Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Realitní poradna

foto poradce vizitka
Mgr. Jitka Plšková
foto poradce

Mgr. Jitka Plšková

právnička

Realitní kancelář STING

foto poradce vizitka
PhDr. Lenka Weberová
foto poradce

PhDr. Lenka Weberová

jednatelka

Realitní kancelář Weber a spol.

Realitní kancelář provozuje v Praze od roku 1992. Již v roce 1996 jí byl udělen titul „Zlatá makléřská berla“ za kvalitu poskytovaných služeb. Kromě klasické realitní činnosti publikuje odborné články a také poukazuje na nešvary realitního trhu. Prodej realit řeší komplexně včetně technické, právní a ekonomické stránky věci. Mnohaleté zkušenosti a zavedená klientela ji řadí mezi profesionály realitní branže. Majitelům nemovitostí poskytuje bezplatné poradenství.

Stálá poradna realitního portálu Reality.iDNES.cz

Poradna

poradna ilustrace

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

tým poradců realitního serveru Reality.iDNES.cz

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

nemovitost a dědictví
Dobry den, mam otazku. Pred dvema tydny zemrel muj deda. Ten mel manzelku, ta jeste zije. Deda mel dceru a syna, dcera je moje mamka a jeho syn muj strejda. Deda vlastnil 1 dvougeneracni nemovitost a druhou nemovitost 3+1, odhadem za 5000000Kc, ted by meli dedit tedy 1/2 manzelka, 1/3 mamka moje a 1/3 strejda. Mamka se chce vzdat sveho podilu ve prospech me u notare a mam to jiste. Ja bych pote chtela vyplatit, ale dalsi pribuzni kuji pikle, ze se nemovitost prodavat nebude, ze se necha a bude se pronajimat atd. Mam ja narok na vyplaceni do budoucna? Nebo jak postupovat pripadne? Jsem zoufala, jeste dodam, ze strejda ma na baraku dvougeneracnim vecne bremeno doziti. Moc dekuji za odpoved.
Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, Vy se stanete dědicem namísto Vaší maminky, stanete se tedy spoluvlastníkem nemovitostí spolu s dědečkovou manželkou a Vaším strýcem. Co se bude dít s nemovitostmi dále je na dohodě Vás tří. Pokud byste nesouhlasila s jejich rozhodnutím (oni chtějí pronajímat, Vy chcete prodat), musela byste se obrátit na soud, který by Vaše spoluvlastnictví zrušil (buď by Vás museli vyplatit a jim by nemovitosti zůstaly, nebo by soud rozhodl o prodeji a rozdělili byste si kupní cenu).

Mgr. Jitka Plšková, RK STING
nemovitost a dědictví
Dobrý den, moje mamka zdědila po jejím tatínkovi (mém dědečkovi) 1/3 bytu. Ve zmíněném bytě ovšem dále bydlí dědečkova manželka. Mám tedy dotaz, jestli již teď mamka smí se svým podílem nějak disponovat? Protože dědova manželka má představu, že bude v bytě bydlet dále s tím rozdílem, že mamka se bude z 1/3 podílet na finančním chodu bytu, ale za dobu života dědovi manželky s ním nebude moct dělat nic. Dá se nějakým způsobem trvat na vyplacení, nebo trvat na tom, aby svůj podíl mamce prodala? Nikde v Občanském zákoně jsem bohužel nenašel, jestli se v takovéto situaci dá něco dělat. Předem děkuji za odpověď.
Tomáš
Ilustrační snímek

Dobrý den, každý spoluvlastník může svůj podíl prodat, ale musí jej nejprve nabídnout k odkoupení ostatním spoluvlastníkům. Pokud se na odkoupení nedohodnou, tak se musí některý z nich obrátit na soud a žádat zrušení spoluvlastnictví soudem – soud podle konkrétní situace a možností spoluvlastníků rozhodne buď o tom, že byt zůstane jednomu z nich (při vyplacení vypořádacího podílu samozřejmě) nebo o tom, že se byt prodá a mezi spoluvlastníky se rozdělí výtěžek prodeje. Obecně však platí, že pokud jeden ze spoluvlastníků bydlí v celé nemovitosti, tak hradí náklady na bydlení (energie v bytě apod.)  tato osoba a naopak platí ostatním spoluvlastníkům náhradu za to, že oni nemovitost užívat nemohou – ve Vašem případě by tedy dědečkova manželka platila Vaší mamince 1/3 obvyklého nájemného a současně platí, že na opravách a jiných nákladech na udržování nemovitosti se spoluvlastníci podílí podle výše svého podílu – takže Vaše maminka by platila 1/3 nákladů na opravy a také nákladů na fond oprav, splátku úvěru apod. které se platí SVJ (mimo energie).

Mgr. Jitka Plšková, RK STING
nemovitost a dědictví
Dobrý den,

můj manžel dostal darem RD v němž nyní bydlíme s jeho prarodiči, kteří mu RD darovali. Můžeme se odstěhovat aniž by manžel o dům (dar) přišel? Má z toho strach z budoucího projede chceme splatit hypotéku.

Děkuji za odpověď Mašíčková
Hana Mašíčková
Ilustrační snímek

Dobrý den paní Mašíčková, prarodiče by mohli chtít dar vrátit zpět, pokud by se k nim manžel zachoval nevděčně – což samotné přestěhování určitě není. Pokud se tedy jinak chováte k prarodičům hezky, tak o dům nemůžete přijít. Druhá možnost by bylo vrácení daru v případě, že se dárci (prarodiče) ocitnou v takové nouzi, že nemají z čeho žít – to u dvou osob pobírajících důchod také není pravděpodobné.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Chci odprodat svůj dědický podíl neteři mé nevlastní sestry, tato sestra je většinovým spoluvlastníkem našich zděděných nemovitostí. Jak na to?
Jaroslava
Ilustrační snímek

Dobrý den, jakmile budete mít pravomocné usnesení o dědictví, na základě kterého budete vlastnit podíl na nemovitosti, tak uzavřete s neteří kupní smlouvu, kterou jí podíl prodáte. Neteř z kupní ceny zaplatí 4% daň z nabytí nemovitých věcí.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den,
Mám-(měla jsem) byt v osobním vlastnictví,přepsala jsem byt na neteř,že mi doslouží,ale vůbec se nestará.v bytě mám doživotní bydlení a všechny náklady s bytem spojené,včetně inkasa platím já.chtěla bych byt přepsat zpět na sebe.je to možné.děkuji za odpověd.
Zlatuše
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud jste neteři byt darovala, tak můžete požadovat vrácení daru, pokud se neteř vůči Vám chová nevděčně -  musela byste podat žalobu k soudu a prokázat nevhodné chování neteře. Bude na posouzení soudu, jestli je chování neteře natolik nevhodné, že musí byt vrátit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den, prosím vás o radu. Naši rodiče v manželství koupili domek,pak se rozvedli.Sestra od otce koupila půlku domu a půlka měla být maminky. Tak mi to říkala maminka,ale dokumenty jsem neviděla.
Otec zemřel před 17lety a maminka je po mozkové příhodě. Z katastru nemovitostí jsem zjistila,ze majitelem je sestra ma 3/4 a její manžel 1/3.
Maminka nevlastní nic. Žije v domě a půlka není její,ač všechny výlohy na dům platí napůl.
Prosím Vás můžete mi poradit co mohu udělat?
Štěpánka
Ilustrační snímek

Dobrý den, to je těžká situace. Bude záležet, na čem se rodiče se sestrou dohodli při odkoupení. Zkuste si nechat okopírovat smlouvy, na základě kterých je vlastníkem sestra s manželem – ty Vám za drobný poplatek dají na katastrálním úřadě, pod který nemovitost spadá. Pokud si maminka myslela, že prodala jen část domu a polovina jí měla zůstat – čili ji sestra nebo otec podvedli, tak byste se musely obrátit na soud – v tom případě doporučuji najít si advokáta, který všechny dokumenty prostuduje a řekne Vám, jaké máte možnosti. Co se týká úhrady nákladů na bydlení, tak ty může platit i když nemovitost není její (pokud jde o elektřinu, vodu, plyn, apod.). Náklady na provoz a údržbu nemovitosti však musí hradit majitelé domu – tedy sestra se švagrem.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den , jsme čtyři sestry po smrti mé matky jsme zdědily rodinný dum každá 1/4.Já a má sestra chceme vyplatit náš podíl, ale sestry se k tomu nemají ,nekomunikují ,nemáme klíče od domu ,že prý je nepotřebujeme atd.děkuji za odpověď.
Alena
Ilustrační snímek

Dobrý den, nevím jak zní Váš dotaz, ale pokud se s ostatními vlastníky nejste schopni dohodnout na užívání nemovitosti nebo na prodeji Vašich podílů, tak nezbude než se domáhat zrušení spoluvlastnictví u soudu – soud podle konkrétní situace rozhodne buď o vyplacení podílů, nebo o prodeji a rozdělení zisku.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den zemrela mi maminka před 6lety loni zemřel tatínek. Bohužel jsem po jejich pozůstalosti neobdrzela nic. Od notare jsem neobdrzela zprávu že zemřel otec a vše zdědil můj bratr. Při úmrtí maminky se vše řešilo u notáře a je nyní záhadou že když zemřel otec tak se vše promlčuje. Dekuji za odpoved
Moky
Ilustrační snímek

Dobrý den, důvodů, proč jste nebyl pozván k jednání u notáře, může být více. Doporučuji se obrátit na notáře, který Vám poslal dopis a ten Vám důvody vysvětlí. Pravděpodobně Vás otec vydědil, a proto Vám z pozůstalosti nic nenáleží.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den můj nevlastní otec sepsal závěť ve které odkázal rodinný dům a pozemky na mého nezletilého syna jenže je to více než 400 km od našeho bydliště a nyní přemýšlíme že by jsme vše prodali a ze získaných peněz pořídili něco v našem bydlišti ale nevíme jestli to bude možné když veškerý majetek bude psaný na syna a my budeme v pozici opatrovníka děkuji za odpověď
Martin
Ilustrační snímek

Dobrý den, možné to bude, jen bude potřeba mít souhlas opatrovnického soudu, Podepíšete kupní smlouvy na prodej a ty necháte schválit soudem. Soud posoudí, jestli není prodej v neprospěch nezletilého a pokud bude vše v pořádku (především se posuzuje, jestli se prodává za odpovídající tržní cenu), tak prodej schválí a smlouvy můžete vložit na katastr. To stejné pak provedete i při koupi nemovitosti ve Vašem okolí. V řízení o schvální právního jednání nezletilého se neplatí soudních poplatky.  

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Mám otázku když jsme měli maminku v bytě kde mela místnost se svima vecma .Co jde vše do pozůstalosti?
Helena
Ilustrační snímek

Předmětem pozůstalosti jsou movité i nemovité věci, které zůstavitelka vlastnila ke dni úmrtí.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, dostala jsem od setřenice 1/6 na spol. nemovitosti darovací smlouvou. Musím dělat odhad pro daň z přijmu? Děkuji, s pozdravem V.F.
Veronika F.
Ilustrační snímek

Znalecký posudek bude určitě třeba, a to zpětně ke dni darování.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den.V listopadu umřela moje matka.Před tím ještě darovala pozemky mně 1/3, sestře 1/3 a dvěma neteřím po další zemřelé sestře každé tudíž 1/6.Máme movitého zájemce na koupi, ale všichni dělají problémy protože mají peněz dost a s prodejem nepospíchají. Pro mne je to velká šance jak pomoci svým dětem. Mohu zájemci prodat svoji 1/3 aniž bych s nimi jednala zda si ji koupí oni? Tzv. "předkupní právo". - otázka upravena poradcem
Havrdová Ivana
Ilustrační snímek

V současné právní úpravě neexistuje předkupní právo, svůj spoluvlastnický podíl tudíž můžete prodat bez omezení.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, vyplatila jsem sestře podíl z bytu po otci, který byl vyčíslen v dědickém řízení a získala její polovinu bytu. Musím zaplatit daň z nabytí ze získaného podílu? Musí sestra zaplatit daň z příjmu, jestliže otec bydlel v bytě více než 5 let a ona v rámci dědického řízení souhlasila s vyplacení podílu?
Helena
Ilustrační snímek

Vašemu dotazu zcela přesně nerozumím. Není jasné, z jakého titulu jste platbu provedla, zda se jednalo o  plnění z dědického rozhodnutí, nebo zda jste podíl od sestry nabyla  kupní smlouvou. V prvním případě se žádná daň neplatí. V případě koupě byste byla povinna zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí, sestra nemusí platit nic.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, pokud prodám RD z dědictví po otci a nebyla splněna lhůta mého vlastnictví a bydlení otce celkem 5 let , budu platit daň z příjmu, pokud prostředky použiji opět na koupi RD, tedy pro vlastní bytové potřeby.
Helena
Ilustrační snímek

Pokud prostředky z prodeje bytu použijete do 1 roku od prodeje pro uspokojení vlastních bytových potřeb, daň z příjmu platit nebudete.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobry den, mamka a jeji sestra (ma teta)zdedili po sestre kazda polovinu domu s pozemkem. Mamka chce svoji polovinu prepsat na me a teta souhlasila s tim, ze by se sve poloviny take vzdala. Mame dobre vztahy a teta vi, ze ve svem veku uz take na dum nema fyzicky ani financne. Samozrejme s tim, ze by chtela vyplatit svou polovinu. V dome bychom s pritelkyni a dcerou chteli bydlet, ale je potreba zrekonstruovat. Chtel bych se zeptat jake jsou nejlepsi/nejlevnejsi moznosti jak domu nabyt? Uvazovali jsme o hypotece na vyplaceni a rekonstrukci. Jak ale postupovat? Dekuji za odpoved.
Josef
Ilustrační snímek

Dobrý den, ideální bude smlouva, jejíž účastníci smlouvy budete všichni – maminka a teta jako stávající vlastníci a Vy s přítelkyní jako nabyvatelé. Maminka Vám ve smlouvě svůj podíl daruje a teta prodá za vypořádací hodnotu. Na koupi podílu od tety a na rekonstrukci Vám banka poskytne hypoteční úvěr – jeho výše bude záviset na hodnotě nemovitosti.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den, v dětství jsem zdědil 1/3 rodinného domu po otci. Nedávno zemřela teta, která vlastnila zbylé 2/3, které teď zdědila její dcera. Je domluveno, že mě bude vyplácet, ale zatím neví, jestli si dům ponechá, nebo ho bude pronajímat, nebo ho prodá. Bude v případě ponechání nebo pronajímání domu vyplacená částka jiná, než kdyby dům prodávala? Děkuji.
Jana Krátká
Ilustrační snímek

Dobrý den, částka, za kterou Vás bude vyplácet je na dohodě Vás dvou a může být jakákoliv. Zpravidla se vychází z ceny tržní ceny nemovitosti, tedy z částky, kterou by dostala v případě, že by dům chtěla teď prodat. Jestli jej skutečné prodá nebo si jej ponechá, nehraje roli. Cenu můžete zjistit orientačně podle podobných nemovitostí v dané lokalitě, nebo pokud se na takové ceně neshodnete, tak si necháte zpracovat znalecký posudek.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den,žiji v RD společně se svou maminkou, babičkou a strýcem. Děda již zemřel a jeho majetek byl tedy rozdělen dle zákona 1/2 pro babičku, 1/4 patří strýci a 1/4 patří mé mamince. Strýc je alkoholik, nikdy v životě nepracoval, nemá žádný příjem a žije z babiččina důchodu (který rovněž utrácí za alkohol). Na dům si však dělá ohromné nároky. Velice se obávám, aby babička nepodepsala před notářem závět, ve které svůj podíl odkáže strýci. Bohužel si již nepamatuje vše co dělá a bojím se, že by si nemusela být plně vědoma toho, co podepisuje, protože ji strýc může podstrčit jakékoliv dokumenty k podpisu. Pokud by se něco takového opravdu stalo, dala by se závěť popřípadě nějak napadnout? Dům je již starý a potřeboval by rekonstrukci. Ráda bych si vzala hypotéku a celý ho opravila, ale mám strach, že do něj budu hodně investovat a to všechno propadne v dědickém řízení. Lze toto ze zákona nějak ošetřit, abych věděla, že mé investice nepropadnou někomu jinému bez jakékoliv náhrady? Děkuji za odpověď
Kateřina
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano závěť nebo případnou darovací smlouvu byste mohli napadnout jako neplatnou, protože babička byla při jejich sepisování nesvéprávná. Nicméně taková věc se velice těžko prokazuje, zejména v stiuaci, kdy se vše řeší až po smrti nesvéprávné osoby. Co se týče investic do domu, tak jednak, by Vám banka nedala hypoteční úvěr na opravu nemovitosti, která není Vaše a také, jak správně uvádíte, investovala byste do cizího majetku, o kterém nevíte, jestli bude někdy Váš. Museli byste sepsat smlouvu s babičkou, maminkou i strýcem, ve které uvedete, jaké prostředky do nemovitosti investujete a za jakých podmínek je budete chtít vrátit. Doporučila bych Vám, abyste už nyní vyřešili vlastnictví domu, tak aby dům byl Váš nebo Vaší maminky, strýce a babičku vyplatíte a Vy byste pak investovala už do svého. Je to poměrně složitá situace, doporučuji navštívit advokáta, který vymyslí nejvhodnější řešení.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobrý den. Jedná se o nemovitost - rodinný dům. Po smrti mé matky jsem po ní (z její polovičky) zdědil 1/6 domu, můj nevlastní bratr také 1/6 a můj nevlastní otec také 1/6 domu. Většinovým vlastníkem domu je tedy nyní nevlastní otec, který ovšem chce nyní svůj majetek (4/6domu) prodat příbuzným, protože jeho syn (můj nevlastní bratr) má velké dluhy.

Moje otázka prosím zní, zda já nebo můj nevlastní bratr nemáme předkupní právo, když máme v tom domě majetkový podíl.

děkuji
Jindra
Ilustrační snímek

V současné době neexistuje spoluvlastnické předkupní právo tak jak bylo v předchozí právní úpravě. Každý ze spoluvlastníků může se svým podílem nakládat samostatně.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, u nás ve vesnici zemřel muž a nezanechal závěť. Teď má 3 děti a manželku. Takže se řeší dědictví( pozemky, dům apod.) My by jsme chtěli od nich koupit pozemek. Ale nevíme jestli musíme počkat, až řízení skončí nebo jak máme postupovat.
Děkuji za odpověď
Agnes
Ilustrační snímek

V každém případě je třeba počkat na ukončení dědického řízení. Dokud nebudou noví vlastníci řádně zapsáni na katastru nemovitostí nelze podepsat kupní smlouvu. Můžete však uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí, neboť dědictví nabývají pozůstalí zpětně ke dni úmrtí zůstavitele.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den,

moc prosím o radu - mamka zdědila pozemek a chce ho nechat přepsat na mě - dceru - je do budoucna jistější darovací smlouva nebo kupní smlouva? Slyšela jsem o případech, že darovací smlouvu vzal dárce i po letech zpět anebo v rámci dědičského řízení byla napadnuta. Pozemek má momentálně nízkou hodnotu, jedná se o ornou půdu ale mám obavy, pokud by nabyla vyšší hodnotu v budoucnu, aby se mě o ni nepokusil nikdo z rodiny připravit.

Jakým právem se máme řídit a případně v které zemi oslovit právní kancelář pokud pozemek se nachází na Moravě ale my obě máme slovenské občanství a trvalý pobyt na Slovensku?

Děkuji předem.
simona
Ilustrační snímek

Ve Vašem případě je darovací smlouva osvobozena od placení daně, neboť Vy a matka jste příbuzné v přímé linii. Pokud Vám matka pozemek prodá, zaplatíte 4% daně z nabytí nemovitých věcí a matka daň z příjmu, pokud součet doby jejího vlastnictví a vlastnictví zůstavitele nečiní pět let.

Dárce může požádat o vrácení daru, jestliže se  obdarovaný k němu chová  v rozporu s dobrými mravy nebo pokud  jeho životní úroveň je nižší než životní úroveň obdarovaného. O vrácení daru může být zažádáno dárcem kdykoli, není zde stanovena lhůta. V případě dědictví mohou neopomenutelní dědicové požádat o tzv. kolaci, tedy zahrnutí hodnoty daru do pozůstalosti. A v této souvislosti vyplacení tzv. povinného dílu, čímž by Vaše vlastnictví nebylo ohroženo, ale musela byste se s ostatními dědici finančně vyrovnat.

Vždy se musíte řídit právem té země, ve které se nemovitost nachází.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, manžel vlastní spolu s bratrem dům, který jim rodiče darovali. Každému náleží polovina. Chtěli bychom jeho bratra vyplatit. Ten s tím bohužel nesouhlasí. Manžel má v tom domě trvalé bydliště, na vlastní náklady (600 000 Kč,-) ho před deseti celý zrekonstruoval. Solventní je také. Pokud se nedomluvíme, tak podáme návrh na soudní řízení. Chci se zeptat, jakou máme šanci, že soud rozhodně v náš prospěch (tedy že vyplatíme bratra) i když s tím nebude souhlasit?
Klára
Ilustrační snímek

Rozhodnutí soudu nelze předjímat, proto se nemohu konkrétně vyjádřit. Soud však není v tomto případě vázán návrhem žalobce, tzv. žalobním petitem, ale může rozhodnout podle své úvahy.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobry den,

S bratrem jsme kazdy zdedily 50% domu po otci. Dum byl na prodej a uz byl i zajemce, ale bratr se nyni rozhodl si dum nechat a uzivat. Na co mam v tomhle pripade narok?
Lenka Horakova
Ilustrační snímek

V případě, že Vám vznikla škoda, kterou můžete prokázat, máte nárok na její náhradu. Dále máte nárok na nájem, pokud bude bratr dům obývat, nebo na kupní cenu, při prodeji Vaší poloviny domu bratrovi.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobry den mam takovy dotaz a jsem uz zoufala.Umrela nam maminka,byla rozvedena ale nemeli rozdelene meni s manzelem.Jsme 3 sestry jedna je nezletila.Nejdrive se rozdelilo meni mazelu.Ve spolecnem meni meli zahradu a dluh na te zahrade.Takze pulka sla k byvalemi manzelovi a druha pulka mezi nas sestry.Byt sme si delily jen my sestry.O byt sem mela zajem ja na kterem byla zastava kvuli tomu dluhu.Takze ja sem prevzala byt se zastavou.Sestry musim vyplatit.Po nejake dobe jsem sla zadat o hypoteku abych mohla vyplatit sestry ale bohuzel mr.nikde nepujvi protoze na tom je zastava kterou splaci nezletileta sestra se svym.otcem ktere oni zdedily.Ja ale vubec nevim jak je mam vyplatit kdyz me.nikdo hypoteku neda.Mam na na to uz jen 5 mesicu.Mohl by ste me ppradit co bych mela delat nebo co z toho bide kdyz do daneho terminu nevyplatim sestry kvuli jejich zastave na tom byte.Dekuju
Petra
Ilustrační snímek

Je třeba, abyste vy „tři sestry“ společně s bývalým manželem prodali zahradu a za získané peníze uhradili dluh (zbytek si mezi sebou rozdělíte). Věřitel po uhrazení dluhu zajistí odstranění zástavního práva z listu vlastnictví u bytové jednotky. Následně požádejte o hypotéku, nově zastavte bytovou jednotku a z hypotéčního úvěru vyplaťte sestry. Pokud má bývalý manžel finanční prostředky na úhradu poloviny dluhu zajištěného zástavou na bytě a může vám uhradit  kupní cenu,  můžete zahradu prodat jemu.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.
nemovitost a dědictví
Dobrý den, otec na mne převedl členská práva a povinnosti družstevního bytu. Prosím o informaci, zda je tento dokument dostačující k prokázání vlastnictví bytu např. při prodeji či v případě prokázání vlastnictví při dědictví? Bratrovi věnoval jiný byt a chce, aby tento zůstal pouze mě. Moc děkuji za informaci.
Veronika
Ilustrační snímek

Dohoda o převodu družstevního podílu  s potvrzením o převzetí družstvem  je legitimní nabývací titul a prokazuje vlastnictví družstevního podílu. Vaše vlastnictví je tedy nezpochybnitelné. Vedle Dohody byste měla mít i nájemní smlouvu.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.
nemovitost a dědictví
Dobrý den.Chci se jen zeptat.Zdědil jsem RD. Za otcova života z tohohle RD byla ubytovna pro montéry.Ubytovnu jsem zrušil skrze nábytku od jedné paní. Paní mi sama od sebe zavolala a ze ptala se mně, jestli ne chci pronajímat RD k účelu soukromé školky. Ja jsem kývl ze určíte. V naší obci Holasicich a v okolí je velmi málo mateřských školek.Jelikož jsem totální začátečník a nemam zkušenosti v pronajmech. Nevím co by všechno měla zahrnovat smlouva ani nevím po dle čeho určit velikost nájmu. Pronájem: ( spodní patro a dvůr)
Kdo bude řešit opravy při nějaké poruše.
Je lepší převést energie(voda, plyn a elektřinu) na paní s kterou budu podepisovat smlouvu. Mužů ve smlouvě požadovat,aby nájemníci platili pojištění domu + energie.
Navíc mám z vlastních penez připravit a upravit dvůr tak aby hygienicky odpovídal školce.Úprava už mně stala dost penez. Jen se ptám. Jestli je povinnost naházet omýtky, ATD. na dvoře z mych penez(NIC JSEM NEPODEPISOVALI),Paní bude a má dotace z EU na úpravu domu. Nemají dotace složit i k opravě dvora??
Josef
Ilustrační snímek

Všechny záležitosti, na které se dotazujete, jsou věcí dohody.  Nejdříve je třeba uzavřít smlouvu, ve které bude vyjasněno, co jde k tíži nájemce a co k tíži pronajímatele. Vyvarujete se tak pozdějších dohadů.  Určitě je výhodnější, aby si nájemkyně platila veškeré energie sama. Opravy většího rozsahu musíte řešit Vy jakožto vlastník, pakliže závada nevznikla zaviněním nájemce. Pojistka jde také k Vaší tíži. Nájemce si může uzavřít pojistku na své vybavení a rizika spojená s výkonem jeho činnosti. Z Vašeho dotazu je patrné, že jste ještě neuzavřeli smlouvu na pronájem prostor a Vy jste začal s úpravami, což je poněkud riskantní krok. Provozování mateřské školy s sebou nese velmi přísná hygienická pravidla a jde o specifickou úpravu prostor. Pokud nemáte s paní podepsanou smlouvu a již činíte kroky k úpravě nemovitosti, v případě, že se nedomluvíte, můžete utrpět značnou škodu.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli mám nárok po smrti rodičů na polovinu bytu když tam má druhý sourozenec napsaný trvalý pobyt? děkuji za odpoveď
Lenka
Ilustrační snímek

Pokud má sourozenec trvalý pobyt v bytě rodičů, nemá to žádný vliv na dědické řízení a na základě této skutečnosti z něho nemůžete být vyloučena.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, mám dotaz,před 30
lety jsme zdědili po otci (4 sourozenci ) každý ideální 1/4nu,nyní mi chce bratr svojí 1/4 odprodat,chtěla bych se zeptat co je pro mě výhodnější,zda klas. prodej nebo darování?Dál by mě zajímalo jestli musí být udělany odhad majetku (dům,zahrady,pole) při prodeji i darování ?Letos odprodal svojí 1/4 polí,které pronajímáme místímu statku,chtěl by se zbavit i ostatní části své 1/4.Děkuji za odpověd
Hana K
Ilustrační snímek

V případě příbuzných v přímé linii, což je i bratr a sestra, je výhodnější darování, neboť je osvobozeno od jakékoli daňové povinnosti. Odhad majetku nemusí být proveden ani při prodeji ani při darování.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den po otcově smrti jsem zdědila 1/6 domu bratr má také 1/6 a matka 4/6.V domě 20 let bydlel bratr spolu s matkou,souhlasila jsem s přepisem celého domu na bratra s tim že mě vyplatí.Letos se bratr odstěhoval,chci se tam nastěhovat já matka chce přepsat svoji část na mě,ale bratr nesouhlasí s přepisem i když ho chci vyplatit.Poradíte mi co s tím. Děkuji
Ivana Tancošova
Ilustrační snímek

Pokud Vám chce matka darovat svůj podíl, bratr tomu nemůže nijak bránit. Pokud chcete získat celou nemovitost, musíte se s bratrem dohodnout na odkoupení jeho podílu. Pokud se to nepodaří, můžete se obrátit na soud, který rozhodne.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
dobrý den, je možné darovat dřevěnou chatu 14 ti leté vnučce , která má rozvedené rodiče.Jak se v tomto případě.mohou chovat její rodiče. Děkuji Josef
josef
Ilustrační snímek

Chatu můžete 14 leté vnučce darovat s přivolením opatrovnického soudu.  Dalším řešením je odkázat vnučce chatu v závěti.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, vztahuje se 15 procentní daň z příjmu i na nemovitost, kterou jsem získal v rámci dědictví po rodičích? V bytě trvale nebydlím a vlastním jej pouze 10 měsíců. Uvažujeme se sourozenci o prodeji tohoto bytu a rádi by jsme věděli, co nás čeká. Děkuji za odpověď.
Pavel
Ilustrační snímek

Dobrý den, takový prodej by byl od daně z příjmů osvobozen, pokud nemovitost budete vlastnit 5 let do kterých se započítává i doba po kterou nemovitost vlastnili rodiče (čili pokud rodiče nemovitost vlastnili 4 roky a Vy jeden rok, tak bude příjem osvobozen).

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobrý den, nejspíš zdědíme se sourozenci byt po otci. Otec se rozvedl s naší matkou před cca 15 lety, matka tvrdí, že nejsou majetkově vyrovnáni, co to pro nás znamená. Děkuji Zdena
Zdena
Ilustrační snímek

Dobrý den Zdeno, pokud měli s matkou byt ve společném jmění manželů, tak to znamená, že matce patří 1/2 bytu a Vy se sourozenci budete po otci dědit jen druhou 1/2. Pokud byt ve společném jmění manželů neměli, tak by to na dědictví nemělo mít vliv.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobry den, kamarodovi zemřel otec, který vlastnil podíl družstevního bytu. Kamarad ma ještě 3 sourozence. Notář rozhodl, že podíl bytu mahi všichni, protože jsme se nedohodli. Ale nikdo ten byt nechce.
Bára
Ilustrační snímek

Dobrý den, v takovém případě je nejjednodušší družstevní byt prodat a prostředky si rozdělit. Pokud se nemohou na prodeji dohodnout, můžou podat žalobu na soud, který jej nechá prodat soudně (to je samozřejmě finančně méně výhodné – poplatky na soud, nižší prodejní cena apod.)

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobrý den,
chci se zeptat, jestli můžeme soudně vymáhat na dědici zemřelého nájemce nedoplatek za vyúčtování služeb? Podotýkám, že byl pouze jeden dědic a první vyúčtování - přeplatek mu byl vyplacen. Vyúčtování za další rok byl však nedoplatek a dědic s námi nekomunikuje a telefonicky sdělil, že nám nic nezaplatí. Je možné ho tedy dát k soudu? Děkuji
Lenka M.
Lenka
Ilustrační snímek

Dobrý den Lenko, příliš Vašemu dotazu nerozumím – od dědice zemřelého nárok máte na vyúčtování služeb poskytovaných do okamžiku, než bývalý nájemce zemřel – pokud od smrti nájemce už proběhlo jedno vyúčtování (s přeplatkem), tak na základě čeho byste chtěli zaplatit další vyúčtování? Samozřejmě, pokud dědic pokračuje v nájmu, tak musí platit nájemné i služby jako každý jiný nájemník.  

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobrý den, se sestrou jsme zdědili byt po tatínkovi. Chtěla jsem se zeptat, zda pokud bude chtít sestra moji zděděnou polovinu "odkoupit", dodržuje se odhadní cena za byt dodaná notáři, nebo zda mohu požadovat vyšší cenu aktuálně nabízenou zájemci o byt. Předem moc děkuji. - otázka upravena poradcem
Lucie
Ilustrační snímek

Dobrý den, při kupní smlouvě je třeba dohody obou stran, takže se můžete dohodnout na libovolné ceně – nižší než odhad i vyšší než odhad. Běžně se vychází z aktuální tržní ceny nemovitosti (což by měla být cena nabízená případným zájemcem).

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den, budeme mít dědické řízení po otci, který byl spoluvlastníkem bytu s mamkou-máme už odhad. Jaké jsou možnosti vyřešení dědictví-mamka sestra a já? Můžeme se dědictví vzdát ve prospěch mamky a ta pak může napsat závěť? Jak je to s poplatky u notáře za tyto různé úkony? Děkuji.
Dana
Ilustrační snímek

Dobrý den, v rámci dědického řízení se můžete dohodnout jakkoliv. Klidně jak říkáte – byt necháte mamince a ta Vám jej odkáže v závěti. Nebo naopak můžete byt mít rovnou se sestrou napůl a maminka tam bude mít doživotní věcné břemeno bydlení. U notáře se platí jeden poplatek za vyřízení dědictví po otci – určité procento z hodnoty pozůstalosti. Pokud by maminka sepisovala závěť u notáře, tak zaplatí notáři poplatek přibližně 1700,- Kč.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den,zdědili jsme s nevlastním bratrem nemovitost po naší matce rovným dílem.A on svoji polovinu nemovitosti daroval bez mého souhlasu a vědomí naší společné sestřenici.Je to podle zákona v pořádku?Děkuji za odpověd.Soukup

Karel Soukup
Ilustrační snímek

Ano, zákon to připouští v  případě, že po uplynutí 6 měsíců od nabytí daroval svoji polovinu nemovitosti. Pokud daroval před uplynutím 6 měsíční  lhůty, měl svoji polovinu nabídnout Vám.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.
nemovitost a dědictví
Dobrý den,
je možné, aby jeden ze sourozenců prodal zděděné polnosti, nebo k tomu musí být souhlas všech dědiců?
Moc děkuji za odpověď.
Martina
Ilustrační snímek

Každý ze sourozenců může prodat  svůj spoluvlastnický podíl na polnostech, které získal v dědickém řízení. Do šesti měsíců po jeho nabytí by jej měl nabídnout sourozencům, kteří mají předkupní právo. Od 1.1.2018 bude doba předkupního práva neomezená.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, jedná s o pozemek darovaný mi letos strýcem. Nejsem si 100% jistá, že mi bude schválena hypotéka na stavbu domu. Mohu případně příští rok (nebo prostě dříve než za 5 let) darovat pozemek svému dítěti (zletilému) bez toho, aniž by zisk (v zákoně o dani z příjmu se řeší snad pouze prodej nemovitostí) by padl jemu nebo mně do daně z příjmu? Určitě to není účelový postup, pouze zjišťuji možné varianty případného budoucího postupu.... Klasické darován a prodej jsou mi jasné, ale řešení této situace jsem nikde nenašla...Moc děkuji Irena
Irena
Ilustrační snímek

Synovi (příbuznému v přímé linii) můžete pozemek darovat. Takové darování je od daně osvobozeno.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobry den mam dotaz před rokem zemrel muj pritel zil v nemecku ,nevim zda mi něco odkazal protože jehodcera nemá uz o me zajem .dekuji
JItka Dunkova
Ilustrační snímek

Dobrý den, kdyby Vám něco odkázal, tak by Vás kontaktoval notář, který řeší jeho dědictví.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 
nemovitost a dědictví
Dobrý den, dostala jsem darem od maminky 3/4 domu. Zbylé 2/8 vlastní dvě neteře. Chtěla jsem se zeptat, je mou povinností jim dát od domu klíč? Maminka zemřela, nikdo z nás tam zatím nebydlí.
Eliška
Ilustrační snímek

Dobrý den, způsob užívání nemovitosti záleží na dohodě spoluvlastníků. Pokud dům před smrtí užívala maminka, tak nemusíte nikomu dávat klíče. Jelikož máte většinový podíl, tak budoucí užívání domu můžete určit Vy sama. Pokud však chcete dům užívat celý sama, mají zbývající spoluvlastníci nárok na náhradu, za to, že oni dům využívat nemohou – zjednodušeně řečeno na nájemné.  


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 
nemovitost a dědictví
Dobrý den , po otci jsem zdědil tzv.Ideální polovinu domu,jsou v ní dvě samostatné bytové jednotky.Druhá půlka patří Švagrové.Ta chce svou půlku pronajmout,problém je v tom že je zde staré elektro a pouze jeden elektroměr a Vodoměr pro celý dům. Vše je na mně, tedy i platby.Mohu si klást podmínku že dokud nebude dán druhý elektroměr a vodoměr,že nesouhlasím s pronájmem její půlky nemovitosti?Veškeré údržby spojené s chodem nemovitosti hradím pouze já.Švagrová na mně tlačí a zastrašuje mne.Pokud nebudu souhlasit s pronájmem její půlky nemovitosti tak mně dá k soudu? Mohu se bránit? Děkuji
Bohumil
Ilustrační snímek

Jako vlastník ideální poloviny domu nemůžete ani Vy ani Vaše švagrová (vlastník druhé poloviny) s majetkem nakládat bez souhlasu druhého spoluvlastníka. Abyste mohli každý nakládat s jednou bytovou jednotkou, je třeba dům rozdělit na jednotky. Při té příležitosti můžete zajistit, aby každá jednotka měla svoje měřice energií.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Manželova sestra zdědila chatu po svém otci,může ji prodat dřív než upline doba 5 let aby neplatila daň z příjmů.
Hlavinková
Ilustrační snímek

Manželova sestra při prodeji chaty nabyté dědictvím po otci bude platit daň z příjmu v případě, že součet období, po které vlastnil chatu otec a po které vlastnila chatu „dědička“ je kratší než 5 let.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, zdědil jsem větší část domu který má ale další dva majitele se kterými se nelze domluvit na společném prodeji celé nemovitosti ani nechtějí můj podíl odkoupit za cenu nižší než je odhad. Jak se s tím dá pracovat?
Martin
Ilustrační snímek

Pokud se spolumajitelé nemohou dohodnout, jak naložit s nemovitostí, musí požádat o rozhodnutí příslušný soud.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den,za života jsme plnoleté dceři darovali RD,ve kterém máme věcné břemeno.Ostatní sourozenci si to také tak přáli.Pouze starší dcera se domnívá,že to tak být nemá.Chová se kvůli tomu k nám špatně,v podstatě se s námi nestýká ani její budoucí dítě nebudeme smět vidět.Je možné,aby to ,že to dostala nejmladší dcera po naší smrti nějak napadla,to bychom si opravdu nepřáli.Děkuji
Hana
Ilustrační snímek

Jestliže jste dceři darovali nemovitost, nemůže být již předmětem dědického řízení. Starší dcera nemůže Vaše rozhodnutí ani později nijak napadnout. Pokud máte v domě sjednáno věcné břemeno dožití, podle nového OZ služebnosti bytu, zajišťuje Vám bydlení v nemovitosti do smrti. Pak toto právo zaniká.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, jsme 3 sourozenci. Rodiče darovali bratrovi dům s pozemkem s tím, že tam mají věcné břemeno na dožití a nás dva vyplatí. Hodnota domu s pozemkem je 3000000,-. Já dostala od bratra 300000,-. Nyní jsem zjistila, že bratr přepsal polovinu domu a pozemku na svou stávající manželku. Situace dospěla do fáze, kdy bratr s jeho manželkou se chovají k rodičům nedůstojně a otec lituje, že daroval bratrovi dům. Také otce mrzí, že jsem zatím dostala pouze tak malou část peněz. Jaké jsou prosím nyní mé možnosti, abych dostala zbylou část hodnoty majetku? Může otec požadovat vrácení daru, i když bratr přepsal polovinu domu a pozemnku na svou stávající manželku?
Jarka
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží, jak byla koncipovaná darovací smlouva – byla v ní nějaká lhůta, do kdy vás bratr má vyplatit? Pokud ano a už lhůta uplynula, tak se samozřejmě můžete domáhat doplacení ceny domu soudní cestou. Otec také může požadovat vrácení daru – převedení 1/2 na manželku nemá vliv. Nicméně pro vrácení daru je třeba, aby se obdarovaný choval vůči dárci tak, že hrubě porušuje dobré mravy – bude tedy záležet, jaké nevhodné chování bratra by otec dokázal u soudu prokázat.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobrý den,
před pěti lety nám maminka darovala dům, mě a sestře. Sestra odmítá dům prodat a i mě vyplatit po maminčině smrti. Mám možnost se nějak bránit ? Jaké jsou moje šance, co mohu v této záležitosti podniknout. Předem děkuji za odpověď Lucie.
Lucie
Ilustrační snímek

Dobrý den Lucie, pokud se sestrou není možná domluva na prodeji, tak můžete podat žalobu na zrušení spoluvlastnictví k soudu. Jelikož nikoho nelze nutit ve spoluvlastnictví setrvat, tak soud Vaše spoluvlastnictví určitě zruší, jen se bude hledat nejvhodnější způsob (prodej celé nemovitosti, splátky od sestry apod.). Toto vysvětlete sestře a snad pochopí, že je lepší se dohodnout a předejít tak zdlouhavému soudnímu sporu, který vás obě bude stát jen náklady navíc.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobrý den,
zdědil jsem družstevní podíl v bytovém družstvu spojený s právem nájmu bytu, s tím že dvěma sourozencům vyplatím každému 1 mil. Kč.
Abych mohl sourozence vyplatit, musím členský podíl (resp.byt) prodat. Musím platit následně daň z příjmu z prodeje bytu? Lze částky, které jsem dle dědického usnesení povinen vyplatit sourozencům uvést v daňovém přiznání jako související výdaje a odečíst je od základu daně? Děkuji Vám za odpověď.
Jiří Beneš
Ilustrační snímek

Dobrý den, podle mého ano. Určitě musíte převod podílu (bytu) zdanit daní z příjmu. A podle mého si můžete vypořádací podíly odečíst, jelikož Váš skutečný příjem z prodeje bude o to nižší. Ale je to dost specifický dotaz spíše na daňového poradce nebo přímo na finanční úřad. Omlouvám se, že Vám nemohu poradit více.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den,manžel zdědil po svém otci část nemovitosti. Budeme formou hypotéky vyplácet další dědice. Potíž je v tom že manželka jednoho dědice nechce podepsat dokumenty do banky.Na žádné peníze nárok nemá-zdědil to jen její manžel . Mají před rozvodem-dělá to ztrucu. Její podpis potřebuje jen banka,jinak nikde vedená není.Dá se to nějak obejít? Děkuji
Lída
Ilustrační snímek

Dobrý den, to je kvůli tzv. rodinné domácnosti. Pokud by v nemovitosti bydleli spolu (dědic a jeho manželka případně jejich děti), tak by manželka měla možnost napadnout smlouvy, pokud by tím (zjednodušeně řečeno) ztratila střechu nad hlavou. Je evidentní, že toto není Váš případ, protože manželka v domě nikdy nebydlela. Banka by tedy nemusela žádat její souhlas vůbec. Ale protože banka nemůže posuzovat všechny případy individuálně, tak má nastavený obecný postup, že dokumenty musí vždy podepsat i manželé/manželky. Bude záležet na konkrétní bance, jestli Vám schválí výjimku – například, že by bance stačilo čestné prohlášení dědice, že v domě on ani jeho manželka nikdy nebydleli, mají zajištěno jiné bydlení atd.


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, rád bych se zeptal co vše je třeba zařídit pokud po zemřelém s Českým občanstvím zůstala nemovitost na Slovensku. Děkuji za rady
Jiří
Ilustrační snímek

Nejdříve bude zahájeno dědické řízení. Pověřený notář Vás vyzve i k doložení tržního ocenění všech nemovitých věcí, které jsou předmětem dědického řízení. Vzhledem k uvedenému je třeba nechat zpracovat slovenskou realitní kanceláří tržní ocenění Vámi uvedené nemovitosti na Slovensku.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, při vypořádávání dědického podílu bratrovi jsme narazili na spor, který se týká odečtení částky za zhodnocení domu. Část zhodnocení ( nový kotel, zateplení, fasáda ) byly pořízeny částečně z dotací od státu. Bratr odmítá tuto částku uznat jako náš požadavek na odečtení z ceny nemovitosti před vypořádáním jeho podílu. S tím že to byla dotace "zadarmo".Jak postupovat? I přes dotace to stálo nemálo energie i peněz. - otázka upravena poradcem
Jitka Joudová
Ilustrační snímek

Dobrý den, obávám se, že zhodnocení z dotace nemůžete odečítat při vypořádání dědictví. Možná Váš dotaz jen špatně chápu, ale pokud jste do nemovitosti investovali za života zůstavitele (toho, po kom jste nemovitost zdědili), tak jste zhodnocovali jeho nemovitost a při vypořádání (tedy teď když jste s bratrem vlastníky) se bude řešit cena domu v době úmrtí zůstavitele. V každém případě platí, že pokud se nedohodnete, tak bude nutné prodej řešit soudní cestou.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.