Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Asie
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Realitní poradna

foto poradce vizitka
Jana Štěpánková
foto poradce

Jana Štěpánková

jednatelka společnosti

REDICO s.r.o.

Realitní činnosti se věnuje od 90. let. Je jednatelkou a majitelkou realitní a poradenské společnosti REDICO s.r.o. Řadu let publikuje v tisku, na internetu, realitní činnost přednáší jako odborný lektor na Vysoké škole realitní - Institut Franka Dysona s.r.o., pořádá specializované kurzy pro začínající i zkušené realitní makléře či realitní společnosti. Patří k těm, kteří kladou absolutní důraz na komplexnost, profesionalitu a etičnost realitního obchodu. A o tom, že je to správná cesta, svědčí řada stálých a vracejících se spokojených klientů z řad fyzických osob i velkých společností.
foto poradce vizitka
Mgr. Jitka Plšková
foto poradce

Mgr. Jitka Plšková

právnička

Realitní kancelář STING

foto poradce vizitka
PhDr. Lenka Weberová
foto poradce

PhDr. Lenka Weberová

jednatelka

Realitní kancelář Weber a spol.

Realitní kancelář provozuje v Praze od roku 1992. Již v roce 1996 jí byl udělen titul „Zlatá makléřská berla“ za kvalitu poskytovaných služeb. Kromě klasické realitní činnosti publikuje odborné články a také poukazuje na nešvary realitního trhu. Prodej realit řeší komplexně včetně technické, právní a ekonomické stránky věci. Mnohaleté zkušenosti a zavedená klientela ji řadí mezi profesionály realitní branže. Majitelům nemovitostí poskytuje bezplatné poradenství.

Stálá poradna realitního portálu Reality.iDNES.cz

Poradna

poradna ilustrace

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

tým poradců realitního serveru Reality.iDNES.cz

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

nemovitost a dědictví
Dobrý den , po otci jsem zdědil tzv.Ideální polovinu domu,jsou v ní dvě samostatné bytové jednotky.Druhá půlka patří Švagrové.Ta chce svou půlku pronajmout,problém je v tom že je zde staré elektro a pouze jeden elektroměr a Vodoměr pro celý dům. Vše je na mně, tedy i platby.Mohu si klást podmínku že dokud nebude dán druhý elektroměr a vodoměr,že nesouhlasím s pronájmem její půlky nemovitosti?Veškeré údržby spojené s chodem nemovitosti hradím pouze já.Švagrová na mně tlačí a zastrašuje mne.Pokud nebudu souhlasit s pronájmem její půlky nemovitosti tak mně dá k soudu? Mohu se bránit? Děkuji
Bohumil
Ilustrační snímek

Jako vlastník ideální poloviny domu nemůžete ani Vy ani Vaše švagrová (vlastník druhé poloviny) s majetkem nakládat bez souhlasu druhého spoluvlastníka. Abyste mohli každý nakládat s jednou bytovou jednotkou, je třeba dům rozdělit na jednotky. Při té příležitosti můžete zajistit, aby každá jednotka měla svoje měřice energií.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Manželova sestra zdědila chatu po svém otci,může ji prodat dřív než upline doba 5 let aby neplatila daň z příjmů.
Hlavinková
Ilustrační snímek

Manželova sestra při prodeji chaty nabyté dědictvím po otci bude platit daň z příjmu v případě, že součet období, po které vlastnil chatu otec a po které vlastnila chatu „dědička“ je kratší než 5 let.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, zdědil jsem větší část domu který má ale další dva majitele se kterými se nelze domluvit na společném prodeji celé nemovitosti ani nechtějí můj podíl odkoupit za cenu nižší než je odhad. Jak se s tím dá pracovat?
Martin
Ilustrační snímek

Pokud se spolumajitelé nemohou dohodnout, jak naložit s nemovitostí, musí požádat o rozhodnutí příslušný soud.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den,za života jsme plnoleté dceři darovali RD,ve kterém máme věcné břemeno.Ostatní sourozenci si to také tak přáli.Pouze starší dcera se domnívá,že to tak být nemá.Chová se kvůli tomu k nám špatně,v podstatě se s námi nestýká ani její budoucí dítě nebudeme smět vidět.Je možné,aby to ,že to dostala nejmladší dcera po naší smrti nějak napadla,to bychom si opravdu nepřáli.Děkuji
Hana
Ilustrační snímek

Jestliže jste dceři darovali nemovitost, nemůže být již předmětem dědického řízení. Starší dcera nemůže Vaše rozhodnutí ani později nijak napadnout. Pokud máte v domě sjednáno věcné břemeno dožití, podle nového OZ služebnosti bytu, zajišťuje Vám bydlení v nemovitosti do smrti. Pak toto právo zaniká.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, jsme 3 sourozenci. Rodiče darovali bratrovi dům s pozemkem s tím, že tam mají věcné břemeno na dožití a nás dva vyplatí. Hodnota domu s pozemkem je 3000000,-. Já dostala od bratra 300000,-. Nyní jsem zjistila, že bratr přepsal polovinu domu a pozemku na svou stávající manželku. Situace dospěla do fáze, kdy bratr s jeho manželkou se chovají k rodičům nedůstojně a otec lituje, že daroval bratrovi dům. Také otce mrzí, že jsem zatím dostala pouze tak malou část peněz. Jaké jsou prosím nyní mé možnosti, abych dostala zbylou část hodnoty majetku? Může otec požadovat vrácení daru, i když bratr přepsal polovinu domu a pozemnku na svou stávající manželku?
Jarka
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží, jak byla koncipovaná darovací smlouva – byla v ní nějaká lhůta, do kdy vás bratr má vyplatit? Pokud ano a už lhůta uplynula, tak se samozřejmě můžete domáhat doplacení ceny domu soudní cestou. Otec také může požadovat vrácení daru – převedení 1/2 na manželku nemá vliv. Nicméně pro vrácení daru je třeba, aby se obdarovaný choval vůči dárci tak, že hrubě porušuje dobré mravy – bude tedy záležet, jaké nevhodné chování bratra by otec dokázal u soudu prokázat.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobrý den,
před pěti lety nám maminka darovala dům, mě a sestře. Sestra odmítá dům prodat a i mě vyplatit po maminčině smrti. Mám možnost se nějak bránit ? Jaké jsou moje šance, co mohu v této záležitosti podniknout. Předem děkuji za odpověď Lucie.
Lucie
Ilustrační snímek

Dobrý den Lucie, pokud se sestrou není možná domluva na prodeji, tak můžete podat žalobu na zrušení spoluvlastnictví k soudu. Jelikož nikoho nelze nutit ve spoluvlastnictví setrvat, tak soud Vaše spoluvlastnictví určitě zruší, jen se bude hledat nejvhodnější způsob (prodej celé nemovitosti, splátky od sestry apod.). Toto vysvětlete sestře a snad pochopí, že je lepší se dohodnout a předejít tak zdlouhavému soudnímu sporu, který vás obě bude stát jen náklady navíc.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobrý den,
zdědil jsem družstevní podíl v bytovém družstvu spojený s právem nájmu bytu, s tím že dvěma sourozencům vyplatím každému 1 mil. Kč.
Abych mohl sourozence vyplatit, musím členský podíl (resp.byt) prodat. Musím platit následně daň z příjmu z prodeje bytu? Lze částky, které jsem dle dědického usnesení povinen vyplatit sourozencům uvést v daňovém přiznání jako související výdaje a odečíst je od základu daně? Děkuji Vám za odpověď.
Jiří Beneš
Ilustrační snímek

Dobrý den, podle mého ano. Určitě musíte převod podílu (bytu) zdanit daní z příjmu. A podle mého si můžete vypořádací podíly odečíst, jelikož Váš skutečný příjem z prodeje bude o to nižší. Ale je to dost specifický dotaz spíše na daňového poradce nebo přímo na finanční úřad. Omlouvám se, že Vám nemohu poradit více.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den,manžel zdědil po svém otci část nemovitosti. Budeme formou hypotéky vyplácet další dědice. Potíž je v tom že manželka jednoho dědice nechce podepsat dokumenty do banky.Na žádné peníze nárok nemá-zdědil to jen její manžel . Mají před rozvodem-dělá to ztrucu. Její podpis potřebuje jen banka,jinak nikde vedená není.Dá se to nějak obejít? Děkuji
Lída
Ilustrační snímek

Dobrý den, to je kvůli tzv. rodinné domácnosti. Pokud by v nemovitosti bydleli spolu (dědic a jeho manželka případně jejich děti), tak by manželka měla možnost napadnout smlouvy, pokud by tím (zjednodušeně řečeno) ztratila střechu nad hlavou. Je evidentní, že toto není Váš případ, protože manželka v domě nikdy nebydlela. Banka by tedy nemusela žádat její souhlas vůbec. Ale protože banka nemůže posuzovat všechny případy individuálně, tak má nastavený obecný postup, že dokumenty musí vždy podepsat i manželé/manželky. Bude záležet na konkrétní bance, jestli Vám schválí výjimku – například, že by bance stačilo čestné prohlášení dědice, že v domě on ani jeho manželka nikdy nebydleli, mají zajištěno jiné bydlení atd.


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, rád bych se zeptal co vše je třeba zařídit pokud po zemřelém s Českým občanstvím zůstala nemovitost na Slovensku. Děkuji za rady
Jiří
Ilustrační snímek

Nejdříve bude zahájeno dědické řízení. Pověřený notář Vás vyzve i k doložení tržního ocenění všech nemovitých věcí, které jsou předmětem dědického řízení. Vzhledem k uvedenému je třeba nechat zpracovat slovenskou realitní kanceláří tržní ocenění Vámi uvedené nemovitosti na Slovensku.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, při vypořádávání dědického podílu bratrovi jsme narazili na spor, který se týká odečtení částky za zhodnocení domu. Část zhodnocení ( nový kotel, zateplení, fasáda ) byly pořízeny částečně z dotací od státu. Bratr odmítá tuto částku uznat jako náš požadavek na odečtení z ceny nemovitosti před vypořádáním jeho podílu. S tím že to byla dotace "zadarmo".Jak postupovat? I přes dotace to stálo nemálo energie i peněz. - otázka upravena poradcem
Jitka Joudová
Ilustrační snímek

Dobrý den, obávám se, že zhodnocení z dotace nemůžete odečítat při vypořádání dědictví. Možná Váš dotaz jen špatně chápu, ale pokud jste do nemovitosti investovali za života zůstavitele (toho, po kom jste nemovitost zdědili), tak jste zhodnocovali jeho nemovitost a při vypořádání (tedy teď když jste s bratrem vlastníky) se bude řešit cena domu v době úmrtí zůstavitele. V každém případě platí, že pokud se nedohodnete, tak bude nutné prodej řešit soudní cestou.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Otec prodal byt né neteri za milion 200 tisíc byt má hodnocení 3milionů moje neteř mně nechce vyplatit Aj i moje sestra otec zemřel mám na to narok
Alena nagyová
Ilustrační snímek

Dobrý den, na žádné vyplacení nárok nemáte. Otec si za života mohl se svým majetkem nakládat bez omezení.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Problém mám v tom, že jsem zdědila po strýci podíl na bytě - strýc byl mamčin brácha, takže místo mamky jsme dědily já a ségra. Těch dědiců bylo víc, protože on neměl děti a už ani manželku. Notářka ohodnotila ten byt na cca 500 tis. Kč. My jsme ho prodali za 450 tis. Kč, smlouva uzavřena v prosinci, ale ještě není v katastru zapsáno. Byt jsme vlastnili necelý rok. Chtěla bych se zeptat, jaké daně budu platit (z nemovitostí, nybytí atp.). Děkuji za odpověď.
vlasta
Ilustrační snímek

Dobrý den, ve Vašem případě budete hradit daň z nemovitosti, pokud byl na katastr podán návrh na vklad po 1.1.2017, tj. ke dni 1.1.2017 budete vlastníkem bytu. Daň z nabytí se Vás netýká, tu hradí kupující. A daň z příjmu také nebudete hradit – jelikož jste z prodeje neměli žádný příjem (cena bytu 500tisíc, prodej za 450tisíc).

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den,žádám o radu...Bydlím s přítelem a dcerou v RD jeho rodičů.Přítel přistavil podkroví,ve kterém bydlíme.Vše financoval,bohužel doklady jsou psané na jeho rodiče,jakožto majitele.Přítel má na sebe napsané pouze stavební povolení a kolaudaci.Rodiče teď vyhrožují,že celý dům napíší na dceru - jeho sestru.Můžeme se nějak branit,máme nějaký nárok na podkrovní byt?Děkuji za odpověď.
Marie
Ilustrační snímek

Dobrý den, přítel může po rodičích požadovat vrácení investice do jejich domu, tedy částku, o kterou ze svého zhodnotil jejich nemovitost. Musel by prokázat, že opravy financoval on (výpisy z účtu, svědecké výpovědi, apod.).

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Muj otec umřel a barák který vlastnil na půl s mou mamkou jde do dědického řízení - muj nevlastní bratr ma ze zákona nárok na 1/6 baráku a chce vyplatit. Požaduje po mamince nehoráznou částku tak to vypadá ze se budeme muset soudit nebo přepsat 1/6 baráku na nej protoze mamka tyhle peníze nemá (bydlí v baráku sama) a ja jsem pouze ochotna zaplatit rozumnou sumu s kterou muj bratr nesouhlasí. Muže po mamince požadovat nájem (tím ji hrozí v dopise kde požaduje velkou sumu na vyplacení) kdyz by vlastnil 1/6 baráku - jaké ma práva kdyz bude vlastnit takhle malé procento? Dekuji
Michaela
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano může požadovat „nájemné“, ale jen poměrnou část odpovídající velikosti jeho podílu tedy 1/6 z obvyklého nájemného v dané oblasti za podobné nemovitosti. Ale stejně tak by musel hradit poměrnou část veškerých nákladů na provoz a opravy nemovitosti! Vlastnictví nemovitosti nepřináší jen práva, ale i povinnosti. V zájmu všech je se dohodnout na rozumné částce a vyhnout se zdlouhavému a pro všechny finančně nákladnému soudnímu sporu. Pozvěte si nezávislého znalce nebo realitního makléře, který se v oblasti vyzná a stanoví obvyklou cenu nemovitosti.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, pochopila jsem, že daň dědická již neplatí. Jak je tomu v případě, že nám otec dům daruje ještě za svého života. Platí se daň? O jak velkou částku se asi jedná? Děkuji, Ivana
Ivana
Ilustrační snímek

Dobrý den Ivano, dědická daň byla sice zrušena, ale darování se stále daní, a to jako bezúplatný příjem daní z příjmu tedy 15%. Ve Vašem případě záleží komu bude otec nemovitost darovat – darování v rodině je téměř ve všech případech osvobozeno a daň se z něj neplatí – osvobozeno je například darování od příbuzného v linii přímé (mezi rodiči a dětmi) a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítěte manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, řešíme pozůstalost po mamince. Vlastnila 2/3 rodinného domu. Otec vlastní 1/3.Jsme dvě sestry. Jakým podílem se bude pozůstalost řešit? Děkuji, Radka
Radka
Ilustrační snímek

Dobrý den Radko, pokud se dohodnete tak lze dědictví rozdělit jakkoliv – např. vše jedné sestře, nebo vše otci. Pokud nejste schopni se dohodnout, tak dědí děti a manžel ve stejné dědické skupině, tedy každý z vás 1/3 z matčiných 2/3 – čili otec bude mít svou 1/3 a po mamince 2/9 tj. celkem 5/9 a každá z vás 2/9.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Chtěla bych se zeptat,j

ak je to u přepisu RD,kdyz jsou 3 dospělé děti a dům je napsán na jednoho z rodičů,ktery umře.
Eva
Ilustrační snímek

Dobrý den, pravděpodobně se ptáte, kdo dům zdědí? Pokud nemovitost vlastní jeden z rodičů, tak po něm při jeho úmrtí dědí jeho manžel a jeho děti všichni rovným dílem. Ve Vašem případě tedy každý potomek 1/4 a pozůstalý manžel 1/4, nebo pokud zemřelý rodič není ženatý/vdaná tak každé dítě 1/3 – takto by to bylo následně zapsáno i v katastru nemovitostí – 3 vlastníci a každý vlastní 1/3 domu. To vše v případě, že se dědicové u notáře nedohodnou jinak – dědicové se mohou dohodnout, že se dům prodá a rozdělí si výtěžek, nebo že dům připadne jednomu z nic a ten ostatním vyplatí náhradu v penězích apod.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den,
otec s matkou mi darovali dům při rozvodu. Mám 4 sestry, ale během rozvodu jsem byla jediná plnoletá a proto k darovací smlouvě byla přidána darovací smlouva, ve které se uvádí, že v momentě, kdy sestra dovrší 18 let(popř. i zbylé dvě) mám jí darovat 1/4 nebo je vyplatit v náležící hodotě. Jedna ze sester je již plnoletá a hlásí, že barák nechce a že chce vyplatit. Jaký potřebuji odhad pro toto vyplácení a kdo jej má zaplatit? Bude se následně platit nějaká daň, když nic nepřevádím? A poslední dotaz, já stále studuji, tudíž sestru nemohu vyplatit okamžitě, ale ona to přesto žádá, co mám dělat?? Má na to vůec právo??
Předem děkuji Anna
Anna
Ilustrační snímek

Dobrý den Anno, vše záleží na konkrétním obsahu Vaší dohody a darovací smlouvy, ve které jste se měla zavázat darovat sestrám podíly na domě nebo je vyplatit. Taková dohoda by měla řešit i podrobnosti darování nebo vyplácení peněz. Osobně se mi jeví spravedlivé, abyste sestry vyplácela z aktuální hodnoty nemovitosti po odečtení zhodnocení, které jste na nemovitosti provedla, za dobu co ji vlastníte, Vy. Tržní cenu Vám zjistí znalec a náklady na znalecký posudek bych doporučila rozdělit mezi Vás a všechny sestry, které budete nyní vyplácet. Jestli sestra může po Vás chtít okamžité vyplacení, také záleží na obsahu dohody s rodiči – podle této dohody, kdo si může vybrat, jestli se daruje podíl na RD nebo se vyplatí jeho hodnota? Vy nebo sestra? I v případě, že si sestra vybrala peníze, tak po Vás nemůže požadovat okamžité jednorázové vyplacení, ale měla by respektovat Vaše možnosti. V každém případě doporučuji se se sestrami dohodnout a vyhnout se tak nepříjemným soudním sporům v rodině.   

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den,po taťkové smrti zanechal dopis. Napsal mě a mamku a segru že máme prodat dům. A hodnota domu byla na 740 tisíc. Tak že každý s poloviny taťkové máme nárok 1/6 což dělá 123,333 s taťkové půlky. Ale chci se zeptat. Teď prodáváme dům za Milion 150 tisíc. Má sestra nárok na víc ? A nebo je to jen podle dědictví jak bylo napsáno v protokolu těch 123,333 ? Předem děkuji za odpověď
Petra Vrbna
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud to chápu správně, tak dům byl oceněn na 740tisíc jen pro účely dědického řízení a zdědila jste po otci každá 1/6 (teď jste zapsané v katastru jako spoluvlastnice Vy, sestra a matka). Takže pokud nyní prodáváte, tak má sestra nárok na 1/6 kupní ceny, tedy na cca 192tisíc.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Od kolika let můžu mýt dům ?
Bohumila
Ilustrační snímek

Pokud se ptáte, od kolika let můžete „mít“, tedy vlastnit dům, tak dům můžete vlastnit od narození.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobry den
Chtela bych Vás poprosit o radu darovala jsem od otce barák sestře,a ted nám otec zemrel a ona požadujecely pozemek za 1/8 baráku a mě zdruhou sestrou chce nechat bez majeteku po otci a tim ubližuje maminceprotože ji chce vzit část střechy nad hlavou. Lze vzit dar zpátky nebo nejak jinak vypořádat dědictví. děkuji za odpověd
Dita
Ilustrační snímek

Dobrý den, omlouvám se, ale ve Vašem dotazu se vůbec nevyznám, odpovím tedy pouze obecně.  Odvolat dar je možné pouze ve výjimečných případech – pokud je dárce v těžké finanční nouzi nebo pokud mu obdarovaný vážným způsobem ublížil (tzv. jednáním, kterým zjevně porušuje dobré mravy). V rámci řízení o dědictví, tj. během jednání u notáře, dokud není dědictví skončeno, je vždy možné se dohodnout jinak, než říká závěť nebo zákon. Pokud dohoda není možná, tak se dědí podle závěti, není-li závěť tak dědí děti a manželka všichni rovným dílem (ve Vašem případě každá 1/4).

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Dobrý den, nedávno mi umřel děda, který spolu s babičkou vlastnili polovinu nemovitosti každý. Celková Hodnota nemovitosti je přibližně 2-2,3 mil. Kč. Polovina po dědovi připadla babičce. Jaké jsou adekvátní náklady spojené s přepisem nemovitosti, včetně poplatků notáři atp? Případně kdo rozhoduje o výši poplatku a o tom který notář bude danou věc zpracovávat. Děkuji za odpověď.
Jiří
Ilustrační snímek

Dobrý den, pravidla pro rozdělení řízení o dědictví jednotlivým notářům zveřejňuje příslušný okresní soud. Rozdělení mezi notáře je vždy spravedlivé a rovnoměrné, např. tak že notář 1 povede všechna řízení u zemřelých v každém prvním týdnu v měsíci, notář 2 povede řízení u zemřelých v druhém týdnu v měsíci atd. Co se týká dalších nákladů, tak to bude především odměna notáře, poplatek za změnu v katastru nemovitostí (1.000,- Kč) a případně vypracování znaleckého posudku na cenu nemovitostí (cca 5.000,- Kč). Odměna notáře bude stanovena podle vyhlášky 196/2001 Sb., notářský tarif. Pokud ve Vašem případě nebyl předmětem dědictví další majetek, tak by odměna notáře měla být cca 20.000,- Kč.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
nemovitost a dědictví
Můžu využit předkupní právo,pokud se dědické řízení táhne od roku 2012?a nebylo upaltněno?nyní je rok 2016?Děkuju
vladka
Ilustrační snímek

Pokud máte předkupní právo k nemovité věci, která podléhá dědickému řízení, můžete své právo uplatnit až po skončení dědického řízení.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den. Vlastním ideální polovinu domu, druhou vlastní sestra. Nemáme nijak rozdělené prostory, co která může využívat. Sestra tvrdí, že polovina každého pokoje je její a nechce se na ničem dohodnout. Dům je takto téměř neobyvatelný. V domě dosud trvale bydlí naše matka (na základě nájemní smlouvy, ne věcného břemene). Sestra jezdí na návštěvu za matkou zřídka, já mám v tom městě vazby a jezdím tam na víkendy. Bohužel nemám žádné soukromí, přesto, že dům je postavený jako dvoupodlažní, v každém patře 2+1. Poraďte, prosím, co mohu za dané situace dělat. Děkuji. Soňa
Soňa Ditrichová
Ilustrační snímek

Vlastníte-li ideální polovinu domu, není jednoznačně vymezeno, která část je čí.  Pokuste se domluvit se se sestrou tak, že dům rozdělíte na jednotky a každá budete mít k dispozici jednu bytovou jednotku.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
DOBRÝ DEN,RÁDA BYCH SE INFO.ZDA MAJÍ MOJI SOUROZENCI NÁROK NA VĚCI PO ZEMŘELÉ MATCE POKUD DŮM VE KTERÉM ŽILA JE MUJ.KAŽDÉMU DAROVALA PŘED LETY JEDNU NEMOVITOST.A V DOMĚ CO DAR.MĚ ŽILA.SOUROZENCI POŽADUJÍ VYBAVENÍ .NAPŘ.TELEVIZI BOJLER ATD
marta
Ilustrační snímek

Dobrý den, zde je potřeba posoudit, jestli tyto věci byly vlastnictvím Vaším matky, nebo byly součástí nemovitosti a byly tak Vaše – posoudit bude nutné každou jednotlivou věc samostatně – např. bojler bude rozhodně součástí nemovitosti, ale televize bude samostatná věc ve vlastnictví matky. Samostatné movité věci, které patřily Vaší matce, jsou pak předmětem dědictví a pokud se nedohodnete jinak, tak je zdědíte všichni sourozenci společně do spoluvlastnictví.

Mgr. Jitka Plšková,  Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, teta mě darovala byt s věcným břemenem. Zemřela – břemeno se zrušilo na katastru. Má sourozence a jeden z nich ještě před smrtí vyluxoval účet. Pak jsem ho tam nechala bydlet než se vyřídí pohřeb a on si vzal po ní nějaké věci. Celkem by mě to nevadilo, ale kdyby o tom věděli ostatní. Bojím se, aby při dědickém řízení mě neobvinili ostatní. Nyní zase chce dotyčný využít byt a mě se ho tam pustit nechce, ale nechci dělat dusno. Nevím co dělat? A také bych chtěla vyklízet byt – mohu ?
V darovací smlouvě je, že teta mě daruje nemovitost a to se všemi právy a povinnostmi, se všemi součástmi a veškerým příslušenstvím.
- Patří do toho i nábytek, lednice, tv …….. ?
děkuji za radu jak postupovat
Lenka
Ilustrační snímek

Jestliže Vám teta za svého života darovala byt, ve kterém měla věcné břemeno doživotního užívání bytu (služebnost bytu), tak jste majitelkou bytu včetně jeho součástí a příslušenství. Byt nebude předmětem dědického řízení. Pokud máte špatné zkušenosti s jedním z tetiných sourozenců, který se chce do Vašeho bytu nastěhovat, tak jej do bytu nepouštějte. Zařízení bytu, tj. lednička, televize a nábytek, nejsou součástí, popř. příslušenstvím bytu.

PhDr. Lenka Weberová, vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den,zdědil jsem polovinu domu po rodičích,druhou má bratr.Já mám bratra vyplatit a dům zůstane mě.Chci se zaptat jestli budu platit daň z nabytí ? Děkuji
Petr
Ilustrační snímek

Dobrý den, z Vašeho dotazu přesně nechápu, jaká je situace. Pokud je přímo v usnesení o dědictví uvedeno, že Vy bratra vyplatíte a stanete se vlastníkem celého domu, tak potom budete platit daň z nabytí. Pokud jste v rámci dědického řízení získali každý 1/2 domu, takto je vlastnictví zapsáno v katastru nemovitostí a až následně chcete vlastnictví vypořádat, tak bude záležet jakou to provedete smlouvou – pokud Vám bratr 1/2 daruje, tak žádnou daň neplatíte, pokud Vám 1/2 prodá kupní smlouvou, tak platíte daň z nabytí.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, otec s manželkou ( po druhé se oženil ) uzavřeli závět když jeden z nich zemře, tak dědictví, byt v osobním vlastníctví půjde na půl. V únoru 2014 otcova manželka zemřela a po vyřízení dědickém řízení v únoru 2015 zemřel otec. K vyplacení druhé strany nedošlo.
Během dědického řízení se do bytu nastěhovala jedna z dcer otcovi manželky. Po vyřízení dědického řízení dcera otcovi manželky, že nás z bratrem vyplatí naši polovinu. Soud nám dal podíl 300 000 kč, proto jsem se z počátku s dotyčnou dohodli na 240 000 kč. Jenže nám odmítá vyplatit a chce pouze vyplatit 190 000 kč i bratrem na půl, jenže mi na to nepřistoupili. ( Poslala nám již už i smlouvu ). Její bratr má exekuci. a pravdpodobně sem dostal z katastru, že byt mam "omezení vlastnického práva". Vyhrožuje nám že pokud to nepodepíšem, že se odstěhuje a byt dá do exekuce. Jak bych měl postupovat? Děkuji - otázka upravena poradcem
Jiří H.
Ilustrační snímek

Omlouvám se, ale dotaz je velice nesrozumitelný. Pokud Vaše nevlastní sestra získala v dědictví byt s tím, že je povinna Vám vyplatit 300.000,- Kč, musí Vám tuto částku vyplatit. Pokud tak neučiní nebo se nedohodnete jinak, nezbývá Vám nic jiného, než se obrátit na soud.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Memu bratranci patri 1/6 z nemovitosti ktere pripadaji memu otci. Od doby kdy na bratrance toto dedicke pravo pripadlo neprispival na udrzbu ani rekonstrukci nemovitosti, v ktere bydlime s otcem.Ted po nas vyzaduje vyplaceni z teto 1/6.Chceme se zeptat jestli by slo z teto castky zpetne odecist vydaje potrebne a nutne k udrzbe a chodu techto nemovitosti.
Michaela
Ilustrační snímek

Pokud má Váš bratranec s Vaším otcem nemovitost v podílovém spoluvlastnictví, měli by přispívat na údržbu, popř. rekonstrukci, na které se dohodnou, částkami v poměru jejich spoluvlastnických podílů. Pokud budete oprávněně požadovat odečtením od ceny bratrancova podílu jeho zhodnocení, bude bratranec poukazovat na skutečnost, že Váš otec nemovitost užívá a on si musel obstarat jiné bydlení. Nejlepší bude snažit se domluvit na ceně za podíl bratrance, která bude jak pro otce, tak pro bratrance akceptovatelná.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, v manželství jsem zdědila po rodičích byt a prodala ho. Nyní se budu rozvádět. Peníze byly utraceny za trvání manželství. Mám nárok, aby o tuto částku bylo navýšeno dělení společného majetku?
dr. Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano. Prostředky, které jste získala z prodeje bytu, byly Vaše výlučné vlastnictví a pokud jste je investovala do společného jmění manželů, tak máte při rozvodu nárok na vrácení 1/2 těchto prostředků. Pokud byste ze získaných peněz zhodnotila manželův výlučný majetek (např. nemovitost, kterou zdědil on, získal darem, vlastnil před manželstvím apod.), tak máte nárok na vrácení 100% těchto prostředků. Ovšem pozor na to, že všechny věci, které jste za utržené prostředky nakoupila (vybavení bytu, automobil, apod.) jsou opět ve Vašem výlučném vlastnictví – takže pokud chcete po manželovi při rozvodu vyplatit o 1/2 kupní ceny více, tak musíte prokázat, že byly peníze investovány skutečně do společného jmění manželů.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, tchýně by dle poslední vůle babičky měla zdědit chatu. Přede všemi slibuje, že po smrti babičky chatu neprodá a poté chatu zdědí manžel. Jsou nějaké možnosti, aby si babička zajistila to, že tchýně po její smrti chatu vážně nebude moci prodat? Předem děkuji za odpověď
Bea
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano toto je možné zajistit už za života babičky. Jedná se o institut tzv. svěřenského nástupnictví. Babička ve své poslední vůli (závěti) určí, že dědicem chaty bude tchýně a po její smrti se stane vlastníkem Váš manžel – a dále uvede, že tchýně nemůže chatu ani prodat ani zatížit např. hypotékou banky. Podrobněji Vám vše vysvětlí notář, který by měl závěť také sepisovat.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, mám prosím dotaz. Vlastním se sestřenicí pozemek s chatou, který nelze rozdělit. Sestřenice se o chatu nestará, nekomunikuje, nechce se domluvit, ani sdělit jak si společné užívání představuje. Je nutné opravit plot - neodpovídá. Nechci investovat do společné nemovitosti svoje prostředky. Můžete mi prosím sdělit, jak zrušit společné spoluvlastnictví, jsem i pro prodej - ale není možné se domluvit, protože nekomunikuje, na doporučený dopis neodpovídá, maxim. na mail či sms občas odpoví - přečetla jsem si.
Můžete mi poradit co mám dělat? Právník radí - soud - zrušit spoluvlastnictví, je ještě i jiná cesta ? Děkuji za opověď Markéta
Markéta
Ilustrační snímek

Dobrý den Markéto, bohužel ne. Pokud není možná dohoda se spoluvlastníkem, tak je jedinou variantou žaloba na zrušení a vypořádání soudem.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

nemovitost a dědictví
Mam dotaz,ohledně dedictvi,moje mamka mi rika ze je to osetrene,ale me se to nezdá.Moje mamka zdedila za svobodna dum ktery byl zapsan v katastru,pak se vdala,a rika ze jeji manzel nema narok na dedictvi,at se nebojim,ze to nabyla pred manzelstvim,tak jak to je,dekuji za odpoved
Rostislav
Ilustrační snímek

Dobrý den, Vaše tušení je správné – není to tak, jak tvrdí Vaše maminka. Maminka má sice nemovitost v tzv. výlučném majetku, takže manžel na něj nemá nárok při rozvodu. Ale pokud maminka zemře a bude se projednávat dědictví, tak bude manžel dědicem spolu s Vámi jako potomkem – takže pokud se s manželem maminky nedohodnete, tak dům připadne do vlastnictví vám oběma (každému z id. 1/2) případně i Vašim dalším sourozencům, pokud nějaké máte. Jednoduchým řešením by bylo, aby maminka odkázala dům jen Vám (případně i dalším sourozencům) v závěti. V takovém případě by na dům její manžel neměl žádný nárok ani v dědictví. Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

 

nemovitost a dědictví
žila jsem 6let s přitelem jezdila jsem k němu domu uklizela vařila prala pradlo on jezdil ke mě a koupil dum ktery přestavoval už byl skoro hotovy a měli jsme se brat a do domu nastěhovat ještě měl 2byty porazilo ho auto a umřel jeho rodina vyměnila zamky a ja jsem zustala uplně bez ničeho mam narok na nějake děditstvi po mem přiteli děkuji
hana karlova
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud Váš partner nesepsal závěť, tak se obávám, že žádný nárok na dědictví nemáte. Jelikož jste byla „jen“ přítelkyně, tak byste mohla dědit jen v případě, že byste prokázala, že jste osoba „která žila se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a která z tohoto důvodu pečovala o společnou domácnost nebo byla odkázána výživou na zůstavitele“. Doporučuji kontaktovat notáře, který řeší pozůstalost po Vašem příteli a konzultovat celou věc přímo s ním.  Mgr. Jitka PlškováRealitní kancelář STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den,
nedávno jsem dědil majetek po dědovi, celkem jsme byli 4, po dohodě se dva podílu vzdali a já vyplatil tetu z dědictví, vše jsme řádně podepsali a já tetu vyplatil, momentálně mám 50% já a 50% babička, potřeboval bych vědět zda se dá tato smlouva zrušit z mojí strany. Děkuji
Jaroslav
Ilustrační snímek

Dobrý den, jakou smlouvu máte na mysli? Dědickou dohodu uzavřenou u notáře v rámci dědického řízení nemůžete z Vaší strany bez souhlasu ostatních zrušit. Mgr. Jitka PlškováRealitní kancelář STING          

nemovitost a dědictví
Dobrý den,

zemřela mi babička, se sestrou jsme jediný přímý příbuzný. Klíče od jejího bytu má ovšem její známá, která nás do bytu nechce pustit s tím, že je všechno její.
Máme nějaký zákoný nárok na přístup do bytu? Co v této situaci můžem udělat?

Předem děkuji za odpověď..
jana nováková
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží na základě čeho známá tvrdí, že věci jsou její a že má do bytu přístup. Pokud nemá žádnou smlouvu nebo něco podobného a byt užívala na dobré slovo Vaší babičky, tak na přístup do bytu ani na věci žádný nárok nemá a naopak tím, že Vám brání klíče vydat a zpřístupnit byt porušuje zákon ona. Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

nemovitost a dědictví
Dobrý den, můj tatínek o kterého se dlouhodobě starám z důvodu jeho špatného zdravotního stavu na mne darovací smlouvou převedl svůj byt. Moji sourozenci, kteří o otce nejeví nijaký zájem jsou však velice rozhořčeni a ačkoli je otec stále naživu si s poukazem na "ušlé dědictví", abych každému z nich vyplatila jeho podíl z bytu a to z jeho tržní hodnoty. Jinak chtějí podat rozpor na katastr, kde právě probíhá řízení o vkladu. Chci se zeptat, zdali mají možnost takto učinit a zdali jsem povinna jim nějakou částku vyplácet. Nebráním se tomu, ale ráda bych znala názor odborníka.
Děkuji za váš čas a odpověď - otázka upravena poradcem
Jana K.
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Každý si za svého života svoji nemovitost může darovat komu chce, klidně třeba Spolku přátel žehu, takže opravdu pochybuji, že katastr Váš rozpor uzná. Pokud tedy Váš tatínek nemovitost převede o své svobodné vůli na Vás, nejste povinna sourozence žádným způsobem vyplácet. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

nemovitost a dědictví
Dobry den, kamaradka napsala dum na syna, ale zridila si bremeno, aby tam mohla dozit.
Syn ovsem zemrel drive a dum zdedi nejspise jeho deti, ktere ziji v zahraniční a dum by nejradeji prodaly nebo se dedictvi vzdaji kvuli dluhum zemreleho otce. Je mozne, ze by takto mohla prijit o dum a musela se odstehovat? Dekuji
Petra
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud je věcné břemeno zapsané v katastru nemovitostí, tak o něj paní nemůže přijít. Musela by se ho ona sama vzdát. Změna vlastníka nebude mít na nic vliv a paní tam stále bude moci bydlet. Stejně tak i kdyby se dům prodával v dražbě – stále by její břemeno zůstalo v platnosti a paní by mohla dům užívat. 

nemovitost a dědictví
Koupil jsem byt v osobnim vlastnictví v dome kde v te dobe este nebylo zrusene bytove druzstvo, cize prodavajici byl jak clenem SVJ tak BD. Clenstvi v SVJ preslo na mne automaticky. Mnelo i clenstvi v BD prejit na mne? Mnela to resit kupni smlouva? Je vubec mozne aby prodavajici zustal clenem BD i kdyz uz nevlastni nemovitost v danem dome?
JF
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud se jedná o dům, kde jsou i družstevní byty i byty v osobním vlastnictví, tak Vy jako kupující bytu v OV jste se stal členem jen SVJ a s bytovým družstvem nemáte nic společného. Bytové družstvo může v domě vykonávat správu, ale Vy nejste jeho členem a ani být nemůžete. Prodávající by mohl být členem BD i po prodeji Vašeho bytu jedině v případě, že by v domě vlastnil ještě družstevní byt. Pokud v domě už nevlastní žádný byt, tak nemůže být ani členem BD ani SVJ. 

nemovitost a dědictví
Dobrý den,mám dotaz.Jsme v pronájmu,měli jsme to přes realitku,ale pán nám lhal,že byt je jeho a teď zemřel a nám družstvo oznámilo,že se musíme do konce března vystěhovat.dali nám 26 dní na vystěhování.Je to šibeniční termín.Můžou nám dát tak málo času?Děkuji za odpověď
Věrča
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud jste neměli platnou smlouvu, tak Vám družstvo musí poskytnout lhůtu „přiměřenou“. Dle mého názoru je téměř 1 měsíc přiměřená doba. 

nemovitost a dědictví
Dobrý den, na podzim r.2015 jsem zdědila pozemek s ornou půdou, který maminka vlastnila nejméně 10 let. Nyní ho prodávám. Daň z nabytí nemovitých věcí platí kupující strana a já se Vás chci zeptat, jakým způsobem mám zaplatit daň z příjmu? Mám podat přiznání hned? A z čeho ji mám vypočítat?
Mockrát děkuji za odpověď. Skýpalová M.
Martina Skýpalová
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Daň z příjmu fyzických osob činí 15% ze základu daně. Zahrnují se do něj veškeré příjmy za uplynulý rok. Daň z příjmu prodeje pozemku tedy zahrnete do všech příjmů v uplynulém roce. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

nemovitost a dědictví


Dobry den, na zaklade jakeho PARAGRAFU? mohu znemoznit soudnimu znalci 1) FOTIT ZARIZENI DOMU pri delani bezneho ODHADU CENY NEMOVITOSTI v dedickem rizeni(aby fotil jen zdi, podlahy, strop, okna apod., ale NE ME VECI+ZARIZENI-NABYTEK apod? DUM JE NEOBYVANY a NEmam pojisteni na veci uvnitr-vytiskly odhad se muze pak dostat do rukou zlodeju apod.dekuji
dagmar
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Pro účely dědického řízení rozhodně není nutné, aby si někdo cokoliv fotografoval. Posudek pro účely dědického řízení, který potvrzuje hodnotu nemovitosti v okamžiku úmrtí,  Vám vypracuje většina realitních kanceláří. Součástí posudku je popis obdobných nemovitostí, které kancelář v té době prodala a jejich cena. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

nemovitost a dědictví
Vlastním 1/12 pozemku po zemřelém otci, totéž má zemřelá matka a bratr. S dědici bratra jsem notářsky vypořádán, z původní rodiny jsem zůstal sám. Znamená to tedy , že 1/12 po matce a 1/12 po bratrovi zůstane mě. Děkuji za odpověd.
Kolařík L.
Ilustrační snímek

Ano, uvažujete naprosto správně, pokud jste se dědici po bratru vypořádán, tak je dědictví Vaše. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

nemovitost a dědictví
Dobry den chci se zeptat zda mohu pozadovat najemne od matky a sestry ze sveho podilu na dome v dobe dedickeho rizeni a po nem dekuji
Zdenka Berankova
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Ano, nájemné požadovat můžete, ale až od okamžiku, kdy bude nemovitost formáleně napsaná na Vaše jméno.Do té doby nedoporučuji cokoliv řešit. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

nemovitost a dědictví
Dobrý den, v našem domě s námi žila teta, která min týden zemřela. Zbylo po ní pouze několik movitých věcí. Přimý dědici se nyní předhání v telefonátech, Kdo si přijede věci prohlédnout a vybrat. Co v takovém případě dělat? U možnit jim individuální přístup, společný? Nebo věci zajistit a počkat. Dědické řízení s notářem předpokládám, že proběhne až za několik týdnů. Děkuji
Fanda
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Ani se mi to nechce komentovat..Pokud je to takto, rozhodně doporučuji vyčkat na dědické řízení. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

nemovitost a dědictví
máme dva rodinné domy pohromadě. 1/2 po babičce padla na otce a bratr si to bude předělávat. Mám zde trvalé bydliště a zajímá mě jestli mám nárok na děditství nebo ne? Zda mohu bratrovi zabránit nebo jestli nás musí vyplatit? Jak je to s tím, kdyby rodiče chtěli 1/2 na bratra přepsat? Musela bych pak podepsat, že se vzdávám děditství a nebo to půjde mimo mě?Je tady ještě sestra, která je už vdaná a bydlí jinde. Jde o to, že bratr si už vše přivlastnil a nám se to se sestrou nelíbí, tak nevíme co můžeme a co ne. Děkuji za pomoc
Hana
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Pokud babička zemřela , dědí po ní její děti, takže Váš otec. A ten si může se svým podílem na nemovitosti naložit, jak se mu zlíbí. Třeba jej komukoliv darovat nebo prodat. Pokud ji tedy daruje či prodá Vašemu bratru, nemáte se sestrou asi žádné jiné páky, jak tuto situaci zvrátit. Jediné co mne napadá, že si s tatínkem o celé situaci v klidu promluvíte a vysvětlíte mu, že se cítíte ošizeny. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

nemovitost a dědictví
Po zemřelému otci jsem v dědictví nabyla 1/3 pozemků. 2/3 vlastní sestra. Mam nyni kupce na svůj podil, jak mam postupovat, musím získat souhlas sestry ? Spolu nekomunikuje me. Musím získat souhlas k oddělení te 1/3? K vytyčení toho pozemku. Kdo rozhoduje jakou část pozemku je ta móje? Dekuji vam za odpověď.
Naďa
Ilustrační snímek

Pokud jste získala spoluvlastnický podíl na pozemcích v dědickém řízení, má Vaše sestra po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví předkupní právo. S ohledem na skutečnost, že se sestrou nekomunikujete, bude lepší prodat spoluvlastnický podíl po uplynutí uvedené doby. Předmětem prodeje bude Váš spoluvlastnický podíl, nikoli konkrétní část pozemku, neboť na konkrétní část pozemku byste se musela se sestrou dohodnout. PhDr. Lenka Weberová-RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den. Před 13 roky jsem zdědil 1/4 domu po mých prarodičích. Ostatní čtvrtiny vlastní má matka, sestra a bratr. Dům je 13 let neobydlený, neudržovaný a nikdo ho nenavštěvuje. Od počátku chci dům prodat, ale matka a mí sourozenci jsou proti. Prosím poraďte mi, zda se dá tento problém nějak řešit. Děkuji.
František Horák
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud nejste schopni se dohodnout, tak můžete podat žalobu k soudu a soud podle konkrétní situace rozhodne jak Vaše spoluvlastnictví zrušit. Může rozhodnout, že dům připadne matce a ostatním sourozencům a ti Vás „vyplatí“ nebo pokud vyplacení není možné, tak může rozhodnout i o prodeji domu a rozdělení kupní ceny. Mimo to samozřejmě můžete prodat jen svůj podíl na domě, ale je otázka zda by se pouze na podíl našel vhodný kupec. Mgr. Jitka Plšková - STING

nemovitost a dědictví
Dobrý den. Zemřela mi maminka. Mám sestru a tatínka. Jde o pozůstalost. Otec má nárok na polovinu bytu a já a sestra na čtvrtinu. Původně jsme se chtěli obě podílu vzdát ve prospěch otce, aby v klidu mohl dožít v bytě. Ale sestra chce nyní svojí čtvrtinu. K notáři pojedeme asi za měsíc. Sestra je v několika exekucích. Nechce si nechat poradit. Myslí si, že když svoji čtvrtinu teď získá, že jí může převést na svého dospělého syna, který není exekučně zatížen. Ale my si myslíme, že to tak nejde udělat, jelikož její exek, jsou v řádech milionů. Že přepsáním na sebe o čtvrtinu přijde a ještě vzniknou potíže tatínkovi. Můžete poradit, kdo z nás má pravdu?? děkuji. S.
Simona
Ilustrační snímek

Vaše domněnka je správná. Jakmile by Vaše sestra, která má exekuci, nabyla nemovitost, nemůže ji převést na třetí osobu, protože by tím krátila práva věřitele. PhDr. Lenka Weberová – RK Weber a spol.

nemovitost a dědictví
Dobrý den, zdědila jsem spolu s bratrem byt po matce. Matka byla cca 3roky před smrtí v domově důchodců a bratr platil veškeré poplatky za její byt. Bratr se ujal prodeje bytu a stále platí poplatky, které samozřejmě bude chtít po prodeji bytu vrátit. Chtěla bych zkusit prodat byt i já, ale obavám se, že pokud by se mi to podařilo, bratr nebude chtít smlouvu podepsat. Co se v takovém případě dá dělat? Vadí mi, že se prodeji bytu dostatečně nevěnuje a částka, kterou bych z prodeje měla dostat se neustále snižuje. Děkuji
Taťjana
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Nemohu Vám nic jiného sdělit, že pokud nejste spokojená s průběhem prodeje, musíte se bratrem domluvit na případně jiném postupu. Pokud by jste se skutečně nebyli schopni dohodnout, nedá se nic jiného dělat než záležitost řešit soudem.   Daniela Krčmářová – TWIST REAL