Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Realitní poradna

foto poradce vizitka
Jana Štěpánková
foto poradce

Jana Štěpánková

jednatelka společnosti

REDICO s.r.o.

Realitní činnosti se věnuje od 90. let. Je jednatelkou a majitelkou realitní a poradenské společnosti REDICO s.r.o. Řadu let publikuje v tisku, na internetu, realitní činnost přednáší jako odborný lektor na Vysoké škole realitní - Institut Franka Dysona s.r.o., pořádá specializované kurzy pro začínající i zkušené realitní makléře či realitní společnosti. Patří k těm, kteří kladou absolutní důraz na komplexnost, profesionalitu a etičnost realitního obchodu. A o tom, že je to správná cesta, svědčí řada stálých a vracejících se spokojených klientů z řad fyzických osob i velkých společností.
foto poradce vizitka
Mgr. Jitka Plšková
foto poradce

Mgr. Jitka Plšková

právnička

Realitní kancelář STING

foto poradce vizitka
PhDr. Lenka Weberová
foto poradce

PhDr. Lenka Weberová

jednatelka

Realitní kancelář Weber a spol.

Realitní kancelář provozuje v Praze od roku 1992. Již v roce 1996 jí byl udělen titul „Zlatá makléřská berla“ za kvalitu poskytovaných služeb. Kromě klasické realitní činnosti publikuje odborné články a také poukazuje na nešvary realitního trhu. Prodej realit řeší komplexně včetně technické, právní a ekonomické stránky věci. Mnohaleté zkušenosti a zavedená klientela ji řadí mezi profesionály realitní branže. Majitelům nemovitostí poskytuje bezplatné poradenství.

Stálá poradna realitního portálu Reality.iDNES.cz

Poradna

poradna ilustrace

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

tým poradců realitního serveru Reality.iDNES.cz

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

pronájem nemovitosti
Dobrý den,

nájemník užíval můj byt po dobu června 2016. Odmítl mi podepsat nájemní smlouvu a sepsat semnou stavy měřidel energií. Při odevzdání bytu semnou také odmítl sepsat předávací protokol. Nyní požaduje vyúčtování za jeden měsíc + požaduje pokutu 50 Kč/den kterou mi účtuje od 1.11.2016 přesto, že ve smlouvě bylo uvedeno, že přeplatky a nedoplatky budou vyúčtovány v ročním vyúčtování.

Můj dotaz je, jak nájemníkovi lze spočítat vyúčtování bez sepsaných stavů a zda mohu být pokutován od 1.11.2016 nebo jsem povinen udělat vyúčtování za rok 2016 do 30.4.2017. Podle mého mě nájemník nemůže pokutovat už z toho důvodu, že k vyúčtování nedošlo zaviněním z jeho strany.

Děkuji.
Marek
Ilustrační snímek

Pokud jste neměli řádně podepsanou nájemní smlouvu a předávací protokol,nelze se na znění smlouvy odvolávat. Vyúčtování lze dovodit pouze průměrnou měsíční spotřebou bytu za období jednoho roku. Pro placení pokuty není důvod. Chyba byla, že jste přenechal byt nájemci bez smlouvy a řádného předávacího protokolu, čímž jste se vystavil popsaným nepříjemnostem.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den. Mám dům a rozhodl jsem se k pronájmu přízemního patra +dvůr. V pronájmu by byla jedna paní s provozním záměrem soukromé mateřské školky.
Jelikož nemám ani páru o pronajmech, tak mám dotaz. Kolik a jakou částku dát za jeden metr čtvereční? Placení energie bude zodpovědný provozovatel školky. Všechna stavební činnost v domě. Bude placena z jejich strany. Z mé strany je placena oprava dvora,který je k pronájmu. Tak Prosím o přibližnou částku za 1 metr čtvereční nebo o celkovou částku za 1měsíc.
Josef
Ilustrační snímek

K danému dotazu se nemohu vyjádřit. Nepíšete, o jakou lokalitu se jedná a výše nájmů je jiná ve velkých městech a jiná „na venkově“. Nejlépe Vám poradí místní realitní kancelář, tam zjistíte ceny pronájmu nebytových prostor. Pouze upozorňuji, že pro provoz mateřské školky jsou vyžadována mnohá velmi přísná povolení, včetně vyjádření hygienika.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobry den,
vlastnim se sestrou na polovinu rodinny domek, ona svoji pulku domu pronajima, ja ne, presto jsem napsana v jeji pronajemni smlouve i kdyz z toho nemama zadne finacni prijmy, ajemnou smlouvu jsem nepodepsala.
Dekuji
kubeckova
Ilustrační snímek

Pokud  domek není rozdělen na jednotky a  jedná se o podílové spoluvlastnictví, sestra bez Vašeho souhlasu nemůže „svou půlku“ pronajímat. (U podílového spoluvlastnictví není dáno, která část nemovitosti komu patří, tudíž sestra nemůže hovořit „o své půlce“.) Pokud jste se dohodly, která z vás kterou polovinu domu bude užívat, je třeba se ještě dohodnout, zda máte každá z vás právo „svoji polovinu“ domu pronajímat a za jakých podmínek.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den,zdědili jsme s nevlastním bratrem nemovitost po naší matce rovným dílem.A on svoji polovinu nemovitosti daroval bez mého souhlasu a vědomí naší společné sestřenici.Je to podle zákona v pořádku?Děkuji za odpověd.Soukup

Karel Soukup
Ilustrační snímek

Ano, zákon to připouští v  případě, že po uplynutí 6 měsíců od nabytí daroval svoji polovinu nemovitosti. Pokud daroval před uplynutím 6 měsíční  lhůty, měl svoji polovinu nabídnout Vám.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.
nákup nemovitosti
Dobrý den, koupila jsem byt přes realitku. Po 3 měsících od nabití právní moci se zjistilo, že původní majitel si nenechal vyčíslit celý dluh u Společenství vlastníků domu. Nechal si vyčíslit jen jeho dluh na vodném, stočném a fondu oprav. Dluh za koupi pozemku kolem domu tam zůstal. Společenství vlastníku chce dlužnou částku po mě jako nabyvateli. Přechází na mě dluh? Mohu zažalovat realitku za nezkontrolování podaných dokumentů od prodávajícího?
Děkuji Junková
Jana Junková
Ilustrační snímek

Záleží na tom, jakou máte smlouvu s realitní kanceláří, která pro Vás byt vyhledávala, co máte napsáno v kupní smlouvě, zda nemovitost kupujete s dluhy minulého majitele, atd. Pokud jste koupila byt z nabídky realitní kanceláře a máte standardní kupní smlouvu, budete muset dluh zaplatit a po bývalém majiteli ho vymáhat.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.
ostatní
Dobrý den,
u developera jsme si nechali klientskou změnu podlahových lišt ze standartních na bílé. Rozměry jsme nechali na nich, neznali jsme dilatační spáru ani šířku zárubní dveří.Bohužel smlouvu o klient.změnách jsme podepsali i s touto neznalostí. Při předpřejímce jsme zjistili, že lišty o 1cm přesahují zárubně a balkonové dveře kvůli jejich výšce nejdou plně otevřít.Při jejich montáži nás nikdo nekontaktoval, že lišty nebudou sedět. Developer nabídl zabílení okrajů lišt, aby vada nebyla tak patrná a u balkonu jejich příčné položení.Já s řešením spokojená nejsem.Chtěla bych úplné odmontování lišt a vrácení peněz za klientskou změnu. Mám možnost toho nějak docílit?Děkuji za odpověď a hezký den.
Palcátová
Ilustrační snímek

Není možné namontovat takové lišty, které způsobí, že balkonové dveře nelze plně otevřít. Trvejte na svých požadavcích a pokud se s developerem nedohodnete, vyhledejte pomoc právníka.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den,
je možné, aby jeden ze sourozenců prodal zděděné polnosti, nebo k tomu musí být souhlas všech dědiců?
Moc děkuji za odpověď.
Martina
Ilustrační snímek

Každý ze sourozenců může prodat  svůj spoluvlastnický podíl na polnostech, které získal v dědickém řízení. Do šesti měsíců po jeho nabytí by jej měl nabídnout sourozencům, kteří mají předkupní právo. Od 1.1.2018 bude doba předkupního práva neomezená.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

smlouvy
Dobrý den,¨
kupuji byt v insolvenčním řízení.Rezervační smlouvu už jsem podepsal a zaplatil jsem poplatek realitce.Může insolvenční správce odstoupit od smlouvy?Když to podepsali všechny tři strany?
Karel
Ilustrační snímek

Bohužel neznám znění Vaši rezervační smlouvy a závazky z ní vyplývající. Nemohu se proto k záležitosti vyjádřit. Pokud Vám jde o poplatek realitní kanceláři, měl by Vám být vrácen v plné výši.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, můj manžel hledá jeho pronájem domů na 7000 korun.Rád bych narazit České Budějovice 6.Máme dvě děti, takže jsem se podívat na dva pokoje kuchyň a koupelnu.Máte-li něco pro mě, prosím, kontaktujte mě jmelí egleria@abv.bg, aby vám telefonní číslo.děkuji.
Lilqna Iliewa
Ilustrační snímek

Pronájem musíte hledat u makléřů z příslušné lokality, tj. z Českých Budějovic.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, 6.5. jsme podepsali nájemní smlouvu na byt a zaplatili kauci 16000, s tím že klíče převezmeme až 25.5. a znovu podepíšeme smlouvu převzetí bytu. S pracovních důvodů musíme byt pustit, toto jsme dali vědět pronajímateli 23.5., jenže on nám nechce vrátit celou kauci ale pouze 8000. Prý má nárok na 8000 nebo dokonce na 24000. Má na to vubec nárok? Přijde mi že je to málo aby nám vrátil pouze 8000 když jsme ještě nepřevzali ani klíče. Děkuji za rychlou odpověď.
Tereza
Ilustrační snímek

Kauce (jistota) je vždy vratná, majitel nemá nárok si ji ponechat. Může však požadovat prokazatelné náklady, které mu vznikly v souvislosti s odstoupením od smlouvy.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.
prodej nemovitosti
Dobrý den,
koupili jsme dům, peníze byly bankou zaslány do úschovy (dle smlouvy s RK) do konce dubna. Úschova je z důvodu, že původní majitel měl na domě hypotéku a peníze mu budou zaslány až poté, co bude jeho hypotéka doplacena (stalo se tak během května) a vymazáno zástavní právo. Na katastr jsme podali žádost o zapsání jako nový majitelé hned po podpisu smlouvy (poslední týden v dubnu). Katastr má pro zápis necelý měsíc, ale zapisuje zpětně ke dni podání. S původním majitelem jsme se dohodli na odstěhování do konce června. Chceme od původního majitele zaplatit nájem za květen a červen. Majitel odmítá platit nájem za květen, protože katastr byl zapsán až na konci května. To je sice pravda, ale zpětně ke dni podání. Dle této logiky jsme od začátku května zapsaní na katastru jako majitelé, majiteli jsme se stali podpisem kupní smlouvy na konči dubna, hypotéku platíme samozřejmě už i za květen. Vidíte nějaký důvod, proč by původní majitel neměl za květen platit? Předem děkuji
Helena
Ilustrační snímek

Majiteli nemovitosti se nestáváte podpisem kupní smlouvy, ale provedením vkladu do katastru nemovitostí. Pokud jste uzavřeli s bývalým majitelem nájemní smlouvu nebo jste v kupní smlouvě stanovili, že po provedení vkladu bude bývalý majitel hradit nájemné, máte na něj nárok. V opačném případě se majitel mohl domnívat, že do fyzického předání nemovitosti hradí pouze náklady s bydlením spojené, tj. služby.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den,prosím mám takový dotaz.Nevím jak to funguje. Jsem vlastníkem ideální poloviny více pozemků/orná půda/, a chtěl bych tu svoji půlku prodat.Nevím ale jak to potom je,když tu moji půlku by kupec koupil,tak jak pak zjistí,která ta část to je z toho celku.Jak se toto prosím v praxi dělá. To si pak musí nechat vyměřit nebo to musím já nechat vyměřit před prodejem nebo jak.Opravdu tomu nerozumím. Druhou ideální půlku vlastní můj bratr.Ten ji ale zatím prodávat nebude. Tak fakt nevím co ted dělat a jak postupovat.když já svou půlku prodat chci. Nemohl byste mi to vysvětlit a poradit Moc děkuji
Jana
Ilustrační snímek

Pokud jste spoluvlastníkem ideální poloviny pozemků, není dáno, která část je Vaše a která bratra. Ideální polovinu můžete prodat. Na Vašem místě bych ji nejdříve nabídla bratrovi (i když to není povinnost, pokud jste vlastníkem déle než 6 měsíců) a pokud bratr nebude mít zájem, můžete svůj spoluvlastnický podíl prodat třetí osobě.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, prosim o radu.. Bydlíme v nájemním bytě( RD rozdělen na víc bytových jednotek, my máme samostatný vchod). majitel přišel s tím že dum proda a ze k nam bude jezdit pani z RK a bude ukazovat byt potencionalním kupcum..Musim je do bytu vpustit? pani z RK by chtela byt ukazovat i za nasi nepritomnosti. Moc dekuji za odpoved
nájemnice
Ilustrační snímek

To, zda někoho vpustíte do bytu  v době, kdy v bytě bydlíte na základě  řádné nájemní smlouvy (kromě jeho majitele), je pouze na Vás. V žádném případě nemáte povinnost byt zpřístupnit cizí osobě a už vůbec ne  bez Vaší účasti.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobrý den,
prosím o radu. Najímám byt, který je v mém výlučném vlastnictví, tudíž mi z něj jde příjem na splácení hypotéky k druhému bytu, ten vlastním společně s manželem. Bylo by možné, aby se manžel, popřípadě něktetý z rodičů, stal nájemcem a byt dále pronajímal třetí osobě, aniž by v něm bydlel?
Současní nájemníci odcházejí k 30.6., tudíž případní další by už nejednali se mnou, ale s osobou, kterou bych určila.
Pro vysvětlení, měním práci a 1, maximálně 2 měsíce bych potřebovala být registrovaná na ÚP, tudíž nesmím mít žádný příjem.
Ohledně příjmů z nájmu bych mohla za tento rok zdanit vše /i pokud by byl pronajímatelem manžel nebo jiná osoba/ nebo pouze příjem z nájmu do 30.6. a zbylý příjem by musel danit manžel nebo jiná osoba?
Děkuji za odpověď, Veronika.
Veronika
Ilustrační snímek

Pokud vlastníte byt a chcete jej  pronajímat, můžete byt pronajmout osobě, které dáte souhlas s dalším podnajímáním. Vaši situaci to však neřeší, protože z bytu budete mít jako vlastník příjem a tento příjem jste povinna přiznat.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,
máme pozemek a na něm starý domek,který chceme nechat zbourat a postavit nový,ale potřebovali bychom co největší hodnotu pozemku.Je lepší odhad nechat udělat před demolicí a nebo musí být udělán až když je dům pryč?

děkuji
Radek
Ilustrační snímek

Ve Vašem případě je to úplně jedno. Banka pošle na místo znalce, který situaci vyhodnotí podle  pravidel příslušné banky.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, jedná s o pozemek darovaný mi letos strýcem. Nejsem si 100% jistá, že mi bude schválena hypotéka na stavbu domu. Mohu případně příští rok (nebo prostě dříve než za 5 let) darovat pozemek svému dítěti (zletilému) bez toho, aniž by zisk (v zákoně o dani z příjmu se řeší snad pouze prodej nemovitostí) by padl jemu nebo mně do daně z příjmu? Určitě to není účelový postup, pouze zjišťuji možné varianty případného budoucího postupu.... Klasické darován a prodej jsou mi jasné, ale řešení této situace jsem nikde nenašla...Moc děkuji Irena
Irena
Ilustrační snímek

Synovi (příbuznému v přímé linii) můžete pozemek darovat. Takové darování je od daně osvobozeno.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
dobrý den, koupili jsme stavební pozemek a po 5 měsících ho chceme prodat. Za jakých podmínek lze takhle krátce po nákupu pozemek prodat? Děkuji
jana
Ilustrační snímek

Pozemek můžete prodat za standardních podmínek. Pouze pokud pozemek nevlastníte 5 let a prodáte ho se ziskem, z rozdílu ceny mezi původní a novou cenou musíte zaplatit daň z příjmu.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda musím dům, který je dvojdomem (druhou půlku vlastní sousedé) nabídnout při případném prodeji nejdříve jim? Děkuji.
Hana Petrová
Ilustrační snímek

Pokud prodáváte část dvojdomu, Vaši sousedé nemají předkupní právo a při prodeji jim ji nemusíte přednostně nabídnout.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

smlouvy
Dobrý den, uzavřeli jsme s realitní kanceláří smlouvu o zprostředkování, ale druhý den jsme objevili jiný byt, který se nám zamlouvá více. Je možné od smlouvy ještě odstoupit, případně získat část peněz z provize zpět?
Jolana
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží, kde jste smlouvu podepsali. Pokud na pobočce, tak bezdůvodně odstoupit nemůžete. Pokud jste smlouvu podepsali mimo pobočku „v terénu“ – mimo prostory obvyklé k podnikání, tak můžete odstoupit do 14 dní od uzavření


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

smlouvy
Dobrý den, chtěla bych požádat o odpověď - majitelka bytu napsala do nájemní smlouvy mého muže a mě jako spolubydlící. Vzhledem k tomu, že si našel jinou ženu - prý s domem, mohla by paní majitelka smlouvu přepsat na mě? Nájemní smlouva končí v říjnu 2018. Děkuji za odpověď.
Stanislava
Ilustrační snímek

Dobrý den, se souhlasem manžela určitě ano. Jeho smlouva se ukončí a s Vámi si paní majitelka uzavře novou.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

nemovitost a dědictví
Dobry den mam dotaz před rokem zemrel muj pritel zil v nemecku ,nevim zda mi něco odkazal protože jehodcera nemá uz o me zajem .dekuji
JItka Dunkova
Ilustrační snímek

Dobrý den, kdyby Vám něco odkázal, tak by Vás kontaktoval notář, který řeší jeho dědictví.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 
pronájem nemovitosti
Dobry den,

kdyz jsem najemce bytu, ktery byl uz predem vybaveny, tak mam pravo vymenit nabytek? Pokud ano, mam ten nabytek odevzdat pronajimateli, nebo se to resi jinak?
Anon
Ilustrační snímek

Dobrý den, určitě se musíte dohodnout s pronajímatelem. Buď si odveze svůj nábytek a Vy si svůj nový po skončení nájmu také odvezete, nebo nový nábytek od Vás odkoupí (například prominutím nájemného) a ten pak v bytě zůstane. S vybavením, které v bytě bylo, nemůžete bez souhlasu pronajímatele nic dělat. Pokud s Vámi pronajímatel nekomunikuje, tak byste mohl jeho nábytek někam na svoje náklady odstěhovat a při skončení nájmu je zase vrátit.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

pronájem nemovitosti
Dostali jsmevýpověď z bytu která ještě běží 2 měsíce tudíž v bytě ještě bydlíme. Muze nám majitelka bytu vodit do bytu nově najemce na prohlídku bytu když tam ještě pořád bydlíme a máme tam svoje věci.
Lenka Sedmikova
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano může. Ale mělo by to být v době, kdy jste doma a měla by Vás předem informovat, kdy přijde. A samozřejmě to musí být v rozumných mezích – ne 5 prohlídek za odpoledne každý den.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 
pronájem nemovitosti
Dobrý den,22.5. jsme uzavřeli nájemní smlouvu a zároveň složili kauci ve výši jednoho nájmu.
Nájemné jsme měli hradit až od měsíce června do 15.tého a tak každý měsíc.
Bohužel z rodinných důvodů jsme se rozhodli do bytu nenastěhovat.
To jsem také sdělila majitelovi 26.5.
V bytě jsme provedli jen malování zdí a byt jsme ještě nezačali ani obývat.
Majitel si našel dalšího nájemníka,který byt bude užívat od 15.6.
Mě bylo majitelem řečeno ,že celou kauci ani její část mi nevrátí z důvodu že se musí zaplatit poplatky a nájemné za měsíc červen jelikož nový najemce bude platit nájem až v červenci a výpověď z bytu mi napíše dohodou k 5.6.
Má na tento postup majitel právo?
Děkuji za odpověď.
Tereza
Ilustrační snímek

Dobrý den, jakmile jste podepsali smlouvu, tak je smlouva platná a je úplně jedno, že jste se nakonec do bytu nenastěhovali. Proto pokud byste se s majitelem nedohodli, tak smlouvu musíte vypovědět (podat výpověď) a to pravděpodobně s 3 měsíční výpovědní lhůtou (záleží na obsahu smlouvy a na důvodech, proč se nemůžete nastěhovat). Pokud je tedy pronajímatel ochotný nájem ukončit dohodou se stržením jednoho nájmu, tak je to pro Vás výhodnější.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

nákup nemovitosti
Dobrý den, chci se zeptat pokud koupím ideální 1/2 pozemku (chci koupit pozemek jako investici) mám nějakou možnost požadovat nájem z užívání po druhém (1/2) vlastníkovi? Pozemek je příjezdová cesta a parkoviště u jeho komerčně využívaných nemovitostí. Pokud se vzepře že mi žádný nájem platit nebude jakou mám šanci a možnosti ? Děkuji
Václav Novak
Ilustrační snímek

Dobrý den, a Vy žádným způsobem pozemky využít nemůžete? Jsou pozemky využitelné jen jako přístup k nemovitostem druhého spoluvlastník? Pokud ano, tak máte nárok na „nájemné“. Pokud ho druhý spoluvlastník odmítne platit, tak se můžete placení domáhat u soudu. Druhý spoluvlastník však může žádat zrušení spoluvlastnictví a potom by soud mohl rozhodnout tak, že se pozemky rozdělí, nebo pokud to není fakticky možné, tak že Váš podíl druhý spoluvlastník odkoupí, případně, že se pozemky prodají třetí osobě.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den, ráda bych se zeptala co mám dělat. Když mi děda ručí rodinným domem (nemovitostí) a zemřel. Na dům byla ještě uvalena exekuce, ale to už byl dům v zástavě. Jsou 4 dědicové. Hypotéku řádně splácím. Bohužel se s nikým kdo bude dědit nebavím a můj byt je ještě družstevní. Děkuji za rady
Dana
Ilustrační snímek

Dobrý den, zástavní právo banky na domě zůstane i po smrti dědečka, tedy i když ho bude vlastnit nová osoba. Pro Vás by se tak nemělo nic změnit.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

smlouvy
Dobrý den, podepsal jsem zprostředtkovalskou smlouvu pro nájem, přeposlal jsem provizy realitní makléřce za zprostředkování, a teď jsem si to rozmyslel a do bytu nakonec jít nechci. Co teď? Děkuji.
Pavel
Ilustrační snímek

Dobrý den, to záleží na textu smlouvy a dalších okolnostech (např. kde jste smlouvu uzavřeli). Pravděpodobně ale budete muset uhradit pokutu, která bývá ve výši provize.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 
smlouvy
syn si chtěl koupit byt ,podepsal rezervaci na 25000,- ale neposlal na účet. Do tří dnů od podepsání poslal doporučeně odstoupení. Vyhrožují pokutou . Mají na to nárok
jitka
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud smlouvu podepsal na pobočce realitní kanceláře, tak na pokutu má RK nárok. Možnost odstoupení od smlouvy do 14 dní se týká jen smluv uzavřených mimo prostory obvyklé k podnikání.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 
smlouvy
Dobrý den, podepsala jsem jako prodávající rezervační smlouvu s RK a kupující neustále koupi prodlužovali, kupní smlouva se jim pořád nelíbila, složení peněz také měnili a nakonec mi díky tomuto začala RK vyhrožovat právníky, žalobou, exekucí a sebráním nemovitosti když nepodepíšu kupní smlouvu. Jenže to už byl pro mě silný nátlak takže jsem kupní smlouvu nepodepsala a RK musela rezervační poplatek vrátit a teď ho chce celý po mě do 7 dnů nebo mě jinak bude žalovat a to i když si myslím, že toto nedokončení prodeje nebylo jen vinou z mé strany. V rezervační smlouvě nejsou podmínky odstoupení bohužel. Předem děkuji za případnou radu už nevím kam se obrátit a většina komentářů je ze strany kupujících.
Kateřina
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud jste rezervaci podepsali všichni 3 (Vy, RK a kupujcí), tak jste tam určitě měli závazek uzavřít smlouvu oba (jak Vy tak i kupující). Pokud Vy jste kupní smlouvu nepodepsala, tak jste porušila rezervační smlouvu a podle ní máte platit sankci. Musela byste prokázat, že jste odmítla podepsat „oprávněně“ – tedy že smlouva byla pro Vás extrémně nevýhodná, že obsahovala netypická ujednání, apod. V opačném případě má RK a kupující na pokutu nárok.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

pronájem nemovitosti
Dobrý den,
bydlim již měsíc v pronájmu bytu který má majitelka v osobním vlastnictví..Ráda by znala odpověď na otázku,zda-li mohu požadovat penize zpět od makléře..Když jsem reagovala na inzerát o pronajmu bytu,byl najem 4100 a poplatek makléři 8000kč.Po navštívení bytu mi byl makléřem předán telefon,ať si domluvím stěhování..Né na majitelku,ale na najemnici...mimochodem ted už poplatek makléři byl 9000kč a omlouval se že spletl termín stěhování o měsíc..tj.ne od 1.4.2017 ale od 1.5.2017.....
Na email mu byla zaslana smlouva k nahlednuti..Tam jsem zjistila,ze majitelka je někdo jiný,tudíž jsem ji kontaktovala..Majitelka byla v soku,v prvni rade ze ja mam smlouvu a ona ne a poté ze ani neví ze jiz je novy najemnik..
3 dny pred stěhováním mi makléř podlal smlouvu novou,kde byl obrovský rozdíl jak v službách,najmu i kauce..Okamžitě jsem volala majitelce,ta mi sdelila že "makler"i ona to popletli.Je možno požadovat penize od makléře zpět?nesplnil absolutně nic,shrabl penize toť vše.Děkuji - otázka upravena poradcem
Lacinová Nikol
Ilustrační snímek

Dobrý den, určitě ano. Pokud jste rezervovala byt za určitých podmínek a RK Vás teď tlačí do podpisu smlouvy za podstatně horších podmínek, tak máte právo od smlouvy odstoupit a požadovat vrácení zaplacené provize – protože makléř Vám nezprostředkoval to, za co jste mu zaplatila.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

prodej nemovitosti
Dobrý den,chtěla bych se zeptat zdědila jsem dům po otci,ale přemýšlím o prodeji co ktomu vše musím zařídit? Děkuji
Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud už jste na katastru zapsaná jako vlastník, tak stačí sehnat kupujícího a podepsat kupní smlouvy.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

prodej nemovitosti
Dobrý den,
je možné prodat byt který máme v osobním vlastnictví a vlastníme ho jeden rok a nemá tam nikdo trvalé bydliště. Finance budeme využívat na další koupi bytové jednotky. Jsme osvobozeni od daně z příjmů (15%) Děkuji
František Čermák
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud peníze použijete dál na slovy zákona - „uspokojení bytové potřeby“ – tedy na koupi bytu, ve kterém budete bydlet, tak jste osvobozeni od daně z příjmu. Pokud nepoužijete celou získanou kupní cenu, tak budete osvobozeni jen zčásti (např. použijete jen 75%, tak budete ze 75% osvobozeni a ze zbývajícího příjmu zaplatíte daň).


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

nákup nemovitosti
Dobrý den, s přítelem bychom si chtěli koupit větší byt. Větší část bychom chtěli zaplatit z peněz získaných z prodeje stávajícího bytu, zbytek v hotovosti. Nemáme hypotéku, byt je v OV. Prosím o radu, jak to nejlépe bezpečně provést a naplánovat - jaké jsou možnosti (realitka, banka,...?
Lenka Z
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud nemáte na svůj byt kupujícího, tak bude ideální dát jej do inzerce stejné realitce, přes kterou budete kupovat větší byt – realitka potom naplánuje vše tak, aby to časově vyšlo. Pokud budete spolupracovat s velkou známou RK, tak se nemusíte bát jim i svěřit peníze a udělat přes ně úschovu kupní ceny. Pokud s realitkou spolupracovat nechcete, tak doporučuji nechat sepsat smlouvy (na prodej bytu i na koupi většího bytu) u advokáta a do advokátní úschovy poslat i kupní cenu. Prodej bez realitní kanceláře nebo bez advokáta nedoporučuji – při prodeji nemovitosti se vyplatí investovat pár tisíc navíc, aby vše proběhlo v pořádku.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

smlouvy
Dobrý den,
uzavřela jsem s realitní kanceláří smlouvu o zprostředkování prodeje nemovitosti. Chtěla bych prodej, ale zrušit. Smlouvu mám na dobu určitou. Znamená to tedy že pokud se nedomluvíme na prodloužení nemusím podávat žádnou výpověď? Zároveň by mě zajímali i sankce, které mi případně hrozí. Ve smlouvě o zprostředkování není a pokutách či sankcích při ukončení zprostředkování ani slovo.
Děkuji moc za odpověď
Kateřina Krotká
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud je smlouva na dobu určitou, tak po uplynutí této doby zanikne a vy nemusíte podávat žádnou výpověď. Jen si dejte pozor, aby ve smlouvě nebyla tzv. automatická prolongace – tedy automatické prodlužování – potom by bylo nutné podat před koncem smlouvy žádost, aby se smlouva už neprodlužovala. Za takové ukončení smlouvy Vám RK žádné sankce ukládat nesmí.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 
pronájem nemovitosti
Může realitní kancelář pronajmout byt,kde není odhlášena elektřina minulého bydlícího a který je neznámo kde?V bytě je vše na elektřinu a žádná elektrofirma nechce s mou známou uzavřít smlouvu o dodávce elektřiny.Děkuji za odpověď.
milenasebkova@seznam.cz
Ilustrační snímek

Dobrý den, inzerovat takový byt RK určitě může. Je otázka, jestli to RK vůbec věděla. Za stav bytu odpovídá jeho vlastník (pronajímatel), stejně tak vlastník Vám musí umožnit odebírat v bytě elektřinu – takže vlastník by měl zajistit odhlášení původního nájemce, abyste se Vy mohli přihlásit.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den, chci se zeptat, vydražila jsem v internetové dražbě pozemek, už mi došel dopis s nabytím právní moci udělení příklepu teď zbývá jen doplatit nejvyšší podání a chci vědět co dělat po zaplacení doplatku, kdy bude zapsáno do kat.nemovitostí, kdy se platí daň z převodu nemovitostí? a co dělat když chci nemovitost přespat na jinou osobu? Platí se ještě něco jiného? A v usnesení bylo napsáno že vydražitel je oprávněn převzít vydražené nemovité věci a že je o tom povinen vyrozumět soudního exekutora. To mu mám jako napsat, že jsem vešla na ten pozemek?
Děkuji za odpověď.
Markéta
Ilustrační snímek

Dobrý den, po zaplacení nejvyššího podání podá exekutor návrh na katastr a Vám jen přijde vyrozumění o provedeném vkladu (o změně vlastníka). Daň musíte zaplatit do tří měsíců po měsíci, ve kterém Vám přišlo nabytí právní moci usnesení o příklepu. Ve stejné lhůtě i podat daňové přiznání. Daň se platí 4% z nejvyššího podání. Jakmile budete na katastru jako vlastník, tak můžete pozemek dál prodat, darovat. Pokud pozemek není nijak oplocený a nejsou na něm měřidla energií (vody, elektřiny), tak nemusíte exekutorovi nic oznamovat. Pokud je nějak zabezpečen nebo na něm jsou nějaké „měřáky“ tak užívání oznamte exekutorovi. 


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

nemovitost a dědictví
Dobrý den, dostala jsem darem od maminky 3/4 domu. Zbylé 2/8 vlastní dvě neteře. Chtěla jsem se zeptat, je mou povinností jim dát od domu klíč? Maminka zemřela, nikdo z nás tam zatím nebydlí.
Eliška
Ilustrační snímek

Dobrý den, způsob užívání nemovitosti záleží na dohodě spoluvlastníků. Pokud dům před smrtí užívala maminka, tak nemusíte nikomu dávat klíče. Jelikož máte většinový podíl, tak budoucí užívání domu můžete určit Vy sama. Pokud však chcete dům užívat celý sama, mají zbývající spoluvlastníci nárok na náhradu, za to, že oni dům využívat nemohou – zjednodušeně řečeno na nájemné.  


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 
nemovitost a dědictví
Dobrý den , po otci jsem zdědil tzv.Ideální polovinu domu,jsou v ní dvě samostatné bytové jednotky.Druhá půlka patří Švagrové.Ta chce svou půlku pronajmout,problém je v tom že je zde staré elektro a pouze jeden elektroměr a Vodoměr pro celý dům. Vše je na mně, tedy i platby.Mohu si klást podmínku že dokud nebude dán druhý elektroměr a vodoměr,že nesouhlasím s pronájmem její půlky nemovitosti?Veškeré údržby spojené s chodem nemovitosti hradím pouze já.Švagrová na mně tlačí a zastrašuje mne.Pokud nebudu souhlasit s pronájmem její půlky nemovitosti tak mně dá k soudu? Mohu se bránit? Děkuji
Bohumil
Ilustrační snímek

Jako vlastník ideální poloviny domu nemůžete ani Vy ani Vaše švagrová (vlastník druhé poloviny) s majetkem nakládat bez souhlasu druhého spoluvlastníka. Abyste mohli každý nakládat s jednou bytovou jednotkou, je třeba dům rozdělit na jednotky. Při té příležitosti můžete zajistit, aby každá jednotka měla svoje měřice energií.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den, mam dotaz.
S přítelem se chystáme koupit domek. Chtěli jsme si vzít hypotéku společně . Jelikoz jsem nyni na mateřské dovolené od října jiz na ŘP bylo mu řečeno , ze jsem pro hypotéku ne perspektivní a ma si ji vzít na sebe pouze on. Odůvodnili to tím, ze by se jeho plat s mým nízkým a dcerkou rozmelnil a lepší by bylo kdyby si hypotéku vyřídil pouze na sebe. Mam otázku , pokud by si ji vzal pouze na sebe je mozne abych jako vlastník v KN byla zapsána i ja? Budeme splácet 30 let společně. 10% z ceny hypotéky se bude platit z mých peněz a po mateřské samozřejmě půjdu do prace a budeme splácet společně. Dekuji za odpověď .
Akrmanová
Helena
Ilustrační snímek

Jestliže hypotéku může získat pouze Váš přítel, tak domek, který si chcete společně koupit, může vlastnit také pouze Váš přítel. Banka mu půjčí a zřídí zástavu na nemovitosti současně se zákazem zcizení, tj. on nebude moci nemovitost, ale ani její část převést na nikoho jiného. Vzhledem k uvedenému nemůžete být zapsána v katastru nemovitostí. Až budete chodit do práce, začněte jednat s bankou o přistoupení k hypotéce a Vašem zapsání do katastru nemovitostí.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den.
Vlastním 17% nemovitosti. Můj příbuzný vlastní zbytek. Mám zájem o tuto nemovitost a rád bych ho vyplatil. On chce tento byt pro sebe a vyplatit mě. Jaké mám možnosti?
Děkuji Vám za odpověď.
David
Ilustrační snímek

Pokud jste podílový spoluvlastník nemovitosti a máte zájem získat nemovitost do vlastnictví celou, tak máte 2 možnosti. Buď se domluvíte se spoluvlastníkem na převodu jeho podílu na Vás, nebo se obrátíte na soud, který rozhodne.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,

vlastním ideální polovinu domu a zahrady, chci se se spolumajitelkou vypořádat odkoupit od ní její polovinu - nemá cca 20 let o nemovitost zájem ani neinvestuje jen ji vlastní. Chci se s ní domluvit na ceně, ale ona trvá na znaleckém posudku na který nemá je důchodkyně, nabídli jsme ji, že zaplatíme znal. posudek, ale teď nevím jaký znal. posudek si nechat udělat ať je to pro nás nejvýhodnější -vím, že existuje více odhadů pro finanční úřad, tržní cena, existuje i nějaký pro vypořádání podílů prosím poraďte. Předem děkuji.
Katka Kop.
Ilustrační snímek

V současné době bude pro Vás nejvýhodnější a pro Vaši podílovou spolumajitelku nejdůvěryhodnější znalecký posudek podle platného znění zákona č. 151/1997 Sb. a platného znění vyhlášky MF ČR č. 441/2013 Sb.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

smlouvy
Dobrý den. Je platná Smlouva o zprostředkování, která byla podepsána jenom mojí matkou, bez jakéhokoliv zplnomocnění jejím manželem, který s prodejem nesouhlasí? Děkuji.
Zdvořáčková Martina
Ilustrační snímek

V záležitostech společného jmění manželů, které nelze považovat za běžné (např. prodej domu) je třeba souhlasu druhého manžela. Vzhledem k uvedenému Smlouva o zprostředkování nebyla ani uzavřena, a tudíž je neplatná.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Ráda bych prodala družstevní byt. V 3+1 se mnou je hlášen ještě bratr a matka, která dr. podíl převedla na mě.Chci se o matku postarat a koupit na hypotéku dům. Členem družstva jsem já. Musí bratr souhlasit s prodejem, nebo má nějaký nárok finanční z prodeje bytu? Nejdříve bratr napsal mailem, že o byt nestojí a nyní má k tomu nějaké výhrady.Pak napsal, že se hodlá do vánoc odstěhovat do podnájmu, chce se starat sám o sebe . Nechci skončit u soudu. Pokud mu nabídku byt bez částky jedné třetiny ke koupi a on odmítne, můžu byt prodat i bez jeho souhlasu? Děkuji
Eliška Kynclová
Ilustrační snímek

Jestliže chcete prodat družstevní podíl, který je na Vás napsán, bratr pouze z titulu trvalého bydliště nemá nárok na žádné finance a jeho souhlas s převodem družstevního podílu není třeba. Je jen nutné, aby se z bytu odhlásil. Pokud to neudělá dobrovolně, můžete ho odhlásit ve správním řízení.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

dražba / aukce nemovitosti
Dobrý den,chci se zeptat,skončila mi dražba na moji třetinu baráku a výsledek dražby je:ukončeno a nic víc u toho není napsáno. Bylo to vedeno elektronicky,tak se chci zeptat co to znamená. Děkuji za odpověď
Jana
Ilustrační snímek

Je-li dražba ukončena, může to mít různé důvody. O jejím výsledku Vás budou informovat na příslušném exekutorském úřadě.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Manželova sestra zdědila chatu po svém otci,může ji prodat dřív než upline doba 5 let aby neplatila daň z příjmů.
Hlavinková
Ilustrační snímek

Manželova sestra při prodeji chaty nabyté dědictvím po otci bude platit daň z příjmu v případě, že součet období, po které vlastnil chatu otec a po které vlastnila chatu „dědička“ je kratší než 5 let.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, zdědil jsem větší část domu který má ale další dva majitele se kterými se nelze domluvit na společném prodeji celé nemovitosti ani nechtějí můj podíl odkoupit za cenu nižší než je odhad. Jak se s tím dá pracovat?
Martin
Ilustrační snímek

Pokud se spolumajitelé nemohou dohodnout, jak naložit s nemovitostí, musí požádat o rozhodnutí příslušný soud.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den,za života jsme plnoleté dceři darovali RD,ve kterém máme věcné břemeno.Ostatní sourozenci si to také tak přáli.Pouze starší dcera se domnívá,že to tak být nemá.Chová se kvůli tomu k nám špatně,v podstatě se s námi nestýká ani její budoucí dítě nebudeme smět vidět.Je možné,aby to ,že to dostala nejmladší dcera po naší smrti nějak napadla,to bychom si opravdu nepřáli.Děkuji
Hana
Ilustrační snímek

Jestliže jste dceři darovali nemovitost, nemůže být již předmětem dědického řízení. Starší dcera nemůže Vaše rozhodnutí ani později nijak napadnout. Pokud máte v domě sjednáno věcné břemeno dožití, podle nového OZ služebnosti bytu, zajišťuje Vám bydlení v nemovitosti do smrti. Pak toto právo zaniká.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den chceme odkoupit pozemek který máme několik let pronajmutý.Tento pozemek má 10vlastníků,z toho jeden z prodávajících,tedy 1/10 je v exekuci.Můžeme pozemek odkoupit pouze od 9 z nich?Nebo to nelze a musíme to odkoupit i s exekucí.Co to pak pro nás znamená?Předem děkuji za odpověď.Hanka.
Hana Pončíková
Ilustrační snímek

Pozemek samozřejmě můžete  od 9 spoluvlastníků koupit, ale nese to s sebou určitá rizika. Nebudete-li vlastníky celého pozemku, nemůžete s ním libovolně nakládat, např. dále ho prodat, požádat o stavební povolení, atd. Bylo by tedy rozumné vyřešit exekuci, předejdete tím mnoha problémům.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nákup nemovitosti
Dobrý den,kupuji dům v insolvenci.Vím,že insolv.správci dle zákona nenáleží vystěhování bývalého majitele.Ale mohu tuto službu požadovat po realitní kanceláří,která tento prodej zprostředkovává?Požaduji předání klíčů a prázdného domu od RK do 30 dnů po podpisu kupní smlouvy.Je možné toto zanést do kupní smlouvy? Děkuji za odpověď
Jana
Ilustrační snímek

Pokud bývalý majitel  neopustí dobrovolně dům, pak je třeba podat žalobu na vyklizení nemovitosti.  Nejedná se o krátkodobou záležitost, tudíž není možné od RK požadovat řešení do 30 dnů. Realitní kancelář můžete pouze zmocnit, aby Vás zastupovala, uvedení přesného termínu vyklizení do kupní smlouvy není reálné. 


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

hypotéky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda nebude problém získat hypotéku s přítelem, v případě že přítel je v současné době veden jako investor u hypotéky kterou si vzali jeho rodiče na rekonstrukci domu. Jinak žádné závazky nikde nemáme. děkuji
Lucie
Ilustrační snímek

Jestliže si Váš přítel již vzal hypotéční úvěr na rekonstrukci domu svých rodičů, zohlední to banka při zjišťování jeho bonity. Pokud Váš přítel má nadstandardní příjmy, může dostat i 2 hypotéční úvěry. V opačném případě budete mít se získáním  úvěru problém.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.