Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Realitní poradna

foto poradce vizitka
Mgr. Jitka Plšková
foto poradce

Mgr. Jitka Plšková

právnička

Realitní kancelář STING

foto poradce vizitka
PhDr. Lenka Weberová
foto poradce

PhDr. Lenka Weberová

jednatelka

Realitní kancelář Weber a spol.

Realitní kancelář provozuje v Praze od roku 1992. Již v roce 1996 jí byl udělen titul „Zlatá makléřská berla“ za kvalitu poskytovaných služeb. Kromě klasické realitní činnosti publikuje odborné články a také poukazuje na nešvary realitního trhu. Prodej realit řeší komplexně včetně technické, právní a ekonomické stránky věci. Mnohaleté zkušenosti a zavedená klientela ji řadí mezi profesionály realitní branže. Majitelům nemovitostí poskytuje bezplatné poradenství.

Stálá poradna realitního portálu Reality.iDNES.cz

Poradna

poradna ilustrace

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

tým poradců realitního serveru Reality.iDNES.cz

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

hypotéky
Dobrý den, potřebuji poradit. Já i manžel jsme po insolvenci. Já kvůli nemoci a manžel ohledně dědictví. Já neměla exekuci podala jsem po poradě dříve než se tak stalo. Jsem v plném invalidním důchodu, po pracovním úrazu a pobírám rentu. Mám 24000,- chtěla bych koupit chatu k trvalému bydlení. Myslíte že bych mohla dostat půjčku nebo úvěr a ručit třeba chatou? Předem děkuji za radu.Jana
Jana Lukašáková
Ilustrační snímek

Dobrý den Jano, podlé mého to možné je. Po proběhlé insolvenci jste sice ještě určitou dobu vedena v evidenci dlužníků, což může být překážka poskytnutí hypotéky. Ale můžete požádat o předčasné vymazání záznamu z registru dlužníků. Doporučuji zeptat se přímo v některé bance, kde Vám řeknou, jaké máte možnosti.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING

ostatní
Dobrý den, před pár měsíci jsem koupil byt, kde byla deklarovaná realitním makléřem jistá velikost (jeho vlastní měření). Po podepsání kupní smlouvy a převzetí bytu bohužel postupně zjišťuji, že několik věcí má daleko od pravdy. Což platí i o velikosti bytu - ověřeno firmou. Lze, popřípadě jakým způsobem požadovat náhradu za takového "zvětšení" bytu? Děkuji - otázka upravena poradcem
Jiří
Ilustrační snímek

Dobrý den, spíše ne. Jedna věc je skutečná výměra bytu a druhá věc je výměra bytu určená pro výpočet spoluvlastnického podílu na společných částech a pro rozpočítání nákladů na teplo apod. Tato druhá výměra je určena v prohlášení vlastníka a je veřejně dostupná v katastru nemovitostí – tuto jste si tedy mohl ověřit před podpisem smlouvy.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING

ostatní
Dobrý večer!Babička zemřela a má máma už taky nežije.Část dědictví přechází tedy na mě.Rozdělilo se na 3/3.Teta jedna vše zařizuje,aniž by jí někdo pověřil.Odmítla mi dát klíče od domečku,i když je 1/3 moje.Co má dělat?
Natálie
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud už je dědictví ukončeno, tak se jako spoluvlastníci musíte dohodnout, kdo bude dům užívat. Pokud se nedohodnete, musela byste se obrátit na soud.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING

ostatní
Dobrý den
Chtěla bych se zeptat když někdo je v pronájmu a je na něj uvalena exekuce může byt prodán v exekuci pronajimatelovi jeho byt,dum ,chata?
Děkuji. Marie
Marie
Ilustrační snímek

Dobrý den Marie, ne to určitě ne. Jediné riziko pronajímatele je, že exekutor může přijít do bytu/domu, ve kterém bydlí dlužník a zabavit movité věci, o kterých se domnívá, že jsou dlužníka (spotřebiče, vybavení apod.). Pokud by se jednalo o věci ve vlastnictví pronajímatele, tak by musel následně exekutorovi prokázat, že jsou jeho. Byt, dům ani jiné nemovitosti pronajímatele exekutor postihnout nemůže. Pronajímatel nemá s dluhy nájemce nic společného.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING
ostatní
dobrý den, mám družstevní byt a chtěl bych se zeptat jestli je nějaké právní ustanovení, na základě kterém je možné tento družstevní byt převést do osobního vlastnictví. Anuita by měla být splacena. chci dělat rekonstrukci a družstvo my stále dělá problémy. Moc děkuji
Pavel
Pavel
Ilustrační snímek

Dobrý den Pavle, na převedení bytu do osobního vlastnictví není žádný nárok ze zákona. Podmínky pro převod by mohly být sjednané ve stanovách družstva, pokud nejsou tak musí prodej schválit většina na členské schůzi.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING

ostatní
Dobrý den, realitka stále nabízí můj dům k prodeji a to nejen na realitních webech ale i na svém vlastním. Dům byl koupen již v září. Požádal jsem je o odstranění inzerátů. Pokud tak neučiní jsou možné dále provést právní kroky aby tento inzerát odstranili.
Velice děkuji Pavlíček
Miroslav Pavlíček
Ilustrační snímek

Dobrý den pana Pavlíčku, pokud nevyhoví Vaší žádosti na odstranění inzerátu, tak byste se musel domáhat odstranění soudní cestou. Doporučuji poslat písemnou žádost o stažení inzerátu na adresu sídla realitní kanceláře s uvedením, že v případě že nevyhoví, budete se domáhat odstranění soudní cestou.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING

hypotéky
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Přítele babička by přepsala na přitele pozemek na kterém je již postavený barák, na který má jeho teta hypoteku a ručí barakem ale i tim pozemkem. My bychom si radi chteli vzit hypoteku a na pozemku si taky postavit barak. Tudiz jsem se chtela zeptat zda by jeho teta mohla stale ručit tim pozemkem ikdyz by byl prepsan na nekoho jineho ted nebo by pak uz nemohla rucit tim pozemkem? dekuji za odpoved
Kristýna
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud je pozmek v zástavě, tak jej lze převést na další osobu jen se souhlasem banky. Ve Vašem případě bych doporučila dohodnout se s bankou, nechat pozemek rozdělit a ten bez stavby z ručení vyvázat a převést ho na přítele nebo na Vás oba. S takovým postupem bude banka souhlasit, pokud na zajištění úvěru tety postačí ručení domem a pozemkem na kterém stojí.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING
ostatní
Dobrý den,
druhá dědička odprodala a dala souhlas stavebníkům za byt. jednotku, aby zastavěli podíl na spol.částech domu -púdní prostor patřící neoddělitelně k byt. jednotce.Po dobu dědického řízení mně odmítala pustit do domu i byt.jednotky.Přestože jsem se obracela na notářku i Okres. a Krajský soud na můj nesouhlas s pronajímáním vůbec nereagovali.Tuto závažnou situaci zamlčela v dědickém řízení a já jsem to ziistila s pozvanými realitními makléři, až několik měsíců po pravomocném nabytí rozsudku o nabytí spol. podílu k byt.jednotce
a spol.částem domu a pozemků .Proti rozsudku jsem se již nemohla odvolat, protože lhůta pro odvolání byla dvouměsíční.Nepochodila jsem ani s trestním oznámením u POLICIE ČR,že se na můj úkor finančně obohacovala na nájemném.Doslova se mně vysmáli a předhodili mně cár nepodepsaného papíru s vyúčtováním nájemného nikým nepodepsán a nepodložen žádnými účetnimi doklady spravce ,který vedl účetnictvíá SVJ v domě.Opakovaně jsem ji písemně žádala, ať dá vše s ostatními vlastníky i se stavebníky do pořádku.Stavební úřad vydal během v té době probíhajícího dědického řízení pravomocné stav.a kolaudační rozhodnutí na základě paskvilu smlouvy o výstavbě a údajně udělené plné moci naší matky bez jejich ověřených podpisů.V roce 2013 na mne podala žálobu na zrušení a vypořádání podíl.spoluvlastnictví.K jednání soudu jsem zaslala doporuč..dopisem všechny písemné důkazy prokazující ,že spolumajitelka podváděla.Soudkyně na mne křičela ,proč nechci prodat svůj spol.podíl předsedovi SVJ v domě,s kterým se na mne domluvila.Soudkyně nejdřív na mne vytvářela nátlak abych si podíl odkoupila od spolumajitelky,když jsem to odmítla nařídilař exekuční prodej celé nemovitosti a s předloženými důkazy se vůbec nehodlala zabývat s tím,že je jí to nezajímá..Za náklady soudního řízení jsem musela advokátce spolumajitelky uhradit 20.068.-kč.Advokátka spolumajitelky okamžitě po nabytí právní moci rozsudku podala návrh na exekuční prodej nemovitosti na mne jako na povinnou.Takže exekuční příkaz znějící pro vymožení pohledávky o.-kč, jsem musela uhradit za náklady oprávněné ve výši 400.- kč tj. sepsání návrhu na exekuci spolumajitelce a náklady exekuce 8.349.- Následně jsem zjistila v dálkovém přístupu do KN,že je vydána exekuce chybně pouze na mou ideální 1/2 nemovitosti.Takže jsem musela urychleně vyhledat právníka, za sepsání návrhu na zastavení pouze mé poloviny nemovitosti jsem na fakturu zaplatila dalších 4,840.- kč.Před dvěma měsíci jsem se dověděla při mém převzetí další písemnosti z Exekutorského úřadu v Liberci ,že povedená exekutorka ukončila svoji činnost.Spis byl předán její bývalé asistence s tím,že v něm bude pokračovat.Před dvěma týdny na mne zvonil exekutorský doručovatel,že spis byl předán exekutorovi do Ústí n/Labem a exekutor na mne žádá opět úhradu stejných nákladů, co jsem již před více jak rokem a půl zaplatila exekutorce do Liberce.Jsem ve starobním důchodu nemám fin.prostředky na advokáta,takže jsem si musela vypůjčit dalších 4.625.-kč ,které jsem včera zaslala dalšímu exekutorovi.Jsem zoufala ,přestože jsem nic neprovedla,nikomu nic prokazatelně nedlužím já ani moje rodina,doslova mně ožebračili soudní exekutoři.Náklady na byt.jednotku,kterou jsem nemohla nikdy prodat ani nijak jinak využívat,spolumajitelka (nechala odpojit veškeré energie) jsou formou měsíční úhrady fondu oprav SVJ cca 240.000.-kč..Musela jsem zrušit životní pojištění a již dva roky to vše hradím měsíčně ze star,důchodu.V r.2009 jsem měla advokáta,který byl zpočátku statečný, než zjistil,že spolumajitelka je vysoce postavená úřednice ústeckého Magistrátu.Denně přemýšlím ,že bych se měla obrátit na sdělovací prostředky, ale nevím kam a ani jak media kontaktovat
děkuji za odpověď M.Š.
Miluše
Ilustrační snímek

Dobrý den, je mi líto, jak celá Vaše situace dopadla a jaké máte starosti, ale bohužel ze své pozice Vám nemohu pomoci. Zkuste si najít ve Vašem okolí právní poradnu (například při právnických fakultách fungují bezplatné právní poradny), která by celý případ prostudovala a zjistila, jestli se dá ještě v nějakých nárocích bránit. Případně celou kauzu pošlete Veřejnému ochránci práv (ombudsmanovi) – kontakt najdete na webu www.ochrance.cz. Držím palce ať se domůžete odškodnění.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING
ostatní
Dobrý den, vydražil jsem bytovou jednotku v nedobrovolné exekuční dražbě (rok 2016). Po nahlášení mé osoby jako nového majitele na bytovém družstvu, po mě nyní vyžadují uhradit nedoplatky na službách, fondu oprav, dodávkách tepla a dalších paušálních platbách za původního majitele. Zdůvodňují to novým Obč.zákoníkem, kdy dluhy údajně přechází na nového vlastníka. Je tento nárok odůvodněný? Před dražbou mi byt.družstvo dluhy sdělit odmítlo, protože nejsem vlastníkem jednotky. Předem děkuji za radu.
Jan
Ilustrační snímek

Dobrý den, na toto bohužel zatím není jednotný právní názor. Podle mého názoru tyto dluhy při koupi v dražbě nepřechází a mají se vymáhat po původním vlastníkovi.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING

ostatní
Dobrý den,
na jaře tohoto roku jsem zakoupil na hypotéku bytovou jednot pro své bydlení, byt v kterém jsem doposud bydlel jsem nyní prodal.
v bytě který jsem prodal ( bydlel/vlastnil ho pouze 1rok a prodal ho se ziskem.
mohu tuto prodejní cenu zpětně uplatnit oproti kupní ceně za byt který jsem zakoupil na jaře tohoto roku abych neměl povinnost platby daně z příjmu.
oto
Ilustrační snímek

Dobrý den, obávám se, že ne. Pokud jste zisk z bytu nepoužil na nové bydlení (nový byt jste kupoval na 100% hypotéku), tak osvobození nejde uplatnit. Při osvobození musíte prokázat, že prostředky byly použity na financování bydlení – to prokazujete kupní smlouvou a z té bude patrné, že kupní cena byla z úvěru.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING

prodej nemovitosti
Dobrý den, chtěla bych vyměnit byt , který vlastním za rodinný dům. Bylo by toto možné? Děkuji a jsem s pozdravem.
Jana Bohuslávková
Ilustrační snímek

Dobrý den, určitě je to možné. Pokud budou nemovitosti ve stejné hodnotě tak se uzavře směnná smlouva a jen si nemovitosti vyměníte. Také je možné si nemovitosti vyměnit s doplatkem (buď Vy něco doplatíte za dům, nebo naopak ještě něco dostanete za svůj byt podle toho která nemovitost bude dražší).

Mgr. Jitka Plšková, RK STING

prodej nemovitosti
Dobrý den mám dotaz jsem spoluvlastníkem rodinného domu v 1 patře bydlí teta a její dva synové v druhém patře ja sama oni chtějí prodat svou půlku domu mohou ji prodat bez mého souhlasu?ja sem proti aby ji prodali děkuji za odpoved
Eva Puldová
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano svůj podíl mohou prodat, ale Vy k němu máte tzv. předkupní právo – čili musí Vám podíl nabídnout k odkoupení (za cenu, kterou je za podíl ochoten zaplatit případný kupující). Pokud podíl nekoupíte mohou jej prodat i bez Vašeho souhlasu.  

Mgr. Jitka Plšková, RK STING

prodej nemovitosti
Dobrý den, zvažujeme výměnu panelákového bytu 3+1 s lodžií, o velikosti 84 m2. Byt je v družstevním vlastnictví, má původní bytové jádro. Dům je zateplený, vyměněné stoupačky, nová plastová okna. Byt bychom chtěli vyměnit za menší. Jak se pohybují ceny doplatku, pokud by došlo k výměně za podobný byt o velikosti 2+1? Děkuji za informaci.
Eva
Ilustrační snímek

Dobrý den, ceny bytů jsou napříč republikou různé, proto nedokážu odhadnout jaká je cena právě Vašeho bytu. Doporučuji obrátit se na renomovanou realitní kancelář v místě Vašeho bydliště. Makléři v místě nejlépe znají cenovou mapu.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING
ostatní
Dobrý den. Žijí s bývalým partnerem v rodinném domě. Vlastníci jsme oba. Partner je většinový vlastník 70% a já vlastním zbylých 30% Nyní když už spolu nejsme jako partneři, spis jako spolubydlící mi vyhrožuje s nájemní smlouvou na jeho podíl. Ze budu muset platit 12 000,- když užívám i jeho 70%. V užívání baráku se nijak neomezujeme. Je možné aby ze zákona po mě vymáhá nájemné spolecne nabitého jmění, když při jeho koupi šlo kup o společném bydlení? Náklady na barák platí téměř cele bývalý přítel s tím ze já udržují barák v čistotě a starám se o naše dítě. Dekuji
Knapová
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud partnerovi nebráníte užívat dům, tak nemá nárok na nájemné. Nájemné byste musela platit, pokud byste užívala celý dům pro sebe a on jej využívat nemohl.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING
hypotéky
Dobrý den, dostali jsme s manželkou darem dum a pozemky, v katastru jsme zapsání každý jako spoluvlastník 1/2 je mozne si spolecne vzít hypotéku na rekonstrukci a dat zástavu když stim oba dva souhlasime a budeme si ji brát spolecne?
Marek
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano to je možné a běžné.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nákup nemovitosti
Dobry den,koupila jsem dum pres RK,ktera nabizela dum s pripojkami na verejnou kanalizaci a vodu.Po koupi jsme zjistili, ze pripojky vedou pres cizi pozemek a soused je odpojil. Souseduv dum drive patril te same majitelce. Domy jsou oddeleny ploty. Makler nas o pripojkach pres cizi pozemek neinformoval, ale vedel o tom od prodavajici. Zazalovali jsme RK ale soud zalobu zamitl. RK pry za to neruci.Mame se odvolat, nebo zazalovat prodavajici? Zazalovali jsme cenu pro zhotoveni novych pripojek na odpad a vodu. Pripojky delala byvala majitelka na cerno, bez povoleni a projektu. Nemeli jsme se tedy ani kde informovat. Pripojky nejsou osetreny vecnym bremenem. Mame 10 dni na odvolani. Kdo odpovida za chybu? RK ktera spatne prezentovala nabidku, nebo prodavajici, ktera RK o pripojkach pres cizi pozemek rekla, ale RK pravdu zatajila? Dekuji za odpoved? Ladislava W.
Ladislava
Ilustrační snímek

Dobrý den Ladislavo, osobně bych rozhodně požadovala náhradu škody pro prodávající. Ta je odpovědná za stav prodávané nemovitosti. Odvolání v řízení s realitní kanceláří bych podala pouze v případě, že máte jednoznačný důkaz o tom, že prodávající řekla realitní kanceláři všechny důležité informace (že jsou přípojky na černo a že vedou přes sousední pozemek bez věcného břemene) a realitní kancelář Vám tyto informace nepředala. V jiném případě skutečně RK za Vaši škodu neodpovídá.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
pronájem nemovitosti
Dobrý den. 1.11.2017jsem podepsala smlouvu s nájemníkům, zaplatil kauci 20 000 a jeden nájem dopředu 19 000. Jelikož je z Polska vyřizují za něj přepis plynu a elektrický, vše jsem mu ohledně energií vysvětlila aby nepodepisoval nic čemu nerozumí. Byt jsem předala čistý, předávají protokol, Klíče a už bydlel. 15.11.2017 měl platit nájem na prosinec a nic. Nereagoval na nic až dnes 23.11. Kdy mi zavolala slečna, ze měl autonehodě a nemůže už si nikdy být pronajimat. Ze je v nemocnici a nemuze mluvit. Domluvili jsem se s ni na předání na další týden do té doby ho ona bude užívat. Chci se zeptat, jak v tomto případě postupovat s kauci. Vždy jsem se domluvily s nájemce, alespoň jeden měsíc dopředu, abych si někoho jiného nasla, když většinou po roce odcházeli. Chápu, ze se tohle může stát. Ale ja budu muset platit elektriku, plyn znovu úklid a starosti s tim spojené, jelikož nebydlím v místě pronájmu. Plyn a elektrika ještě nejsou na něj přepsaný, chtěli ještě jeho víza.
Kamila
Ilustrační snímek

Dobrý den, to je skutečně neobvyklá situace. Nájem byl sjednán platně a nájemce má povinnost platit nájemné, i když v bytě nebydlí. Nicméně z takto vážných důvodů může nájemce nájem vypovědět. Doporučuji se domluvit s přítelkyní, aby s vámi podepsala dohodu o okamžitém ukončení nájmu – ona podepíše za nájemce v plné moci (pokud je tedy schopná odsouhlasit si tento postup s přítelem). Kauci si započtete na dluh na prosincovém nájemném a byt můžete ihned pronajmout někomu jinému. Bohužel žádné další náklady (na úklid a cestovné) po něm požadovat nemůžete.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den,
mám dotaz ohledně koupě v dražbě nemovitost chaty. Co se bude dít s vnitřním vybavením. Většinou se chaty prodávají i s vnitřním vybavením. V dražební vyhlášce to není specifikovaný.Děkuji za odpověď
Jiří
Ilustrační snímek

Dobrý den, movité věci nebudou předmětem dražby chaty. Společně s chatou se prodá pouze její příslušenství – kuchyňská linka, kamna apod. Přesnou odpověď Vám dá dražebník – pravděpodobně exekutor.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

dražba / aukce nemovitosti
Dobry den za par dni bude vydrazen byt majitele u ktereho mam najemni smlouvu otazka teda zni muze me novy majitel vyhodit ze dne na den jeste i kdyz mam dite diky za odpoved
Edita
Ilustrační snímek

Dobrý den, neměl by. Nájem bytu zpravidla přechází na nového majitele, který byt vydraží v dražbě. Podívejte se do dražební vyhlášky, ve které by mělo být uvedeno, že na bytě vázne nájemní právo, které dražbou nezaniká. Ve výjimečných případech soud může rozhodnout, že nájem zaniká, ale to by bylo zřejmé právě z té dražební vyhlášky. Pokud jde o dražbu elektronickou, tak najdete dražební vyhlášku na internetu.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

smlouvy
Dobrý večer před pár dny se mi ozval majitel z bývalého bytu že mu dlužíme x tisíc korun že jsme neplatili nájem a pokud se mu neozveme půjde na policii tak jsem tam šel ten den policista mi řekl že podnajemni smlouva je neplatná navíc že podle rodného čísla takovýto člověk vůbec neexistuje je tedy pravda že jsem porušil 2x smlouvu poprvé když jsem nedodržel výpovědní lhůtu protože majitel opakovaně chtěl přijeď z jeho nějakou přítelkyní a že by tam přepsal když já tam nejsem s přítelkyní a když jsem se vrátil na byt po týdnu postele byli úplně jinak bylo vidět že zde spal někdo. A hlavně přítelkyně měla desetinu šatníku tak jsem mu nechal na stole dopis doplatek a odstěhovali jsme se teď přišel že jsme mu celou dobu neplatili nájem nevím co dělat jestli to nějak řešit. A po druhé jsem smlouvu porušil když jsem ji ukázal policistovi což je jasné dáno že ji takovýmto organizacím za žádnou cenu nesmím ukazovat děkuji za odpověď
Joey
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud jste nájem ještě neměli ukončený a vy jste neměli vyklizené své věci, tak naopak smlouvu porušil majitel, pokud tam bez Vašeho souhlasu šel a přespal tam. Žádný zákaz ukazovat smlouvu orgánům policie neexistuje (a ani nejde sjednat ve smlouvě), naopak tyto orgány mají právo vidět i soukromé dokumenty, takže tím jste rozhodně smlouvu neporušil. Pokud je celá smlouva neplatná, tak byste měl platit nájemné ve výši jaká je ve Vašem městě za podobné byty obvyklá. Doporučuji si najít a uložit doklady o všech zaplacených nájmech (výpisy z banky, složenky, potvrzení o převzetí v hotovosti apod.). Jinak bych s tím nic nedělala. Pokud majitel tvrdí, že mu dlužíte, musí podat žalobu k soudu a tam dokázat kolik a proč mu dlužíte. Na polici se takovými věcmi nezabývají.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Dobrý den,
chystám se pronajmout byt na dobu určitou. Mám dotaz, zda je možné byt pronajmout seniorovi nad 70 let. Četla jsem, že lidé nad 70 let mají právo na dožití v nájmu za stávajících podmínek. Nevím, zda se toto týká i v případě nájmu na dobu určitou. Byt budu časem potřebovat pro rodinného příslušníka.
Děkuji za odpověď.
Martina
Ilustrační snímek

Dobrý den, můžete pronajmout byt na dobu určitou i osobě starší 70 let. Právo na dožití, jak uvádíte se týká situace, kdy je byt pronajatý určité osobě, tato osoba zemře, ale s spolu s ní v domácnosti žila i osoba starší 70let. Potom nájem přechází za stejných podmínek na tuto pozůstalou osobu. Pokud budete mít smlouvu přímo s tímto seniorem nad 70 let, tak mu nájem skončí uplynutím doby určité jako každému jinému.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
smlouvy
Prosím, v roce 2001 jsme při privatizaci bytů vytvořili bytové družstvo. Můžeme převádět byty do osobního vlastnictví když toto nemáme ve stanovách a zákon umožňuje převody jen SBD a LBD. Děkuji Nová
Nová Marie
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud nemáte jako družstvo společné závazky (úvěr na revitalizaci, kotelnu, apod.), tak můžete byty převádět – jednotlivé převody vždy schvaluje členská schůze prostou většinou přítomných.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Dobrý den, pronajímám byt, zálohy na poplatky za teplo a teplou vodu platí nájemník přímo mně. Vyúčtování tepla a teplé vody za kalendářní rok dostanu vždy až v březnu následujícího roku. Minulý rok vznikl velmi vysoký nedoplatek. Protože se mi nájemníci v průběhu roku vystřídali, část nedoplatku jsem musela uhradit ze svého. Jak tomu předejít? Letos mi nájemníci také končí v listopadu. Můžu jim zadržet část kauce s tím, že jim zbytek vyplatím až po obdržení vyúčtování v březnu následujícího roku? Děkuji
Aneta
Ilustrační snímek

Dobrý den, obávám se, že nikoli. Nájemce má nárok na vrácení kauce ihned po skončení nájemního vztahu a toto nelze v jeho neprospěch sjednat jinak. Doporučuji navýšit zálohy, aby pokryly i případný nedoplatek.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

smlouvy
Dobrý den, 1. 9. 2017 jsem se nastěhovala do nájemního bytu, nájemní smlouva je standardní. Od té doby týden co týden řeším závady, které jsou způsobené nedbalostí či nedostatečnou péčí majitelů domu, často jsem kvůli tomu bez teplé vody či bez vody úplně.
Kvůli nefunkční karmě v koupelně tu dnes byli plynaři, kteří zjistili naprosté zanešení komínové roury, protože majitel domu nezajišťuje revize komínu a kotlů. Shodli se, že je štěstí, že jsem se v koupelně neotrávila a okamžitě ucpali přívod komína. Teď čekám na výměnu karmy za bojler, tudíž jsem opět bez teplé vody.
Další závady jsou plíseň v bytě způsobená nedostatečným vysušením zdí po vytopení z bytu nade mnou nebo opakující se problémy s odpady.
Prosím tedy o radu, zda si mohu nárokovat snížení nájemného, případně v jaké výši, dále zda smím vyžádat od majitele potvrzení o dalších povinných revizích a také o pojištění domu. Na koho se mohu obrátit, pokud by se majitel nechtěl domluvit? Předem moc děkuji za odpověď. LB
Lucie
Ilustrační snímek

Dobrý den, rozhodně máte právo na slevu z nájemného. Konkrétní výše slevy záleží na tom, jak moc Vás tyto problémy omezují v užívání bytu. Například nefunkční topení v létě má jiný význam než v zimě. U teplé vody je to problém celoroční samozřejmě. Osobně bych požadovala slevu ve výši 1/2 nájemného za ty dny, ve kterých netekla voda vůbec a 1/3 pokud netekla teplá voda. Majitel musí udržovat byt v řádném stavu a samozřejmě bezpečný pro užívání. Pokud Vám nepřistoupí na slevu z nájemného tak byste se bohužel musela obrátit na soud.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nákup nemovitosti
Dobrý den, s přítelem kupujeme na hypotéku dům před realitní kancelář, všechny úkony proběhly standardně, na katastru byla vložena plomba, ale po uplynutí 20denní zákonné lhůty se katastrální úřad vyjádřil, že není možný přepis nemovitosti z důvodu špatného označení parcelních čísel, v kupní smlouvě jsou uvedeny pozemky ve zjednodušené evidenci pozemkového úřadu, tyto pozemky budou mít nová parcelní čísla a budou vedeny jako pozemky KN, musí se prý sepsat nová kupní smlouva, je to opravdu nutné? nelze jen sepsat dodatek k původní smlouvě? Pochybila makléřka a pravnička při sestavování kupní smlouvy, dostatečně nezjistila situaci, vypracovali špatnou smlouvu a její vinou se o měsíc prodlouží prodej, prodávající i my jako kupujíci jsme velmi naštvaní, na prodej obě strany spěchají, teď kvůli nové smlouvě musíme zase 20dní čekat než uplnyne plomba, není nějaké jiné řešení?
Eva
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží, jaký byl stav pozemků ke dni podání návrhu na vklad – pokud ke dni podání návrhu na vklad měly pozemky už nová parcelní čísla, tak opravdu pochybila makléřka a právnička při sepisování smlouvy a je bohužel nutné podepsat novou smlouvu. V nové smlouvě můžete samozřejmě upravit podmínky – například dřívější předání nemovitost, dřívější uvolnění peněz prodávajícímu apod. Pokud se změnila čísla pozemků až po podání smluv na katastr, tak je chybný postup katastrálního úřadu.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Dobry den, mam zajem o prevzeti pronajmu vinarny. Problemem je, ze smlouva je jen na rok s tim, ze se kazdy rok automaticky obnovuje. Relitni makler tvrdi, ze timhle se majitele chrani pred problemovymi najemniky. Predchozi majitele vinarny prostor pronajimali 12 let s tim, ze se smlouva obnovovala kazdy rok. I tak nam prijde riskantni do podniku investovat s tim, ze nemame zaruku, ze smlouva bude po roce obnovena. Meli bychom trvat na dlouhodobejsi najemni smlouve?
Barbora Cvanova
Ilustrační snímek

Dobrý den, chápu Vaše obavy, ale chápu i pronajímatele, který chce mít možnost ukončit nájem při problémech. Je možné se ve smlouvě dohodnout, že se nájem automaticky prodlužuje vždy, pokud k poslednímu dni doby nájmu, nemá nájemce vůči pronajímateli žádné dluhy ani jinak neporušuje své povinnosti. To by mohlo být přijatelné pro obě strany. Ale je třeba si uvědomit, že při takovém automatickém prodlužování se jedná fakticky o nájem na dobu neurčitou, který lze ze zákona vypovědět s šesti měsíční výpovědní lhůtou.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nákup nemovitosti
Dobrý den,
prosím o radu. Vybrali jsme si byt ke koupi. Moc se nám líbí. Bohužel majitel nám není schopen dodat oficiální výměry. Dle dostupných podkladů se liší podlahová plocha udávaná majitelem od skutečné až o 10 m2. Je možné se nějak dopátrat skutečnosti? (Jedná se o byt v paneláku.) Dále by mě zajímalo, co vše se do podlahové plochy bytu zahrnuje. V tomto případě je zde zahrnut i balkon. Je to v pořádku? Děkuji za radu.
Petra
Ilustrační snímek

Dobrý den, podlahová plocha, podle které je vyměřen podíl na společných částech bytového domu a od kterého se odvíjí i platby na teplo a jiné náklady je uveden v tzv. prohlášení vlastníka, které je založeno ve sbírce listin na katastrálním úřadě. Tento dokument (prohlášení vlastníka) si můžete nechat na katastru okopírovat (za nějaký menší správní poplatek – 100,-Kč). V prohlášení vlastníka také bude uvedeno, co všechno se do podlahové plochy počítá. Zpravidla se tam nepočítá ani balkon ani sklep, ale v některých domech i toto zahrnují do podlahové plochy bytu.  Pokud Vám jde o skutečnou výměru, tak nezbude než si byt přeměřit na místě sami.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den,
darovací smlouvou mezi mnou a maminkou bude na mě převeden byt v OV, který chci následně prodat. Jak vysoká je dan z nabytí nemovitosti a jak se stanoví. A jakým způsobem se stanoví dan z příjmu po prodeji nemovitosti ?
Děkuji a hezký den :-)
Jan Pokorný
Ilustrační snímek

Dobrý den, daň z nabytí platí kupující a činí 4% z kupní ceny, nebo z ceny podle znaleckého posudku pokud je vyšší než kupní cena. Daň z příjmu je 15% a platí se z čistého zisku – čili z rozdílu hodnoty bytu při darování (znaleckým posudkem se určí cena bytu při darování) a prodejní (kupní) ceny. Pokud byt prodáte v přiměřené době po darování za obvyklou tržní cenu, tak platit daň z příjmu nebudete. Stejně tak byste daň neplatila, pokud máte v bytě bydliště alespoň 2 roky před prodejem, nebo pokud z kupní ceny koupíte další nemovitost ke svému bydlení.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Dobrý večer,chtěl bych se zeptat v jaké výši se průměrně pohybuji pronájmy domů ve Vsetíně. Syn koupil dům,celý jsme jej rekonstruovali a následně pronajali. Jedná se o dům na Vsetíně- Hrbové,celý den slunce, do města vozem cca 5 minut, zahrada 800m. Prosím, v jaké výši se pohybuji pronájmy v této lokalitě?.
Miroslav
Ilustrační snímek

Dobrý den, toto je právní poradna, tak Vám nemohu odpovědět. Porovnejte si ceny podobných nemovitostí na internetu nebo se obraťte na nějakou místní realitní kancelář, která má přehled o cenové mapě ve Vaší lokalitě.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den , mám trvalý pobyt v bytovém domě vlastníka , který uvádí ve smlouvě cenu za měsíční parkovné 600,- kč za měsíc . Jedná se o soukromé parkoviště domu . Cena mi nepřijde adekvátní, taktéž kdokoli zde nebydlící parkoviště běžně využívá , pokud o něm ví( což není spravedlivé vůči platícím nájemníkům ) . Mohu se nějak bránit proti těmto podmínkám ? Děkuji za odpověď. .
Eva
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud jste se na takové ceně za parkovné dohodli ve smlouvě, tak cenu musíte respektovat. Jestliže kvůli neplatícím návštěvníkům nemáte žádné parkovací místo, tak na to upozorněte majitele. Pokud je to dlouhodobý stav – například většinu dní v měsíci se na parkoviště nedostanete, tak platit za parkování nemusíte – musíte to majiteli oznámit písemně a dát mu přiměřenou lhůtu k zajištění nápravy – například aby na parkoviště umístil značku, že jde o soukromý pozemek.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
pronájem nemovitosti
Dobrý den
bydlím v podnájmu v ve starším bytě, s majitelem jsme se dohodly na výši nájmu 5000kč a výši záloh 3100kč, v podnájmu jsem od 1.2.2017. vyúčtování energii bylo na začátku roku a i přez to že na SIPO mi chodí částka na zálohy za energie nižší v průměru o 1000kč tj.2100kč majitel bytu požaduje platit zálohy tak jak jsou stanovené v nájemní smlouvě tj. 3100kč. Je toto normální praktika nebo není to náhodou obohacování majitele bytu ?
František
Ilustrační snímek

Dobrý den, nerozumím Vašemu dotazu – zálohy máte platit pronajímateli, který provede roční vyúčtování – tedy energie musí být stále napsané na majitele. Nerozumím tomu, co platíte přes SIPO a jak se Vám zálohy mohly snížit? Pokud platíte přímo dodavatelům, tak to pronajímatele nezajímá. Naopak pokud platíte zálohy pronajímateli, tak musíte platit stále 3.100,- kč, jak jste se dohodli s pronajímatelem. Chápu obavu pronajímatele, že sice loni jste měli přeplatek, ale letos můžete mít nedoplatek, tak chce mít rezervu. O obohacování určitě nejde. Pokud budete mít za letošek vysoký přeplatek, trvejte na dodatku k nájemní smlouvě a tam snížíte zálohy. Bez dodatku musíte platit stále 3100,- Kč.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Vlastním pouhé 2m2 pozemku (trvalý travní porost), jenž je součástí obecně užívané polní cesty, tvořené dalšími podobně marginálními segmenty soukromých vlastníků i státu. Jak se lze, prosím elegantně zbavit tohoto práva, jestliže na něm nemám pražádný zájem a v případě darování kterémukoliv sousedovi paradoxně jen poplatek za vklad mnohonásobně převýší cenu pozemku?
Antonín
Ilustrační snímek

Dobrý den, tento stav vznikl pravděpodobně při digitalizaci údajů v katastrální mapě. Nejelegantnější řešení je prodej celé cesty obci nebo státu. Ale zde musí spolupracovat všichni vlastníci, což není všude možné. Zkuste se informovat na obci, jestli nemá v plánu postupně vykupovat tyto pozemky. Jinak Vám bohužel poradit nedokážu - máte pravdu, že darování nebo prodej bezcenného pozemku za 1000,- Kč správního poplatku se nevyplatí.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
realitní kancelář chce přepsat byt na nové majitele a pak zaplatit až za tři týdny prodávajícímu . Mě to přijde jako podivné jednání . Byt už bude mít nové majitele a já budu čekat na peníze a žádnou smlouvu nemám a realitka tlačí na přepsání na nové majitele . A nemělo by to být při podepsání smlouvy bych měl dost peníze a pak převést na nové majitele .
Tomáš
Ilustrační snímek

Dobrý den, při prodeji přes realitní kancelář je běžný postup takový, že se podepíše kupní smlouva, kupující zaplatí peníze do úschovy realitní kanceláře a teprve potom se dávají smlouvy na katastr, kde se během cca 30 dní nemovitost přepíše na nové majitele a potom realitní kancelář vyplácí peníze prodávajícímu. Takový systém je spravedlivý pro obě strany. Pokud Vás RK tlačí do situace, kdy máte byt přepsat na kupující i když ještě nezaplatili kupní cenu ani do úschovy realitní kanceláře, tak požadujte vysvětlení proč to tak má být. Není to standardní postup a je jasné, že se Vám nelíbí.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

dražba / aukce nemovitosti
Dobry den vcera probehla drazba 1/2 naseho baraku kterou si nekdo odkoupil ,nevime ted co se stane .pred drazbou tu u nas byli a chteli se domluvit ohledne prodeje nasi pulky a kdyz ne vyhrozovali nam ze nam sem nastehujou nejakou spatnou rodinu ,muzete nam poradit co ted mame delat dekuju
Zaneta
Ilustrační snímek

Dobrý den, a ve Vašem domě je možné, aby tam bydlely dvě rodiny? Máte tam dva samostatné byty? Pokud ne, tak se nemusíte obávat, že by Vám tam někoho nastěhovali. Ale pokud budete celou nemovitost využívat sami, tak budete muset druhému vlastníkovi platit určitou částku, jako kompenzaci za to, že on nemovitost využívat nemůže (něco jako nájemné). Na druhou stranu druhý vlastník musí platit 1/2 veškerých nákladů na investice do domu (oprava střechy, kotle, apod.). Hlavně se nenechejte zatlačit do prodeje pod cenou. Pokud o prodeji uvažujete, zjistěte si jakou má nemovitost aktuálně hodnotu a trvejte na 1/2. Pokud prodat nechcete, připravte se, že budete muset platit nájemné (zhruba 1/2 obvyklého nájemného v daném místě).

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den, mám zájem o prodej půdy k vybudování nového bytu - jsou v Praze 1,2,3
nějaké nabídky?
Děkuji
jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, píšete do právní poradny. Prohlédněte si jednotlivé inzeráty tady na Reality.iDNES.cz a určitě vhodnou nabídku najdete. Můžete použít filtry pro Vámi vybranou oblast Prahy 1,23.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den chci se zeptat . Prodávame pozemek . Na prodej je nás víc a jsou tam dvě osoby nezletilé a čeká se na opatrovnicky soud . Jak dlouho to soudu trvá než vydá rozhodnutí. Děkuji
Martin
Ilustrační snímek

Dobrý den, to je různé – například v Praze to může trvat i více než půl roku než soud vůbec nařídí jednání. Naopak na menších městech může být vše za 2 měsíce vyřízené. Obecně klientům doporučuji počítat s lhůtou 4-6 měsíců.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den.Chceme prodat dům,družstevní byt i byt v osobním vlastnictví,co vše je potřeba zařídit a co potřebujeme?Prosím krok za krokem,aby jsme něco nezanedbali.Mockrát děkuji Kučerová
Lucie
Ilustrační snímek

Dobrý den paní Kučerová, pokud potřebujete prodat 3 nemovitosti a zároveň si koupit novou nemovitost k bydlení bude nejlepší obrátit se na jednu velkou a důvěryhodnou realitní kancelář, která zařídí, aby vše na sebe časově navazovalo. Pokud nemovitost pro svoje další bydlení nepotřebujete, tak můžete inzerovat i zvlášť ve více RK, nebo zkusit najít kupce sami. V tom případě si ale rozhodně sežeňte právníka, který Vám sepíše potřebné smlouvy (o převodu družstevního podílu a kupní smlouvy na dům a byt). Jelikož jde o obchod v řádu milionů korun, nevyplatí se Vám šetřit pár tisíc za provizi realitní kanceláře nebo za služby advokáta. Při prodeji může nastat několik komplikací, se kterými Vám advokát nebo realitní kancelář pomůže.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

dražba / aukce nemovitosti
exekucni rizeni se tahlo od roku 2010, nyní byla drazba a exekutor nechce uznat institut predrazku protože pry ten vznikl az od roku 2013. Ma na to pravo, když drazba probehla az v roce 2017? Jak jsme měli vedet, kdy doslo k soudnimu jednani? Muzeme něco podniknout, abychom mohli navysit cenu a event. dům koupit? Od kdy jsou uzakonene drazby online? Navíc povinny podal navrh na insolvenci den před drazbou, a presto, ze to vypracoval pravnik, presto soud tento navrh nezverejnil a druhy den byla drazba. Kopii od soudu, který prevzal navrh na insolvenci dne 18.10. 2017 mame a presto drazba probehla 19.10. Není mozne kvůli tomu podat zalobu?
Tom
Ilustrační snímek

Dobrý den, vezmu Vaše dotazy postupně. Předražek lze uplatnit pouze v dražbách nařízených po 1.1.2013. Kdy byla dražba nařízena je zřejmé minimálně z dražební vyhlášky. Elektronické dražby jsou možné od 1.11.2009. Insolvenční návrh musí být zveřejněn do 2 hodin od jeho podání za předpokladu, že je podán více než 2 hodiny před koncem úředních hodin soudu, případně nejpozději do 2 hodin po začátku úředních hodin další den. Pokud toto ve Vašem případě bylo porušeno, můžete podat žalobu.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den,

můj manžel dostal darem RD v němž nyní bydlíme s jeho prarodiči, kteří mu RD darovali. Můžeme se odstěhovat aniž by manžel o dům (dar) přišel? Má z toho strach z budoucího projede chceme splatit hypotéku.

Děkuji za odpověď Mašíčková
Hana Mašíčková
Ilustrační snímek

Dobrý den paní Mašíčková, prarodiče by mohli chtít dar vrátit zpět, pokud by se k nim manžel zachoval nevděčně – což samotné přestěhování určitě není. Pokud se tedy jinak chováte k prarodičům hezky, tak o dům nemůžete přijít. Druhá možnost by bylo vrácení daru v případě, že se dárci (prarodiče) ocitnou v takové nouzi, že nemají z čeho žít – to u dvou osob pobírajících důchod také není pravděpodobné.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Měla jsem na Vás dotaz, že jsme bytové družstvo vzniklé v roce 2000 a převádíme byty do OV,Odpověděla jste mi, že až bude více jak polovina společných prostor převedena do OV, tak musíme udělat SVJ. Co když jej pán předseda nebude chtít udělat, co se stane a přáíjde na to někdo? Děkuji
Vejběrová Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud SVJ nezaložíte, tak Vám katastr nepovolí další převody bytů do OV. To by měla být pro předsedu dost velká motivace. Pokud i přesto bude předseda blokovat činnost družstva, tak byste se museli obrátit na soud.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobry den,jsem v pronajmu od 4/2011.žiji pouze se synem (9).Najem.smlouvu byla sepsana na rok,s tim,ze automat.prodluzuje na další rok.Najem v 1+1 je 6 100+600, sluzby,vcetne vody.Nikdy
 jsem nedostala vyuctovani za vodu,jen jsem pravidelne na vyzadani majitele nahlasila stav vodomeru.
. Ekektr.900,kc a a plyna 1500,kc. platim zvlast primo dodavateli.Jelikoz pobírám příspěvky od státu na bydlení, na živobytí , jsem v hmotné nouzi t.č v evid.ÚP 1rok, trvalá ambulant.léčba ,pro vážné zdrav.potíže-oční-stav zhoršuje-1×, 2× rocne operace...potrebovala jsem podle nov.zakona podrobny rozpis uhrady.
Majitel mi dost drsne sdelil,emailem,ze okamz.vypoved,pro probl.s placenim najmu.PLATIM PRAVIDELNE.Odesl.jsem kopie slozen.Od 5.-9./2017 celk.3× chyba v uctu-pen.se nevratily-netusila jsem,ze je nema,reklamace je jiz vyrizena.Na vypovedi trva+vyuctovani sluzeb(1.od r.2011)za lon.rok-minus 10tis,k uhrade do 14 dnu
(plyn k doplac.8,5tis-spatna.funk.kotle)
Chtela bych opet.prodlouz.Nevim,Co ted?
- otázka upravena poradcem
Lidmila Dolenská
Ilustrační snímek

Dobrý den, okamžitou výpověď Vám může dát pouze pokud Vás předem písemně upozornil, že dlužíte nájemné a Vy jste ho ani dodatečně nezaplatila. Pokud nyní máte vše zaplacené a platíte včas, tak Vám výpověď dát nemůže. Co se týče vyúčtování, tak je minimálně nemravné, aby Vám ho dodal tak pozdě a požadoval úhradu téměř okamžitě. V tomto by Vám měl vyhovět a umožnit nedoplatek uhradit ve splátkách. I u dodavatele plynu můžete požádat o úhradu nedoplatku ve splátkách – pokud jim vysvětlíte, že se jedná o špatně fungující kotel, tak by Vám mohli vyhovět. Držím Vám palce, ať je brzy lépe a nemusíte řešit ke zhoršenému zdraví ještě tyto starosti.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Chci odprodat svůj dědický podíl neteři mé nevlastní sestry, tato sestra je většinovým spoluvlastníkem našich zděděných nemovitostí. Jak na to?
Jaroslava
Ilustrační snímek

Dobrý den, jakmile budete mít pravomocné usnesení o dědictví, na základě kterého budete vlastnit podíl na nemovitosti, tak uzavřete s neteří kupní smlouvu, kterou jí podíl prodáte. Neteř z kupní ceny zaplatí 4% daň z nabytí nemovitých věcí.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zakoupili jsme byt přes jednu velkou realitku,je to dva a půl roku.Majitel se již odstěhoval do ciziny a věděl proč, po nějaké době se začali ukazovat vady.Do bytu nám prší, izolace špatně udělaná a ted jsme zjistili že trubky k elektrickému kotli ve zdech zřejmě praskly tudíž musíme nechat rozkopat podlahy.A moje otázka...Mohu něco dělat?Mohu žalovat realitku na skryté vady?A když tak jak postupovat.Předem moc děkuji za odpověd.
Romana Dvořáková
Ilustrační snímek

Dobrý den, abyste mohli chtít náhradu škody po realitce, tak byste museli prokázat, že o vadách stavby makléř věděl a vědomě Vám je zatajil, což je velmi nepravděpodobné. Vady stavby musíte uplatňovat u prodávajícího, tedy bývalého vlastníka. Pokud na něj nemáte adresu, nebo s Vámi nekomunikuje, tak nezbude než podat na majitele žalobu.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

hypotéky
Dobrý den, před manželstvím jsem si vzal hypotéku na dům a ideální polovinu napsal na manželku.Nyní jsme rozvedení,mám bydliště jinde a manželka mě nechce vyplatit ani prodat dům i když prodej byl podepsány v majetkovém vyrovnání při rozvodu dohodou.V domě stále bydlí, na nic mi nechce přispívat a na další bezvýznamné splacení hypotéky nemám. Odklad hypoték mi taky nepodepsala. Právník mi doporučil žalobu, na kterou samozřejmě nemám peníze a nebo dům přenechat bance. Chtěl bych se zeptat jestli je to možné, aniž bych se dostal do registru dlužníků nebo nějakých problémů,kterých mám až nad hlavu. Děkuji za odpověď.
Aleš
Ilustrační snímek

Dobrý den, bohužel nikoliv. Přenechat byt bance, znamená přestat splácet hypotéku a nechat banku uplatnit zástavní právo a dům prodat v dražbě. Což znamená, že na vás bude vedena exekuce a budete v registru dlužníků. Zkoušel se s manželkou spojit Váš právník? Manželka opravdu jinou možnost než dům prodat nebo převzít Vaši hypotéku nemá, takže je v jejím zájmu s Vámi spolupracovat.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nákup nemovitosti
Budu kupovat družstevní byt a zajímá mě zda až dcera bude dědit a za jakých podmínek když tam nebude trvale hlášena. dále je možno byt pronajímat?
marie
Ilustrační snímek

Dobrý den, družstevní podíl se dědí jako ostatní majetek, takže pokud jste svobodná a máte jen jednu dceru, tak se stane vlastníkem družstevního bytu ona. Že v bytě nemá trvalý pobyt, nehraje roli. Byt můžete dát do podnájmu jen se souhlasem družstva.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat můj otec prodal rodinný dům kde máme trvalé bydliště bez našeho vědomí ...Máme nějaké právo na odškodnění když jsme nebyli vlastníkem nemovitosti???
Lucka
Ilustrační snímek

Dobrý den, ne, žádné právo na náhradu nemáte.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den,

porušila jsem 5letý časový test.Po 3,5 letech mi přišlo z finančního úřadu že mám zdanit částku z prodeje bytu 900 000kč.Prosím o radu jak mám postupovat jsem matka samoživitelka.Předem děkuji za odpoveď
Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, zdanit musíte zisk z prodeje, tedy rozdíl mezi prodejní cenou a cenou bytu v době, kdy jste ho koupila nebo dostala. Pokud byla prodejní cena 900.000,- Kč tak od toho odečtete cenu, za kterou jste byt koupila nebo jeho hodnotu v době darování např. 700.000,- Kč a teprve ze zisku odvádíte daň – čili 15% z 200.000,- Kč. Finanční úřad můžete požádat o placení daně ve splátkách.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

hypotéky
Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s důležitostí rodinného stavu pro vybavení hypotéky. Je možné, aby sme s manželem dostali hypotéku i v případě, že každý máme napsaný jiný rodinný stav. Manžel je totiž slovák (s přechodním pobytem v ČR), brali jsme se na Slovensku před pár týdny a tedy on má už nové doklady vybavené, kým já musím čekat, než mi v ČR zlegalizují sňatek a to někdy trvá i půl roku. Nacházíme se teď v takovém mezidobí, kdy já jsem ještě svobodná a on ženatý a nevíme, jestli by s tím při koupi bytu nebyl problém.
Děkuji.
Petra
Ilustrační snímek

Dobrý den, rozhodující je faktický stav a Vy jste už manželé – i když podle cizího práva. V bance Vás tedy musí posuzovat jako manžele cizího práva. S vyřízením hypotéky by neměl být problém.  

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

smlouvy
Dobry den, sjednala jsem si pronajem bytu, zaplatila jsem majitelce 10000 provizi za sprostredkovani jejim spravcem,ktery se o dum stara. Dostala jsem pouze doklad o zaplaceni a rekla mi, ze inzeratstahne z internetu (coz neudelala) a ze i kdyz se pak pronajem neuskuteční provizi nevrati. Nemam ještě podepsanou smluvu. Pokud bych chtela podnajem zrusit, ma pravo si provizi ponechat? Dekuji
Nicole
Ilustrační snímek

Dobrý den, obecně platí, že zprostředkovatelská smlouva může být uzavřena i ústně. Ale ve Vašem případě nerozumím tomu, kdo měl provizi dostat. Majitelka Vám nájem těžko zprostředkovala a se správci jste peníze nedala. Spíš bych peníze považovala za kauci na nájemné, takže pokud se smlouva neuzavře, tak má majitel povinnost Vám kauci vrátit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nákup nemovitosti
Dobrý den, stala jsem se majitelkou RD, zdědila jsem ho po smrti mé matky. Dům chci prodat, je však ve velmi špatném technickém stavu (voda ve sklepě, plíseň, vlhkost zdiva). Dělat v domu opravy, abych zvýšila jeho hodnotu by bylo finančně i časově náročné. Do novin jsem zadala jeho prodej, zájem RK byl zpočátku veliký, v současné době ho nabízejí tři za stejnou cenu. Poslední soukromá realitní makléřka navrhla, abych nemovitost se zahradou a ovocným sadem prodala k demolici. Nevím, zda mám na takovou nabídku přistoupit? Cena samozřejmě sletěla dolů. Jsou takové nemovitosti vůbec prodejné? Kdyby ona soukromá RM inzerovala, mám na změnu (demolice) upozornit ostatní RK? Na co si dát pozor při prodeji nemovitosti přes soukromou realitní makléřku? Předem děkuji za odpověď. Mirka
Mirka
Ilustrační snímek

Dobrý den Mirko, jestli v inzerci neuvádíte, že dům je vhodný k okamžitému bydlení, tak Vám je jedno, jestli jej nový majitel koupí a spraví, nebo koupí a zboří. To už je na něm. Vy jen musíte kupujícího seznámit se  zhoršeným stavem a vady stavby nezamlčovat. Ohledně ceny máte pravdu, že stavby k demolici jsou podstatně levnější než stavby k opravě. Pokud na prodej nespěcháte, tak bych postupně cenu snižovala a ještě počkala, jestli se nenajde vhodný kupec. Co se týče soukromé makléřky, tak určitě buďte opatrná u přípravy smluvní dokumentace k prodeji a úschovy kupní ceny – u takové osoby nenechávejte složit ani zálohu na kupní cenu. Trvejte na advokátní nebo notářské úschově a aby i kupní smlouvy byly připraveny advokátem.  Pokud nemáte u ostatních realitních kanceláří exkluzivní smlouvy, tak je nemusíte informovat, že inzerujete i jinde a za nižší cenu.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING