Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Asie
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Realitní poradna

foto poradce vizitka
Jana Štěpánková
foto poradce

Jana Štěpánková

jednatelka společnosti

REDICO s.r.o.

Realitní činnosti se věnuje od 90. let. Je jednatelkou a majitelkou realitní a poradenské společnosti REDICO s.r.o. Řadu let publikuje v tisku, na internetu, realitní činnost přednáší jako odborný lektor na Vysoké škole realitní - Institut Franka Dysona s.r.o., pořádá specializované kurzy pro začínající i zkušené realitní makléře či realitní společnosti. Patří k těm, kteří kladou absolutní důraz na komplexnost, profesionalitu a etičnost realitního obchodu. A o tom, že je to správná cesta, svědčí řada stálých a vracejících se spokojených klientů z řad fyzických osob i velkých společností.
foto poradce vizitka
Mgr. Jitka Plšková
foto poradce

Mgr. Jitka Plšková

právnička

Realitní kancelář STING

foto poradce vizitka
PhDr. Lenka Weberová
foto poradce

PhDr. Lenka Weberová

jednatelka

Realitní kancelář Weber a spol.

Realitní kancelář provozuje v Praze od roku 1992. Již v roce 1996 jí byl udělen titul „Zlatá makléřská berla“ za kvalitu poskytovaných služeb. Kromě klasické realitní činnosti publikuje odborné články a také poukazuje na nešvary realitního trhu. Prodej realit řeší komplexně včetně technické, právní a ekonomické stránky věci. Mnohaleté zkušenosti a zavedená klientela ji řadí mezi profesionály realitní branže. Majitelům nemovitostí poskytuje bezplatné poradenství.

Stálá poradna realitního portálu Reality.iDNES.cz

Poradna

poradna ilustrace

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

tým poradců realitního serveru Reality.iDNES.cz

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

nemovitost a dědictví
Dobrý den , po otci jsem zdědil tzv.Ideální polovinu domu,jsou v ní dvě samostatné bytové jednotky.Druhá půlka patří Švagrové.Ta chce svou půlku pronajmout,problém je v tom že je zde staré elektro a pouze jeden elektroměr a Vodoměr pro celý dům. Vše je na mně, tedy i platby.Mohu si klást podmínku že dokud nebude dán druhý elektroměr a vodoměr,že nesouhlasím s pronájmem její půlky nemovitosti?Veškeré údržby spojené s chodem nemovitosti hradím pouze já.Švagrová na mně tlačí a zastrašuje mne.Pokud nebudu souhlasit s pronájmem její půlky nemovitosti tak mně dá k soudu? Mohu se bránit? Děkuji
Bohumil
Ilustrační snímek

Jako vlastník ideální poloviny domu nemůžete ani Vy ani Vaše švagrová (vlastník druhé poloviny) s majetkem nakládat bez souhlasu druhého spoluvlastníka. Abyste mohli každý nakládat s jednou bytovou jednotkou, je třeba dům rozdělit na jednotky. Při té příležitosti můžete zajistit, aby každá jednotka měla svoje měřice energií.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den, mam dotaz.
S přítelem se chystáme koupit domek. Chtěli jsme si vzít hypotéku společně . Jelikoz jsem nyni na mateřské dovolené od října jiz na ŘP bylo mu řečeno , ze jsem pro hypotéku ne perspektivní a ma si ji vzít na sebe pouze on. Odůvodnili to tím, ze by se jeho plat s mým nízkým a dcerkou rozmelnil a lepší by bylo kdyby si hypotéku vyřídil pouze na sebe. Mam otázku , pokud by si ji vzal pouze na sebe je mozne abych jako vlastník v KN byla zapsána i ja? Budeme splácet 30 let společně. 10% z ceny hypotéky se bude platit z mých peněz a po mateřské samozřejmě půjdu do prace a budeme splácet společně. Dekuji za odpověď .
Akrmanová
Helena
Ilustrační snímek

Jestliže hypotéku může získat pouze Váš přítel, tak domek, který si chcete společně koupit, může vlastnit také pouze Váš přítel. Banka mu půjčí a zřídí zástavu na nemovitosti současně se zákazem zcizení, tj. on nebude moci nemovitost, ale ani její část převést na nikoho jiného. Vzhledem k uvedenému nemůžete být zapsána v katastru nemovitostí. Až budete chodit do práce, začněte jednat s bankou o přistoupení k hypotéce a Vašem zapsání do katastru nemovitostí.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den.
Vlastním 17% nemovitosti. Můj příbuzný vlastní zbytek. Mám zájem o tuto nemovitost a rád bych ho vyplatil. On chce tento byt pro sebe a vyplatit mě. Jaké mám možnosti?
Děkuji Vám za odpověď.
David
Ilustrační snímek

Pokud jste podílový spoluvlastník nemovitosti a máte zájem získat nemovitost do vlastnictví celou, tak máte 2 možnosti. Buď se domluvíte se spoluvlastníkem na převodu jeho podílu na Vás, nebo se obrátíte na soud, který rozhodne.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,

vlastním ideální polovinu domu a zahrady, chci se se spolumajitelkou vypořádat odkoupit od ní její polovinu - nemá cca 20 let o nemovitost zájem ani neinvestuje jen ji vlastní. Chci se s ní domluvit na ceně, ale ona trvá na znaleckém posudku na který nemá je důchodkyně, nabídli jsme ji, že zaplatíme znal. posudek, ale teď nevím jaký znal. posudek si nechat udělat ať je to pro nás nejvýhodnější -vím, že existuje více odhadů pro finanční úřad, tržní cena, existuje i nějaký pro vypořádání podílů prosím poraďte. Předem děkuji.
Katka Kop.
Ilustrační snímek

V současné době bude pro Vás nejvýhodnější a pro Vaši podílovou spolumajitelku nejdůvěryhodnější znalecký posudek podle platného znění zákona č. 151/1997 Sb. a platného znění vyhlášky MF ČR č. 441/2013 Sb.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

smlouvy
Dobrý den. Je platná Smlouva o zprostředkování, která byla podepsána jenom mojí matkou, bez jakéhokoliv zplnomocnění jejím manželem, který s prodejem nesouhlasí? Děkuji.
Zdvořáčková Martina
Ilustrační snímek

V záležitostech společného jmění manželů, které nelze považovat za běžné (např. prodej domu) je třeba souhlasu druhého manžela. Vzhledem k uvedenému Smlouva o zprostředkování nebyla ani uzavřena, a tudíž je neplatná.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Ráda bych prodala družstevní byt. V 3+1 se mnou je hlášen ještě bratr a matka, která dr. podíl převedla na mě.Chci se o matku postarat a koupit na hypotéku dům. Členem družstva jsem já. Musí bratr souhlasit s prodejem, nebo má nějaký nárok finanční z prodeje bytu? Nejdříve bratr napsal mailem, že o byt nestojí a nyní má k tomu nějaké výhrady.Pak napsal, že se hodlá do vánoc odstěhovat do podnájmu, chce se starat sám o sebe . Nechci skončit u soudu. Pokud mu nabídku byt bez částky jedné třetiny ke koupi a on odmítne, můžu byt prodat i bez jeho souhlasu? Děkuji
Eliška Kynclová
Ilustrační snímek

Jestliže chcete prodat družstevní podíl, který je na Vás napsán, bratr pouze z titulu trvalého bydliště nemá nárok na žádné finance a jeho souhlas s převodem družstevního podílu není třeba. Je jen nutné, aby se z bytu odhlásil. Pokud to neudělá dobrovolně, můžete ho odhlásit ve správním řízení.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den,chci se zeptat,skončila mi dražba na moji třetinu baráku a výsledek dražby je:ukončeno a nic víc u toho není napsáno. Bylo to vedeno elektronicky,tak se chci zeptat co to znamená. Děkuji za odpověď
Jana
Ilustrační snímek

Je-li dražba ukončena, může to mít různé důvody. O jejím výsledku Vás budou informovat na příslušném exekutorském úřadě.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Manželova sestra zdědila chatu po svém otci,může ji prodat dřív než upline doba 5 let aby neplatila daň z příjmů.
Hlavinková
Ilustrační snímek

Manželova sestra při prodeji chaty nabyté dědictvím po otci bude platit daň z příjmu v případě, že součet období, po které vlastnil chatu otec a po které vlastnila chatu „dědička“ je kratší než 5 let.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, zdědil jsem větší část domu který má ale další dva majitele se kterými se nelze domluvit na společném prodeji celé nemovitosti ani nechtějí můj podíl odkoupit za cenu nižší než je odhad. Jak se s tím dá pracovat?
Martin
Ilustrační snímek

Pokud se spolumajitelé nemohou dohodnout, jak naložit s nemovitostí, musí požádat o rozhodnutí příslušný soud.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den,za života jsme plnoleté dceři darovali RD,ve kterém máme věcné břemeno.Ostatní sourozenci si to také tak přáli.Pouze starší dcera se domnívá,že to tak být nemá.Chová se kvůli tomu k nám špatně,v podstatě se s námi nestýká ani její budoucí dítě nebudeme smět vidět.Je možné,aby to ,že to dostala nejmladší dcera po naší smrti nějak napadla,to bychom si opravdu nepřáli.Děkuji
Hana
Ilustrační snímek

Jestliže jste dceři darovali nemovitost, nemůže být již předmětem dědického řízení. Starší dcera nemůže Vaše rozhodnutí ani později nijak napadnout. Pokud máte v domě sjednáno věcné břemeno dožití, podle nového OZ služebnosti bytu, zajišťuje Vám bydlení v nemovitosti do smrti. Pak toto právo zaniká.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den chceme odkoupit pozemek který máme několik let pronajmutý.Tento pozemek má 10vlastníků,z toho jeden z prodávajících,tedy 1/10 je v exekuci.Můžeme pozemek odkoupit pouze od 9 z nich?Nebo to nelze a musíme to odkoupit i s exekucí.Co to pak pro nás znamená?Předem děkuji za odpověď.Hanka.
Hana Pončíková
Ilustrační snímek

Pozemek samozřejmě můžete  od 9 spoluvlastníků koupit, ale nese to s sebou určitá rizika. Nebudete-li vlastníky celého pozemku, nemůžete s ním libovolně nakládat, např. dále ho prodat, požádat o stavební povolení, atd. Bylo by tedy rozumné vyřešit exekuci, předejdete tím mnoha problémům.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den,kupuji dům v insolvenci.Vím,že insolv.správci dle zákona nenáleží vystěhování bývalého majitele.Ale mohu tuto službu požadovat po realitní kanceláří,která tento prodej zprostředkovává?Požaduji předání klíčů a prázdného domu od RK do 30 dnů po podpisu kupní smlouvy.Je možné toto zanést do kupní smlouvy? Děkuji za odpověď
Jana
Ilustrační snímek

Pokud bývalý majitel  neopustí dobrovolně dům, pak je třeba podat žalobu na vyklizení nemovitosti.  Nejedná se o krátkodobou záležitost, tudíž není možné od RK požadovat řešení do 30 dnů. Realitní kancelář můžete pouze zmocnit, aby Vás zastupovala, uvedení přesného termínu vyklizení do kupní smlouvy není reálné. 


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

hypotéky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda nebude problém získat hypotéku s přítelem, v případě že přítel je v současné době veden jako investor u hypotéky kterou si vzali jeho rodiče na rekonstrukci domu. Jinak žádné závazky nikde nemáme. děkuji
Lucie
Ilustrační snímek

Jestliže si Váš přítel již vzal hypotéční úvěr na rekonstrukci domu svých rodičů, zohlední to banka při zjišťování jeho bonity. Pokud Váš přítel má nadstandardní příjmy, může dostat i 2 hypotéční úvěry. V opačném případě budete mít se získáním  úvěru problém.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den. Mohu darovat pozemky na Slovensku své dceři a nevlastnímu bratrovi když nemají slovenské občanství.Já mám občanství ČR i SR. Kde získám potřebné informace. S pozdravem Milan
Milan
Ilustrační snímek

Tuto skutečnost řeší devizový zákon příslušného státu (Slovenské republiky), zcela přesně by Vás o tom informoval některý slovenský advokát.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat,jaký je postup vyřizení nemovitosti s věcnym bremenem doživoti.
Koupili jsme s manželem bytovou jednotku cca kolem 30m2.Pán zemřel,ale má dceru,ktera dědí jeho zbylý majetek.
Již to trvá 8měsiců a notářka,ktera to vyrizuje stale něco obesílá a vše se prodlužuje.
Máme řádnou kupní smlouvu,výpis z katastru nemovitostí.jak to můžu urychlit,složenky musíme platit.
Dotyčnou dceru dědicku vůbec nezname.

Děkuji za radu Michaela
Michaela Menzelová
Ilustrační snímek

Dědické řízení nemůžete urychlit, je plně v gesci příslušného notáře. Jestliže byt nemůžete po dobu probíhajícího dědického řízení užívat, pak náklady spojené s provozem bytu po tuto dobu jdou k tíži dědice, tj. dcery zemřelého, která je povinna je hradit.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, jako 3 sourozenci + mamky manžel jsme zdědili po mamce 1/4 domu jejiho bratra. Tato 1/4 bude soucasti dedickeho rizeni. Manžel se sveho podilu zrekne ve propsech nas 3 deti. Predem jsme se s bratry rozhodli, ze 1/4 domu po skonceni dedickeho rizeni prodame stryci, ktery tento dum obyva. Vzhledem k dlouholetym nepeknym vztahum nasich rodin, chceme onu 1/4 prodat nikoliv pod cenou. Jaky nam doporucite odhad? Znalecky posudek, ktery je nenapadnutelny, ale zrejme nizsi ,ci pouze maklersky odhad, ktery je vyssi ? Dekuji a preji hezky den.
Agáta
Ilustrační snímek

Doporučila bych Vám tržní odhad nemovitosti zpracovaný dvěma nezávislými odborníky z Vaší lokality. Tzv. „vyhláškový odhad“ vypracovaný soudním znalcem není v tomto případě potřeba a je samozřejmě dražší.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

smlouvy
Dobrý den, je právně platná dohoda o složení blohovacího depozita pro zájemce, když zprostředkovatel prohlašuje, že na základě smlouvy o poskytování realitních služeb je oprávněn zprostředkovat prodej a tato smlouva nebyla ještě uzavřena? Může zájemce požadovat vrácení depozita v plné výši? Děkuji a jsem s pozdravem
Martina
Ilustrační snímek

Bohužel neznám přesné znění Vašeho blokovacího depozita. Pokud od ujednání hodláte odstoupit, je důležité, zda bylo podepsáno také majitelem nemovitosti.  Pokud se tak nestalo, máte nárok na vrácení složené částky, která je do podpisu budoucí kupní smlouvy nebo kupní smlouvy stále Vaším majetkem.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den.Chtěla bych Vás požádat o Vaší pomoc.Máme rodiný dům ve vlastnictví jsme tady 3 rodiny všichni vlastníci a 3 byty.Každá rodina vlastníme třetinu baráku zahrady a dvora.Bydlíme tady už 15let.Jedna rodina utekla do ciziny měli dluhy ekzekutoři zabavili jejich byt a dali ho do dražby.Koupila ho realitka nikdo se nebyl podívat,co kupujou.Když to koupili tak přijeli a chtěli po nás otevřít ten byt aby si to vyfotili, jak to vypadá my klíče nemáme tak to vypáčili že mají povolení už tady byli 2x a pokaždé ,že ztratili mobil tak musejí znova fotit.Vyhrožujou nám vezmou místnosti,musíme jim uvolnit,co budou chtít mají na to nárok.Ale proč,koupili to po nich v dražbě.Prosím, můžete nám odepsat jestli mají na to právo předem děkujeme za Vaší odpověd
jitka majdánová
Ilustrační snímek

Ve Vašem případě záleží na tom, zda je dům rozdělen na jednotky. V tom případě máte každý svůj byt a společné prostory patří všem. Pokud tomu tak není, pak se jedná o podílové spoluvlastnictví, při kterém není dáno, která část domu komu patří. Jeho užívání tak záleží na dohodě spolumajitelů. Pokud dohoda není možná, musíte se obrátit na soud, který rozhodne.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobry den mela bych prosim zase dotaz,chci sestre ktera vlastni jednu ctvrtinu naseho rod.domu prodat svou ctvrtinu vse je vyclenene a rada bych za to koupila maly domek,je potreba delat odhad,posledni se delal tak pred patnacti lety,nevim coto vse obnasi co vse budeme potrebovat a co budeme muset za tyto ukony platit ja i sestra a kolik procent z ceho muzete nam prosim poradit jak to v techto vecech chodi? Dekuji Brizova
brizova jidriska
Ilustrační snímek

Pokud budete prodávat sestře Vaši čtvrtinu rodinného domu, žádný znalecký posudek (odhad) nepotřebujete. Budete potřebovat kupní smlouvu a návrh na vklad. Sestra bude muset podat na příslušný finanční úřad daňové přiznání  a uhradit daň z nabytí nemovité věci ve výši 4% z kupní ceny.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobry den chtela bych se zeptat,nas rod.domek ma tri majitele,prvni vlastni polovinu,a ty dva dalsi kazdy jednu ctvrtinu,nechali jsme ho vyclenit na byt.jednotky a spolecne prostory,to jsou chodba,sklep a puda,chtela bych svou ctvrtinu prodat a zajimalo by mne zda se musi udelat odhad pouze na moji ctvrtinu a spol.prostory nebo na cely dum,dekuji za odpoved Brizova
jindriska brizova
Ilustrační snímek

Při prodeji spoluvlastnického podílu na nemovitosti není třeba zajišťovat znalecký posudek. Pokud budete objednávat znalecký posudek, znalec ocení celou nemovitost a Váš spoluvlastnický podíl o velikosti 1 bude mít hodnotu, kterou znalec vypočítá vynásobením hodnoty domu výší Vašeho podílu.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den,
v dražbě jsme koupili byt, byl již proveden zápis do katastru nemovitosti jako právoplatní majitele bytu ale exekutor dosud nezajistil výmaz zatížení, tj. nezajistil odstranění stávajícího zástavního práva smluvního, jakož i zástavního práva exekutorského.
Vysvětlení podal v tom smyslu, že někteří věřitele nebyli dostatečně uspokojení, takže
probíhají další jednání.
Jak si mám vysvětlit tu situaci, je to správné, mám se obávat potíží.
Děkuji
Tereza
Ilustrační snímek

Dobrý den, zástavní práva zanikají až právní mocí rozvrhového usnesení (tedy až v okamžiku, kdy bude skončeno rozdělování výtěžku dražby mezi věřitele). Pokud se tedy někteří věřitelé proti usnesení odvolali, tak je možné, že se výmaz omezení protáhne. Bohužel je to jedno z rizik, které sebou přináší koupě nemovitosti v dražbě.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Dobrý den,

v současné době jako nájemce bytu uzavírám podnájemní smlouvu s podnájemcem,který si chce kvůli možnosti zařízení parkovací karty, zřídit v podnajímaném bytě trvalý pobyt. Chtěla bych se zeptat,zda mě jako nájemci či primo majiteli bytu hrozí nějaká rizika spojená s trvalým pobytem podnájemce?Např.exekuce, nemožnost vystěhování v těhotenství, atd. Děkuji za odpověď.
Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, jediným rizkem je exekuce. Nic jako nemožnost vystěhovat v těhotenství neplatí. Exekutor může zabavit věci dlužníka na všech místech, o kterých se důvodně domnívá, že můžou patřit dlužníkovi. Tedy především v bytě, ve kterém má bydliště. Nicméně pokud při sepisování podnájemní smlouvy budete přesně specifikovat, které vybavení je Vaše, tak se nemusíte obávat. 


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den, jsme 3 sourozenci. Rodiče darovali bratrovi dům s pozemkem s tím, že tam mají věcné břemeno na dožití a nás dva vyplatí. Hodnota domu s pozemkem je 3000000,-. Já dostala od bratra 300000,-. Nyní jsem zjistila, že bratr přepsal polovinu domu a pozemku na svou stávající manželku. Situace dospěla do fáze, kdy bratr s jeho manželkou se chovají k rodičům nedůstojně a otec lituje, že daroval bratrovi dům. Také otce mrzí, že jsem zatím dostala pouze tak malou část peněz. Jaké jsou prosím nyní mé možnosti, abych dostala zbylou část hodnoty majetku? Může otec požadovat vrácení daru, i když bratr přepsal polovinu domu a pozemnku na svou stávající manželku?
Jarka
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží, jak byla koncipovaná darovací smlouva – byla v ní nějaká lhůta, do kdy vás bratr má vyplatit? Pokud ano a už lhůta uplynula, tak se samozřejmě můžete domáhat doplacení ceny domu soudní cestou. Otec také může požadovat vrácení daru – převedení 1/2 na manželku nemá vliv. Nicméně pro vrácení daru je třeba, aby se obdarovaný choval vůči dárci tak, že hrubě porušuje dobré mravy – bude tedy záležet, jaké nevhodné chování bratra by otec dokázal u soudu prokázat.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
prodej nemovitosti
Dobrý den.
Chtěl bych se Vás zeptat. Když jsem koupil pozemek a do dvou let na něm postavím novostavbu a prodám jí, jaké se mě budou týkat daně. Daň z nabytí nemovitých věcí si platí kupující a mě by se týkala daň z příjmu? A pokud bych následující rok postup opakoval a OSVČ nejsem? Nastaly by i jiné daně?

děkuji za odpověď
Pavel Novák
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano budete platit daň z příjmu (z rozdílu mezi cenou pozemku, za kterou jste pozemek a za kolik ho prodáváte po odečtení nákladů – zkrátka ze zisku). A pokud by měla Vaše činnost ekonomickou povahu (což při opakovaném prodeji bude určitě) tak budete muset odvést i DPH.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nákup nemovitosti
Dobrý den,
uvažuji o koupi bytu, ale nemám úplně jasno, jak je to s anuitou v jeho ceně. Cena nemovitosti je 1 900 000,- za převod práv a povinností k družstevnímu bytu. Navíc je zde ale poznámka, že po splacení anuity ve výši 1 200 000,- je možný okamžitý převod do osobního vlastnictví. Dotaz tedy je, pokud bych chtěl byt do osobního vlastnictví, tak je anuita zahrnuta již v částce 1 900 000,- a nebo se připočítává v ceně bytu a výsledná částka by tedy byla 3 100 000,-? Děkuji
David
Ilustrační snímek

Dobrý den, anuita je určitě zvlášť. 1,9mil je cena pro prodávajícího a 1,2mil je potřeba zaplatit na bytové družstvo. Celková cena bytu pro převod do vlastnictví je tedy 3,1mil Kč.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobrý den,
před pěti lety nám maminka darovala dům, mě a sestře. Sestra odmítá dům prodat a i mě vyplatit po maminčině smrti. Mám možnost se nějak bránit ? Jaké jsou moje šance, co mohu v této záležitosti podniknout. Předem děkuji za odpověď Lucie.
Lucie
Ilustrační snímek

Dobrý den Lucie, pokud se sestrou není možná domluva na prodeji, tak můžete podat žalobu na zrušení spoluvlastnictví k soudu. Jelikož nikoho nelze nutit ve spoluvlastnictví setrvat, tak soud Vaše spoluvlastnictví určitě zruší, jen se bude hledat nejvhodnější způsob (prodej celé nemovitosti, splátky od sestry apod.). Toto vysvětlete sestře a snad pochopí, že je lepší se dohodnout a předejít tak zdlouhavému soudnímu sporu, který vás obě bude stát jen náklady navíc.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
hypotéky
Dobrý den,
po smrti manžela jsem dostala od paní notářky Usnesení, ve kterém je žemám Hypoteční bace vyplatit 1/2 z celku ve výši 177 000,- Kč na jméno moje a manžela znamená že je nutné vyplatit jen toto nebo druhou půlku což je 354 000,- Kč ?Děkuji Yveta
Yveta Křížová
Ilustrační snímek

Dobrý den Yveto, bohužel z toho co jste napsala, nejsem o nic chytřejší než Vy. Pokud je to v usnesení nejasné, doporučuji zavolat paní notářce, která dědictví řešila a ta Vám ho určitě vysvětlí.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nákup nemovitosti
Dobrý den,
přes RK jsme kupovali RD,vyřídili jsme si vše podstatné k prodeji,zaplatili včas rezervační smlouvu, poslali odhadce banky do RD k odhadu a následně vyřidili hypotéku.Po schválení hypotéky mělo dojít k podepsaní kupní smlouvy a dalším následným krokům (převod na katastru atd) ale prodávající se rozhodla že kupní smlouvu nepodepíše a že se rozhodla RD neprodat. Nám nyní hrozí sankce v bance kde jsme si vyřizovali hypotéku ve výši 5% z celkové částky úvěru.My jsme doposavad´nic neporušili a jednali a chovali se jako kupující od žádné smlouvy jsme neodstoupili a ještě máme platit?Vyníme RK že nedovedla jako zprostředkovatel obchod do konce.Jak máme nyní postupovat? Byli jsme uvedení v omyl realitní kanceláří?
Martina
Ilustrační snímek

Dobrý den, RK vinu určitě nenese. To byste museli prokázat, že o rozhodnutí prodávající (neprodat nemovitost) RK věděla a přesto s vámi uzavřela rezervační smlouvu. Veškeré Vaše náklady, které Vám v souvislosti s prodejem vznikly, chtějte uhradit po prodávající. Jedná se o typický případ tzv. předsmluvní odpovědnost za škodu.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Dobrý den paní Plšková,pronajala jsem domek nájemci,který využívá sociální podpory a placení domu sociální podporou,teď mi přišlo vyúčtování elektřiny,na které mám uvedeno 150kč měsíčně,ale ve smlouvě 900 měsíčně=pro strach kdyby neplatil nájemce a sociální úřad chce se mnou řešit tuto částku uvedenou jako popírající skutečnost a skutečnou,poradíte jak vyřešit tuto prekérku....napsat novou smlouvu s jinými podmínkami stačí a můžou mě za to pokutovat?pronajímám takhle poprvé a nevím...PS:během roku jsem dokoupila =mám doklady =drahá kamna,aby se tolik elektřiny nespotřebovalo
PAVLÍNA
Ilustrační snímek

Dobrý den, v problematice státních podpor resp. příspěvků na bydlení se nevěnuji, ale mělo by to být tak, že jakmile budete mít vyúčtování elektřiny, tak to nájemci vyúčtujete zálohy a přeplatek mu vyplatíte. Vyúčtování energií pak nájemce doloží úřadu k prokázání výše nákladů na bydlení. Pokud bude vysoký přeplatek, tak pravděpodobně na několik měsíců o příspěvek přijde (protože díky přeplatku bude mít vysoký příjem) a následně si může požádat znovu. Pokud po Vás chce úřad vysvětlení výše záloh již nyní, tak byste měla doložit dřívější vyúčtování elektřiny a oni budou hradit za nájemce jen poměrnou část, která odpovídá skutečné spotřebě. Ale opakuji, že právem sociálních dávek se nezabývám, tak berete odpověď jen orientačně. Podrobnosti Vám určitě vysvětlí na příslušném úřadě.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den,
zdědil jsem družstevní podíl v bytovém družstvu spojený s právem nájmu bytu, s tím že dvěma sourozencům vyplatím každému 1 mil. Kč.
Abych mohl sourozence vyplatit, musím členský podíl (resp.byt) prodat. Musím platit následně daň z příjmu z prodeje bytu? Lze částky, které jsem dle dědického usnesení povinen vyplatit sourozencům uvést v daňovém přiznání jako související výdaje a odečíst je od základu daně? Děkuji Vám za odpověď.
Jiří Beneš
Ilustrační snímek

Dobrý den, podle mého ano. Určitě musíte převod podílu (bytu) zdanit daní z příjmu. A podle mého si můžete vypořádací podíly odečíst, jelikož Váš skutečný příjem z prodeje bude o to nižší. Ale je to dost specifický dotaz spíše na daňového poradce nebo přímo na finanční úřad. Omlouvám se, že Vám nemohu poradit více.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

hypotéky
Dobry den, s pritelem by chom si chtely koupit domek a cast zrekonstruovat. Nemame zatim zadne zavazky ani finance ani mezi sebou. Byla by moznost, aby si kazdy z nas, vzal hypoteku samostatne na nemovitost 75% z ceny nemovitosti? Oba mame platy na svou hypoteku. Nemovitost by se zaplatila a ostatni penize by se investovali do rekonstrukce. Je to takhle mozno resit?

Dekuji
Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, takto by to šlo jen v případě, že byste do zástavy dali druhé bance ještě další nemovitost. Banka aby poskytla úvěr na 75% ceny, tak potřebuje mít na celé nemovitosti zástavní právo, takže je to možné jen pro jednu banku. Doporučuji spojit se s finančním poradcem a ten určitě vymyslí vhodný způsob financování. Běžně se vlastní prostředky nahradí úvěrem ze stavebního spoření. A také je běžné, že se poskytuje úvěr i na rekonstrukce.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

hypotéky
Dobrý den,
lze poskytnout HÚ na spoluvlastnický podíl v RD?
Přítel dcery je ženatý,již 2 roky s manželkou nežije a jeho manželka chce ještě před rozvodem vyplatit 1/2 z RD, který si spolu pořídili. Dcera by si chtěla uzavřít na tento účel HÚ, protože její partner nemá dostatečný příjem. Lze to?
Ilona
Ilustrační snímek

Dobrý den, nejsem finanční poradce, ale pravděpodobně by to šlo. Manželé by si museli vypořádat majetek ve společném jmění tak, že každý bude mít 1/2 nemovitosti a manželka by potom 1/2 prodala Vaší dceři, která by si na koupi vzala úvěr. Ale ne všechny banky umožňují hypoteční úvěr na koupi podílu na domě.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
pronájem nemovitosti
Dobrý den.Kolik nájmů,,kauci" po mě může chtít majitel nebytových prostor dopředu??? - otázka upravena poradcem
Tomáš
Ilustrační snímek

Dobrý den, zákonný limit je jen u nájmu bytu – trojnásobek nájemného. U prostor k podnikání žádný limit není, jde sjednat libovolnou výši kauce.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

hypotéky
Dobrý den,u České spořitelny jsem refinancovala a zároveň koupila byt ( dva úvěry v jednom). Pří vyřízeni požadavku hypoteční poradce neinformovala o "zákazu zcizení" a pří podpisu smlouvy jsem o teto poznámce nebyla informována. Po ukončení vyřizovaní podkladu na KN jsem se všimla teto poznámky a začala řešit z bankou. Banka tvrdí že bez jejího souhlasu nesmím níc (prodej, darovaní, a hlavně pronájem). Prosím dotaz, lze proti tomu se nějak ubránit, mohu podniknout nějaké kroky nebo pouze poslouchat pokyny banky? Co když mi banka nedá souhlas nebo odmítne povolení pronájmu nebo popřípadě prodeje? Předem děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Kravčuková
Ilustrační snímek

Dobrý den, určitě máte ve smlouvě i zákaz pronájmu? U zákazu zcizení a zatížení běžně nebývá sjednán zákaz pronájmu, ale jen prodeje, darování, zřízení věcného břemene apod. Osobně si myslím, že takové zákazy jsou ve smlouvě neplatné, ale to je jen můj osobní právní názor. V každém případě, pokud už jste všechny dokumenty podepsala, tak nemáte možnost se tomu nějak bránit. Že vás hypoteční neupozornil, bohužel není podstatné. Chápu, že dokumentů k refinancování je hodně a nečetla jste je všechny důkladně, ale měla jste. Pokud Vám banka nedá souhlas, nebo pokud pronajmete bez souhlasu a banka se o tom dozví, tak se vystavujete pokutě od banky podle úvěrové/zástavní smlouvy.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
prodej nemovitosti
Dobrý den,Vlastním zahradu 5 let a dva měsíce a mám na ní rozestavěnou chatu na ohlášku,ale jenom 4 roky a ještě není zkolaudovaná.Chtěl bych jí prodat.Není to problém kvůli převodu?A jaké daně budu platit a z jaké částky?Děkuji
LUBOŠ
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud chata není zkolaudovaná a zapsaná na katastru tak to není problém. Chata bude součástí pozemku a pozemek máte déle než 5 let, čili daň z příjmu byste neplatil. Při prodeji se platí daň z nabytí nemovitých věcí, ale tu hradí kupující.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
smlouvy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak postupovat a co je potřeba při přepsání poloviny nemovitosti (rodinného domu) z matky na dceru. Druhou polovinu vlastní bratr. Druhý bratr se dědictví vzdal po smrti otce ve prospěch matky. Předem děkuji Křížková
Lenka Křížková
Ilustrační snímek

Dobrý den paní Křížková, pokud od dědictví neuplynulo více než 6 měsíců, tak má syn na podíl předkupní právo a matka musí svůj podíl nabídnout synovi k odkoupení za obvyklou cenu (doporučuji nechat syna podepsat písemnou nabídku předkupního práva). Pokud by syn o podíl neměl zájem, tak může matka uzavřít s dcerou darovací smlouvu, na které ověří podpisy a podají na katastr. Pokud je od dědictví více než 6 měsíců, tak může matka s dcerou uzavřít darovací smlouvu ihned a bratr se o darování ani nemusí dovědět. Potom bude vlastníkem dcera a syn každý 1/2. Při darování matka x dcera se neplatí žádná daň ani se nepodává daňové přiznání.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nákup nemovitosti
Dobře den, mám zájem o pozemek, který aktuální majitel nenabízí k prodeji. Nabízí realitní společnosti i možnost oslovit majitele a zprostředkovat prodej pokud nechci kontaktovat na přímo majitele?
Vesela
Ilustrační snímek

Dobrý den, běžné to není, ale některé kanceláře jsou schopny toto zařídit.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
smlouvy
Dobrý den mám otázku ,pronajala jsem pro syny byt ktery neviděl ,podepsala jsem smlouvu a dala 2nájmy jako kauci ,jenže syn se do bytu stěhovat nechce ,chci ho vrátit smlovu máme 10 dni jaké máme možnosti ,děkuji Šmahelová
Šmahelova Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den paní Šmahelová, bohužel smlouva je platná ihned po podpisu a je jedno jestli se nastěhujete nebo ne. Nájemcem jste Vy (Vy jste podepsala smlouvu) a pokud teď byt nechcete, tak musíte podat výpověď – záleží, jestli máte byt na dobu určitou nebo neurčitou. U nájemních smluv neplatí žádná 14denní lhůta pro bezdůvodné odstoupení. Pokuste se s pronajímatelem dohodnout na skončení nájmu a vrácení kauce.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

hypotéky
Dobrý den,

Obracím se na Vás s dotazem a předem moc děkuji za odpověď.

Přítelův strýc si vzal americkou hypotéku u nebankovní společnosti a jako zástava se použil dům přítelova dědy - otce strýce. Nyní děda zemřel, a my s přítelem přemýšlíme o možnosti převzít danou hypotéku na sebe, s tím že by na nas dědicové domu nemovitost prepsali. Je vůbec možné převzít hypotéku za někoho jiného, nejlépe pak ji přeúvěrovat do nějaké bankovní společnosti? Navíc, prozatím nedošlo k dědickému řízení. Proto vůbec nevíme, zda je možné něco vůbec řešit.

Děkuji
Barbora
Ilustrační snímek

Dobrý den, převzetí úvěru je možné (se souhlasem banky), ale nový dlužník přebírá úvěr za stejných podmínek jako dlužník původní tedy včetně případné fixace úvěru. Jednat s bankou o přeúvěrování však můžete až v okamžiku, kdy bude nemovitost nových vlastníků, tedy až po skončení dědického řízení. Ideální by pro Vás bylo, kdyby nemovitost zdědil strýc a ten by vám ji prodal za cenu, která bude odpovídat zůstatku úvěru nebankovní společnosti a Vy si na kupní cenu vezmete nový úvěr u banky.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
smlouvy
Dobrá den,
zaplatila jsem RK rezervační poplatek na koupi nemovitosti a dozvěděla jsem se, že cca 500m za domem se bude stavět dálnice. Kupní smlouvu jsem prozatím nepodepsala, ale RK mi nechce poplatek vrátit. Je to prý sankce, že nechci nemovitost koupit. Ke koupi nedojde z důvodu, že mi zatajili tuto zkutečnost, kterou museli vědět, protože na OÚ mi sdělili, že obec proti výstavbě podala před 7 měsíci odvolání. Mám nárok na vrácení poplatku? Děkuji
Iva Sumová
Ilustrační snímek

Dobrý den, pravděpodobně máte nárok odstoupit bez sankce. Obecně máte nárok odstoupit, pokud vyjdou najevo tak podstatné skutečnosti, které kdybyste věděla na začátku, tak byste smlouvu nikdy nepodepsala. Záleží, jestli jste o záměru dálnice skutečně nemohla vědět před podpisem. Například pokud bydlíte v okolí a záměr dálnice je veřejně známá věc, kterou ví každý, kdo se v dané oblasti pohybuje – potom byste nárok odstoupit neměla.

  

Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den,manžel zdědil po svém otci část nemovitosti. Budeme formou hypotéky vyplácet další dědice. Potíž je v tom že manželka jednoho dědice nechce podepsat dokumenty do banky.Na žádné peníze nárok nemá-zdědil to jen její manžel . Mají před rozvodem-dělá to ztrucu. Její podpis potřebuje jen banka,jinak nikde vedená není.Dá se to nějak obejít? Děkuji
Lída
Ilustrační snímek

Dobrý den, to je kvůli tzv. rodinné domácnosti. Pokud by v nemovitosti bydleli spolu (dědic a jeho manželka případně jejich děti), tak by manželka měla možnost napadnout smlouvy, pokud by tím (zjednodušeně řečeno) ztratila střechu nad hlavou. Je evidentní, že toto není Váš případ, protože manželka v domě nikdy nebydlela. Banka by tedy nemusela žádat její souhlas vůbec. Ale protože banka nemůže posuzovat všechny případy individuálně, tak má nastavený obecný postup, že dokumenty musí vždy podepsat i manželé/manželky. Bude záležet na konkrétní bance, jestli Vám schválí výjimku – například, že by bance stačilo čestné prohlášení dědice, že v domě on ani jeho manželka nikdy nebydleli, mají zajištěno jiné bydlení atd.


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

hypotéky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat přítel si koupil byt. Hypotéka s fixací na 3 roky a byt je napsaný pouze na něho. Chtěla bych se zapsat do hypotéky a také do katastru nemovistí jako spoluvslatník. Jde to hned? Nebo až po 3 letech fixace. Děkuji za odpověď
Klára
Ilustrační snímek

Dobrý den, bohužel nejsem finanční poradce, ale osobně si myslím, že to půjde. Obecně další bonitní osoba zvyšuje zajištění úvěru, takže by to banka měla umožnit bez sankce. Obraťte se na Vašeho finančního poradce (toho kdo příteli vyřizoval úvěr).


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

prodej nemovitosti
Dobry den,
V zari minuleho roku jsme prodali byt v kterem bydlel (a jeste i bydli) najemnik. V dubnu letosniho roku jsme jako tehdejsi majitele distali od zpravce domu konecne vyuctovani spotreby vody a topeni(plynu) za rok 2015 (01-09). Vznikly necoplatek ve vysi 900,- KC pozadujeme po nasem byvalem najemnikovi. Ten se ale vubec nema k placeni, nejen, ze nezveda telefon, bohuzel nereaguje ani na postu ci sms ohledne nezaplaceneho nedoplatku. Jak tedy na nej? Jak se da najemnik primet k tomu, aby svuj dluh uhradil?
Micky
Ilustrační snímek

Dobrý den, a nemá zaplacenou kauci, ze které by si současný pronajímatel dluh strhl? Pro neplnění povinností mu může nájem vypovědět, tak ho můžete „postrašit“ ukončením nájmu. Pokud to na něj neplatí, tak nezbude než dluh vymáhat soudní cestou. Pokud uspějete, bude kromě dluhu platit i veškeré Vaše náklady spojené se soudním řízením.


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den,pronajala jsem domek nájemci,který využívá sociální podpory a placení domu sociální podporou,teď mi přišlo vyúčtování elektřiny,na které mám uvedeno 150kč měsíčně,ale ve smlouvě 900 měsíčně=pro strach kdyby neplatil nájemce a sociální úřad chce se mnou řešit tuto částku uvedenou jako popírající skutečnost a skutečnou,poradíte jak vyřešit tuto prekérku....napsat novou smlouvu s jinými podmínkami stačí a můžou mě za to pokutovat?pronajímám takhle poprvé a nevím...PS:během roku jsem dokoupila =mám doklady =drahá kamna,aby se tolik elektřiny nespotřebovalo,děkuji za radu
PAVLÍNA
Ilustrační snímek

Dobrý den, v problematice státních podpor resp. příspěvků na bydlení se nevěnuji, ale mělo by to být tak, že jakmile budete mít vyúčtování elektřiny, tak to nájemci vyúčtujete zálohy a přeplatek mu vyplatíte. Vyúčtování energií pak nájemce doloží úřadu k prokázání výše nákladů na bydlení. Pokud bude vysoký přeplatek, tak pravděpodobně na několik měsíců o příspěvek přijde (protože díky přeplatku bude mít vysoký příjem) a následně si může požádat znovu. Pokud po Vás chce úřad vysvětlení výše záloh již nyní, tak byste měla doložit dřívější vyúčtování elektřiny a oni budou hradit za nájemce jen poměrnou část, která odpovídá skutečné spotřebě. Ale opakuji, že právem sociálních dávek se nezabývám, tak berete odpověď jen orientačně. Podrobnosti Vám určitě vysvětlí na příslušném úřadě.


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

smlouvy
Dobrý den,chtěl bych se zeptat pokud jsou v městském bytu najemníci 2 na které je byt napsaný si připíšou ještě jednoho který tam s nima bude bydlet,když pak ti dva budou chtít odejít tak zůstane byt tomu třetímu nebo dostane byt zpět město a bude se muset odstěhovat i ten třetí.děkuji
Novák
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud je smlouva na určité osoby, tak další člověk je jen člen jejich domácnosti (podobně jako třeba dítě) a pokud ti původní smlouvu ukončí, tak se musí vystěhovat i všichni ostatní. Kdyby to šlo tak jak píšete, tak by bylo velmi snadné obejít podmínky pro městské byty.


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

hypotéky
Dobrý den, máme možnost koupit pozemek. Financování by bylo řešeno hypotékou bez ručení jinou nemovitostí. Pozemek je pro nás nadmíru velký, po odkoupení bychom ho plánovali rozdělit a část prodat. Můj dotaz tedy zní, jak by se tato situace řešila, když bude na pozemek zástavní právo a prodej by proběhl v průběhu fixace hypotéky.
Předem děkuji za odpověď.
Zuzana
Ilustrační snímek

Dobrý den, rozdělení a prodej by musela schválit úvěrující banka. Dnes si většina bank dává k zástavnímu právu i zákaz zcizení a zatížení nemovitosti, takže bez písemného souhlasu banky nemůžete s nemovitostí nijak nakládat. Pokud i menší výměra bude k zajištění úvěru stačit, tak by se banka části své zástavy vzdala a Vy byste prodali část pozemku bez zatížení.


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

nákup nemovitosti
Dobrý den, dne 16.6.016 mi byl udělen příklep k bytu 3+1, právní účinky 16.6.016, vklad byl proveden 3.8.2016. Od jakého data jsem povinna platit předepsaný nájem SVJ. Děkuji.
eva.skodova@atlas.cz
Ilustrační snímek

Dobrý den, ode dne kdy jste vlastníkem – tedy od 16. 6. 2016. Vlastnictví se do katastru zapisuje zpětně ke dni udělení příklepu, ale vlastníkem jste už od příklepu.


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

smlouvy
Dobrý den, prosím radu.

Mam podepsanou rezervační listinu na dům ani ne za jedem milion a realitní makléř si řekl o zálohu ve výší 100000 a navíc jsme při sjednávání pojistky pojistky zjistili, že nemovitost i pozemek byly pravidelně rok co rok zaplavovány povodněmi z blízkého potoka. Že je dům v záplavové oblasti nám bylo řečeno, ale makléř i majitel Nám zdělily, že voda nikdy krom jednoho roku kdy byla nedaleko protržena hráz rybníka na domě nebyla. Že nemluvily pravdu jsem zjistil až když jsem byl na obecním úřadě pro vyjádření, které si vyžádala pojišťovna, která měla nemovitost pojistit. Předem děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne
Radek
Ilustrační snímek

Dobrý den, pravděpodobně Vás zajímá, jestli můžete od smlouvy odstoupit? Pokud je to tak jak píšete, tak podle mého můžete od smlouvy bez sankce odstoupit. Skutečnost, že nemovitost je každoročně zaplavována je natolik podstatná, že kdybyste ji věděli od začátku, tak byste rezervaci nepodepsali a v takovém případě máte právo od smlouvy odstoupit.


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den. Jsem v insolvenci a dnes mi volal ins.správce,že je domek prodaný. Chtěla jsem se zeptat,zda existuje nějaká lhůta na vystěhování. Ti kdo to koupili,mi ještě dnes oznámili,že se mám do týdne vystěhovat. Děkuji předem za odpověď.
Ptáčková Jarmila
Ilustrační snímek

Dobrý den, zákonem není žádná lhůta pro vystěhování stanovena. Jedinou podmínkou je, že lhůta musí být přiměřená. Při prodeji v insolvenci od začátku insolvence dlužník ví, že k prodeji dříve nebo později dojde, a pokud komunikuje s insolvenčním správcem, tak je o průběhu prodeje včas informován a měl by tak mít i dost času zařídit si nové bydlení, proto mi ve Vašem případě přijde lhůta jednoho týdne po prodeji jako lhůta přiměřená.


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

nákup nemovitosti
Dobrý den,
jak postupovat při koupi nemovitosti od přímého majitele bez účasti RK? Na co si dát pozor a jak zajistit, že prodávající uvede všechny skutečnosti.
Děkuji
Luděk Bálek
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud si vyhledáte nemovitost bez RK, tak doporučuji současně využít pomoc advokáta nebo notáře pro sepis kupních smluv, úschovu kupní ceny a jakýsi celkový dohled nad prodejem. Bez advokátní nebo notářské pomoci je koupě nemovitosti velké riziko pro obě strany. Nelze jednoduše říci na co si dát pozor. U prodeje nemovitostí je nekonečná řada rizik a úskalí, která se mohou a nemusí objevit a na které je třeba dát si pozor. Nemovitost nekupuje člověk každý den a nikdy nejde o pár korun, takže se určitě vyplatí investovat do odborné pomoci.


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.