Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Realitní poradna

foto poradce vizitka
Mgr. Jitka Plšková
foto poradce

Mgr. Jitka Plšková

právnička

Realitní kancelář STING

foto poradce vizitka
PhDr. Lenka Weberová
foto poradce

PhDr. Lenka Weberová

jednatelka

Realitní kancelář Weber a spol.

Realitní kancelář provozuje v Praze od roku 1992. Již v roce 1996 jí byl udělen titul „Zlatá makléřská berla“ za kvalitu poskytovaných služeb. Kromě klasické realitní činnosti publikuje odborné články a také poukazuje na nešvary realitního trhu. Prodej realit řeší komplexně včetně technické, právní a ekonomické stránky věci. Mnohaleté zkušenosti a zavedená klientela ji řadí mezi profesionály realitní branže. Majitelům nemovitostí poskytuje bezplatné poradenství.

Stálá poradna realitního portálu Reality.iDNES.cz

Poradna

poradna ilustrace

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

tým poradců realitního serveru Reality.iDNES.cz

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

prodej nemovitosti
zdědil jsem po babičce barák co všechno musím zaplatit abych ho mohl prodat?
vladimír Odstrčil
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud dům babička vlastnila déle než 5 let, tak jej můžete prodat ihned a nebudete platit žádné daně.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING

prodej nemovitosti
Dobrý den, jsme 4 vlastníci domu a rozhodli jsme se ho prodat. Jeden z vlastníků má na svůj podíl uvalenou exekuci (teď ve fázi hodnocení domu a brzy bude vyhlášena dražba). Je možné dům i tak prodat, pokud bude případný kupec o exekuci informován a bude smluvně ujednáno, že okamžitě po zaplacení bude dlužná částka zaplacen?
Děkuji, T.
Prodej domu
Ilustrační snímek

Dobrý den, nikoliv. Majitel, který má exekuci, nemůže svůj podíl během exekuce prodat. Musel by nejprve dluhy zaplatit a až potom uzavřít kupní smlouvu. Pokud byste našli ochotného kupujícího, který by část kupní ceny vyplatil na dluhy spoluvlastníka ještě před tím, než se uzavře kupní smlouva, tak by to šlo. Ale pro kupujícího je to velké riziko (může se objevit další dluh, apod.). Zbývající podíly samozřejmě můžete prodat bez omezení. Ještě by tedy byla varianta, že prodáte kupujícímu svoje nezatížené 3/4, z kupní ceny vyplatíte exekuce a následně si kupující koupí poslední podíl.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING

prodej nemovitosti
Dobrý den, prodala jsem výrazně pod cenou RD sama bez realitky. Mám nějakou šanci na doplatek?
D3kuji Iva
Iva
Ilustrační snímek

Dobrý den Ivo, záleží jaký je poměr skutečné tržní ceny a Vámi obdržené kupní ceny. Pokud jste za svůj dům dostala méně než 50% tržní ceny, tak byste se mohla domáhat práv z tzv. neúměrného zkrácení -  buď zrušení smlouvy a navrácení původního stavu nebo doplacení rozdílu. Vše ale záleží i na dalších okolnostech prodeje – například každá exekuce podstatně snižuje hodnotu nemovitosti.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING
prodej nemovitosti
Dobrý den, chtěla bych vyměnit byt , který vlastním za rodinný dům. Bylo by toto možné? Děkuji a jsem s pozdravem.
Jana Bohuslávková
Ilustrační snímek

Dobrý den, určitě je to možné. Pokud budou nemovitosti ve stejné hodnotě tak se uzavře směnná smlouva a jen si nemovitosti vyměníte. Také je možné si nemovitosti vyměnit s doplatkem (buď Vy něco doplatíte za dům, nebo naopak ještě něco dostanete za svůj byt podle toho která nemovitost bude dražší).

Mgr. Jitka Plšková, RK STING

prodej nemovitosti
Dobrý den mám dotaz jsem spoluvlastníkem rodinného domu v 1 patře bydlí teta a její dva synové v druhém patře ja sama oni chtějí prodat svou půlku domu mohou ji prodat bez mého souhlasu?ja sem proti aby ji prodali děkuji za odpoved
Eva Puldová
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano svůj podíl mohou prodat, ale Vy k němu máte tzv. předkupní právo – čili musí Vám podíl nabídnout k odkoupení (za cenu, kterou je za podíl ochoten zaplatit případný kupující). Pokud podíl nekoupíte mohou jej prodat i bez Vašeho souhlasu.  

Mgr. Jitka Plšková, RK STING

prodej nemovitosti
Dobrý den, zvažujeme výměnu panelákového bytu 3+1 s lodžií, o velikosti 84 m2. Byt je v družstevním vlastnictví, má původní bytové jádro. Dům je zateplený, vyměněné stoupačky, nová plastová okna. Byt bychom chtěli vyměnit za menší. Jak se pohybují ceny doplatku, pokud by došlo k výměně za podobný byt o velikosti 2+1? Děkuji za informaci.
Eva
Ilustrační snímek

Dobrý den, ceny bytů jsou napříč republikou různé, proto nedokážu odhadnout jaká je cena právě Vašeho bytu. Doporučuji obrátit se na renomovanou realitní kancelář v místě Vašeho bydliště. Makléři v místě nejlépe znají cenovou mapu.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING
prodej nemovitosti
realitní kancelář chce přepsat byt na nové majitele a pak zaplatit až za tři týdny prodávajícímu . Mě to přijde jako podivné jednání . Byt už bude mít nové majitele a já budu čekat na peníze a žádnou smlouvu nemám a realitka tlačí na přepsání na nové majitele . A nemělo by to být při podepsání smlouvy bych měl dost peníze a pak převést na nové majitele .
Tomáš
Ilustrační snímek

Dobrý den, při prodeji přes realitní kancelář je běžný postup takový, že se podepíše kupní smlouva, kupující zaplatí peníze do úschovy realitní kanceláře a teprve potom se dávají smlouvy na katastr, kde se během cca 30 dní nemovitost přepíše na nové majitele a potom realitní kancelář vyplácí peníze prodávajícímu. Takový systém je spravedlivý pro obě strany. Pokud Vás RK tlačí do situace, kdy máte byt přepsat na kupující i když ještě nezaplatili kupní cenu ani do úschovy realitní kanceláře, tak požadujte vysvětlení proč to tak má být. Není to standardní postup a je jasné, že se Vám nelíbí.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den, mám zájem o prodej půdy k vybudování nového bytu - jsou v Praze 1,2,3
nějaké nabídky?
Děkuji
jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, píšete do právní poradny. Prohlédněte si jednotlivé inzeráty tady na Reality.iDNES.cz a určitě vhodnou nabídku najdete. Můžete použít filtry pro Vámi vybranou oblast Prahy 1,23.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den chci se zeptat . Prodávame pozemek . Na prodej je nás víc a jsou tam dvě osoby nezletilé a čeká se na opatrovnicky soud . Jak dlouho to soudu trvá než vydá rozhodnutí. Děkuji
Martin
Ilustrační snímek

Dobrý den, to je různé – například v Praze to může trvat i více než půl roku než soud vůbec nařídí jednání. Naopak na menších městech může být vše za 2 měsíce vyřízené. Obecně klientům doporučuji počítat s lhůtou 4-6 měsíců.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den.Chceme prodat dům,družstevní byt i byt v osobním vlastnictví,co vše je potřeba zařídit a co potřebujeme?Prosím krok za krokem,aby jsme něco nezanedbali.Mockrát děkuji Kučerová
Lucie
Ilustrační snímek

Dobrý den paní Kučerová, pokud potřebujete prodat 3 nemovitosti a zároveň si koupit novou nemovitost k bydlení bude nejlepší obrátit se na jednu velkou a důvěryhodnou realitní kancelář, která zařídí, aby vše na sebe časově navazovalo. Pokud nemovitost pro svoje další bydlení nepotřebujete, tak můžete inzerovat i zvlášť ve více RK, nebo zkusit najít kupce sami. V tom případě si ale rozhodně sežeňte právníka, který Vám sepíše potřebné smlouvy (o převodu družstevního podílu a kupní smlouvy na dům a byt). Jelikož jde o obchod v řádu milionů korun, nevyplatí se Vám šetřit pár tisíc za provizi realitní kanceláře nebo za služby advokáta. Při prodeji může nastat několik komplikací, se kterými Vám advokát nebo realitní kancelář pomůže.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den,
po úmrtí otce maminka získala několik nemovitostí v Kralupech nad Vltavou . Jde o to že by chtěla toto prodat koupit si byt v Praze. Moje otázka je - jak toto nejlépe provést tedy poskytuje Vaše RK službu "ohodnotím. prodám a koupím". Prosím o odpověď mail Pecinova10@seznam.cz - otázka upravena poradcem
Marcela Pecinová (Pecinova10@seznam.cz)
Ilustrační snímek

Dobrý den, idnes.cz je server, který zprostředkovává inzeráty několika různých realitních kanceláří. Předám na Vás kontakt do Realitní kanceláře STING, která Vás bude kontaktovat.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den,po prodeji rod.domku po mém otci
mi noví majitelé zadržují věci uvnitř domu s tím,že je to už jejich.Přitom kupovali jen pozemek a domek je na zbourání.Platbu od nich jsem dostal v pořádku přes právníka kde byla uložena.Děkuji za odpověď.Jaroslav
Jaroslav Skácel
Ilustrační snímek

Dobrý den Jaroslave, je podstatné, jak jste se ohledně movitých věcí v domě dohodli s kupujícími. Pokud o prodeji movitých věcí v domě smlouva nic neuvádí, tak platí, že se nemovité věci prodali společně s jejich součástmi a příslušenstvím – čili vybavení domu je nyní vlastnictvím kupujících. Na vydání ostatních věcí (osobní věci, dekorace, apod.) máte samozřejmě nárok a kupující Vám musí umožnit si je odnést.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
prodej nemovitosti
Dobrý den,
chci prodat garáž, kterou jsem koupil a nabyl vlastnictví 4.12.2015.
Musím z prodeje platit daň z příjmu?
Rsp. Je stejné 5-ti leté vlastnictví u garáže jako u jakékoliv nemovitosti?
Rostislav
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano i u garáže platí časový test 5 let. Daň se bude platit z rozdílu mezi cenou, za kterou jste garáž koupil a cenou, za kterou ji nyní prodáte (ze zisku).

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
prodej nemovitosti
DOBRÝ DEN,MANŽEL DOSTAL POZEMEK OD SVÉ MATKY JAKO DAR.MŮŽEME TENTO POZEMEK PRODAT IHNED A JAK JE TO S DANÍ?NEBO MUSÍME BÝT VLASTNÍKY NĚJAKOU DOBU A JAK DLOUHO?DĚKUJI PRAŽÁKOVÁ
Kateřina Pražáková
Ilustrační snímek

Dobrý den paní Pražáková, pozemek můžete ihned prodat. Prodej pozemku bude podléhat dani z příjmu, pokud pozemek nevlastníte déle než 5 let. Daň z příjmu je 15% ze zisku – tedy z rozdílu mezi hodnotou pozemku při darování a kupní cenou, za kterou pozemek nyní prodáte. Pokud tedy prodáte ihned po darování a za obvyklou tržní cenu, tak by daň byla 0,- Kč (nebudete mít na prodeji žádný zisk).

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobry den. Prosim o radu. Mam smlouvu s RK na dobu urcitou. RK sehnala kupce, ten slozil zalohu ale nema momentalne penize na dum. Musim cekat, nebo v den ukonceni me smlouvy s RK konci i me zavazky k RK. Musim smlouvu treba prodlouzit? Co kdyz dum po uplynuti smlouvy nebudu chtit prodat?
petr
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží na obsahu Vaší smlouvy s RK. Často bývá se smlouvách uvedeno, že se platnost prodlužuje, pokud bude uzavřena smlouva o rezervaci. Nebo tam může být zmocnění realitní kanceláře uzavřít Vaším jménem rezervační smlouvu, což lhůtu také prodlužuje. Také záleží, co se RK závázala ve lhůtě pro Vás vykonat – je možné že RK má nárok na provizi už v okamžiku, kdy Vám sehnala kupujícího. Potom byste sice nemusel uzavřít kupní smlouvu, ale musel byste zaplatit provizi RK. Pokud by ve smlouvě nic takového nebylo a RK by ve lhůtě musela zprostředkovat uzavření kupní smlouvy, tak pro Vás uplynutím doby určité smlouva končí a nemáte vůči RK žádné závazky.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den, je možné prodat nemovitost za symbolickou cenu (např. 1,- Kč) aniž bych tím něco porušil? Popřípadě je nutné při prodeji mít odborný posudek na cenu nemovitosti? Děkuji a přeji hezký den
Ondřej D.
Ilustrační snímek

Dobrý den, možné to je, ale pro účely finančního úřadu a daně z nabytí se musí udělat znalecký posudek a daň se vypočte podle něho. A pokud se tím snažíte „zamaskovat“ darování například kvůli dědickému řízení, tak si také nepomůžete – na takový prodej by se mohlo nahlížet jako na darování.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobry den, zajimalo by me kdo ma posledni slovo ve vyberu kupce nemovitosti kterou prodavam pres realitni kancelar. Jsem to ja jako majitel nebo muze realitni kancelar rozhodnout za me? Jedna se o to, ze jsou dva zajemci, druhy ma opravdovy zajem a dokonce nabidl vyzsi cenu, ale realitni makler mu rekl, ze prednost ma prvni zajemce. Zajimalo by me proto, zda ja jako majitel mohu nesouhlasit s vyberem kupujiciho aniz bych nejak narusila smlouvu. Dekuji za odpoved.
Dagmar
Ilustrační snímek

Dobrý den, poslední slovo máte Vy jako prodávající. Pokud Vám oba kupující přivedla realitní kancelář, tak přirozeně můžete vybrat toho, který nabízí vyšší cenu a nijak tím neporušujete svoje povinnosti vůči RK. To vše za předpokladu, že Vy nemáte s prvním kupujícím žádnou smlouvu, ve které byste se zavázali prodat nemovitost právě jim.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Chci se zeptat, zdědila jsem ornou půdu(parcelu), a ráda bych ji prodala. Je možné ji prodat ihned po zapsání těchto pozemku do katastru?
Děkuji
Adriana
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano. Jakmile budete v katastru zapsána jako vlastník, tak můžete pozemek prodat.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
prodej nemovitosti
Dobrý den. Přes RK jsme nabízeli k prodeji náš dům. Smlouva s RK byla na dobu určitou, byla ukončena 30.6.. V době platné smlouvy se o dům zajímala paní (byla na prohlídce přes tuto RK). Do ukončení smlouvy s RK však s touto RK nepodepsala žádný dokument, ani protokol o prohlídce. Nyní má paní o nemovitost znovu zájem, nemovitost již nabízíme pod jinou RK. Původní RK se však domáhá toho, že když začala mít o dům zájem za trvání jejich smlouvy, mají právo na provizi a jednání s touto paní oni. Makléř z nové RK, nám však tvrdí, že žádný nárok nemají, protože s touto paní nikdy nic nepodepsali, ani zmiňovaný protokol o prohlídce. Má pravdu?
Andrea
Ilustrační snímek

Makléř z nové RK pravdu nemá, neboť v souladu s § 2454 OZ má předchozí RK na provizi nárok, i když paní uzavře kupní smlouvu po vypršení platnosti zprostředkovatelské smlouvy.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co vše potřebuji když chci prodat starý dům ve kterém nikdo nežije.S pozemkem.
Děkuji
Veronika
Ilustrační snímek

Chcete-li prodat jakýkoli dům, musíte s kupujícím podepsat kupní smlouvu a tu podat s návrhem na vklad na příslušný katastrální úřad. Pokud nemáte v tomto směru řádné zkušenosti, obraťte se na právníka.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, jestli může majitel nemovitosti - pozemku, prodat tento pozemek za libovolnou cenu? Např. jedná se o pozemek, který by mi chtěl prodat můj příbuzný za symbolickou cenu (např. cenu BPEJ která by odpovídala ca 1500 Kč/1000 m2 - tržní hodnota pozemku by ale mohla být 1 mil. Kč - přesto můžu pozemek odkoupit za 1500Kč)? A můžu já pak, takto získaný pozemek prodat dál za libovolnou cenu?
Děkuji. V.Malý
Václav Malý
Ilustrační snímek

Pozemek Vám příbuzný může prodat za jakoukoli cenu, kterou si dohodnete, např. za 1 Kč. Prodat také můžete za libovolnou cenu. Vy i další kupující však musíte zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4% ze směrné hodnoty stanovené finančním úřadem nebo dle znaleckého posudku.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den, chci si zadat inzerát, kam ho mám napsat, je to pro známou která nemá internet jen mobil. Děkuji
Libor Tylče
Ilustrační snímek

Předpokládám, že se jedná o inzerát týkající se nemovitosti. Můžete ho podat na různé realitní servery, do tisku, do vývěskové služby, atd.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den,

prosím o radu. Vlastním byt s nájemníky, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou (což jde vyřešit vypovedi). Rád bych být prodal, ale nedokáží odhadnout, o kolik těžší bude prodat byt s nájemníky jako investici vs. prázdný být připraveny k nastěhování.

Můžete poradit?

Dodatečné informace - jedna se o byt 78m2 v okresním meste, 60min autem do Prahy, nájemníci důchodci. Fond oprav 6500,- Kč měsíčně.

Děkuji!

Ondra
Ondra D.
Ilustrační snímek

Dobrý den Ondro, toto jako právník nedokážu posoudit. Zkuste začít inzerovat byt i s nájemníky a uvidíte, jaká bude odezva – ozvou se Vám určitě i zájemci o volný byt.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den, bydlím sama v rodinném domě, který vlastním z 1/4, další 1/4 má sestra a zbylou 1/2 matka. Sestra s matkou nabídly celý barák k prodeji (skrz realitku) i přes můj jasný nesouhlas. Je legální prodávat dům bez souhlasu všech vlastníků? I realitní agent je hluchý k mým protestům. Dokonce už našli kupce, který se chystá zaplatit zálohu. Jak v takovém případě postupovat? Děkuji za odpověď
Karla
Ilustrační snímek

Dobrý den, bez Vašeho souhlasu nemohou prodat celý dům. Můžou inzerovat a následně i prodat jen svoje podíly (celkem 3/4). Ale Váš podíl 1/4 určitě ne. Pokud s prodejem nesouhlasíte, nemusíte nic dalšího dělat. Bez Vašeho souhlasu dům jako celek neprodají. Matka se sestrou se vystavují riziku pokuty, pokud v realitní kanceláři tvrdily, že s prodejem budete souhlasit a k nakonec k prodeji nedojde. Je dobře, že jste makléři sdělila, že s prodejem nesouhlasíte.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
dobrý den , koupil jsem nový byt od developera a z osobních důvodů ho potřebuji prodat , byt bude dokončen v srpnu tohoto roku.
můžete mi sdělit jestli to mohu uskutečnit a jaké daně a poplatky mne to bude stát ?
děkuji
bedřich
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano i nedokončený byt můžete prodat. Nebudete však prodávat byt, ale postoupíte na nového  kupujícího práva a povinnosti ze smluv uzavřených s developerem – pravděpodobně smlouva o dílo a budoucí kupní smlouva. S takovým postoupením však musí souhlasit developer. Pokud jde o zkušeného developera, tak by měl mít s takovým postoupením zkušenosti a mohl by vám připravit i smlouvy. Jistější samozřejmě bude obrátit se na advokátní kancelář, která Vám připraví smlouvy „na míru“. Pokud „byt“ prodáte za vyšší cenu, než Vás zatím stál, tak tento zisk musíte zdanit daní z příjmu. Jiné daně a poplatky se na takový převod nevztahují.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den,prosím poraďte. Prodávame dům a mame zajemce ktery zaplatil zalohu. A ma udělany i odhad nemovitosti. Nastala ale situace že budeme muset prodej domu zrušit a v domě zůstat. Co nam za to hrozí a da se vubec prodej v teto fázi zrušit. Mame to přes realitku.
Děkuji moc
Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, dokud jste nepodepsali kupní smlouvu, tak můžete prodej zrušit. Ale budete muset uhradit kupujícímu náklady, které v souvislosti s koupí účelně vynaložil, protože předpokládal, že k prodeji dojde – čili odhad a případné sankce, které bude mít v bance. Dále je možné, že máte ve smlouvě s RK sjednanou nějakou pokutu, kterou budete muset uhradit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den, rodiče na mě přeprali dům, kvůli otcově nevěře,ale mají zde věcné břemeno, teď se otec znovu odstěhoval, já uvažuji o tom, že dům prodám, ale bojím se že matka nebude souhlasit, já mám v plánu koupit byt, který bude psaný na mě, ale budu v něm žít s matkou, je možné, že když matka nebude souhlasit, prodat dům i bez jejího nesouhlasu o přerušení věcného břemene? Děkuji
Lucie
Ilustrační snímek

Dobrý den, prodat dům by šlo, ale věcné břemeno by na domě zůstalo (břemeno nebrání prodeji domu, ale na domě zůstává i když se změní vlastník). Nový kupující by musel souhlasit, že dům koupí i s tímto věcným břemenem a takový kupující se Vám bude hledat jen těžko. Břemeno podstatně snižuje cenu domu a takovou koupi by ani žádná banka neposkytla úvěr.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
prodej nemovitosti
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně prodeje pozemku který je zatížen hypotékou.
Kamarád před lety koupil barák a k němu dostal i pole. Vzal si na to hypotéku kterou stále splácí. Jeho barák a pole které bych teď rád od něj koupil jsou od sebe vzdáleny cca 1km. Ptám se tedy jestli mi může vůbec pole prodat když stále platí hypotéku ? Díky
Marek
Ilustrační snímek

Dobrý den, chápu správně, že chcete koupit pouze pole? Pokud ano a na pozemku pole je také zástavní právo pro banku, tak je možné jej prodat se souhlasem banky, která se zástavního práva k tomuto pozemku vzdá. Banka bude souhlasit, pokud je splacená taková část úvěru, že na zajištění zbytku stačí hodnota rodinného domu.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobry den chci se zeptat jak je mozne ze Reality i dnes prodava barak s pozemkem i kdyz je nikdo neoslovil? je to mozne?
pavel
Ilustrační snímek

Dobrý den, ne toto není možné. Pokud RK inzeruje nějakou nemovitost, tak musí mít souhlas majitele případně někoho, kdo má oprávnění za něj jednat (například na základě plné moci). Pokud se Vás to týká, informujte se v RK na základě čeho inzeruje Vaše nemovitosti.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobry den, pred rokem jsem koupil krasny mezonetovy byt ve viladome v Hostivari (byt chci cca za 5let prodat a presunout se do rodinneho domu na okraji Prahy). Pred par dny jsem se dozvedel ze se jedna o novem developerskem projektu cca 200 metru od meho domu. V tomto projektu by melo byt postaveno cca 1000 bytu. Chci se zeptat, jak takovyto projekt ovlivni cenu nemovitosti v okoli? Dekuji
Zdenek
Ilustrační snímek

Dobrý den, to z pozice právníka realitní kanceláře nedokážu posoudit. Rozhodně ale záleží na konkrétní situaci - pokud nyní máte v okolí bytu přírodu, která po výstavbě zanikne, tak to cenu sníží. Pokud je tam teď průmyslová zóna, která se výstavbou změní na plochy občanské vybavenosti, tak to cenu může zvýšit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den. Mám dům a rozhodl jsem se k pronájmu přízemního patra +dvůr. V pronájmu by byla jedna paní s provozním záměrem soukromé mateřské školky.
Jelikož nemám ani páru o pronajmech, tak mám dotaz. Kolik a jakou částku dát za jeden metr čtvereční? Placení energie bude zodpovědný provozovatel školky. Všechna stavební činnost v domě. Bude placena z jejich strany. Z mé strany je placena oprava dvora,který je k pronájmu. Tak Prosím o přibližnou částku za 1 metr čtvereční nebo o celkovou částku za 1měsíc.
Josef
Ilustrační snímek

K danému dotazu se nemohu vyjádřit. Nepíšete, o jakou lokalitu se jedná a výše nájmů je jiná ve velkých městech a jiná „na venkově“. Nejlépe Vám poradí místní realitní kancelář, tam zjistíte ceny pronájmu nebytových prostor. Pouze upozorňuji, že pro provoz mateřské školky jsou vyžadována mnohá velmi přísná povolení, včetně vyjádření hygienika.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den,
koupili jsme dům, peníze byly bankou zaslány do úschovy (dle smlouvy s RK) do konce dubna. Úschova je z důvodu, že původní majitel měl na domě hypotéku a peníze mu budou zaslány až poté, co bude jeho hypotéka doplacena (stalo se tak během května) a vymazáno zástavní právo. Na katastr jsme podali žádost o zapsání jako nový majitelé hned po podpisu smlouvy (poslední týden v dubnu). Katastr má pro zápis necelý měsíc, ale zapisuje zpětně ke dni podání. S původním majitelem jsme se dohodli na odstěhování do konce června. Chceme od původního majitele zaplatit nájem za květen a červen. Majitel odmítá platit nájem za květen, protože katastr byl zapsán až na konci května. To je sice pravda, ale zpětně ke dni podání. Dle této logiky jsme od začátku května zapsaní na katastru jako majitelé, majiteli jsme se stali podpisem kupní smlouvy na konči dubna, hypotéku platíme samozřejmě už i za květen. Vidíte nějaký důvod, proč by původní majitel neměl za květen platit? Předem děkuji
Helena
Ilustrační snímek

Majiteli nemovitosti se nestáváte podpisem kupní smlouvy, ale provedením vkladu do katastru nemovitostí. Pokud jste uzavřeli s bývalým majitelem nájemní smlouvu nebo jste v kupní smlouvě stanovili, že po provedení vkladu bude bývalý majitel hradit nájemné, máte na něj nárok. V opačném případě se majitel mohl domnívat, že do fyzického předání nemovitosti hradí pouze náklady s bydlením spojené, tj. služby.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den,prosím mám takový dotaz.Nevím jak to funguje. Jsem vlastníkem ideální poloviny více pozemků/orná půda/, a chtěl bych tu svoji půlku prodat.Nevím ale jak to potom je,když tu moji půlku by kupec koupil,tak jak pak zjistí,která ta část to je z toho celku.Jak se toto prosím v praxi dělá. To si pak musí nechat vyměřit nebo to musím já nechat vyměřit před prodejem nebo jak.Opravdu tomu nerozumím. Druhou ideální půlku vlastní můj bratr.Ten ji ale zatím prodávat nebude. Tak fakt nevím co ted dělat a jak postupovat.když já svou půlku prodat chci. Nemohl byste mi to vysvětlit a poradit Moc děkuji
Jana
Ilustrační snímek

Pokud jste spoluvlastníkem ideální poloviny pozemků, není dáno, která část je Vaše a která bratra. Ideální polovinu můžete prodat. Na Vašem místě bych ji nejdříve nabídla bratrovi (i když to není povinnost, pokud jste vlastníkem déle než 6 měsíců) a pokud bratr nebude mít zájem, můžete svůj spoluvlastnický podíl prodat třetí osobě.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
dobrý den, koupili jsme stavební pozemek a po 5 měsících ho chceme prodat. Za jakých podmínek lze takhle krátce po nákupu pozemek prodat? Děkuji
jana
Ilustrační snímek

Pozemek můžete prodat za standardních podmínek. Pouze pokud pozemek nevlastníte 5 let a prodáte ho se ziskem, z rozdílu ceny mezi původní a novou cenou musíte zaplatit daň z příjmu.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda musím dům, který je dvojdomem (druhou půlku vlastní sousedé) nabídnout při případném prodeji nejdříve jim? Děkuji.
Hana Petrová
Ilustrační snímek

Pokud prodáváte část dvojdomu, Vaši sousedé nemají předkupní právo a při prodeji jim ji nemusíte přednostně nabídnout.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den,chtěla bych se zeptat zdědila jsem dům po otci,ale přemýšlím o prodeji co ktomu vše musím zařídit? Děkuji
Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud už jste na katastru zapsaná jako vlastník, tak stačí sehnat kupujícího a podepsat kupní smlouvy.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

prodej nemovitosti
Dobrý den,
je možné prodat byt který máme v osobním vlastnictví a vlastníme ho jeden rok a nemá tam nikdo trvalé bydliště. Finance budeme využívat na další koupi bytové jednotky. Jsme osvobozeni od daně z příjmů (15%) Děkuji
František Čermák
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud peníze použijete dál na slovy zákona - „uspokojení bytové potřeby“ – tedy na koupi bytu, ve kterém budete bydlet, tak jste osvobozeni od daně z příjmu. Pokud nepoužijete celou získanou kupní cenu, tak budete osvobozeni jen zčásti (např. použijete jen 75%, tak budete ze 75% osvobozeni a ze zbývajícího příjmu zaplatíte daň).


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

prodej nemovitosti
Ráda bych prodala družstevní byt. V 3+1 se mnou je hlášen ještě bratr a matka, která dr. podíl převedla na mě.Chci se o matku postarat a koupit na hypotéku dům. Členem družstva jsem já. Musí bratr souhlasit s prodejem, nebo má nějaký nárok finanční z prodeje bytu? Nejdříve bratr napsal mailem, že o byt nestojí a nyní má k tomu nějaké výhrady.Pak napsal, že se hodlá do vánoc odstěhovat do podnájmu, chce se starat sám o sebe . Nechci skončit u soudu. Pokud mu nabídku byt bez částky jedné třetiny ke koupi a on odmítne, můžu byt prodat i bez jeho souhlasu? Děkuji
Eliška Kynclová
Ilustrační snímek

Jestliže chcete prodat družstevní podíl, který je na Vás napsán, bratr pouze z titulu trvalého bydliště nemá nárok na žádné finance a jeho souhlas s převodem družstevního podílu není třeba. Je jen nutné, aby se z bytu odhlásil. Pokud to neudělá dobrovolně, můžete ho odhlásit ve správním řízení.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobry den mela bych prosim zase dotaz,chci sestre ktera vlastni jednu ctvrtinu naseho rod.domu prodat svou ctvrtinu vse je vyclenene a rada bych za to koupila maly domek,je potreba delat odhad,posledni se delal tak pred patnacti lety,nevim coto vse obnasi co vse budeme potrebovat a co budeme muset za tyto ukony platit ja i sestra a kolik procent z ceho muzete nam prosim poradit jak to v techto vecech chodi? Dekuji Brizova
brizova jidriska
Ilustrační snímek

Pokud budete prodávat sestře Vaši čtvrtinu rodinného domu, žádný znalecký posudek (odhad) nepotřebujete. Budete potřebovat kupní smlouvu a návrh na vklad. Sestra bude muset podat na příslušný finanční úřad daňové přiznání  a uhradit daň z nabytí nemovité věci ve výši 4% z kupní ceny.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobry den chtela bych se zeptat,nas rod.domek ma tri majitele,prvni vlastni polovinu,a ty dva dalsi kazdy jednu ctvrtinu,nechali jsme ho vyclenit na byt.jednotky a spolecne prostory,to jsou chodba,sklep a puda,chtela bych svou ctvrtinu prodat a zajimalo by mne zda se musi udelat odhad pouze na moji ctvrtinu a spol.prostory nebo na cely dum,dekuji za odpoved Brizova
jindriska brizova
Ilustrační snímek

Při prodeji spoluvlastnického podílu na nemovitosti není třeba zajišťovat znalecký posudek. Pokud budete objednávat znalecký posudek, znalec ocení celou nemovitost a Váš spoluvlastnický podíl o velikosti 1 bude mít hodnotu, kterou znalec vypočítá vynásobením hodnoty domu výší Vašeho podílu.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den.
Chtěl bych se Vás zeptat. Když jsem koupil pozemek a do dvou let na něm postavím novostavbu a prodám jí, jaké se mě budou týkat daně. Daň z nabytí nemovitých věcí si platí kupující a mě by se týkala daň z příjmu? A pokud bych následující rok postup opakoval a OSVČ nejsem? Nastaly by i jiné daně?

děkuji za odpověď
Pavel Novák
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano budete platit daň z příjmu (z rozdílu mezi cenou pozemku, za kterou jste pozemek a za kolik ho prodáváte po odečtení nákladů – zkrátka ze zisku). A pokud by měla Vaše činnost ekonomickou povahu (což při opakovaném prodeji bude určitě) tak budete muset odvést i DPH.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den,Vlastním zahradu 5 let a dva měsíce a mám na ní rozestavěnou chatu na ohlášku,ale jenom 4 roky a ještě není zkolaudovaná.Chtěl bych jí prodat.Není to problém kvůli převodu?A jaké daně budu platit a z jaké částky?Děkuji
LUBOŠ
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud chata není zkolaudovaná a zapsaná na katastru tak to není problém. Chata bude součástí pozemku a pozemek máte déle než 5 let, čili daň z příjmu byste neplatil. Při prodeji se platí daň z nabytí nemovitých věcí, ale tu hradí kupující.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
prodej nemovitosti
Dobry den,
V zari minuleho roku jsme prodali byt v kterem bydlel (a jeste i bydli) najemnik. V dubnu letosniho roku jsme jako tehdejsi majitele distali od zpravce domu konecne vyuctovani spotreby vody a topeni(plynu) za rok 2015 (01-09). Vznikly necoplatek ve vysi 900,- KC pozadujeme po nasem byvalem najemnikovi. Ten se ale vubec nema k placeni, nejen, ze nezveda telefon, bohuzel nereaguje ani na postu ci sms ohledne nezaplaceneho nedoplatku. Jak tedy na nej? Jak se da najemnik primet k tomu, aby svuj dluh uhradil?
Micky
Ilustrační snímek

Dobrý den, a nemá zaplacenou kauci, ze které by si současný pronajímatel dluh strhl? Pro neplnění povinností mu může nájem vypovědět, tak ho můžete „postrašit“ ukončením nájmu. Pokud to na něj neplatí, tak nezbude než dluh vymáhat soudní cestou. Pokud uspějete, bude kromě dluhu platit i veškeré Vaše náklady spojené se soudním řízením.


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

prodej nemovitosti
Dobrý den, chci prodat zahradu, na kterou je zapsáno věcné břemeno užívání. osoby oprávněné k užívání věcného břemene souhlasí se zrušením tohoto věcného břemene. Je možné tuto smlouvu se zrušením věcného břemene přiložit ke Kupní smlouvě na prodej výše uvedené zahrady, na katastrální úřad k žádosti na vklad.
Děkuji Mikulecký
Jaroslav Mikulecký
Ilustrační snímek

Rozhodující je, zda zahájené řízení má stejný okruh účastníků. Ve Vašem případě je třeba podat návrh na vklad výmazu věcného břemene, jehož přílohou bude Smlouva o zrušení věcného břemene a následně podat návrh na vklad vlastnického práva, jehož přílohou bude kupní smlouva.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den, prodáváme malou chatku v zahradkářské osadě. Chatka se prodává bez pozemku, na pozemek je samostatná nájemní smlouva se zahr. družstvem. Bude potřeba znalecký odhad k daňovému přiznání z převodu nemovitosti nebo stačí podat přiznání na základě kupní smlouvy a zde uvedené kupní ceny? Děkuji za odpověď.
Lenka
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud je chatka nemovitá věc zapsaná v katastru nemovitostí, tak musí být podáno daňové přiznání a v něm se cena kupní porovná s takzvanou srovnávací daňovou hodnotou. Srovnávací daňovou hodnotu lze zjistit znaleckým posudkem, nebo tzv. směrnou hodnotou vypočtenou podle podrobného popisu stavby do zvláštního formuláře finančního úřadu – tedy lze se vypracování posudku vyhnout. A pokud jde například o mobilní montovanou chatky, kterou lze přemístit na jiný pozemek, tak takový prodej není předmětem daně z nabytí nemovitých věcí vůbec a daňové přiznání se ani nepodává.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
Dobrý den mám dotaz, zda když smlouva o prodeji nemovitosti byla podepsaná v listopadu (RK) s tím, že peníze se daji do uložny ( tato klauzule_ Část kupní ceny – a to částka ve výši XXXXXX,- Kč bude z úschovy schovatele poukázána jako částka určená na úhradu daně z nabytí nemovitých věcí ve prospěch příslušného finančního úřadu, nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, kdy bude proveden vklad dle této kupní smlouvy do katastru nemovitostí. Prodejce podepsal smlouvu peníze obdržel a až po obdržení obnosu žádá, aby daň zaplatil prodavající. Má na to právo nebo je směrodatná podepsaná smlouva. Děkuji za odpověď Škodová
Pavla Škodová
Ilustrační snímek

Dobrý den paní Škodová, pokud byla smlouva podepsaná v listopadu, tak je povinnost hradit daň na straně kupující a text smlouvy nehraje roli. Pokud je smlouva nastavená špatně (že se daň zaplatí z kupní ceny) a prodávající není ochoten část kupní ceny vrátit, tak by dle mého názoru mohla být celá smlouva neplatná – protože zde není shoda na kupní ceně – strana kupující uzavírala smlouvu za cenu včetně daně a strana prodávající za cenu bez daně. Nicméně pokud se nedohodnete, tak Vám nezbude, než daň uhradit a následně ji vymáhat jako škodu způsobenou RK, která smlouvu připravovala.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
Jsem majitelem 1/2 nemovitosti nezatížené exekucí a v domě mám trvalé bydliště,ale nebydlím tam. Moje bývalá manželka(jsme právoplatně rozvedeni) v domku bydlí a na jeji polovinu nemovitosti je nařízeno právo exekuční. Chci se zeptat jestli svoji polovinu nemovitosti mohu prodat a za jakých podmínek? Děkuji!
Petr Š.
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud Vaše 1/2 není exekučně postižená, tak ji můžete prodat kdykoliv, bez omezení a bez souhlasu bývalé manželky. Problém bude spíše sehnat kupce, který by chtěl 1/2 na domě, na kterém je druhá 1/2 v exekuci – ideální by bylo počkat až se bude 1/2 manželky prodávat v dražbě a nabídnout svou 1/2 vítězi dražby.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
Dobry den odkoupila jsem dum od rodicu mam ho tri roky muzu ho prodat?kolik dela dan z nemovitosti
michaela
Ilustrační snímek

Dobrý den, při prodeji nemovitosti se Vás týká daň z příjmu a daň z nabytí nemovitých věcí. Od daně z příjmu bude prodej osvobozený, pokud nemovitost vlastníte alespoň 5 let, nebo pokud máte v nemovitosti bydliště alespoň 2 roky bezprostředně před prodejem (bydliště znamená, že v bytě/domě fakticky bydlíte, nemusíte tam mít evidován trvalý pobyt). Pokud nesplníte podmínky pro osvobození, tak zaplatíte daň z příjmu 15% ze zisku – tj. z rozdílu ceny, za kterou jste dům koupila a za kolik nyní prodáte. Daň z nabytí nemovitých věcí platíte u nemovitých věcí ve výši 4% z kupní ceny, nebo tzv. zjištěné ceny (což je 75% hodnoty nemovitosti zjištěné znaleckým posudkem), podle toho, která je vyšší. Poplatníkem daně z nabytí je zatím stále prodávající a pravděpodobně od října 2016 jím bude vždy kupující.    

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
dobry den,prosim vas za kolik prodat garaz ve vyskove na sidlisti dukelska na proti bazenu dekuji
kovarova lucie
Ilustrační snímek

Dobrý den, píšete dotaz do právní poradny, obraťte se prosím na jakoukoliv realitní kancelář ve Vyškově, tam Vám rádi pomohou garáž prodat.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
Dobrý den.. před měsícem jsme dali realitce naše fotky bytu,ktery chceme prodat. Mohu od toho odstoupit? Budeme platit nějakou pokutu? Dekuji
Tazatelka
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží, jestli máte s realitkou nějakou smlouvu a co je v ní případně sjednáno. Pokud smlouvu nemáte, můžete byt prodat sami.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.