Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Realitní poradna

foto poradce vizitka
Mgr. Jitka Plšková
foto poradce

Mgr. Jitka Plšková

právnička

Realitní kancelář STING

foto poradce vizitka
PhDr. Lenka Weberová
foto poradce

PhDr. Lenka Weberová

jednatelka

Realitní kancelář Weber a spol.

Realitní kancelář provozuje v Praze od roku 1992. Již v roce 1996 jí byl udělen titul „Zlatá makléřská berla“ za kvalitu poskytovaných služeb. Kromě klasické realitní činnosti publikuje odborné články a také poukazuje na nešvary realitního trhu. Prodej realit řeší komplexně včetně technické, právní a ekonomické stránky věci. Mnohaleté zkušenosti a zavedená klientela ji řadí mezi profesionály realitní branže. Majitelům nemovitostí poskytuje bezplatné poradenství.

Stálá poradna realitního portálu Reality.iDNES.cz

Poradna

poradna ilustrace

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

tým poradců realitního serveru Reality.iDNES.cz

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

prodej nemovitosti
Dobrý den. Přes RK jsme nabízeli k prodeji náš dům. Smlouva s RK byla na dobu určitou, byla ukončena 30.6.. V době platné smlouvy se o dům zajímala paní (byla na prohlídce přes tuto RK). Do ukončení smlouvy s RK však s touto RK nepodepsala žádný dokument, ani protokol o prohlídce. Nyní má paní o nemovitost znovu zájem, nemovitost již nabízíme pod jinou RK. Původní RK se však domáhá toho, že když začala mít o dům zájem za trvání jejich smlouvy, mají právo na provizi a jednání s touto paní oni. Makléř z nové RK, nám však tvrdí, že žádný nárok nemají, protože s touto paní nikdy nic nepodepsali, ani zmiňovaný protokol o prohlídce. Má pravdu?
Andrea
Ilustrační snímek

Makléř z nové RK pravdu nemá, neboť v souladu s § 2454 OZ má předchozí RK na provizi nárok, i když paní uzavře kupní smlouvu po vypršení platnosti zprostředkovatelské smlouvy.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co vše potřebuji když chci prodat starý dům ve kterém nikdo nežije.S pozemkem.
Děkuji
Veronika
Ilustrační snímek

Chcete-li prodat jakýkoli dům, musíte s kupujícím podepsat kupní smlouvu a tu podat s návrhem na vklad na příslušný katastrální úřad. Pokud nemáte v tomto směru řádné zkušenosti, obraťte se na právníka.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, jestli může majitel nemovitosti - pozemku, prodat tento pozemek za libovolnou cenu? Např. jedná se o pozemek, který by mi chtěl prodat můj příbuzný za symbolickou cenu (např. cenu BPEJ která by odpovídala ca 1500 Kč/1000 m2 - tržní hodnota pozemku by ale mohla být 1 mil. Kč - přesto můžu pozemek odkoupit za 1500Kč)? A můžu já pak, takto získaný pozemek prodat dál za libovolnou cenu?
Děkuji. V.Malý
Václav Malý
Ilustrační snímek

Pozemek Vám příbuzný může prodat za jakoukoli cenu, kterou si dohodnete, např. za 1 Kč. Prodat také můžete za libovolnou cenu. Vy i další kupující však musíte zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4% ze směrné hodnoty stanovené finančním úřadem nebo dle znaleckého posudku.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den, chci si zadat inzerát, kam ho mám napsat, je to pro známou která nemá internet jen mobil. Děkuji
Libor Tylče
Ilustrační snímek

Předpokládám, že se jedná o inzerát týkající se nemovitosti. Můžete ho podat na různé realitní servery, do tisku, do vývěskové služby, atd.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den,

prosím o radu. Vlastním byt s nájemníky, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou (což jde vyřešit vypovedi). Rád bych být prodal, ale nedokáží odhadnout, o kolik těžší bude prodat byt s nájemníky jako investici vs. prázdný být připraveny k nastěhování.

Můžete poradit?

Dodatečné informace - jedna se o byt 78m2 v okresním meste, 60min autem do Prahy, nájemníci důchodci. Fond oprav 6500,- Kč měsíčně.

Děkuji!

Ondra
Ondra D.
Ilustrační snímek

Dobrý den Ondro, toto jako právník nedokážu posoudit. Zkuste začít inzerovat byt i s nájemníky a uvidíte, jaká bude odezva – ozvou se Vám určitě i zájemci o volný byt.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den, bydlím sama v rodinném domě, který vlastním z 1/4, další 1/4 má sestra a zbylou 1/2 matka. Sestra s matkou nabídly celý barák k prodeji (skrz realitku) i přes můj jasný nesouhlas. Je legální prodávat dům bez souhlasu všech vlastníků? I realitní agent je hluchý k mým protestům. Dokonce už našli kupce, který se chystá zaplatit zálohu. Jak v takovém případě postupovat? Děkuji za odpověď
Karla
Ilustrační snímek

Dobrý den, bez Vašeho souhlasu nemohou prodat celý dům. Můžou inzerovat a následně i prodat jen svoje podíly (celkem 3/4). Ale Váš podíl 1/4 určitě ne. Pokud s prodejem nesouhlasíte, nemusíte nic dalšího dělat. Bez Vašeho souhlasu dům jako celek neprodají. Matka se sestrou se vystavují riziku pokuty, pokud v realitní kanceláři tvrdily, že s prodejem budete souhlasit a k nakonec k prodeji nedojde. Je dobře, že jste makléři sdělila, že s prodejem nesouhlasíte.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
dobrý den , koupil jsem nový byt od developera a z osobních důvodů ho potřebuji prodat , byt bude dokončen v srpnu tohoto roku.
můžete mi sdělit jestli to mohu uskutečnit a jaké daně a poplatky mne to bude stát ?
děkuji
bedřich
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano i nedokončený byt můžete prodat. Nebudete však prodávat byt, ale postoupíte na nového  kupujícího práva a povinnosti ze smluv uzavřených s developerem – pravděpodobně smlouva o dílo a budoucí kupní smlouva. S takovým postoupením však musí souhlasit developer. Pokud jde o zkušeného developera, tak by měl mít s takovým postoupením zkušenosti a mohl by vám připravit i smlouvy. Jistější samozřejmě bude obrátit se na advokátní kancelář, která Vám připraví smlouvy „na míru“. Pokud „byt“ prodáte za vyšší cenu, než Vás zatím stál, tak tento zisk musíte zdanit daní z příjmu. Jiné daně a poplatky se na takový převod nevztahují.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den,prosím poraďte. Prodávame dům a mame zajemce ktery zaplatil zalohu. A ma udělany i odhad nemovitosti. Nastala ale situace že budeme muset prodej domu zrušit a v domě zůstat. Co nam za to hrozí a da se vubec prodej v teto fázi zrušit. Mame to přes realitku.
Děkuji moc
Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, dokud jste nepodepsali kupní smlouvu, tak můžete prodej zrušit. Ale budete muset uhradit kupujícímu náklady, které v souvislosti s koupí účelně vynaložil, protože předpokládal, že k prodeji dojde – čili odhad a případné sankce, které bude mít v bance. Dále je možné, že máte ve smlouvě s RK sjednanou nějakou pokutu, kterou budete muset uhradit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den, rodiče na mě přeprali dům, kvůli otcově nevěře,ale mají zde věcné břemeno, teď se otec znovu odstěhoval, já uvažuji o tom, že dům prodám, ale bojím se že matka nebude souhlasit, já mám v plánu koupit byt, který bude psaný na mě, ale budu v něm žít s matkou, je možné, že když matka nebude souhlasit, prodat dům i bez jejího nesouhlasu o přerušení věcného břemene? Děkuji
Lucie
Ilustrační snímek

Dobrý den, prodat dům by šlo, ale věcné břemeno by na domě zůstalo (břemeno nebrání prodeji domu, ale na domě zůstává i když se změní vlastník). Nový kupující by musel souhlasit, že dům koupí i s tímto věcným břemenem a takový kupující se Vám bude hledat jen těžko. Břemeno podstatně snižuje cenu domu a takovou koupi by ani žádná banka neposkytla úvěr.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
prodej nemovitosti
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně prodeje pozemku který je zatížen hypotékou.
Kamarád před lety koupil barák a k němu dostal i pole. Vzal si na to hypotéku kterou stále splácí. Jeho barák a pole které bych teď rád od něj koupil jsou od sebe vzdáleny cca 1km. Ptám se tedy jestli mi může vůbec pole prodat když stále platí hypotéku ? Díky
Marek
Ilustrační snímek

Dobrý den, chápu správně, že chcete koupit pouze pole? Pokud ano a na pozemku pole je také zástavní právo pro banku, tak je možné jej prodat se souhlasem banky, která se zástavního práva k tomuto pozemku vzdá. Banka bude souhlasit, pokud je splacená taková část úvěru, že na zajištění zbytku stačí hodnota rodinného domu.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobry den chci se zeptat jak je mozne ze Reality i dnes prodava barak s pozemkem i kdyz je nikdo neoslovil? je to mozne?
pavel
Ilustrační snímek

Dobrý den, ne toto není možné. Pokud RK inzeruje nějakou nemovitost, tak musí mít souhlas majitele případně někoho, kdo má oprávnění za něj jednat (například na základě plné moci). Pokud se Vás to týká, informujte se v RK na základě čeho inzeruje Vaše nemovitosti.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobry den, pred rokem jsem koupil krasny mezonetovy byt ve viladome v Hostivari (byt chci cca za 5let prodat a presunout se do rodinneho domu na okraji Prahy). Pred par dny jsem se dozvedel ze se jedna o novem developerskem projektu cca 200 metru od meho domu. V tomto projektu by melo byt postaveno cca 1000 bytu. Chci se zeptat, jak takovyto projekt ovlivni cenu nemovitosti v okoli? Dekuji
Zdenek
Ilustrační snímek

Dobrý den, to z pozice právníka realitní kanceláře nedokážu posoudit. Rozhodně ale záleží na konkrétní situaci - pokud nyní máte v okolí bytu přírodu, která po výstavbě zanikne, tak to cenu sníží. Pokud je tam teď průmyslová zóna, která se výstavbou změní na plochy občanské vybavenosti, tak to cenu může zvýšit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den. Mám dům a rozhodl jsem se k pronájmu přízemního patra +dvůr. V pronájmu by byla jedna paní s provozním záměrem soukromé mateřské školky.
Jelikož nemám ani páru o pronajmech, tak mám dotaz. Kolik a jakou částku dát za jeden metr čtvereční? Placení energie bude zodpovědný provozovatel školky. Všechna stavební činnost v domě. Bude placena z jejich strany. Z mé strany je placena oprava dvora,který je k pronájmu. Tak Prosím o přibližnou částku za 1 metr čtvereční nebo o celkovou částku za 1měsíc.
Josef
Ilustrační snímek

K danému dotazu se nemohu vyjádřit. Nepíšete, o jakou lokalitu se jedná a výše nájmů je jiná ve velkých městech a jiná „na venkově“. Nejlépe Vám poradí místní realitní kancelář, tam zjistíte ceny pronájmu nebytových prostor. Pouze upozorňuji, že pro provoz mateřské školky jsou vyžadována mnohá velmi přísná povolení, včetně vyjádření hygienika.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den,
koupili jsme dům, peníze byly bankou zaslány do úschovy (dle smlouvy s RK) do konce dubna. Úschova je z důvodu, že původní majitel měl na domě hypotéku a peníze mu budou zaslány až poté, co bude jeho hypotéka doplacena (stalo se tak během května) a vymazáno zástavní právo. Na katastr jsme podali žádost o zapsání jako nový majitelé hned po podpisu smlouvy (poslední týden v dubnu). Katastr má pro zápis necelý měsíc, ale zapisuje zpětně ke dni podání. S původním majitelem jsme se dohodli na odstěhování do konce června. Chceme od původního majitele zaplatit nájem za květen a červen. Majitel odmítá platit nájem za květen, protože katastr byl zapsán až na konci května. To je sice pravda, ale zpětně ke dni podání. Dle této logiky jsme od začátku května zapsaní na katastru jako majitelé, majiteli jsme se stali podpisem kupní smlouvy na konči dubna, hypotéku platíme samozřejmě už i za květen. Vidíte nějaký důvod, proč by původní majitel neměl za květen platit? Předem děkuji
Helena
Ilustrační snímek

Majiteli nemovitosti se nestáváte podpisem kupní smlouvy, ale provedením vkladu do katastru nemovitostí. Pokud jste uzavřeli s bývalým majitelem nájemní smlouvu nebo jste v kupní smlouvě stanovili, že po provedení vkladu bude bývalý majitel hradit nájemné, máte na něj nárok. V opačném případě se majitel mohl domnívat, že do fyzického předání nemovitosti hradí pouze náklady s bydlením spojené, tj. služby.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den,prosím mám takový dotaz.Nevím jak to funguje. Jsem vlastníkem ideální poloviny více pozemků/orná půda/, a chtěl bych tu svoji půlku prodat.Nevím ale jak to potom je,když tu moji půlku by kupec koupil,tak jak pak zjistí,která ta část to je z toho celku.Jak se toto prosím v praxi dělá. To si pak musí nechat vyměřit nebo to musím já nechat vyměřit před prodejem nebo jak.Opravdu tomu nerozumím. Druhou ideální půlku vlastní můj bratr.Ten ji ale zatím prodávat nebude. Tak fakt nevím co ted dělat a jak postupovat.když já svou půlku prodat chci. Nemohl byste mi to vysvětlit a poradit Moc děkuji
Jana
Ilustrační snímek

Pokud jste spoluvlastníkem ideální poloviny pozemků, není dáno, která část je Vaše a která bratra. Ideální polovinu můžete prodat. Na Vašem místě bych ji nejdříve nabídla bratrovi (i když to není povinnost, pokud jste vlastníkem déle než 6 měsíců) a pokud bratr nebude mít zájem, můžete svůj spoluvlastnický podíl prodat třetí osobě.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
dobrý den, koupili jsme stavební pozemek a po 5 měsících ho chceme prodat. Za jakých podmínek lze takhle krátce po nákupu pozemek prodat? Děkuji
jana
Ilustrační snímek

Pozemek můžete prodat za standardních podmínek. Pouze pokud pozemek nevlastníte 5 let a prodáte ho se ziskem, z rozdílu ceny mezi původní a novou cenou musíte zaplatit daň z příjmu.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda musím dům, který je dvojdomem (druhou půlku vlastní sousedé) nabídnout při případném prodeji nejdříve jim? Děkuji.
Hana Petrová
Ilustrační snímek

Pokud prodáváte část dvojdomu, Vaši sousedé nemají předkupní právo a při prodeji jim ji nemusíte přednostně nabídnout.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den,chtěla bych se zeptat zdědila jsem dům po otci,ale přemýšlím o prodeji co ktomu vše musím zařídit? Děkuji
Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud už jste na katastru zapsaná jako vlastník, tak stačí sehnat kupujícího a podepsat kupní smlouvy.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

prodej nemovitosti
Dobrý den,
je možné prodat byt který máme v osobním vlastnictví a vlastníme ho jeden rok a nemá tam nikdo trvalé bydliště. Finance budeme využívat na další koupi bytové jednotky. Jsme osvobozeni od daně z příjmů (15%) Děkuji
František Čermák
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud peníze použijete dál na slovy zákona - „uspokojení bytové potřeby“ – tedy na koupi bytu, ve kterém budete bydlet, tak jste osvobozeni od daně z příjmu. Pokud nepoužijete celou získanou kupní cenu, tak budete osvobozeni jen zčásti (např. použijete jen 75%, tak budete ze 75% osvobozeni a ze zbývajícího příjmu zaplatíte daň).


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

prodej nemovitosti
Ráda bych prodala družstevní byt. V 3+1 se mnou je hlášen ještě bratr a matka, která dr. podíl převedla na mě.Chci se o matku postarat a koupit na hypotéku dům. Členem družstva jsem já. Musí bratr souhlasit s prodejem, nebo má nějaký nárok finanční z prodeje bytu? Nejdříve bratr napsal mailem, že o byt nestojí a nyní má k tomu nějaké výhrady.Pak napsal, že se hodlá do vánoc odstěhovat do podnájmu, chce se starat sám o sebe . Nechci skončit u soudu. Pokud mu nabídku byt bez částky jedné třetiny ke koupi a on odmítne, můžu byt prodat i bez jeho souhlasu? Děkuji
Eliška Kynclová
Ilustrační snímek

Jestliže chcete prodat družstevní podíl, který je na Vás napsán, bratr pouze z titulu trvalého bydliště nemá nárok na žádné finance a jeho souhlas s převodem družstevního podílu není třeba. Je jen nutné, aby se z bytu odhlásil. Pokud to neudělá dobrovolně, můžete ho odhlásit ve správním řízení.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobry den mela bych prosim zase dotaz,chci sestre ktera vlastni jednu ctvrtinu naseho rod.domu prodat svou ctvrtinu vse je vyclenene a rada bych za to koupila maly domek,je potreba delat odhad,posledni se delal tak pred patnacti lety,nevim coto vse obnasi co vse budeme potrebovat a co budeme muset za tyto ukony platit ja i sestra a kolik procent z ceho muzete nam prosim poradit jak to v techto vecech chodi? Dekuji Brizova
brizova jidriska
Ilustrační snímek

Pokud budete prodávat sestře Vaši čtvrtinu rodinného domu, žádný znalecký posudek (odhad) nepotřebujete. Budete potřebovat kupní smlouvu a návrh na vklad. Sestra bude muset podat na příslušný finanční úřad daňové přiznání  a uhradit daň z nabytí nemovité věci ve výši 4% z kupní ceny.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobry den chtela bych se zeptat,nas rod.domek ma tri majitele,prvni vlastni polovinu,a ty dva dalsi kazdy jednu ctvrtinu,nechali jsme ho vyclenit na byt.jednotky a spolecne prostory,to jsou chodba,sklep a puda,chtela bych svou ctvrtinu prodat a zajimalo by mne zda se musi udelat odhad pouze na moji ctvrtinu a spol.prostory nebo na cely dum,dekuji za odpoved Brizova
jindriska brizova
Ilustrační snímek

Při prodeji spoluvlastnického podílu na nemovitosti není třeba zajišťovat znalecký posudek. Pokud budete objednávat znalecký posudek, znalec ocení celou nemovitost a Váš spoluvlastnický podíl o velikosti 1 bude mít hodnotu, kterou znalec vypočítá vynásobením hodnoty domu výší Vašeho podílu.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den.
Chtěl bych se Vás zeptat. Když jsem koupil pozemek a do dvou let na něm postavím novostavbu a prodám jí, jaké se mě budou týkat daně. Daň z nabytí nemovitých věcí si platí kupující a mě by se týkala daň z příjmu? A pokud bych následující rok postup opakoval a OSVČ nejsem? Nastaly by i jiné daně?

děkuji za odpověď
Pavel Novák
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano budete platit daň z příjmu (z rozdílu mezi cenou pozemku, za kterou jste pozemek a za kolik ho prodáváte po odečtení nákladů – zkrátka ze zisku). A pokud by měla Vaše činnost ekonomickou povahu (což při opakovaném prodeji bude určitě) tak budete muset odvést i DPH.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den,Vlastním zahradu 5 let a dva měsíce a mám na ní rozestavěnou chatu na ohlášku,ale jenom 4 roky a ještě není zkolaudovaná.Chtěl bych jí prodat.Není to problém kvůli převodu?A jaké daně budu platit a z jaké částky?Děkuji
LUBOŠ
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud chata není zkolaudovaná a zapsaná na katastru tak to není problém. Chata bude součástí pozemku a pozemek máte déle než 5 let, čili daň z příjmu byste neplatil. Při prodeji se platí daň z nabytí nemovitých věcí, ale tu hradí kupující.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
prodej nemovitosti
Dobry den,
V zari minuleho roku jsme prodali byt v kterem bydlel (a jeste i bydli) najemnik. V dubnu letosniho roku jsme jako tehdejsi majitele distali od zpravce domu konecne vyuctovani spotreby vody a topeni(plynu) za rok 2015 (01-09). Vznikly necoplatek ve vysi 900,- KC pozadujeme po nasem byvalem najemnikovi. Ten se ale vubec nema k placeni, nejen, ze nezveda telefon, bohuzel nereaguje ani na postu ci sms ohledne nezaplaceneho nedoplatku. Jak tedy na nej? Jak se da najemnik primet k tomu, aby svuj dluh uhradil?
Micky
Ilustrační snímek

Dobrý den, a nemá zaplacenou kauci, ze které by si současný pronajímatel dluh strhl? Pro neplnění povinností mu může nájem vypovědět, tak ho můžete „postrašit“ ukončením nájmu. Pokud to na něj neplatí, tak nezbude než dluh vymáhat soudní cestou. Pokud uspějete, bude kromě dluhu platit i veškeré Vaše náklady spojené se soudním řízením.


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

prodej nemovitosti
Dobrý den, chci prodat zahradu, na kterou je zapsáno věcné břemeno užívání. osoby oprávněné k užívání věcného břemene souhlasí se zrušením tohoto věcného břemene. Je možné tuto smlouvu se zrušením věcného břemene přiložit ke Kupní smlouvě na prodej výše uvedené zahrady, na katastrální úřad k žádosti na vklad.
Děkuji Mikulecký
Jaroslav Mikulecký
Ilustrační snímek

Rozhodující je, zda zahájené řízení má stejný okruh účastníků. Ve Vašem případě je třeba podat návrh na vklad výmazu věcného břemene, jehož přílohou bude Smlouva o zrušení věcného břemene a následně podat návrh na vklad vlastnického práva, jehož přílohou bude kupní smlouva.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den, prodáváme malou chatku v zahradkářské osadě. Chatka se prodává bez pozemku, na pozemek je samostatná nájemní smlouva se zahr. družstvem. Bude potřeba znalecký odhad k daňovému přiznání z převodu nemovitosti nebo stačí podat přiznání na základě kupní smlouvy a zde uvedené kupní ceny? Děkuji za odpověď.
Lenka
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud je chatka nemovitá věc zapsaná v katastru nemovitostí, tak musí být podáno daňové přiznání a v něm se cena kupní porovná s takzvanou srovnávací daňovou hodnotou. Srovnávací daňovou hodnotu lze zjistit znaleckým posudkem, nebo tzv. směrnou hodnotou vypočtenou podle podrobného popisu stavby do zvláštního formuláře finančního úřadu – tedy lze se vypracování posudku vyhnout. A pokud jde například o mobilní montovanou chatky, kterou lze přemístit na jiný pozemek, tak takový prodej není předmětem daně z nabytí nemovitých věcí vůbec a daňové přiznání se ani nepodává.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
Dobrý den mám dotaz, zda když smlouva o prodeji nemovitosti byla podepsaná v listopadu (RK) s tím, že peníze se daji do uložny ( tato klauzule_ Část kupní ceny – a to částka ve výši XXXXXX,- Kč bude z úschovy schovatele poukázána jako částka určená na úhradu daně z nabytí nemovitých věcí ve prospěch příslušného finančního úřadu, nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, kdy bude proveden vklad dle této kupní smlouvy do katastru nemovitostí. Prodejce podepsal smlouvu peníze obdržel a až po obdržení obnosu žádá, aby daň zaplatil prodavající. Má na to právo nebo je směrodatná podepsaná smlouva. Děkuji za odpověď Škodová
Pavla Škodová
Ilustrační snímek

Dobrý den paní Škodová, pokud byla smlouva podepsaná v listopadu, tak je povinnost hradit daň na straně kupující a text smlouvy nehraje roli. Pokud je smlouva nastavená špatně (že se daň zaplatí z kupní ceny) a prodávající není ochoten část kupní ceny vrátit, tak by dle mého názoru mohla být celá smlouva neplatná – protože zde není shoda na kupní ceně – strana kupující uzavírala smlouvu za cenu včetně daně a strana prodávající za cenu bez daně. Nicméně pokud se nedohodnete, tak Vám nezbude, než daň uhradit a následně ji vymáhat jako škodu způsobenou RK, která smlouvu připravovala.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
Jsem majitelem 1/2 nemovitosti nezatížené exekucí a v domě mám trvalé bydliště,ale nebydlím tam. Moje bývalá manželka(jsme právoplatně rozvedeni) v domku bydlí a na jeji polovinu nemovitosti je nařízeno právo exekuční. Chci se zeptat jestli svoji polovinu nemovitosti mohu prodat a za jakých podmínek? Děkuji!
Petr Š.
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud Vaše 1/2 není exekučně postižená, tak ji můžete prodat kdykoliv, bez omezení a bez souhlasu bývalé manželky. Problém bude spíše sehnat kupce, který by chtěl 1/2 na domě, na kterém je druhá 1/2 v exekuci – ideální by bylo počkat až se bude 1/2 manželky prodávat v dražbě a nabídnout svou 1/2 vítězi dražby.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
Dobry den odkoupila jsem dum od rodicu mam ho tri roky muzu ho prodat?kolik dela dan z nemovitosti
michaela
Ilustrační snímek

Dobrý den, při prodeji nemovitosti se Vás týká daň z příjmu a daň z nabytí nemovitých věcí. Od daně z příjmu bude prodej osvobozený, pokud nemovitost vlastníte alespoň 5 let, nebo pokud máte v nemovitosti bydliště alespoň 2 roky bezprostředně před prodejem (bydliště znamená, že v bytě/domě fakticky bydlíte, nemusíte tam mít evidován trvalý pobyt). Pokud nesplníte podmínky pro osvobození, tak zaplatíte daň z příjmu 15% ze zisku – tj. z rozdílu ceny, za kterou jste dům koupila a za kolik nyní prodáte. Daň z nabytí nemovitých věcí platíte u nemovitých věcí ve výši 4% z kupní ceny, nebo tzv. zjištěné ceny (což je 75% hodnoty nemovitosti zjištěné znaleckým posudkem), podle toho, která je vyšší. Poplatníkem daně z nabytí je zatím stále prodávající a pravděpodobně od října 2016 jím bude vždy kupující.    

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
dobry den,prosim vas za kolik prodat garaz ve vyskove na sidlisti dukelska na proti bazenu dekuji
kovarova lucie
Ilustrační snímek

Dobrý den, píšete dotaz do právní poradny, obraťte se prosím na jakoukoliv realitní kancelář ve Vyškově, tam Vám rádi pomohou garáž prodat.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
Dobrý den.. před měsícem jsme dali realitce naše fotky bytu,ktery chceme prodat. Mohu od toho odstoupit? Budeme platit nějakou pokutu? Dekuji
Tazatelka
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží, jestli máte s realitkou nějakou smlouvu a co je v ní případně sjednáno. Pokud smlouvu nemáte, můžete byt prodat sami.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
Dobrý den.Moc Vás prosím o odbornou radu.Chystáme se s manželkou prodat byt.Jenže při čtení různých recenzí na internetu,nevíme zda prodej svěřit některé realitce a nebo se do prodeje pustit sami.Můžu Vás požádat aspoň o trochu přibližnou cenu?Byt se nachází v Ostravě fifejdách,velikost bytu je 3+1 a plocha je 64 m,byt je v os.vl. Dům je revitalizován a je v dobré občanské vybavenosti.Stav nemovitosti je udržovaný,dobrý a vhodný k rekonstrukci.Děkuji
Michal Sněhota
Ilustrační snímek

Dobrý den, cenu bytu Vám jako právník skutečně nejsem schopná říct. Porovnejte si na internetu inzeráty na byty podobných parametrů a uvidíte. Ze spolupráce s realitkou nemusíte mít strach. Je to služba pro Vás, takže v různých RK navrhněte svoje podmínky (jakou chcete za byt minimální cenu, jestli si chcete zájemce shánět i sami, nebo vše necháte na jedné RK, jestli chcete platit daň z nabytí nemovitých věcí apod.) a vyberete tu RK, která na Vaše podmínky přistoupí.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
prodej nemovitosti
Dobrý den, majitel uvedl ve smlouvě, že pronajímá 3+1kk za 6000 + 4000 zálohy, jenže jeden pokoj má 5m2 a tudíž to nemůže být 3+1 ale 2+1, dá se proti tomuto bránit a o kolik mohu snížit nájem?
Miroslav K.
Ilustrační snímek

Dobrý den, stanovení nájemného je čistě věc majitele a nemá na to vliv, jestli je byt popsaný jako 3+1 nebo 2+1. Majitel chce zkrátka za tento byt celkem 10.000,- Kč a to Vy buď berete, nebo ne. Majitel může požadovat libovolný nájem za jakkoliv velký byt (klidně 6.000,- za 1+kk).

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den.Máme pozemek, který vlastní 4 lidé. Já bych chtěl svůj podíl prodat 1 znich.Jedná se o ornou půdu a ostatní plochy.Musím si udělat odhat nebo ji to mužů prodat za cenu na které se domluvíte,jak mám dál pokračovat z prodejem,co budu potřebovat, kdo platí daň a jakou?Pozemek vlastním 1 a půl roku.Rádi bychom to udělali bez RK.
Radim
Ilustrační snímek

Dobrý den, podle nového Obč. Zákoníku již neexistuje předkupní právo, takže svůj podíl na pozemku můžete prodat komu chcete a za jakou cenu chcete. Daň z nabytí nemovitosti platí zatím stále prodávající, nedohodnete-li se s kupujícími jinak. Daň je 4% z kupní ceny. Pokud jde o daň z příjmu fyzických osob, záleží mj. Na způsobu jakým jste pozemek nabyl, doporučuji se informovat na přesné podmínky ve vašem  konkrétním případě, a to u daňového poradce, anebo přímo na finančním úřadě.

Jana Štěpánková, REDICO s.r.o.

prodej nemovitosti
Dobry den,prodala jsem nemovitost pod hlavickou vasi firmy,zastupovala me p.Čampulková,mela v uschove obnos na zaplaceni dane z nemovitosti,dodnes nic neni zaplaceno,a ja musela z vlastnich zdroju zaplatit tuto dan financnimu uradu i s pokutou.Da se tato situace vyresit v klidu?Dekuji za odpoved,Staropržská
Věra Staropražská
Ilustrační snímek

Dobrý den, jestliže paní Čampulková je advokátka či notářka, pak měla finanční prostředky v řádné úschově a musela k tomuto být uzavřena také příslušná smlouva o úschově, pak měla postupovat podle smlouvy, je pojištěna ze zákona a můžete se svých práv domáhat i na advokátní či notářské komoře. Pokud se snad, nedejbože, jednalo o řadovou makléřku, které jste svěřili finanční prostředky, budete muset postupovat prostřednictvím soudů či orgánů činných v trestním řízení.

Jana Štěpánková, REDICO s.r.o.

prodej nemovitosti
Dobrý den, v roce 1997 jsem já a moje mamka odprodala svůje podíly z domu švagrovi. Jak říkal, pokud mu je neprodáme, tak nedostanou hypotéku. Dům byl ve špatném stavu a tak jsme to podepsali. Do dnešního dne nám peníze nevyplatil. Momentálně u nás nebydlí, ale má tam ty naše podíly a trvalé bydliště. Byli jsme za několika právníkama a každý nám říká něco jiného. Buď je to promlčené, nebo až za 10 let a tak podobně. Můžu se zeptat jak to je podle Vás? Děkuji za radu.
Petra Křapová
Ilustrační snímek

Dobrý den, váš dotaz je bohužel velmi komplikovaně podaný a nelze z něj dostatečně dovodit, nač se vlastně ptáte. Chápu snad správně, že jste v dobré víře prodali podíly k nemovitosti příbuznému, který vám za ně dosud nezaplatil. Pak je otázka jak byla tato věc zakotvena v kupní smlouvě, jak je to dlouho /otázka promlčení/, případně jaké další věci byly dohodnuty písemně a jak jsou k dnešními dni splněny. Jednoznačně vám musí advokát podat informaci jak postupovat, za předpokladu, že bude mít veškeré podklady k celému případu a bude se s nimi moci seznámit.

Jana Štěpánková, REDICO s.r.o.

prodej nemovitosti
Dobrý den, musím mít souhlas spoluvlastníka
/bratra/ při prodeji mé poloviny zemědělských pozemků? Odkoupení mi nabízí zemědělské družstvo, které je má v pronájmu. Děkuji Marie
Marie
Ilustrační snímek

V případě, že Vaše spoluvlastnictví s bratrem trvá déle než 6 měsíců, můžete pozemek prodat bez jeho souhlasu.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den, chci prodávat a v návrhu Zprostř. smlouvy, čtu následující: Nárok na provizi má RK ještě rok po skončení platnosti Zprostř.smlouvy , pokud osoba vyhledaná RK v době platnosti ZS, bude v jakémkoliv právním vztahu s mým následným zájemcem, nebo to bude osoba blízká, zaměstnanec, zaměstnavatel, či tichý společník, personálně nebo majetkově propojená atd. Takže prakticky nemohu rok po skončení ZS mlouvy prodat nikomu z okolí pův. zájemce. Já ale nemůžu vědět, jaké vztahy kdo s kým má. RK si ale vede přehled lidí, kteří se o koupi zajímají. Nároku na provizi prý dle ZS nebrání ani to, že RK byla činná také pro toho mého kupujícího. Což já také nemůžu vědět.

RK požaduje provizi ještě po roce a nikde se nepíše co pro mě udělá. Asi nic, ZS už nebude platná, ale provizi chtějí. Rovněž se ve ZS ani nepíše o mojí možnosti měsíční výpovědi v době platnosti ZS. Je toto ustanovení ve Zprostředkovatelských smlouvách běžné ? Nelíbí se mě to. Děkuji.

Pavla
Ilustrační snímek

Podstatná část Vašeho dotazu je zodpovězena v dotazu předchozím. Každá smlouva je dohodou smluvních stran. Pokud se Vám ve smlouvě něco nelíbí, navrhněte její úpravu tak, abyste  podpisem smlouvy mohl vyjádřit souhlas s jejím zněním.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den, chci prodávat,pročítám si návrh Zprostředkovatelské smlouvy, dejme tomu, že ji uzavřu na 3 měsíce. Ale v této Smlouvě se píše, že RK má nárok na provizi i v případě, že uzavřu kupní smlouvu s kupujícím , kterého zajistila RK, a k prodeji dojde v době 1 roku od skončení platnosti Zprostř. smlouvy. Nerozumím slovu "zajistila", myslí se tím, že ho vyhledala - RK si vede seznam zájemců o prohlídky. Dále RK má nárok na provizi i v případě osoba vyhledaná RK bude v jakémkoliv právním vztahu k "mému" kupci nebo půjde o osobu blízkou, zaměstnance, atd. Takže ještě rok po skončení smlouvy prakticky nesmím prodat vlastně nikomu z okolí původního zájemce. Navíc se nikde nepíše , že RK nějakou práci po dobu toho jednoho roku bude vykonávat, Zprostřed.smlouva bude např. uzavřena jen na ty tři měsíce.Takže platit budu RK provizi za nic a navíc vše, co měla RK v době platnosti Smlouvy dělat si zaplatím sama - advokáty, smlouvy, úschovnu atd. Je tento postup u RK běžný? Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Pavla
Ilustrační snímek

Realitní kanceláře prodávají nemovitosti na základě smluv o zprostředkování prodeje. Protože se snaží, aby se co možná nejvíce informací dostalo k potencionálním zájemcům, investují nemalé finanční prostředky. Potencionální kupci si myslí, že když na základě inzerce a zejména fotografií naleznou prodávanou nemovitost v popsané lokalitě, tak se s majitelem domluví na ceně nižší alespoň o provizi realitní kanceláře. Tato praxe je velmi rozšířena zejména u prodeje rodinných domů. RK nemohou poskytovat informace a provádět prohlídky nemovitostí s tím, že se majitelé nemovitostí se zájemci následně domluví bez RK. Proto je zcela běžné, že zprostředkovatelské smlouvy RK obsahují  ustanovení o lhůtě jednoho roku, kdy má RK nárok na provizi v případě, že objekt koupil zájemce vyhledaný na základě činnosti RK. Na druhé straně není běžná část smlouvy týkající se osob blízkých, zaměstnanců, atd. Dokazování takového kupce by bylo velmi obtížné.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

prodej nemovitosti
Dobrý den, ráda bych prodala zemědělské pozemky. RK, které jsem oslovila mi nabízejí zprostředkovat příležitost k prodeji, ne zprostředkovat prodej. Je v tom rozdíl? Děkuji Vám za odpověď.
Mirka
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano je v tom rozdíl – pokud Vám nabízejí zprostředkovat příležitost k prodeji, znamená to, že RK má nárok na provizi už v okamžiku, kdy Vám sežene vhodného kupujícího bez ohledu na to, jestli s ním nakonec smlouvu uzavřete nebo ne. Zatím co, když se RK zaváže zprostředkovat prodej, vznikne jí nárok na provizi až v okamžiku, kdy pozemek skutečně prodáte – ve Vašem zájmu je tedy požadovat po RK změnu smlouvy tak, že zprostředkují prodej, nikoli jen příležitost k prodeji.

Mgr. Jitka Plšková,  Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
Dobrý den,jsem majitelem nemovitosti (RD se zahradou),který chci prodat příští rok (končí mi hypotéka) a chci zároveň koupit (nebo postavit) jiný,podstatně menší.Chceme mít se ženou klid na výběr nového bydlení a na přestěhování (bude to už na doživotí),takže zvažujeme novou hypotéku na pořízení nového domu s tím,že teprve pak by proběhl prodej stávajícího domu,z jehož zisku bych novou hypotéku umořil.Mohu nějak využít Vašich služeb ke zprostředkování celé operace,nebo prostě musím sehnat kupce a a pak nový domek a dohodnout si na přestěhování a předání našho domu na dobu "neurčitou"? Děkuji za pomoc. - otázka upravena poradcem
Milan Kratochvíl
Ilustrační snímek

Dobrý den, doporučila bych Vám spojit se nezávislým hypotečním poradcem, který by Vám s celou situací pomohl a doporučil nejlepší postup. Záleží na přesných podmínkách Vašeho stávajícího úvěru (kolik zbývá uhradit), na hodnotě Vašeho domu (jestli by byl dostatečnou jistotou pro nový úvěr), na Vašich možnostech dalšího případného zajištění atd.

Mgr. Jitka Plšková,  Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
Dobrý den, prosím, jak dlouho trvá získat povolení do soudu k prodeji nemovitosti-bytu v os.vlastnictví osoby nesvéprávné, která má již určeného opatrovníka? Děkuji. Lenka M.
Lenka
Ilustrační snímek

Dobrý den, je to velmi individuální a každý soud je jinak pružný v oblasti rozhodování. Obecně může rozhodování soudu trvat cca tři měsíce až půl roku.

Mgr. Jitka Plšková,  Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, pokud prodávám dům a mám tři měsíce na vystěhování (po domluvě s kupujícím), mohou v mém bytě provádět úpravy? Či například začít s rekonstrukcí střechy? (jedná se o podkrovní byt v domě? Předem děkuji za odpověď
Denisa
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží, jak konkrétně jste se s kupujícím dohodli na termínu předání, ale zpravidla bývá lhůta pro vyklizení a pro předání stejná (bývají formulace typu „prodávající se zavazuje dům vyklidit a předat kupujícímu nejpozději do ….). A do okamžiku předání domu, nemají kupující právo do domu bez Vašeho souhlasu jakkoliv zasahovat. I v případě, že by dům byl předán kupujícím (nevyklizený) dříve a Vy jste měla lhůtu k vyklizení ještě 3 měsíce, tak nemůžou provádět takové práce, které by Vám bránili v tom byt po tyto 3 měsíce užívat – po celou dobu k vyklizení musíte mít zajištěn byt v takovém stavu v jakém byl před prodejem.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

prodej nemovitosti
Dobrý den, ráda bych zde podala inzerát na prodej zahrady. Jak na to ? Děkuji za radu. Zdeňka Adámková, Brno
Adámková
Ilustrační snímek
Dobrý den, vytvořte si registraci na www.reality.iDNES.cz. Po přihlášení do účtu přes tlačítko přidat inzerát vložte inzerát. Po vyplnění šablony inzerátu vstoupíte do platební brány, vyberete si, na jak dlouho chcete mít inzerát zveřejněný, poté způsob platby. Po zaplacení se inzerát zaktivní. Hezký den Monika Lukášová, Reality.iDNES.cz
prodej nemovitosti
Dobrý den. Prodáváme RD, rezervace je však kupujícím garantována v rezerv. smlouvě do září tohoto roku. Mohu na pozemku, který je součástí prodeje RD dál upravovat zahradu či kácet stromy, které jsou napadené škůdci bez toho, abychom kupujícím pak platili náhradu škody? Děkuji
Jana Malá
Ilustrační snímek

Dobrý den, rozhodně ano, dokonce naopak se o stromy musíte jako vlastník starat tak, aby nehrozila škoda v budoucnu. Problém by nastal, kdybyste vzhled a strukturu pozemku změnil skutečně podstatným způsobem a kupující by tvrdil, že chtěl pozemek koupit jen tak, jak vypadal dříve. Potom byste musel prokázat, že stromy byly napadeny škůdci a nebylo možné je zachovat. Mgr. Jitka PlškováRealitní kancelář STING  

prodej nemovitosti
Dobrý den paní magistro Jitko Plšková, děkuji za odpověď na mou otaázku ohladně prodeje domu( daru) za míň jak let od abytí tohoto daru. V tomto domě, i když jsem ho dostala darem od maminky,žila v tomto domě a byla zde jako věcné břemeno.Ale pro její zhoršený zdravotní stav Alzheimerovu chorobu jsem si maminku vzala k sobě. proto jsem v tomto domě nebydlela. Maminka nyní bydlí u mne( od IX/2016) a má zde i trvalý pobyt.Věcné břemeno jsme zrušily a dům bych chtěla prodat i když to míň jako 5 let.- to bude až v XI/2016.Tak dle Vás bych musela platit 15% daň z příimu, že?není zde nějaká vyjímka , že maminka je zdravotně neschopná zůstat sama a já bych nestíhala, ani nemohla se starat o dvě domácnosti- domy.Proto musím dům prodat.Ráda bych mamince zpříjemnila její stáří , bude mít již 85 let v květnu..
Děkuji za odpověď.
aja
Ilustrační snímek

Dobrý den Ajo, pokud jste v domě sama nebydlela, tak je ještě možnost osvobození od daně v případě, že příjem z prodeje domu použijete na tzv. uspokojení bytové potřeby, tj. koupíte jinou nemovitost, nebo si zrekonstruujete tu stávající (rekonstrukci doložíte finančnímu úřadu příslušnými daňovými doklady). Ještě je důležité si uvědomit, že dani z příjmu podléhá pouze rozdíl mezi cenou domu v době darování – zjistí se znaleckým posudkem a utrženou kupní cenou z nynějšího prodeje – tj. daň platíte jen z toho, kolik jste na domě vydělala. Zkuste si vypočíst, kolik by Vám daň vyšla a podle toho se rozhodněte, zda se nevyplatí počkat s prodejem do XI/2016. Je možné, že se cena domu od darování nezměnila, nebo naopak ještě klesla a v tom případě byste daň neplatila vůbec. Ať se Vám daří.  Mgr. Jitka PlškováRealitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Chci prodat nájemní dům a z nabytých peněz si postavit nový-menší.Lze toto ošetřit nějakou smlouvou? Ve stávajícím domě potřebuji bydlet do ukončení stavby domu nového. Děkuji Vám za odpověď.
Alena Borkovcová
Ilustrační snímek

Dobrý den, určitě ano. Doporučuji kupní smlouvu se smlouvou o zřízení věcného břemene – kupní smlouvou prodáte nájemní dům a současně si zřídíte pro sebe věcné břemeno užívání, které bude zapsané v katastru nemovitostí a i kdyby dům nový vlastník prodal, tak další kupující musí respektovat Vaše právo užívat v domě byt. Pokud se jedná o větší investici, zvažte návštěvu advokáta, který podrobně probere celý obchod a vše důležité Vám ve smlouvě ošetří.  Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den, máme exkluzivní smlouvu s RK na prodej bytu. Ústně jsme s makléřem dohodnutí, že náš byt se prodá až my budeme mít následné bydlení (kupujeme dům), zatím ale k podpisu smlouvy na dům nedošlo, jsou tam závady, které se musí odstranit. Makléř přivedl zájemce na náš byt, oni složili zálohu a makléř nás nutí do prodeje, ve zprostř. smlouvě nejsou žádné termíny, do kdy my musíme byt prodat. Nechceme dřív, než budeme vlastnit dům. Má makléř právo uplatňovat vůči nám nějaké sankce, když podpis KS na náš byt budeme oddalovat? Děkuji
Jana Malá
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud jste prokazatelně makléři řekli, že chcete zájemce, který byt koupí až Vy budete vlastníkem jiné nemovitosti, tak se nemusíte bát žádné sankce. Nicméně bylo by i pro Vás lepší s kupujícím uzavřít kupní smlouvu případně smlouvu o smlouvě budoucí kupní, ve které si sjednáte termín vyklizení bytu až v okamžiku, kdy bude volný Vámi kupovaný dům. Případně si v takové smlouvě sjednáte pro sebe právo odstoupit od prodeje bytu, pokud se nestanete vlastníkem  domu v určitém termínu. Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

prodej nemovitosti
Dobrý den.Chtel jsem se zeptat.Chci si koupit dům na hypotéku.K domu náleží stavební parcela.Můžu stavební parcelu prodat,ikdyž mám nemovitost koupenou formou hypotéky?
Michal
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Pokud je parcela vedená samostatně, a není předmětem zástavy, tak ji prodat můžete. V každém případě ale budete potřebovat souhlas Vaší banky. Daniela Krčmářová – TWIST REAL