Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Realitní poradna

foto poradce vizitka
Mgr. Jitka Plšková
foto poradce

Mgr. Jitka Plšková

právnička

Realitní kancelář STING

foto poradce vizitka
PhDr. Lenka Weberová
foto poradce

PhDr. Lenka Weberová

jednatelka

Realitní kancelář Weber a spol.

Realitní kancelář provozuje v Praze od roku 1992. Již v roce 1996 jí byl udělen titul „Zlatá makléřská berla“ za kvalitu poskytovaných služeb. Kromě klasické realitní činnosti publikuje odborné články a také poukazuje na nešvary realitního trhu. Prodej realit řeší komplexně včetně technické, právní a ekonomické stránky věci. Mnohaleté zkušenosti a zavedená klientela ji řadí mezi profesionály realitní branže. Majitelům nemovitostí poskytuje bezplatné poradenství.

Stálá poradna realitního portálu Reality.iDNES.cz

Poradna

poradna ilustrace

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

tým poradců realitního serveru Reality.iDNES.cz

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, je možno v Itálii pronajímat dalším osobám již pronajatý byt,dům atd.,děkuji za odpověď.
Jaroslav
Ilustrační snímek

Dobrý den, bohužel neznám italské právo, ale předpokládám, že tam bude úprava podobná jako naše – tedy se souhlasem majitele nemovitosti je to možné.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING

pronájem nemovitosti
Dobrý den, pronajali jsme si postor k podnikání od fyzické osoby a zjistili jsme, že tento prostor nesplňuje požadavky pro účel podnikání uvedený v nájemní smlouvě - tudíž ubytování a restaurace. Tato budova je na katastru vedená jako rodinný dům k individuální rekreaci. Tzn do 10 osob ubytování a restaurace pouze pro ubytované. Dům má ale kapacitu 24 osob/penzion a veřejnou restauraci. Navíc objekt nesplňuje ani stavební podmínky pro provozování veřejné restaurace.
Jsme ale v situaci, že majitel nás od začátku chtěl podvést, a nyní nám poslal výpověď s šetiměsícní lhůtou bez udání důvodu, na což má dle smlouvy nárok. Máme možnost v tuto chvíli, kdy je z jeho strany výpověď, podat oznámení pronajímateli o závažné chybě, chtít po něm odstranění chyb, upuštění od nájmu a zneplatnění výpovědi z nájemní smlouvy?
Nebo je jen jediná možnost odstoupit na tomto zákl. od nájemní sml. a rezervační?
Děkuji za odpověď
Blanka K
Ilustrační snímek

Dobrý den, je otázka, jestli vůbec Vaše nájemní smlouva je platná, když předmět nájmu nebyl od počátku způsobilý k užívání ke sjednanému účelu. Pokud jste si jako účel nájmu sjednali výslovně ubytování nad 10 osob a veřejnou restauraci, tak požádejte pronajímatele o nápravu a pokud Vám nevyhoví, tak máte právo na prominutí nájemného nebo můžete dát výpověď bez výpovědní doby.  

Mgr. Jitka Plšková, RK STING

pronájem nemovitosti
Dobrý den. 1.11.2017jsem podepsala smlouvu s nájemníkům, zaplatil kauci 20 000 a jeden nájem dopředu 19 000. Jelikož je z Polska vyřizují za něj přepis plynu a elektrický, vše jsem mu ohledně energií vysvětlila aby nepodepisoval nic čemu nerozumí. Byt jsem předala čistý, předávají protokol, Klíče a už bydlel. 15.11.2017 měl platit nájem na prosinec a nic. Nereagoval na nic až dnes 23.11. Kdy mi zavolala slečna, ze měl autonehodě a nemůže už si nikdy být pronajimat. Ze je v nemocnici a nemuze mluvit. Domluvili jsem se s ni na předání na další týden do té doby ho ona bude užívat. Chci se zeptat, jak v tomto případě postupovat s kauci. Vždy jsem se domluvily s nájemce, alespoň jeden měsíc dopředu, abych si někoho jiného nasla, když většinou po roce odcházeli. Chápu, ze se tohle může stát. Ale ja budu muset platit elektriku, plyn znovu úklid a starosti s tim spojené, jelikož nebydlím v místě pronájmu. Plyn a elektrika ještě nejsou na něj přepsaný, chtěli ještě jeho víza.
Kamila
Ilustrační snímek

Dobrý den, to je skutečně neobvyklá situace. Nájem byl sjednán platně a nájemce má povinnost platit nájemné, i když v bytě nebydlí. Nicméně z takto vážných důvodů může nájemce nájem vypovědět. Doporučuji se domluvit s přítelkyní, aby s vámi podepsala dohodu o okamžitém ukončení nájmu – ona podepíše za nájemce v plné moci (pokud je tedy schopná odsouhlasit si tento postup s přítelem). Kauci si započtete na dluh na prosincovém nájemném a byt můžete ihned pronajmout někomu jinému. Bohužel žádné další náklady (na úklid a cestovné) po něm požadovat nemůžete.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
pronájem nemovitosti
Dobrý den,
chystám se pronajmout byt na dobu určitou. Mám dotaz, zda je možné byt pronajmout seniorovi nad 70 let. Četla jsem, že lidé nad 70 let mají právo na dožití v nájmu za stávajících podmínek. Nevím, zda se toto týká i v případě nájmu na dobu určitou. Byt budu časem potřebovat pro rodinného příslušníka.
Děkuji za odpověď.
Martina
Ilustrační snímek

Dobrý den, můžete pronajmout byt na dobu určitou i osobě starší 70 let. Právo na dožití, jak uvádíte se týká situace, kdy je byt pronajatý určité osobě, tato osoba zemře, ale s spolu s ní v domácnosti žila i osoba starší 70let. Potom nájem přechází za stejných podmínek na tuto pozůstalou osobu. Pokud budete mít smlouvu přímo s tímto seniorem nad 70 let, tak mu nájem skončí uplynutím doby určité jako každému jinému.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
pronájem nemovitosti
Dobrý den, pronajímám byt, zálohy na poplatky za teplo a teplou vodu platí nájemník přímo mně. Vyúčtování tepla a teplé vody za kalendářní rok dostanu vždy až v březnu následujícího roku. Minulý rok vznikl velmi vysoký nedoplatek. Protože se mi nájemníci v průběhu roku vystřídali, část nedoplatku jsem musela uhradit ze svého. Jak tomu předejít? Letos mi nájemníci také končí v listopadu. Můžu jim zadržet část kauce s tím, že jim zbytek vyplatím až po obdržení vyúčtování v březnu následujícího roku? Děkuji
Aneta
Ilustrační snímek

Dobrý den, obávám se, že nikoli. Nájemce má nárok na vrácení kauce ihned po skončení nájemního vztahu a toto nelze v jeho neprospěch sjednat jinak. Doporučuji navýšit zálohy, aby pokryly i případný nedoplatek.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Dobry den, mam zajem o prevzeti pronajmu vinarny. Problemem je, ze smlouva je jen na rok s tim, ze se kazdy rok automaticky obnovuje. Relitni makler tvrdi, ze timhle se majitele chrani pred problemovymi najemniky. Predchozi majitele vinarny prostor pronajimali 12 let s tim, ze se smlouva obnovovala kazdy rok. I tak nam prijde riskantni do podniku investovat s tim, ze nemame zaruku, ze smlouva bude po roce obnovena. Meli bychom trvat na dlouhodobejsi najemni smlouve?
Barbora Cvanova
Ilustrační snímek

Dobrý den, chápu Vaše obavy, ale chápu i pronajímatele, který chce mít možnost ukončit nájem při problémech. Je možné se ve smlouvě dohodnout, že se nájem automaticky prodlužuje vždy, pokud k poslednímu dni doby nájmu, nemá nájemce vůči pronajímateli žádné dluhy ani jinak neporušuje své povinnosti. To by mohlo být přijatelné pro obě strany. Ale je třeba si uvědomit, že při takovém automatickém prodlužování se jedná fakticky o nájem na dobu neurčitou, který lze ze zákona vypovědět s šesti měsíční výpovědní lhůtou.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Dobrý večer,chtěl bych se zeptat v jaké výši se průměrně pohybuji pronájmy domů ve Vsetíně. Syn koupil dům,celý jsme jej rekonstruovali a následně pronajali. Jedná se o dům na Vsetíně- Hrbové,celý den slunce, do města vozem cca 5 minut, zahrada 800m. Prosím, v jaké výši se pohybuji pronájmy v této lokalitě?.
Miroslav
Ilustrační snímek

Dobrý den, toto je právní poradna, tak Vám nemohu odpovědět. Porovnejte si ceny podobných nemovitostí na internetu nebo se obraťte na nějakou místní realitní kancelář, která má přehled o cenové mapě ve Vaší lokalitě.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Dobrý den
bydlím v podnájmu v ve starším bytě, s majitelem jsme se dohodly na výši nájmu 5000kč a výši záloh 3100kč, v podnájmu jsem od 1.2.2017. vyúčtování energii bylo na začátku roku a i přez to že na SIPO mi chodí částka na zálohy za energie nižší v průměru o 1000kč tj.2100kč majitel bytu požaduje platit zálohy tak jak jsou stanovené v nájemní smlouvě tj. 3100kč. Je toto normální praktika nebo není to náhodou obohacování majitele bytu ?
František
Ilustrační snímek

Dobrý den, nerozumím Vašemu dotazu – zálohy máte platit pronajímateli, který provede roční vyúčtování – tedy energie musí být stále napsané na majitele. Nerozumím tomu, co platíte přes SIPO a jak se Vám zálohy mohly snížit? Pokud platíte přímo dodavatelům, tak to pronajímatele nezajímá. Naopak pokud platíte zálohy pronajímateli, tak musíte platit stále 3.100,- kč, jak jste se dohodli s pronajímatelem. Chápu obavu pronajímatele, že sice loni jste měli přeplatek, ale letos můžete mít nedoplatek, tak chce mít rezervu. O obohacování určitě nejde. Pokud budete mít za letošek vysoký přeplatek, trvejte na dodatku k nájemní smlouvě a tam snížíte zálohy. Bez dodatku musíte platit stále 3100,- Kč.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pojištění ohledně podnájmu. Zda mi může majtel nařídit abych byt pojistila i s částkou. V návrhu smlouvy je přesně uvedeno: Podnájemce se dále zavazuje, že nejpozději do deseti dnů po uzavření této smlouvy sjedná s pojišťovnou dle svého výběru pojištění veškerého vybavení umístěného v pronajatém bytě (tzv. pojištění domácnosti, a to proti všem živlům) a pojištění své odpovědnosti za škody a to na částku 1.000.000 Kč. A pod smluvní pokutou ve výše 50 kč za každý započtený den prodlení s plněním tohoto závazku. Je to standartní postup? Byt samozřejmě chceme pojistit, jen si nejsem jistá tím, že mi to majtel nařizuje.
Děkuji za odpověď
Jana Miczková
Ilustrační snímek

Dobrý den, jedná se o ujednání ve smlouvě, takže pokud smlouvu podepíšete, tak jste se na takových podmínkách dohodli. Nic Vám tedy nenařizuje. Samozřejmě jako vlastník si může určovat podmínky, za kterých byt pronajme. Požadavek na pojištění je v dnešní době obvyklý. Na konkrétní částce a obsahu pojištění se jistě s majitelem dohodnete (např. snížení limitu pojistného plnění apod.).

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
pronájem nemovitosti
Dobrý den, měla bych otázku. Do nového podnájmu se stěhuji v polovině měsíce.. Je v pořádku, že nájem zaplatím až následující měsíc 15.?
Kristýna
Ilustrační snímek

Dobrý den, to záleží na ujednání ve smlouvě. Pokud není sjednána splatnost, tak se platí na měsíc dopředu. Čili první nájemné byste měla zaplatit hned když se nastěhujete.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Dobrý den, jsme BD, nájemník se odstěhoval a dal byt k dispozici bratrovi. Jedná se o podnájem, na který musí mít souhlas družstva?
Dana
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud nechal byt k užívání bratrovi „zdarma“, tak se nejedná o podnájem a k němu není třeba souhlasu pronajímatele.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Mám náj. smlouvu na dobu určitou několikrát prodlouženou. Majitelce se nelíbí, že mně musí vystavovat vyúčtování(potřebuji ho i pro ÚP na doplatek na bydlení), jak to má v náj. smlouvě. Předpokládám, že mně kvůli tomu nebude chtít smlouvu dále prodloužit. Je nějaká doba,do které mně to musí oznámit, případně prodloužit.
Co znamená běžné opotřebení? Musím byt při odchodu vymalovat?
Eva Miksová
Ilustrační snímek

Pokud máte nájemní smlouvu na dobu určitou, končí sjednaným dnem uvedeným ve smlouvě. Máte-li zájem o pokračování v nájemním vztahu, dohodněte se s majitelkou. Běžné opotřebení je stav bytu vyplývající z jeho užívání bez úmyslného poškození nebo zničení věci. Např. odřená malba, sešlapaný koberec, atd. Při odchodu z bytu, pokud jste se tak nedohodli při podpisu nájemní smlouvy, byt malovat nemusíte.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobrý den,
prosím o radu. Najímám byt, který je v mém výlučném vlastnictví, tudíž mi z něj jde příjem na splácení hypotéky k druhému bytu, ten vlastním společně s manželem. Bylo by možné, aby se manžel, popřípadě některý z rodičů, stal nájemcem a byt dále pronajímal třetí osobě, aniž by v něm bydlel?
Současní nájemníci odcházejí k 30.6., tudíž případní další by už nejednali se mnou, ale s osobou, kterou bych určila.
Pro vysvětlení, měním práci a 1, maximálně 2 měsíce bych potřebovala být registrovaná na ÚP, tudíž nesmím mít žádný příjem.
Ohledně příjmů z nájmu bych mohla za tento rok zdanit vše /i pokud by byl pronajímatelem manžel nebo jiná osoba/ nebo pouze příjem z nájmu do 30.6. a zbylý příjem by musel danit manžel nebo jiná osoba?
Děkuji za odpověď, Veronika.
Veronika
Ilustrační snímek

Pokud vlastníte byt a chcete jej  pronajímat, můžete byt pronajmout osobě, které dáte souhlas s dalším podnajímáním. Nájemník bude hradit pouze služby a Vy žádný příjem mít nebudete. Příjem z podnájmu bude danit nájemník.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, mám zájem pronajmout garážové stání v místě Praha 8 - Kobylisy, které mám ve vlastnictví. Co k tomu bude potřeba, abyste mně pronájem zprostředkovali?
e mail - honzablanka@volny.cz
Děkuji vám za odpověď.
Jan Šoun
Ilustrační snímek

Dobrý den, píšete do nezávislé realitně právní poradny, tady Vám pronájem zprostředkovat nedokážu. Obraťte se prosím na některou prověřenou realitní kancelář v Praze.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Našla jsem si nabídku pronájmu bytu,při prohlídce bytu s makléřem a majiteli jsme se dohodli,podepsala jsem rezervační dohodu a zaplatila mu v hotovosti 11500kč,rezervační poplatek,poté mi makléř poslal návrh smlouvy,kde jsem rozporovala část jedné věty,majitelka neustoupila,tak jsem souhlasila a měla s makléřem dohodnuté podepsání dohody a předání bytu na 26.2.2017,ale makléř mně 23.2.2017 napsal,že majitelka mně byt nepronajme,že si našla jinou nájemnici.Požádala jsem makléře tedy o vrácení rezervačního poplatku,ale ten mně napsal,že se v pátek 24.2. poradí s právníkem a dá vědět,ale že to není tolik peněz,takže by neměl být problém.Od té doby se neozval,peníze nevrátil,a ani managerka RK pro kterou dotyčný pracuje nereaguje ani na dop.dopis.Poraďte,prosím,co mám nyní udělat,aby mně vrátili rez.poplatek,když majitelka byt odmítla pronajmout.Informovala jsem se u RK AMREALITY,a ti v takovýchto případech poplatek ihned vracejí.Zvažuji trestní oznámení.kelt.j@seznam.cz,děkuji za odpověď
Černá Jitka
Ilustrační snímek

Dobrý den, máte pravdu, že v takových případech se musí poplatek vrátit. Není Vaše vina, že k uzavření smlouvy nedošlo, takže máte na vrácení nárok. Zkuste ještě kontaktovat vyšší vedení dané realitní kanceláře (regionálního ředitele, majitele apod.). Bohužel pokud Vám peníze nevrátí dobrovolně, tak se budete muset obrátit na soud – podat žalobu na zaplacení dlužné částky s úrokem.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
DOBRY DEN PRONAJMULA JSEM SI PROSTOR NA PODNIKANI ALE BYLO MI SDELENO Z ELEKTRAREN ZE POKUD NEUHRADIM DLUH NA ELEKTRINE PO BYVALEM NAJEMCI TAK SE MNOU NEUZAVROU SMLOUVU A ODMONTUJI MI ELEKTROMER MAJI NA TO PRAVO dekuji za odpoved
PAVLA
Ilustrační snímek

Dobrý den, na takový postup nemají právo. Smlouvy s původním nájemcem mají ukončit a dluh po něm vymáhat. Vás se jeho dluhy netýkají.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Koupila jsem neobytnou budovu,sousedi ji uzivali na zahradni potrebya meli se k 20.8.2016 vystehovat a neudelali to.Muzu chtit najem od toho srpna kdyz jsme neuzavreli zadnou najemni smlouvu?
petra
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano. Pokud nedodrželi termín pro vyklizení, tak Vám vzniká nárok na tzv. bezdůvodné obohacení ve výši nájmu obvyklého za takové prostory v dané lokalitě.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Dobrý den,

nájemník užíval můj byt po dobu června 2016. Odmítl mi podepsat nájemní smlouvu a sepsat semnou stavy měřidel energií. Při odevzdání bytu semnou také odmítl sepsat předávací protokol. Nyní požaduje vyúčtování za jeden měsíc + požaduje pokutu 50 Kč/den kterou mi účtuje od 1.11.2016 přesto, že ve smlouvě bylo uvedeno, že přeplatky a nedoplatky budou vyúčtovány v ročním vyúčtování.

Můj dotaz je, jak nájemníkovi lze spočítat vyúčtování bez sepsaných stavů a zda mohu být pokutován od 1.11.2016 nebo jsem povinen udělat vyúčtování za rok 2016 do 30.4.2017. Podle mého mě nájemník nemůže pokutovat už z toho důvodu, že k vyúčtování nedošlo zaviněním z jeho strany.

Děkuji.
Marek
Ilustrační snímek

Pokud jste neměli řádně podepsanou nájemní smlouvu a předávací protokol,nelze se na znění smlouvy odvolávat. Vyúčtování lze dovodit pouze průměrnou měsíční spotřebou bytu za období jednoho roku. Pro placení pokuty není důvod. Chyba byla, že jste přenechal byt nájemci bez smlouvy a řádného předávacího protokolu, čímž jste se vystavil popsaným nepříjemnostem.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobry den,
vlastnim se sestrou na polovinu rodinny domek, ona svoji pulku domu pronajima, ja ne, presto jsem napsana v jeji pronajemni smlouve i kdyz z toho nemama zadne finacni prijmy, ajemnou smlouvu jsem nepodepsala.
Dekuji
kubeckova
Ilustrační snímek

Pokud  domek není rozdělen na jednotky a  jedná se o podílové spoluvlastnictví, sestra bez Vašeho souhlasu nemůže „svou půlku“ pronajímat. (U podílového spoluvlastnictví není dáno, která část nemovitosti komu patří, tudíž sestra nemůže hovořit „o své půlce“.) Pokud jste se dohodly, která z vás kterou polovinu domu bude užívat, je třeba se ještě dohodnout, zda máte každá z vás právo „svoji polovinu“ domu pronajímat a za jakých podmínek.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, můj manžel hledá jeho pronájem domů na 7000 korun.Rád bych narazit České Budějovice 6.Máme dvě děti, takže jsem se podívat na dva pokoje kuchyň a koupelnu.Máte-li něco pro mě, prosím, kontaktujte mě jmelí egleria@abv.bg, aby vám telefonní číslo.děkuji.
Lilqna Iliewa
Ilustrační snímek

Pronájem musíte hledat u makléřů z příslušné lokality, tj. z Českých Budějovic.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, 6.5. jsme podepsali nájemní smlouvu na byt a zaplatili kauci 16000, s tím že klíče převezmeme až 25.5. a znovu podepíšeme smlouvu převzetí bytu. S pracovních důvodů musíme byt pustit, toto jsme dali vědět pronajímateli 23.5., jenže on nám nechce vrátit celou kauci ale pouze 8000. Prý má nárok na 8000 nebo dokonce na 24000. Má na to vubec nárok? Přijde mi že je to málo aby nám vrátil pouze 8000 když jsme ještě nepřevzali ani klíče. Děkuji za rychlou odpověď.
Tereza
Ilustrační snímek

Kauce (jistota) je vždy vratná, majitel nemá nárok si ji ponechat. Může však požadovat prokazatelné náklady, které mu vznikly v souvislosti s odstoupením od smlouvy.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.
pronájem nemovitosti
Dobrý den, prosim o radu.. Bydlíme v nájemním bytě( RD rozdělen na víc bytových jednotek, my máme samostatný vchod). majitel přišel s tím že dum proda a ze k nam bude jezdit pani z RK a bude ukazovat byt potencionalním kupcum..Musim je do bytu vpustit? pani z RK by chtela byt ukazovat i za nasi nepritomnosti. Moc dekuji za odpoved
nájemnice
Ilustrační snímek

To, zda někoho vpustíte do bytu  v době, kdy v bytě bydlíte na základě  řádné nájemní smlouvy (kromě jeho majitele), je pouze na Vás. V žádném případě nemáte povinnost byt zpřístupnit cizí osobě a už vůbec ne  bez Vaší účasti.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobrý den,
prosím o radu. Najímám byt, který je v mém výlučném vlastnictví, tudíž mi z něj jde příjem na splácení hypotéky k druhému bytu, ten vlastním společně s manželem. Bylo by možné, aby se manžel, popřípadě něktetý z rodičů, stal nájemcem a byt dále pronajímal třetí osobě, aniž by v něm bydlel?
Současní nájemníci odcházejí k 30.6., tudíž případní další by už nejednali se mnou, ale s osobou, kterou bych určila.
Pro vysvětlení, měním práci a 1, maximálně 2 měsíce bych potřebovala být registrovaná na ÚP, tudíž nesmím mít žádný příjem.
Ohledně příjmů z nájmu bych mohla za tento rok zdanit vše /i pokud by byl pronajímatelem manžel nebo jiná osoba/ nebo pouze příjem z nájmu do 30.6. a zbylý příjem by musel danit manžel nebo jiná osoba?
Děkuji za odpověď, Veronika.
Veronika
Ilustrační snímek

Pokud vlastníte byt a chcete jej  pronajímat, můžete byt pronajmout osobě, které dáte souhlas s dalším podnajímáním. Vaši situaci to však neřeší, protože z bytu budete mít jako vlastník příjem a tento příjem jste povinna přiznat.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobry den,

kdyz jsem najemce bytu, ktery byl uz predem vybaveny, tak mam pravo vymenit nabytek? Pokud ano, mam ten nabytek odevzdat pronajimateli, nebo se to resi jinak?
Anon
Ilustrační snímek

Dobrý den, určitě se musíte dohodnout s pronajímatelem. Buď si odveze svůj nábytek a Vy si svůj nový po skončení nájmu také odvezete, nebo nový nábytek od Vás odkoupí (například prominutím nájemného) a ten pak v bytě zůstane. S vybavením, které v bytě bylo, nemůžete bez souhlasu pronajímatele nic dělat. Pokud s Vámi pronajímatel nekomunikuje, tak byste mohl jeho nábytek někam na svoje náklady odstěhovat a při skončení nájmu je zase vrátit.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

pronájem nemovitosti
Dostali jsmevýpověď z bytu která ještě běží 2 měsíce tudíž v bytě ještě bydlíme. Muze nám majitelka bytu vodit do bytu nově najemce na prohlídku bytu když tam ještě pořád bydlíme a máme tam svoje věci.
Lenka Sedmikova
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano může. Ale mělo by to být v době, kdy jste doma a měla by Vás předem informovat, kdy přijde. A samozřejmě to musí být v rozumných mezích – ne 5 prohlídek za odpoledne každý den.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 
pronájem nemovitosti
Dobrý den,22.5. jsme uzavřeli nájemní smlouvu a zároveň složili kauci ve výši jednoho nájmu.
Nájemné jsme měli hradit až od měsíce června do 15.tého a tak každý měsíc.
Bohužel z rodinných důvodů jsme se rozhodli do bytu nenastěhovat.
To jsem také sdělila majitelovi 26.5.
V bytě jsme provedli jen malování zdí a byt jsme ještě nezačali ani obývat.
Majitel si našel dalšího nájemníka,který byt bude užívat od 15.6.
Mě bylo majitelem řečeno ,že celou kauci ani její část mi nevrátí z důvodu že se musí zaplatit poplatky a nájemné za měsíc červen jelikož nový najemce bude platit nájem až v červenci a výpověď z bytu mi napíše dohodou k 5.6.
Má na tento postup majitel právo?
Děkuji za odpověď.
Tereza
Ilustrační snímek

Dobrý den, jakmile jste podepsali smlouvu, tak je smlouva platná a je úplně jedno, že jste se nakonec do bytu nenastěhovali. Proto pokud byste se s majitelem nedohodli, tak smlouvu musíte vypovědět (podat výpověď) a to pravděpodobně s 3 měsíční výpovědní lhůtou (záleží na obsahu smlouvy a na důvodech, proč se nemůžete nastěhovat). Pokud je tedy pronajímatel ochotný nájem ukončit dohodou se stržením jednoho nájmu, tak je to pro Vás výhodnější.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

pronájem nemovitosti
Dobrý den,
bydlim již měsíc v pronájmu bytu který má majitelka v osobním vlastnictví..Ráda by znala odpověď na otázku,zda-li mohu požadovat penize zpět od makléře..Když jsem reagovala na inzerát o pronajmu bytu,byl najem 4100 a poplatek makléři 8000kč.Po navštívení bytu mi byl makléřem předán telefon,ať si domluvím stěhování..Né na majitelku,ale na najemnici...mimochodem ted už poplatek makléři byl 9000kč a omlouval se že spletl termín stěhování o měsíc..tj.ne od 1.4.2017 ale od 1.5.2017.....
Na email mu byla zaslana smlouva k nahlednuti..Tam jsem zjistila,ze majitelka je někdo jiný,tudíž jsem ji kontaktovala..Majitelka byla v soku,v prvni rade ze ja mam smlouvu a ona ne a poté ze ani neví ze jiz je novy najemnik..
3 dny pred stěhováním mi makléř podlal smlouvu novou,kde byl obrovský rozdíl jak v službách,najmu i kauce..Okamžitě jsem volala majitelce,ta mi sdelila že "makler"i ona to popletli.Je možno požadovat penize od makléře zpět?nesplnil absolutně nic,shrabl penize toť vše.Děkuji - otázka upravena poradcem
Lacinová Nikol
Ilustrační snímek

Dobrý den, určitě ano. Pokud jste rezervovala byt za určitých podmínek a RK Vás teď tlačí do podpisu smlouvy za podstatně horších podmínek, tak máte právo od smlouvy odstoupit a požadovat vrácení zaplacené provize – protože makléř Vám nezprostředkoval to, za co jste mu zaplatila.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

pronájem nemovitosti
Může realitní kancelář pronajmout byt,kde není odhlášena elektřina minulého bydlícího a který je neznámo kde?V bytě je vše na elektřinu a žádná elektrofirma nechce s mou známou uzavřít smlouvu o dodávce elektřiny.Děkuji za odpověď.
milenasebkova@seznam.cz
Ilustrační snímek

Dobrý den, inzerovat takový byt RK určitě může. Je otázka, jestli to RK vůbec věděla. Za stav bytu odpovídá jeho vlastník (pronajímatel), stejně tak vlastník Vám musí umožnit odebírat v bytě elektřinu – takže vlastník by měl zajistit odhlášení původního nájemce, abyste se Vy mohli přihlásit.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

pronájem nemovitosti
Dobrý den,

v současné době jako nájemce bytu uzavírám podnájemní smlouvu s podnájemcem,který si chce kvůli možnosti zařízení parkovací karty, zřídit v podnajímaném bytě trvalý pobyt. Chtěla bych se zeptat,zda mě jako nájemci či primo majiteli bytu hrozí nějaká rizika spojená s trvalým pobytem podnájemce?Např.exekuce, nemožnost vystěhování v těhotenství, atd. Děkuji za odpověď.
Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, jediným rizkem je exekuce. Nic jako nemožnost vystěhovat v těhotenství neplatí. Exekutor může zabavit věci dlužníka na všech místech, o kterých se důvodně domnívá, že můžou patřit dlužníkovi. Tedy především v bytě, ve kterém má bydliště. Nicméně pokud při sepisování podnájemní smlouvy budete přesně specifikovat, které vybavení je Vaše, tak se nemusíte obávat. 


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Dobrý den paní Plšková,pronajala jsem domek nájemci,který využívá sociální podpory a placení domu sociální podporou,teď mi přišlo vyúčtování elektřiny,na které mám uvedeno 150kč měsíčně,ale ve smlouvě 900 měsíčně=pro strach kdyby neplatil nájemce a sociální úřad chce se mnou řešit tuto částku uvedenou jako popírající skutečnost a skutečnou,poradíte jak vyřešit tuto prekérku....napsat novou smlouvu s jinými podmínkami stačí a můžou mě za to pokutovat?pronajímám takhle poprvé a nevím...PS:během roku jsem dokoupila =mám doklady =drahá kamna,aby se tolik elektřiny nespotřebovalo
PAVLÍNA
Ilustrační snímek

Dobrý den, v problematice státních podpor resp. příspěvků na bydlení se nevěnuji, ale mělo by to být tak, že jakmile budete mít vyúčtování elektřiny, tak to nájemci vyúčtujete zálohy a přeplatek mu vyplatíte. Vyúčtování energií pak nájemce doloží úřadu k prokázání výše nákladů na bydlení. Pokud bude vysoký přeplatek, tak pravděpodobně na několik měsíců o příspěvek přijde (protože díky přeplatku bude mít vysoký příjem) a následně si může požádat znovu. Pokud po Vás chce úřad vysvětlení výše záloh již nyní, tak byste měla doložit dřívější vyúčtování elektřiny a oni budou hradit za nájemce jen poměrnou část, která odpovídá skutečné spotřebě. Ale opakuji, že právem sociálních dávek se nezabývám, tak berete odpověď jen orientačně. Podrobnosti Vám určitě vysvětlí na příslušném úřadě.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Dobrý den.Kolik nájmů,,kauci" po mě může chtít majitel nebytových prostor dopředu??? - otázka upravena poradcem
Tomáš
Ilustrační snímek

Dobrý den, zákonný limit je jen u nájmu bytu – trojnásobek nájemného. U prostor k podnikání žádný limit není, jde sjednat libovolnou výši kauce.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Dobrý den,pronajala jsem domek nájemci,který využívá sociální podpory a placení domu sociální podporou,teď mi přišlo vyúčtování elektřiny,na které mám uvedeno 150kč měsíčně,ale ve smlouvě 900 měsíčně=pro strach kdyby neplatil nájemce a sociální úřad chce se mnou řešit tuto částku uvedenou jako popírající skutečnost a skutečnou,poradíte jak vyřešit tuto prekérku....napsat novou smlouvu s jinými podmínkami stačí a můžou mě za to pokutovat?pronajímám takhle poprvé a nevím...PS:během roku jsem dokoupila =mám doklady =drahá kamna,aby se tolik elektřiny nespotřebovalo,děkuji za radu
PAVLÍNA
Ilustrační snímek

Dobrý den, v problematice státních podpor resp. příspěvků na bydlení se nevěnuji, ale mělo by to být tak, že jakmile budete mít vyúčtování elektřiny, tak to nájemci vyúčtujete zálohy a přeplatek mu vyplatíte. Vyúčtování energií pak nájemce doloží úřadu k prokázání výše nákladů na bydlení. Pokud bude vysoký přeplatek, tak pravděpodobně na několik měsíců o příspěvek přijde (protože díky přeplatku bude mít vysoký příjem) a následně si může požádat znovu. Pokud po Vás chce úřad vysvětlení výše záloh již nyní, tak byste měla doložit dřívější vyúčtování elektřiny a oni budou hradit za nájemce jen poměrnou část, která odpovídá skutečné spotřebě. Ale opakuji, že právem sociálních dávek se nezabývám, tak berete odpověď jen orientačně. Podrobnosti Vám určitě vysvětlí na příslušném úřadě.


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den . Jsem vlastníkem 1/6 domu. Tato část obsahuje byt 1+1 a obytnou garsoniéru. Garsoniéru bych ráda pronajala ,tak mám na vás otázku musím mít souhlas dalších tři spoluvlastníků děkuji za odpověď Eva.
Mandzuková Eva
Ilustrační snímek

Dobrý den Evo, pokud vlastníte 1/6 celého domu, kde nejsou vyčleněny bytové jednotky (na katastru je veden jen jeden dům jako celek), tak nevlastníte byt 1+1 a garsoniéru, ale 1/6 každého bytu v domě. Stejně tak ostatní spoluvlastníci vlastní 5/6 na „Vaší“ garsoniéře a bytě 1+1. Proto musíte mít k pronájmu souhlas ostatních. Pokud jsou v domě fakticky samostatné byty, tak by bylo vhodné se s ostatními spoluvlastníky domluvit a tzv. prohlášením vlastníka si dům rozdělit na jednotky a každý z vás by pak vlastnil svůj byt jako celek. S rozdělením Vám poradí advokát.

Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, teta chce pronajmout dům, může do smlouvy udat, že pokud najde kupce, musí se nájemníci vystěhovat? má na to vůbec jako majitel domu právo, nebo musí čekat, až uplyne nájemní smlouva? Děkuji předem za odpověď
Tereza
Ilustrační snímek

Nájemní smlouva může být uzavřena na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 3 měsíce, a nebo na dobu určitou, kterou je třeba dodržet. Záleží na tom, jak dlouho bude tetě trvat hledání kupce. Doba trvání nájemní smlouvy a eventuelní prodej by se mohly dostat do kolize. Dále si nedovedu představit, že dům bude pronajat a nájemce bude neustále vyrušován prohlídkami objektu  s potenciálními kupci. Tuto situaci je třeba dobře zvážit.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, pronajímám byt a již se mi několikrát stalo, že nájemníci sepsali se mnou smlouvu na dobu určitou a potom odešli ještě před ukončením nájmu. Ráda bych se zeptala, jestli mám nárok v takovém případě mít ve smlouvě napsáno, že pokud podají výpověď z nájmu dříve, než je ve smlouvě stanoveno, kauci si ponechám. Vždy informuju o všech okolnostech, které se bytu týkají. Zpravidla odcházejí, protože se stěhují k novému partnerovi atp. Děkuji za odpověď.
Milena
Ilustrační snímek

Podle nové právní úpravy není možné, aby Vám kauce propadla jako smluvní pokuta. Pokud nájemce nedluží za nájem a služby s bytem spojené, jste vždy povinna kauci vrátit. Tato skutečnost nebrání případnému nároku na náhradu škody (např. po dobu než se Váš byt znovu pronajme).

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobry den. Před par dny jsem s paní co mi pronajímá byt podepsala nájemní smlouvu. Po dvou dnech mi u dveří za zvonily cizi lidi a dozvěděla jsem se ze paní neni přímá majitelka ale ze byt je v dedickem řízení s tim ze ona ma papír ze ji notář pověřil jako správce nemovitosti. Nemalý mi toto paní zdelit predem než jsem smlouvu podepsala? Dekuji
Veronika
Ilustrační snímek

Pokud uzavíráte nájemní smlouvu na byt, je třeba si předem ověřit, kdo je jeho majitelem. Z Vašeho dotazu není patrné, jaké jsou pravomoci oné správkyně nemovitosti (patrně jde o správce pozůstalosti). Pro úplné vyjasnění je třeba se seznámit s obsahem veřejné listiny, kterou je správce do funkce ustanoven. To nic nemění na skutečnosti, že Vás pronajímatelka měla se vším seznámit.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.Pokud uzavíráte nájemní smlouvu na byt, je třeba si předem ověřit, kdo je jeho majitelem. Z Vašeho dotazu není patrné, jaké jsou pravomoci oné správkyně nemovitosti (patrně jde o správce pozůstalosti). Pro úplné vyjasnění je třeba se seznámit s obsahem veřejné listiny, kterou je správce do funkce ustanoven. To nic nemění na skutečnosti, že Vás pronajímatelka měla se vším seznámit.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Dobrý den,
chci si pronajmout byt , ale majitel mi nabízí smlouvu pouze na rok - na dobu určitou , s tím ,že mi jí zase po roce prodlouží. Jaký důvod musí mít majitel k tomu ,aby mi nájem neprodloužil.
Nebo jak ošetřit smlouvu , abych se nemusela každý rok bát , že nebudu mít kde bydlet.
Děkuji.
Eva
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud to bude sjednáno tak, že je smlouva na dobu určitou a další rok se uzavře nová, tak na její uzavření nebudete mít nárok a bude čistě na pronajímateli, jestli Vás v bytě nechá nebo ne i kdybyste všechny svoje povinnosti splnila. Řešením by byla tzv. automatické prodlužování – ve smlouvě by se výslovně uvedlo, že se smlouva automaticky prodlužuje, například s výjimkou případů, kdy budete dlužit na nájemném, nebo jiným způsobem porušovat smlouvu. Nicméně chápu obavy pronajímatele, v dnešní době jsou zákony velmi nakloněné nájemci a pronajímatel se takto chrání. 

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, chtěla jsem se zeptal zda mohu dale pronajmout nemovitost, kterou vlasti muj otec, ale nechce s tim mít další starosti(finanční úřad atd). Je možné si od něj nemovitost pronajmout a dále ji pronajimat třetí osobě, samozřejmě s jeho souhlasem, ale tak aby veškeré prijmy z nájmu byli na mě. Dekuji za odpověď
MIRKA
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano lze. Otec Vám nemovitost přenechá k užívání bezplatně a Vy ji následně pronajmete třetí osobě a veškeré příjmy jsou Vaše.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den. Mám na Vás dotaz ohledně pronájmu bytu. Realitní kancelář vlastnící bytové jednotky mi nabízí 2 možnosti pronájmu 1. pronájem se smlouvou na 1 rok + dále na dobu neurčitou. 2. variant investiční se sníženým nájem a následnou garancí možnosti odkupu po X letech a do te doby ponechaním si statusu investora. Chci se zeptat ktery z variantu je pro mně vyhodnejsi resp. jake sou rizika pro mně ze strany pronajímatele u 1. variantu? resp. u 2 2. když tam pravděpodobne nebudu bydlet těch X let? děkuji
Kiko
Ilustrační snímek

Dobrý den, omlouvám se, ale nerozumím Vašemu dotazu. Jste vlastník jednotky, nebo nájemce?? A dále podmínky varianty 2 – něco jako investiční pronájem není zavedený pojem, takže nevím, co si pod ním konkrétně představit. Upřesněte prosím svůj dotaz. Děkuji.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den chtěla bych se zeptat od 1.2 2017 se stěhujeme s přítelem do podnájmu ale majitel nám řekl, že nám nemůže teď vystavit nájemní smlouvu z důvodu že ho teď odkoupil a smlouvu může vystavit až od roku 2022. Mohu se zeptat co je na tom pravda.Děkuji za odpověď
Veronika
Ilustrační snímek

Dobrý den, to je nesmysl. Trvejte na písemné nájemní smlouvě, tu může uzavřít i nevlastník domu, pokud je oprávněným uživatelem bytu.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den,
kamarádka měla byt v pronájmu. Chtěla se odstěhovat. Vystěhovala si věci, byt uklidila a s majitelkou podepsala předávací protkol, protože vše bylo v pořádku. Po 2 měsících ji přišel dopis od majitelky, že má zaplatit 100 000 korun, protože byt je prý zničený a neobyvatelný. Přitom s majitelkou před předáním podepsali předávací protokol a vše bylo v pořádku. Jak tohle řešit? Děkuji předem za odpověď.
Alex
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud má nájemce v ruce podepsaný předávací protokol, kde pronajímatel potvrzuje, že byt v pořádku převzal zpátky, tak tím pro něj nájem řádně skončil a pronajímatel po něm nemůže chtít žádné částky za údajné poškození bytu. Jednání pronajímatelky je přinejmenším podezřelé – co by musel nájemce v bytě poškodit, aby oprava byla za 100.000,- ??

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, pronajala jsem nemovitost. Zhruba po 2 měsících mě nájemce oznámil, že teče sprcha a protéká kohoutek u sprchy.Prý protékala již od počátku. Před pronájmem jsem sprchu, včetně kohoutku používali na úklid nemovitosti, ale baterie byla v pořádku. Nemovitost obývají 2 dospělí a 4 děti ve věku 5 - 13 let. Za jakou dobu pronájmu jsou náklady na údržbu v nákladech nájemce? Tuto opravu zainvestuji, ale co když nájemce přijde za týden či dva s dalším rozbitým vybavením? Při předání nemovitosti nic rozbité ani porouchané nebylo a nájemce vše prověřil spolu s realitním makléřem. Děkuji za odpověď.
JIndra
Ilustrační snímek

Dobrý den, určité opravy jsou v režii nájemce po celou dobu nájmu, čili je jedno, zda nastanou první den nájmu nebo za půl roku. Konkrétně protékající kohoutky jsou drobnou opravou, kterou hradí nájemce. Vy byste musela kohoutek spravit, pokud byl poškozený už při začátku nájmu – to by ale mělo být uvedeno v předávacím protokolu, kdy měl nájemce možnost si ověřit, že vše funguje jak má. Kdo hradí jaké náklady upravuje nařízení vlády č. 308/2015 Sb., o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu – dostupné např. zde http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-308.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, po mamce jsem zdědil 1/6 domku a po 1/12 dvě vnoučata. V současné době běží-neběží dědické řízení po mém otci, který zemřel před rokem. Reálně jsem měl v únoru jedno sezení se sekretářkou notářky a od té doby je klid. Platím 2 inkasa, 2 pojistky, daň z nemovitosti a finančně je to celkem vyčerpávající. Oslovil mne bratranec, zda by v domku nemohl bydlet. Mohu mu domek pronajmout v podsatě jen za úhradu poplatků a údržbu? Děkuji.
Martin Mrázek
Ilustrační snímek

Dobrý den, rozumím tomu tak, že nyní vlastníte na domě Vy 1/6, vnoučata 1/6 a zbytek „otec“, který zemřel. Pokud se po vyřízení dědictví po otci máte stát vlastníky celého domu Vy a vnoučata  (vy 3 budete dědit), tak můžete už teď přenechat dům do užívání 3. osobě.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den, pronajali jsme si byt a krátce po nastěhování se musel vyměnit sporák kvůli unikajícímu plynu. Zajímalo by mě, kdo je povinen zaplatit připojení nového sporáku? Děkuji.
Petr
Ilustrační snímek

Dobrý den, nájemce hradí v bytě běžnou údržbu a drobné úpravy související s užíváním bytu. Co se rozumí drobnými úpravami, říká nařízení vlády č. 308/2015 Sb. v § 3 až 5 (dostupné např. zde
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-308/zneni-20160101#p3
). Podívejte se tedy na vymezení drobných oprav a podle toho co konkrétně se v bytě dělalo za opravy uvidíte, kdo je má platit. Opravy uvedené výslovně v § 4 platí nájemce. Jiné opravy hradí jen do částky 1.000,- Kč. A součet nákladů na opravy, které platí nájemce, nesmí za jeden kalendářní rok přesáhnout 100Kč za m2 podlahové plochy bytu. Podle toho jak vadu popisujete – výměna sporáku za nový – tedy úhrada nákladů na zapojení nového (nikoliv na nový sporák jako takový),  tak by se mělo jednat o opravy podle § 5 – tedy pokud byly náklady do 1000,- Kč tak je platíte Vy jako nájemce, pokud byla výměna dražší, tak ji platí pronajímatel.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobrý den
s přítelem jsme si našli pronájem bytu. V realitní kanceláři jsem podepsala rezervační smlouvu a do 5 dnů mám zaplatit 7500,- Kč na účet. Majitel bytu po nás vyžaduje 18000,- Kč (kauce + 1 nájem). Kamarádka mi řekla, že správně by se měl rezervační poplatek odečíst od kauce, je to pravda? Děkuji za odpověď.
Veronika
Ilustrační snímek

Dobrý den, běžná praxe je taková, že nájemce platí provizi realitní kanceláři a dále kauci a první nájem přímo pronajímateli. Ve Vašem případě bude záležet na tom, jestli rezervační poplatek je provize pro RK, nebo jestli to je první splátka na nájemné. Bez ohledu na to, jaká je praxe vždy záleží na obsahu konkrétní smlouvy, kterou jste podepsali.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
Dobrý den,
rozhodla jsem se pronajmout dům, ale na internetu jsem zjistila, že dům není zapsaný v katastru nemovitostí. Není tam tedy číslo popisné. Můžete mi prosím poradit, zda je to bezpečné, zda s tím nebudou nějaké problémy? Děkuji za odpověď
Hana P.
Ilustrační snímek

Dobrý den, jediný problém, který mě napadá je ten, že na takový objekt si nemůžete přihlásit trvalé bydliště. Jinak s pronájmem nebude problém.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
dekuji za odpoved,ale pronajimatel mi odmitl rozepsat kolik platim na jake sluzby jak se mam branit dekuji za odpoved a preji hezky den zdenka
zdenka
Ilustrační snímek

Dobrý den Zdenko, nevím, na jaký dotaz reagujete, prosím vložte svou otázku znovu komplet.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

pronájem nemovitosti
jsem v podnajmu od 1.7.2015,platim najem 7000kc+ za sluzby 3000kc,majitel mi napsal,ze mam preplatek 1000kc,zda se mi to malo protoze jsem do konce roku zaplatila 18000kc,jak se branit,kdyz se mi vracena castka zda mala.dekuji zdenka.
zdenka
Ilustrační snímek

V nájemní smlouvě máte rozepsáno, na jaké služby si platíte zálohu a pronajímatel by Vám měl předložit vyúčtování, kolik za služby zaplatil dodavatelům. Z předloženého vyúčtování snadno vypočtete přeplatek.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

pronájem nemovitosti
Do jake vyse mohu pronajimat byt abych nemusela.platit dan z prijmu?
terka
Ilustrační snímek

Dobrý den, příjem z nájmu podléhá dani z příjmu, pokud příjmy z nájemného přesáhnou 15.000,- Kč ročně tj. pokud nájemné (čistě nájemné, bez záloh na energie) bude vyšší než 1.250,- za měsíc a budete pronajímat celý rok. Základem daně bude součet nájemného za rok minus výdaje, které vynaložíte na údržbu nebo úpravy bytu – pokud nemáte doklady o takových výdajích tak můžete uplatnit výdajový paušál 30%, takže např. nájemné za rok bude celkem 60.000,-, výdajový paušál 30% - tj. 18.000,- Kč na výdaje, čili základ daně bude 42.000,- Kč – z těch zaplatíte 15% daň z příjmu - 6.300,- Kč.

Mgr. Jitka Plšková,  Realitní kancelář STING, s. r. o.

pronájem nemovitosti
Dobry den,.muj syn pronajal byt memu bratrovi a ten bez souhlasu byt nabidl realitni kancelari.Na internetu se objevily soukrome fotky bytu meho syna.Nevime jak mame jednat.Jestli si toto vubec mohl podnajemnik dovolit.dekuji za odpoved
IlonaIlona
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží, za jakým účelem RK byt nabízí – pokud jej nabízí k prodeji, tak zde zcela jistě bratr jedná neoprávněně. V takovém případě kontaktujte danou realitní kanceláří a celou situaci jim popište – jakmile jim dáte vědět, že jako vlastník jste bratrovi nedali souhlas s inzercí, tak musí byt z nabídky stáhnout. Jiná by však byla situace, kdyby byt byl inzerován k dalšímu nájmu, tedy podnájmu – potom by záleželo na obsahu smlouvy mezi Vaším synem jako vlastníkem a Vaším bratrem jako nájemcem – pokud Váš bratr je oprávněn dát byt nebo jeho část do podnájmu další osobě, pak by si podnájemce mohl sehnat i prostřednictvím realitní kanceláře a inzerce by tak byla oprávněná.

Mgr. Jitka Plšková,  Realitní kancelář STING, s. r. o.