhé prohlídce se také neangažoval, pouze nechal přítele cosi podepsat s tím, že nám obratem pošle návrhy smluv. 14 dní se nic nedělo. Poté během jedno dne zaslal návrh rezervační smlouvy a vyžadoval neodkladně podepsání smlouvy o zprostředkování (ve výši provize neodpovídající jeho zásluhám) bez toho, aniž bychom viděli dokumenty vztahující se k domu či kupní smlouvu. Byl velmi neodbytný a vyvíjel na nás nátlak. Proto jsme se s ním rozešli. Nyní jsme zjistili, že nám nedal kopii podepsaného dokumentu (zřejmě protokolu o prohlídce) a odmítá nám jej zaslat. Existuje nějaký způsob, jak z něj protokol vymámit, abychom zjistili, k čemu jsme se vlastně upsali. Rádi bychom totiž stále koupili tento dům, ale nikoliv prostřednictvím této RK. Děkuji za radu.
Monika
Ilustrační snímek

Než něco podepíšete, je třeba si to přečíst. Podepsaný protokol o prohlídce však není tak důležitý. Zástupce RK Sting pravděpodobně nebude mít podepsanou žádnou smlouvu o zprostředkování s majitelem nemovitosti, a proto chce provizi od Vás. Pokud se Vám dům líbí, dohodněte se s majitelem, smlouvu Vám napíše např. advokát.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobry den mam takovy dotaz a jsem uz zoufala.Umrela nam maminka,byla rozvedena ale nemeli rozdelene meni s manzelem.Jsme 3 sestry jedna je nezletila.Nejdrive se rozdelilo meni mazelu.Ve spolecnem meni meli zahradu a dluh na te zahrade.Takze pulka sla k byvalemi manzelovi a druha pulka mezi nas sestry.Byt sme si delily jen my sestry.O byt sem mela zajem ja na kterem byla zastava kvuli tomu dluhu.Takze ja sem prevzala byt se zastavou.Sestry musim vyplatit.Po nejake dobe jsem sla zadat o hypoteku abych mohla vyplatit sestry ale bohuzel mr.nikde nepujvi protoze na tom je zastava kterou splaci nezletileta sestra se svym.otcem ktere oni zdedily.Ja ale vubec nevim jak je mam vyplatit kdyz me.nikdo hypoteku neda.Mam na na to uz jen 5 mesicu.Mohl by ste me ppradit co bych mela delat nebo co z toho bide kdyz do daneho terminu nevyplatim sestry kvuli jejich zastave na tom byte.Dekuju
Petra
Ilustrační snímek

Je třeba, abyste vy „tři sestry“ společně s bývalým manželem prodali zahradu a za získané peníze uhradili dluh (zbytek si mezi sebou rozdělíte). Věřitel po uhrazení dluhu zajistí odstranění zástavního práva z listu vlastnictví u bytové jednotky. Následně požádejte o hypotéku, nově zastavte bytovou jednotku a z hypotéčního úvěru vyplaťte sestry. Pokud má bývalý manžel finanční prostředky na úhradu poloviny dluhu zajištěného zástavou na bytě a může vám uhradit  kupní cenu,  můžete zahradu prodat jemu.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.
nemovitost a dědictví
Dobrý den, otec na mne převedl členská práva a povinnosti družstevního bytu. Prosím o informaci, zda je tento dokument dostačující k prokázání vlastnictví bytu např. při prodeji či v případě prokázání vlastnictví při dědictví? Bratrovi věnoval jiný byt a chce, aby tento zůstal pouze mě. Moc děkuji za informaci.
Veronika
Ilustrační snímek

Dohoda o převodu družstevního podílu  s potvrzením o převzetí družstvem  je legitimní nabývací titul a prokazuje vlastnictví družstevního podílu. Vaše vlastnictví je tedy nezpochybnitelné. Vedle Dohody byste měla mít i nájemní smlouvu.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.
nemovitost a dědictví
Dobrý den.Chci se jen zeptat.Zdědil jsem RD. Za otcova života z tohohle RD byla ubytovna pro montéry.Ubytovnu jsem zrušil skrze nábytku od jedné paní. Paní mi sama od sebe zavolala a ze ptala se mně, jestli ne chci pronajímat RD k účelu soukromé školky. Ja jsem kývl ze určíte. V naší obci Holasicich a v okolí je velmi málo mateřských školek.Jelikož jsem totální začátečník a nemam zkušenosti v pronajmech. Nevím co by všechno měla zahrnovat smlouva ani nevím po dle čeho určit velikost nájmu. Pronájem: ( spodní patro a dvůr)
Kdo bude řešit opravy při nějaké poruše.
Je lepší převést energie(voda, plyn a elektřinu) na paní s kterou budu podepisovat smlouvu. Mužů ve smlouvě požadovat,aby nájemníci platili pojištění domu + energie.
Navíc mám z vlastních penez připravit a upravit dvůr tak aby hygienicky odpovídal školce.Úprava už mně stala dost penez. Jen se ptám. Jestli je povinnost naházet omýtky, ATD. na dvoře z mych penez(NIC JSEM NEPODEPISOVALI),Paní bude a má dotace z EU na úpravu domu. Nemají dotace složit i k opravě dvora??
Josef
Ilustrační snímek

Všechny záležitosti, na které se dotazujete, jsou věcí dohody.  Nejdříve je třeba uzavřít smlouvu, ve které bude vyjasněno, co jde k tíži nájemce a co k tíži pronajímatele. Vyvarujete se tak pozdějších dohadů.  Určitě je výhodnější, aby si nájemkyně platila veškeré energie sama. Opravy většího rozsahu musíte řešit Vy jakožto vlastník, pakliže závada nevznikla zaviněním nájemce. Pojistka jde také k Vaší tíži. Nájemce si může uzavřít pojistku na své vybavení a rizika spojená s výkonem jeho činnosti. Z Vašeho dotazu je patrné, že jste ještě neuzavřeli smlouvu na pronájem prostor a Vy jste začal s úpravami, což je poněkud riskantní krok. Provozování mateřské školy s sebou nese velmi přísná hygienická pravidla a jde o specifickou úpravu prostor. Pokud nemáte s paní podepsanou smlouvu a již činíte kroky k úpravě nemovitosti, v případě, že se nedomluvíte, můžete utrpět značnou škodu.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den, s přítelem jsme si vyhlídli dům na který je nyní připravovaná dražba, plán byl že já budu dům dražit a v případě příklepu si půjčím 200.000,- na doplacení aby přítel na sebe neměl uvalený dluh pro budoucí hypotéku na tento dům. Dotaz je, jestli je reálné že já budu vlastníkem domu a on si na něj sjedná hypoteční úvěr?? Už kvůli dražbě zaplatím daň z převodu nemovitosti, kdyby jsem hned poté přepsala polovinu na přítele předpokládám že musíme zaplatit znovu. Předem děkuji za odpověď.
Eva V.
Ilustrační snímek

Není možné, abyste Vy byla vlastnicí nemovitosti a Váš přítel si na ni vzal hypotéční úvěr. Jestliže se stanete vlastnicí nemovitosti, kterou ihned převedete na přítele, zaplatí přítel 4% daň z převodu nemovitosti. Počítejte s tím, že o dům může mít zájem i někdo jiný a můžete jej vydražit za vyšší cenu.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobry den. Muzu prepsat barak na sveho bratrance? Nebo jak to jde jinak udelat?dekuji
Tomik k.
Ilustrační snímek

Převést dům na svého bratrance můžete. Bratranec není příbuzný v přímé linii, a tak nejlevnější formou převodu bude prodej. Kupní smlouvu a návrh na vklad Vám sepíše právník a Vy tyto dokumenty doručíte na příslušný katastrální úřad. Daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % uhradí bratranec.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

smlouvy
Dobry den, rada bych se zeptala, jak postupovat pri prepsani podilu nemovitosti vetsinovemu majiteli.Co ma za naroky si odecist s ceny , jestlize vetsinovy majitel bydli a zpravuje nemovitost a ja ziji v zahranici. Je potreba notarky nebo se da prepis udelat bez notarky jen na zaklade nezavisleho odhadce. Dekuji
NINA
Ilustrační snímek

Patrně máte na mysli převod podílu na nemovitosti většinovému majiteli. Podíl můžete prodat za vzájemně dohodnutou kupní cenu. Nevím, zda dlužíte za správu domu nebo máte v domě nějaké další pohledávky. V tom případě je nutno je uhradit. Kupní smlouvu Vám sepíše kterýkoli právník, znalecký posudek není nutný. Kupní smlouvu s návrhem na vklad je třeba doručit na příslušný katastrální úřad. Daň z nabytí nemovité věci hradí kupující.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobrý den,
prosím o radu. Najímám byt, který je v mém výlučném vlastnictví, tudíž mi z něj jde příjem na splácení hypotéky k druhému bytu, ten vlastním společně s manželem. Bylo by možné, aby se manžel, popřípadě některý z rodičů, stal nájemcem a byt dále pronajímal třetí osobě, aniž by v něm bydlel?
Současní nájemníci odcházejí k 30.6., tudíž případní další by už nejednali se mnou, ale s osobou, kterou bych určila.
Pro vysvětlení, měním práci a 1, maximálně 2 měsíce bych potřebovala být registrovaná na ÚP, tudíž nesmím mít žádný příjem.
Ohledně příjmů z nájmu bych mohla za tento rok zdanit vše /i pokud by byl pronajímatelem manžel nebo jiná osoba/ nebo pouze příjem z nájmu do 30.6. a zbylý příjem by musel danit manžel nebo jiná osoba?
Děkuji za odpověď, Veronika.
Veronika
Ilustrační snímek

Pokud vlastníte byt a chcete jej  pronajímat, můžete byt pronajmout osobě, které dáte souhlas s dalším podnajímáním. Nájemník bude hradit pouze služby a Vy žádný příjem mít nebudete. Příjem z podnájmu bude danit nájemník.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli mám nárok po smrti rodičů na polovinu bytu když tam má druhý sourozenec napsaný trvalý pobyt? děkuji za odpoveď
Lenka
Ilustrační snímek

Pokud má sourozenec trvalý pobyt v bytě rodičů, nemá to žádný vliv na dědické řízení a na základě této skutečnosti z něho nemůžete být vyloučena.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, jestli může majitel nemovitosti - pozemku, prodat tento pozemek za libovolnou cenu? Např. jedná se o pozemek, který by mi chtěl prodat můj příbuzný za symbolickou cenu (např. cenu BPEJ která by odpovídala ca 1500 Kč/1000 m2 - tržní hodnota pozemku by ale mohla být 1 mil. Kč - přesto můžu pozemek odkoupit za 1500Kč)? A můžu já pak, takto získaný pozemek prodat dál za libovolnou cenu?
Děkuji. V.Malý
Václav Malý
Ilustrační snímek

Pozemek Vám příbuzný může prodat za jakoukoli cenu, kterou si dohodnete, např. za 1 Kč. Prodat také můžete za libovolnou cenu. Vy i další kupující však musíte zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4% ze směrné hodnoty stanovené finančním úřadem nebo dle znaleckého posudku.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Chtela bych podat stižnost na živno.uřad-mám soudni rozhodnuti na realitni kancelar-vraceni kauce z 2015,neplati,exekuce nepomohla,ale stale dal podnika-nechci,aby ošidil dalši lidi. Děkuji
zuzana
Ilustrační snímek

Živnostenský úřad neřeší občansko-právní spory a ani exekuce není důvodem k odebrání živnostenského oprávnění. Snažte se získat zpět kauci.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, mám dotaz,před 30
lety jsme zdědili po otci (4 sourozenci ) každý ideální 1/4nu,nyní mi chce bratr svojí 1/4 odprodat,chtěla bych se zeptat co je pro mě výhodnější,zda klas. prodej nebo darování?Dál by mě zajímalo jestli musí být udělany odhad majetku (dům,zahrady,pole) při prodeji i darování ?Letos odprodal svojí 1/4 polí,které pronajímáme místímu statku,chtěl by se zbavit i ostatní části své 1/4.Děkuji za odpověd
Hana K
Ilustrační snímek

V případě příbuzných v přímé linii, což je i bratr a sestra, je výhodnější darování, neboť je osvobozeno od jakékoli daňové povinnosti. Odhad majetku nemusí být proveden ani při prodeji ani při darování.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den po otcově smrti jsem zdědila 1/6 domu bratr má také 1/6 a matka 4/6.V domě 20 let bydlel bratr spolu s matkou,souhlasila jsem s přepisem celého domu na bratra s tim že mě vyplatí.Letos se bratr odstěhoval,chci se tam nastěhovat já matka chce přepsat svoji část na mě,ale bratr nesouhlasí s přepisem i když ho chci vyplatit.Poradíte mi co s tím. Děkuji
Ivana Tancošova
Ilustrační snímek

Pokud Vám chce matka darovat svůj podíl, bratr tomu nemůže nijak bránit. Pokud chcete získat celou nemovitost, musíte se s bratrem dohodnout na odkoupení jeho podílu. Pokud se to nepodaří, můžete se obrátit na soud, který rozhodne.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
dobrý den, je možné darovat dřevěnou chatu 14 ti leté vnučce , která má rozvedené rodiče.Jak se v tomto případě.mohou chovat její rodiče. Děkuji Josef
josef
Ilustrační snímek

Chatu můžete 14 leté vnučce darovat s přivolením opatrovnického soudu.  Dalším řešením je odkázat vnučce chatu v závěti.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,
nájemce zemřel, jediný dědic - vnuk uzavřel dohodu o zániku nájmu bytu a vrátil ho pronajímateli. Po nájemci v roce 2016 vznikl přeplatek z vyúčtování a ten byl vyplacen vnukovi - dědici. Při vyúčtování v roce 2017 byl nedoplatek po zemřelém a to už jediný dědic - vnuk zaplatit nechce. Může ho dát pronajímatel k soudu? Není to dluh na nájemném, ale na vyúčtování, není to tedy k datu úmrtí, ale služby k datu úmrtí využíval a vyúčtovní je až vždy další rok. Děkuji za odpově´d.
Lenka
Ilustrační snímek

Takto vzniklá pohledávka jde k tíži dědice. Je tedy jeho povinností ji uhradit, pakliže dědictví neodmítl. Pokud se tak nestane, může se věřitel obrátit na soud.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

smlouvy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je platná smlouva s agenturou.
Můj muž i já jsme uzavřeli smlouvu. Můj muž zemřel a pět dní na to agent přišel a podepsal stejnou smlouvu se mnou, ale v tu chvíli mě patřila pouze polovina.
Děditské řízení ani ještě nezačalo, a když začalo, tak jsem stále nebyla majoritním vlastníkem.
Až nyní 6.6.2017 se děditské řízení uzavřelo a já zdědila celý dům.
Ale dům si chci ponechat, takže jsem agentuře napsala oznámení o neplatnosti smlouvy, ale agent který se o prodej staral mi řekl, že budu platit pokutu ve výši 120 000 kč.
Z důvodu, že měl vážného kupce, který složil depozit na rezervaci 26.5.2017, ale v tu chvíli já jsem stále neměla děditství uzavřené.
Tak se chci zeptat, jestli opravdu má smlouva platí.
Děkuji
Cermakova
Ilustrační snímek

Jestliže Váš muž zemřel, jste dědičkou ke dni jeho úmrtí. Smlouva, kterou jste podepsala, je platná. Pokud vážný kupec složil depozit na rezervaci a Vy jste nebyla účastníkem „smlouvy o rezervaci“ a ani jste podpisem této smlouvy nikoho nezplnomocnila, je tato smlouva  neplatná.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

smlouvy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je platná smlouva s agenturou.
Můj muž i já jsme uzavřeli smlouvu. Můj muž zemřel a pět dní na to agent přišel a podepsal stejnou smlouvu se mnou, ale v tu chvíli mě patřila pouze polovina.
Děditské řízení ani ještě nezačalo, a když začalo, tak jsem stále nebyla majoritním vlastníkem.
Až nyní 6.6.2017 se děditské řízení uzavřelo a já zdědila celý dům.
Ale dům si chci ponechat, takže jsem agentuře napsala oznámení o neplatnosti smlouvy, ale agent který se o prodej staral mi řekl, že budu platit pokutu ve výši 120 000 kč.
Z důvodu, že měl vážného kupce, který složil depozit na rezervaci 26.5.2017, ale v tu chvíli já jsem stále neměla děditství uzavřené.
Tak se chci zeptat, jestli opravdu má smlouva platí.
Děkuji

Jestli mohu poprosit, bylo by možné zaslat mi odpověď i na můj e-mail?
Pročítala jsem si, jestli tu najdu podobný případ, je tu hodně dotazů, mám obavu, abych pak našla vaši odpověď tady.
Moc Vám děkuji za Vaši pomoc
tyna.kocicka@seznam.cz
Cermakova
Ilustrační snímek

Jestliže Váš muž zemřel, jste dědičkou ke dni jeho úmrtí. Smlouva, kterou jste podepsala, je platná. Pokud vážný kupec složil depozit na rezervaci a Vy jste nebyla účastníkem „smlouvy o rezervaci“ a ani jste podpisem této smlouvy nikoho nezplnomocnila, je tato smlouva  neplatná.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den, chci si zadat inzerát, kam ho mám napsat, je to pro známou která nemá internet jen mobil. Děkuji
Libor Tylče
Ilustrační snímek

Předpokládám, že se jedná o inzerát týkající se nemovitosti. Můžete ho podat na různé realitní servery, do tisku, do vývěskové služby, atd.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, předem mého dotazu Vás srdečně zdravím, chci se zeptata, na konci května/ začátkem červan jsie se stal vlastníkem bytu, a při ověření na příslušném MU, kam spadám, mi bylo řečeno, že tam jse bývalý vlastník, i jeho expřítelkyně, stále nahlášeni k trvalému pobytu, na úřadě mi řekli, že lze provést zrušení trvalého pobytu úředně..

chci se jen zeptat, co a jestli když tam jsou nahlášeni, mi něhroizí, že o ten byt přijdu, nebo nějaké riziko..

diky a s Pozdravem,

JC.
Jan
Ilustrační snímek

Nejjednodušší řešení by bylo  domluvit se s bývalým vlastníkem, aby se přihlásil do jiného místa, zpravidla bývá toto ujednání součástí kupní smlouvy. Jestliže to neučiní dobrovolně, můžete prostřednictvím příslušného úřadu oba odhlásit ve správním řízení. Nejedná se o složitou záležitost. Žádné riziko ztráty bytu Vám nehrozí.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den, před necelým rokem jsme koupili byt v bytovém domě postaveném podle inzerátu a slovního ujištění majitelů v 2003.
Nyní jsme se na schůzi SVJ dozvěděli, že dům je vlastně nástavbou na jesle z 80. let a náš byt je v "původních jeslích".
Tzn. většina zdí je stará cca 30 let místo "prodávaných" 12 let. Myslíte, že máme nárok na dodatečnou slevu z kupní ceny a pokud ano, jaký doporučujete postup ?
Děkuji za Váš názor - otázka upravena poradcem
Petr
Ilustrační snímek

V kupní smlouvě kterou jste podepsali, bylo určitě napsáno, že jste se seznámili s předmětem převodu. Pokud se v bytě neobjevily nějaké skryté vady, je Vaše výchozí pozice poměrně slabá. Pokuste se s prodávajícím dohodnout.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den vydražila jsem si polovinu nemovitosti ,i když platím od roku 92 řádně daň a mám zde trvalé bydliště.navíc jsem ji celou kdysi zaplatila já a můj bývalý manžel rozvod 93 byl nneznámo kde a u rozvodu řekl ,že nic k dělení nemá a odešel.Proto nedošlo do tří let k vyrovnání.Podíl tedy byl obstaven exekucemi.Musím zaplatit daň z koupě.Děkuji
eva
Ilustrační snímek

Dobrý den, bohužel daň z nabytí z vydraženého podílu musíte zaplatit. Jedinou výhodou je, že nemusíte řešit znalecký posudek, protože daň je 4% z nejvyššího podání

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nákup nemovitosti
Dobrý den,
s manželem se zajímáme o koupi bytu. Po novém platí při prodeji daň z nabytí nemovitosti kupující. Když sleduji inzeráty, nejsem si jistá, jestli ceny, které jsou uvedeny v inzerátech, jsou ceny už s daní, nebo mám k této ceně ještě počítat s penězi navíc. V inzerátech jsou většinou jen poznámky o zahrnutí provize a právnim servisu.
Děkuji.
Michaela
Ilustrační snímek

Dobrý den, daň se do kupní ceny nezahrnuje, takže určitě počítejte cenu +4% daň.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
smlouvy
Dobrý den,
2 spolumajitelé jsme zdědili nemovitost.Každý jsme podepsali bez vědomí toho druhého několik exkluzivních smluv s RK ohledně prodeje.Nedomluvili jsme se dopředu a teď se dohadujeme,se kterou RK "musíme"nemovitost prodat.Bohužel jsou všechny smlouvy na dobu neurčitou do doby prodeje nemovitosti.Nechali jsme se oba napálit,protože se k prodeji nakonec nikdo nemá,hlavně že mají v kapse podepsané smlouvy s tučnými pokutami při výpovědi.
Prosím,můžete poradit,jak z toho ven-na pokuty nemáme.
Děkuji moc za oba.Josef - otázka upravena poradcem
Josef
Ilustrační snímek

Dobrý den Josefe, pokud je smlouva na dobu neurčitou, tak při výpovědi Vás nikdo nemůže nijak pokutovat. Dohodněte se s bratrem, kterou smlouvu si necháte a ostatní vypovězte – za takovou výpověď Vám žádné sankce nehrozí. Je ale také dost dobře možné, že smlouvy jsou všechny neplatné, protože ani jeden jste nemohli jednat bez souhlasu toho druhého. Nicméně neplatnosti, kterou jste sami způsobili, se nemůžete dovolávat.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, máme v rodidě pozemek, který zdědilo víc osob,pozemek má různou strukturu,včetně ochraného pásma u řeky, což má nízkou cenu. Ale celkově je to skvělý stavební pozemek na kraji Havířova,i když zatím pole, všude kolem se staví domky. vedle, naproti přes místní cestu... No když svůj ideální díl prodám,jak nový vlastník - může stavět? Samozřejmě pokud je to stavební pozemek, jak předpokládám, a jak se rozdělí ten pozemek ,když je část u řeky vlastně skoro bezcenná? Děkuji za odpověď. Parmová
Božena Parmová
Ilustrační snímek

Dobrý den paní Parmová, pokud by se měl pozemek dělit, tak se na způsobu dělení musí shodnou všichni spoluvlastníci. Pokud byste prodala jen svůj díl, tak nový kupující nemůže začít stavět. Teď vlastníte každý určitý podíl na každém metru čtverečním a nejde říci, kdo má hodnotný pozemek a kdo ten znehodnocený u řeky. Máte teď několik možností, buď prodat společně celý pozemek, nebo si pozemek rozdělit na stavební a nestavební část a prodat jen tu stavební část (opět všichni společně jako prodávající) a nebo si pozemek rozdělit tak, že každý bude mít svůj díl, který potom může sám prodat, ale zde se budete muset dohodnout, kdo bude mít který pozemek a pravděpodobně i  určit finanční vypořádání (kolik ti kdo budou mít hodnotnější stavební parcely zaplatí ostatním jako kompenzaci).

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nákup nemovitosti
Dobrý den.

Kupujeme přes RK dům a také prodáváme svůj dům přes tu samou RK. Máme rezervační smlouvu na koupi domu a podepsali jsme exkluzívní smlouvu na prodej našeho domu s tou samou RK. Stala se situace, že po 2 měsících se majitel domu, který kupujeme, rozhodl, že si koupí náš dům. Dohodli jsme se oba na podmínkách (finance, termíny) a oznámili to RK. Od té doby nastaly problémy s RK. Nejdřív, že majitel nezaplatil rezervaci, přičemž RK majiteli nedala smlouvu na rezervaci a RK nám poslala smlouvy 2 na koupi a prodej. Začala natahovat čas. Otázek je několik:
1. Jedná se o prodej a koupi?
2. Nejedná se o výměnu?
3. Za jakých podmínek může chtít RK poplatek od obou, prodávající - kupující?
4. Musí akceptovat RK námi dohodnuté podmínky (finance, termíny?)
František
Ilustrační snímek

Dobrý den, k jednotlivým dotazům – 1),2) ano skutečně se jedná o směnu nemovitostí a postačí jedna smlouva. 3) Pokud RK inzerovala obě nemovitosti a obě se prodají, tak má nárok na provizi za oba obchody i když ve skutečnosti bude jen jeden. Nárok má v případě, že měla s oběma prodávajícími platnou zprostředkovatelskou smlouvu 4) ano, rozhodně musí akceptovat na čem se s druhým prodávajícím dohodnete

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den, vztahuje se 15 procentní daň z příjmu i na nemovitost, kterou jsem získal v rámci dědictví po rodičích? V bytě trvale nebydlím a vlastním jej pouze 10 měsíců. Uvažujeme se sourozenci o prodeji tohoto bytu a rádi by jsme věděli, co nás čeká. Děkuji za odpověď.
Pavel
Ilustrační snímek

Dobrý den, takový prodej by byl od daně z příjmů osvobozen, pokud nemovitost budete vlastnit 5 let do kterých se započítává i doba po kterou nemovitost vlastnili rodiče (čili pokud rodiče nemovitost vlastnili 4 roky a Vy jeden rok, tak bude příjem osvobozen).

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobrý den, nejspíš zdědíme se sourozenci byt po otci. Otec se rozvedl s naší matkou před cca 15 lety, matka tvrdí, že nejsou majetkově vyrovnáni, co to pro nás znamená. Děkuji Zdena
Zdena
Ilustrační snímek

Dobrý den Zdeno, pokud měli s matkou byt ve společném jmění manželů, tak to znamená, že matce patří 1/2 bytu a Vy se sourozenci budete po otci dědit jen druhou 1/2. Pokud byt ve společném jmění manželů neměli, tak by to na dědictví nemělo mít vliv.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobry den, kamarodovi zemřel otec, který vlastnil podíl družstevního bytu. Kamarad ma ještě 3 sourozence. Notář rozhodl, že podíl bytu mahi všichni, protože jsme se nedohodli. Ale nikdo ten byt nechce.
Bára
Ilustrační snímek

Dobrý den, v takovém případě je nejjednodušší družstevní byt prodat a prostředky si rozdělit. Pokud se nemohou na prodeji dohodnout, můžou podat žalobu na soud, který jej nechá prodat soudně (to je samozřejmě finančně méně výhodné – poplatky na soud, nižší prodejní cena apod.)

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
ostatní
DAROVAL JSEM MANŽELCE NEMOVITOST KTEROU JSEM VYDRAŽIL ZA 1200000 KČ.HODNOTA DARU URČENÁ ZNALCEM 1500000 KČ.V PŘÍPADĚ PRODEJE ZA 1700000KČ JAKOU MUSÍ ZAPLATIT.
JIRKA
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud se ptáte na daň z příjmu, tak ta bude 15% z 200.000,- Kč (tedy z rozdílu mezi cenou daru a prodejní cenou). Ještě se podívejte, jestli byste nemohli uplatnit nějaké osvobození od daně (§4 zákona o dani z příjmů) – například pokud získané prostředky z prodeje (nebo alespoň jejich část) investujete do Vašeho bydlení.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den,

prosím o radu. Vlastním byt s nájemníky, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou (což jde vyřešit vypovedi). Rád bych být prodal, ale nedokáží odhadnout, o kolik těžší bude prodat byt s nájemníky jako investici vs. prázdný být připraveny k nastěhování.

Můžete poradit?

Dodatečné informace - jedna se o byt 78m2 v okresním meste, 60min autem do Prahy, nájemníci důchodci. Fond oprav 6500,- Kč měsíčně.

Děkuji!

Ondra
Ondra D.
Ilustrační snímek

Dobrý den Ondro, toto jako právník nedokážu posoudit. Zkuste začít inzerovat byt i s nájemníky a uvidíte, jaká bude odezva – ozvou se Vám určitě i zájemci o volný byt.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den, pred ctyrmi měsíci byl prodan nas dum ve drazbe a pres dva měsíce tam již nebydlime. Po zaplaceni dluhu by nam meli vratit zbytek penez, ale porad se nic nedeje. Stále nám nepřišli žádné peníze z prodeje domu. Insolvencni správce ještě ani neposlal dopis soudu s žádosti o vrácení peněz. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho to může ještě trvat? Dekuji
Martina
Ilustrační snímek

Dobrý den, to se nadá takto univerzálně napsat, ale bohužel 4 měsíce po dražbě ještě není nijak dlouhá doba. Než dojde k vyplacení zůstatku, tak musí nabýt právní moci usnesení o příklepu, usnesení o rozvrhu a několik dalších rozhodnutí. Stačí, aby se v jednom případě někdo odvolal a už se celý proces může protáhnout o několik dalších měsíců. Informujte se u svého insolvenčního správce v jaké fázi je řízení.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING