Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Asie
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Realitní poradna

foto poradce vizitka
Jana Štěpánková
foto poradce

Jana Štěpánková

jednatelka společnosti

REDICO s.r.o.

Realitní činnosti se věnuje od 90. let. Je jednatelkou a majitelkou realitní a poradenské společnosti REDICO s.r.o. Řadu let publikuje v tisku, na internetu, realitní činnost přednáší jako odborný lektor na Vysoké škole realitní - Institut Franka Dysona s.r.o., pořádá specializované kurzy pro začínající i zkušené realitní makléře či realitní společnosti. Patří k těm, kteří kladou absolutní důraz na komplexnost, profesionalitu a etičnost realitního obchodu. A o tom, že je to správná cesta, svědčí řada stálých a vracejících se spokojených klientů z řad fyzických osob i velkých společností.
foto poradce vizitka
Mgr. Jitka Plšková
foto poradce

Mgr. Jitka Plšková

právnička

Realitní kancelář STING

foto poradce vizitka
PhDr. Lenka Weberová
foto poradce

PhDr. Lenka Weberová

jednatelka

Realitní kancelář Weber a spol.

Realitní kancelář provozuje v Praze od roku 1992. Již v roce 1996 jí byl udělen titul „Zlatá makléřská berla“ za kvalitu poskytovaných služeb. Kromě klasické realitní činnosti publikuje odborné články a také poukazuje na nešvary realitního trhu. Prodej realit řeší komplexně včetně technické, právní a ekonomické stránky věci. Mnohaleté zkušenosti a zavedená klientela ji řadí mezi profesionály realitní branže. Majitelům nemovitostí poskytuje bezplatné poradenství.

Stálá poradna realitního portálu Reality.iDNES.cz

Poradna

poradna ilustrace

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

tým poradců realitního serveru Reality.iDNES.cz

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ostatní
Dobrý den.
Vlastním 17% nemovitosti. Můj příbuzný vlastní zbytek. Mám zájem o tuto nemovitost a rád bych ho vyplatil. On chce tento byt pro sebe a vyplatit mě. Jaké mám možnosti?
Děkuji Vám za odpověď.
David
Ilustrační snímek

Pokud jste podílový spoluvlastník nemovitosti a máte zájem získat nemovitost do vlastnictví celou, tak máte 2 možnosti. Buď se domluvíte se spoluvlastníkem na převodu jeho podílu na Vás, nebo se obrátíte na soud, který rozhodne.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,

vlastním ideální polovinu domu a zahrady, chci se se spolumajitelkou vypořádat odkoupit od ní její polovinu - nemá cca 20 let o nemovitost zájem ani neinvestuje jen ji vlastní. Chci se s ní domluvit na ceně, ale ona trvá na znaleckém posudku na který nemá je důchodkyně, nabídli jsme ji, že zaplatíme znal. posudek, ale teď nevím jaký znal. posudek si nechat udělat ať je to pro nás nejvýhodnější -vím, že existuje více odhadů pro finanční úřad, tržní cena, existuje i nějaký pro vypořádání podílů prosím poraďte. Předem děkuji.
Katka Kop.
Ilustrační snímek

V současné době bude pro Vás nejvýhodnější a pro Vaši podílovou spolumajitelku nejdůvěryhodnější znalecký posudek podle platného znění zákona č. 151/1997 Sb. a platného znění vyhlášky MF ČR č. 441/2013 Sb.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den. Mohu darovat pozemky na Slovensku své dceři a nevlastnímu bratrovi když nemají slovenské občanství.Já mám občanství ČR i SR. Kde získám potřebné informace. S pozdravem Milan
Milan
Ilustrační snímek

Tuto skutečnost řeší devizový zákon příslušného státu (Slovenské republiky), zcela přesně by Vás o tom informoval některý slovenský advokát.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, jako 3 sourozenci + mamky manžel jsme zdědili po mamce 1/4 domu jejiho bratra. Tato 1/4 bude soucasti dedickeho rizeni. Manžel se sveho podilu zrekne ve propsech nas 3 deti. Predem jsme se s bratry rozhodli, ze 1/4 domu po skonceni dedickeho rizeni prodame stryci, ktery tento dum obyva. Vzhledem k dlouholetym nepeknym vztahum nasich rodin, chceme onu 1/4 prodat nikoliv pod cenou. Jaky nam doporucite odhad? Znalecky posudek, ktery je nenapadnutelny, ale zrejme nizsi ,ci pouze maklersky odhad, ktery je vyssi ? Dekuji a preji hezky den.
Agáta
Ilustrační snímek

Doporučila bych Vám tržní odhad nemovitosti zpracovaný dvěma nezávislými odborníky z Vaší lokality. Tzv. „vyhláškový odhad“ vypracovaný soudním znalcem není v tomto případě potřeba a je samozřejmě dražší.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den.Chtěla bych Vás požádat o Vaší pomoc.Máme rodiný dům ve vlastnictví jsme tady 3 rodiny všichni vlastníci a 3 byty.Každá rodina vlastníme třetinu baráku zahrady a dvora.Bydlíme tady už 15let.Jedna rodina utekla do ciziny měli dluhy ekzekutoři zabavili jejich byt a dali ho do dražby.Koupila ho realitka nikdo se nebyl podívat,co kupujou.Když to koupili tak přijeli a chtěli po nás otevřít ten byt aby si to vyfotili, jak to vypadá my klíče nemáme tak to vypáčili že mají povolení už tady byli 2x a pokaždé ,že ztratili mobil tak musejí znova fotit.Vyhrožujou nám vezmou místnosti,musíme jim uvolnit,co budou chtít mají na to nárok.Ale proč,koupili to po nich v dražbě.Prosím, můžete nám odepsat jestli mají na to právo předem děkujeme za Vaší odpověd
jitka majdánová
Ilustrační snímek

Ve Vašem případě záleží na tom, zda je dům rozdělen na jednotky. V tom případě máte každý svůj byt a společné prostory patří všem. Pokud tomu tak není, pak se jedná o podílové spoluvlastnictví, při kterém není dáno, která část domu komu patří. Jeho užívání tak záleží na dohodě spolumajitelů. Pokud dohoda není možná, musíte se obrátit na soud, který rozhodne.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Vlastním polovinu domu, druhá polovina byla v exekuci. Koupila ji realitní kancelář, která mi teď vyhrožuje tím, že mě dá k soudu. Nabídli mi, že můžu koupit jejich polovinu, nebo oni mou a nebo půjdeme k soudu. Mám nějaké jiné možnosti ? Mohu si nechat svou polovinu a kancelář svou s tím, že ji bude například pronajímat?
Kristýna
Ilustrační snímek

Jestliže máte nemovitost v podílovém spoluvlastnictví s RK, můžete se domluvit, kdo jakou část nemovitosti bude užívat. Pokud je to možné, můžete Prohlášením o rozdělení práva k nemovité věci rozdělit nemovitost na spoluvlastnické podíly. V případě, že se nedohodnete, může spor rozhodnout soud.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,

měl by dotaz. Jsme 4 sourozenci a máme barak náš dědeček vlastní 1/2 baráku a každý z nás má 1/8 a můj bratr co má také tu 1/8 je v insolvenčním řízení a na tu jeho 1/8 je exekuce a my v tom baráku s přítelkyní by jsme chtěli v třetím podlaží udělat si podkrovní byt ale prý stavební úřad by nám neschválil povoleni protože tam je ta exekuce dá se s tím něco dělat ? předem děkuji za odpověď
Dominik
Ilustrační snímek

Dobrý den, obávám se, že nikoliv. Dokud bude na nemovitosti exekuce, tak nejsou zásadní změny na nemovitosti možné.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
dobrý den, vlastním byt, který je bohužel veden jako spoluvlastnický podíl ve výši 14,49% na domě. Celkem 3 z 5 spoluvlastníků by chtěli své byty vyčlenit jako bytové jednotky (celkem máme dohromady pouze 56% podílů). Ostatní dva zatím nechtějí. Bohužel v tomto stavu nelze na byt vzít např. hypotéku na rekonstrukci. Existuje způsob, jak vyčlenit pouze některé jednotky ze spoluvlastnictví? Děkuji.
Dagmar
Ilustrační snímek

Dobrý den, bohužel nikoliv. Jednotky lze vyčlenit pouze se souhlasem všech spoluvlastníků.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem v insolvenci a mám v ní i barák na kterém je zástavní právo banky kvůli hypotéce, je mi jasné že banka si uplatní zástavní právo a nemovitost si prodá, jak se pak postupuje musím doplatit rozdíl z prodeje výši hypotéky a do kdy mě banka může vystěhovat. Děkuji
Petra
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud úspěšně projdete celým procesem oddlužení – např. prodá se nemovitost a ostatní dluhy (bez hypotéky) budete splácet po dobu 5ti let a splatíte jich alespoň 30%, tak budete od zbývající části pohledávek osvobozena a nemusíte doplácet ani zůstatek hypotéky. Vystěhování závisí na způsobu prodeje (dům lze prodat klasicky kupní smlouvou, nebo v dražbě) a na dohodě s novým vlastníkem – žádné státem stanovené lhůty nejsou.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den, otec by rad na mne prepsal polovinu domu, ale stale platime spolecne hypoteku. Je mozne i pres to polovinu domu prepsat (darovat?) .. Dekuji
Irena
Ilustrační snímek

Dobrý den, pravděpodobně byste potřebovali souhlas banky, ve které platíte hypotéku (záleží na obsahu Vaší zástavní a úvěrové smlouvy). Banka by měla souhlasit, pokud už je splacena taková část úvěru, že postačí, zůstanete-li jako dlužník jen Vy, případně pokud budete Vy jako vlastník celé nemovitosti a otec zůstane jako spoludlužník z úvěru.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den,
mám v úmyslu prodat byt v osobním vlastnictví ve 4. patře panelového domu, stávající dispozice 2+1, 53 m2, rekonstrukce 2013, Praha 12.
Zvažuji realizovat před prodejem bytu změnu dispozice na 3kk tak, abych dosáhl vyšší prodejní ceny, předpokládané náklady na změnu dispozice cca 100 000,- Kč. Je provedení takové změny racionální, je pravděpodobné, že se vyplatí?
Děkuji.
Polák
Petr Polák
Ilustrační snímek

Dobrý den pane Poláku, omlouvám se, ale toto je právní poradna a Váš dotaz je spíše na realitního makléře. Doporučuji Vám obrátit se na jakoukoliv realitní kancelář ve Vašem okolí a poradit se přímo se zkušeným obchodníkem, který se v lokalitě dobře vyzná. Laicky se mi samozřejmě Vaše úvaha jeví racionálně a rekonstrukce by měla cenu bytu a jeho prodejnost zvýšit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den,co následuje ,když kupující odmítne podepsat předávací protokol z důvodu nevyklizené části zahrad.domku.Celý obytný prostor byl již bezezbytku vyklizen a v podepsané prodávající smlouvě se o vyklizení nehovoří a nic takového smlouva neobsahuje.Z dobré vůle jsme umožnili již vstup kupci do domu,kde začal provádět již stavební práce(okopání stěn a nové omítky,rekultivaci zahrady a vykácel již nějaké keře).Jak postupovat a jaká jsou naše práva v realitní kanceláři ,když se bude řešit předávací protokol?Co nastane,když se nedohodneme a každá ze stran bude trvat na svém názoru?
Balešová
Ilustrační snímek

Dobrý den, je třeba si uvědomit, že nepodepsaný předávací protokol neznamená, že by nemovitost nebyla předaná – pokud kupující již užívá podstatnou část kupovaných nemovitostí, tak tyto jsou mu již předány i když nepodepsal předávací protokol. Dokonce bych se přiklonila k názoru, že pokud kupující převzal obytnou část a zahradu, ve kterých navíc začal dělat stavební práce, tak fakticky převzal i údajně nevyklizený zahradní domek. Pokud kupující tvrdí, že zahradní domek měl být vyklizený, tak neměl přebírat ani RD a už vůbec neměl začínat s rekonstrukcí a měl trvat na vyklizení zahradního domku. Fakticky tedy nemovitosti jsou kompletně předané a převzaté kupujícím a Vy jste tak svoje povinnosti z kupní smlouvy splnili. Nepodepsaný protokol nemá na nic vliv.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se dědí družstvevní podíl mezi sourozenci.Mohou být oba sourozenci v družstvu .
zdena Jaresova
Ilustrační snímek

Dobrý den, od nového občanského zákoníku, resp. od zákona o obchodních korporacích (oba jsou účinné od 1.1.2014) může být družstevní podíl ve spoluvlastnictví více osob, pokud to stanovy družstva nevylučují. Takže ano, je možné, aby podíl v družstvu zdědili dva sourozenci společně (každý 1/2). Pokud stanovy družstva vylučují společné členství, tak se musí dědicové dohodnout, který z nich v družstvu zůstane a pokud se nedohodnou tak se musí podíl prodat a mezi dědice rozdělit výtěžek.    

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
dobrý den, jsem majitelem bytu v bytovém domě, které pro nás spravuje družstvo, dnes mi přišel email- že dle informaci našeho předsedy výboru mám v bytě více lidi a referentka mi poté zvedla zálohy zpětně k 1 v daném měsíci. takto mě informovali o tomto činu, je to pravně možné aby rozhodli takto beze mě o zvýšení záloh ikdyby se potvrdilo že v mém bytě skutečně bydli více osob než je nahlášeno na družstvu. Měl bych být předem informovat než se mi zvednou zálohy. díky za odpověd.
Bydžovský
Ilustrační snímek

Pokud jste nájemcem družstevního bytu,  nebo majitelem bytu v osobním vlastnictví, je Vaší povinností hlásit počet osob v bytě bydlících. Na základě tohoto údaje Vám správce domu vypočítává zálohu na spotřebu médií.  Pokud v bytě bydlí více osob než je hlášeno,  postup správce shledávám jako správný.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den kupuji pozemek,chtěla jsem se zeptat katastr uz zaplomboval pozemek a pisou ze budou informovani navr.
To dostanu taky dopis z katast ze se neco deje to plombovani nebo az ze je prevedeno? dekuju
Jůlča
Ilustrační snímek

Pokud jste kupující, vyrozumění o plombě nedostanete. To je zasíláno pouze prodávajícím. Po provedení vkladu vlastnického práva na kupující Vám bude zasláno vyrozumění o provedení vkladu.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, můj ex manžel prodal byt. Chce po mě, abych napůl zaplatila daň z nabytí nemovitých věcí jako solidární poplatník. Byt jsme měli v SJM, po rozvodu byt zůstal exmanželovi jako výluční vlastnictví, máme to v rozsudku. Z prodeje bytu jsem žádné vyrovnání nepožadovala. Z katastru nemovitostí jsem vymazána nebyla, co s tím? Musím tu daň platit? Nebo stačí poslat na úřady popřípadě, na jaké úřady kopii rozvodových papírů, že exmanžel je výluční vlastník? Rozvedeni jsme od roku 2013 a byt se prodal 2015. Předem děkuji za odpověď.
Iveta Vrběcká
Ilustrační snímek

Dobrý den, pakliže jste v rámci rozvodu manželství učinili dohodu o majetkovém vypořádání, z níž je patrno, že výlučným vlastníkem bytu je váš ex manžel, pak se vás rozhodně netýkají žádné náklady plynoucí z prodeje tohoto bytu, resp. Ani žádné výnosy.

Jana Štěpánková, REDICO s.r.o.

ostatní
Dobrý den, chtěl bych darovat polovinu pozemku své přítelkyni, Potřebuji vědět zda bude z toho platit nějakou daň, případně související poplatky? Předem Vám děkuji za odpověď. Krásný den.
Lukáš Bílý
Ilustrační snímek

Dobrý den, poplatky jsou dané v případě podání na katastr nemovitostí a s tím souvisejících úkonů. Tedy vypracování darovací smlouvy, ověření podpisů a zaplacení kolku pro návrh na vklad do katastru nemovitostí. Darovací daň byla zrušena.

Jana Štěpánková, REDICO s.r.o.

ostatní
Dobrý den, koupili jsme chalupu v insolvenci.Na katastru je vše řádně převedeno.Předávací protokol máme podepsaný od insolvenčního správce a od manželky dlužníka( všude jednala za dlužníka,ale nevíme zda má plnou moc). Chalupa měla být vystěhována k datumu uvedeném na předávacím protokolu. Avšak se tak nestalo . Můžem věci vystěhovat a užívat zakoupenou nemovitost. Děkuji za odpověď .
s pozdravem
Babutě
Babutě
Ilustrační snímek

Dobrý den, celou záležitost měl díky insolvenci v kompetenci insolvenční správce, který s vámi též uzavíral smlouvu. Je tedy nutné řídit se ustanoveními této smlouvy, a pokud byly i movité věci v soupisu insolvenčního správce, měl by s nimi nakládat on, tedy je i vystěhovat, pokud jste tedy nemovitost nezakoupili vč. Těchto movitých věcí. Pokud věci vystěhujete, uskladníte a oznámíte tuto skutečnost včas insolvenčnímu správci, nehrozí vám žádný trestní postih.

Jana Štěpánková, REDICO s.r.o.

ostatní
Dobry den, potrebuji zjistit cenu pozemku, v oblasti Praha vychod, ktery je oznacen jako vodni plocha. Kde mohu najit aktualni cenu takoveho pozemku?
Dekuji

Javurek
Josef Javurek
Ilustrační snímek

Aktuální cenu vodních ploch na Praze-východ nikde nenaleznete. Rozpětí cen může být značné, tak jako je rozdíl mezi pozemky označenými jako vodní plochy. Nejlépe Vám stanoví cenu vodní plochy zkušený realitní makléř.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,
vlastním dům, na který jsem si vzala hypotéku, mám přítele a chtěli bychom se vzít. Vzniká sňatkem právo na polovinu nemovitosti? Nebo můžu svému příteli napsat půlku této nemovitosti, když je tam zástavní právo smluvní?
Jarka
Ilustrační snímek

Dobrý den, svatbou automaticky nevzniká právo manželi na polovinu nemovitosti, kterou vlastní druhý snoubenec před svatbou. Dům i hypotéka jsou jen Vaše a takto zůstanou i po svatbě. Darování 1/2 nemovitosti možné je, ale měla byste jej projednat s Vaší bankou, protože v zástavní a úvěrové smlouvě budete mít určitě zákaz s nemovitostí jakkoliv právně nakládat bez souhlasu banky. Je na Vašem zvážení, zda je vhodné, abyste svému muži darovala polovinu nemovitosti bez toho, aby převzal také polovinu závazků z hypotéky.

Mgr. Jitka Plšková,  Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den, v loňském roce jsme koupili starší nemovitost, nyní jsme při vyklízení půdy zjistili, že jsou trámy a pozednice napadeny dřevomorkou. Likvidace dřevomorky si žádá výrazný zásah do konstrukce budovy. Není možné, aby nákaza vznikla až za našeho působení, dle odborníka je napadení několikaleté. Je možné žádat po bývalém majiteli náhradu škody? Dřevomorka zřejmě vznikla zanedbáním údržby nemovitosti bývalým majitelem. Děkuji.
Jana K.
Ilustrační snímek

Dobrý den, obecně ano – napadení trámů dřevomorkou může být považováno za vadu stavby, kterou můžete uplatnit u prodávajícího a požadovat nápravu – pravděpodobně finanční kompenzaci vynaložených nákladů na opravu. Ale vždy záleží na posouzení konkrétního případu a všech okolností – jestli jste neměli možnost všimnout si, že trámy jsou poškozené už před koupí, jestli Vás prodávající na tuto skutečnost neupozornil, jestli takové poškození není u staveb v takovém stavu a stáří běžné, tj. jestli jste to neměli předpokládat, jestli jste vzhledem k ceně nemovitosti neměli takovou vadu předpokládat, apod. Co se týče lhůty pro uplatnění práva z vad stavby, tak ta je od účinností nového občanského zákoníku sice prodloužena na 5 let, ale kupující je povinen si stavbu dostatečně prohlédnout co nejdříve po koupi. Ve Vašem případě by tak bylo nutné posoudit, jestli jste na dřevomorku nepřišli pozdě, tj. jestli jste při odborné péči neměli stav trámů kontrolovat dříve. Doporučuji Vám se co nejdříve obrátit s vadou na prodávajícího (ideálně poštou, abyste měli doklad o uplatnění vady) a žádat nápravu.

Mgr. Jitka Plšková,  Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobry den. Pritelovo rodice se rozvedli a kdyz se rozvadeli tak jeho matka nechala prepsat pulkuna pritele a pulku na jeho sestru a otec udelal to same akorat ze si to pojistil vecnym bremenem. Takze majitele bytu jsou pritel a jeho sestra. Pritel se ted chce sve pulky vzdat. Muze to udelat jen on nebo musi byt u toho tata se sestrouba musel by ho nekdo vyplatit ? Dekuji za odpoved.
Petra
Ilustrační snímek

Jestliže majiteli bytu jsou Váš přítel a jeho sestra, tak každý z nich může naložit se svým podílem jako vlastník. V rámci rodiny je s ohledem na daňové zatížení nejvýhodnější podíl darovat. Váš přítel by mohl podíl darovat sestře. Cizí osoba nebude mít o podíl zájem s ohledem na břemeno doživotního užívání bytu otcem (služebnost bytu). Sourozenci mohou uzavřít darovací smlouvu bez přítomnosti otce, na jehož právu doživotního užívání bytu  k žádným změnám uzavřením smlouvy nedochází.

PhDr. Lenka Weberová, vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, sestra my chce darovat polovinu pozemku po rodičích. Jak budeme platit daň z nemovitosti po rozdělení pozemku?
Děkuji
Lída Vaníčková
Ilustrační snímek

Poté, co každá z vás bude zapsána jako majitelka poloviny pozemku v katastru nemovitostí, každá z Vás podá příslušnému finančnímu úřadu  své daňové přiznání a každá z vás bude platit  daň z nemovité věci  samostatně svým jménem.

PhDr. Lenka Weberová, vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

ostatní
Dobry den, chceme prodat pozemek 5050 m2. Ve vojkovicich u frydku mistku, pozemek je stavebni i z elektrinou atd. A chceme ho nabidnout nejake spolecnosti ktera se zabiva vykupu nemovitosti. Potrebujeme rychle penize a nechceme ho darovat. Dekuji za koment nebo info. Blazek Jiri
jiri Blazek
Ilustrační snímek

Píšete, že chcete nabídnout pozemek společnosti, která se zabývá jejich výkupem. Jak jsem zjistila, Váš pozemek již prodává více realitních kanceláří, a to za rozdílné ceny. Tímto způsobem rychlého prodeje těžko dosáhnete, neboť nezadáte-li zakázku jednomu fundovanému zprostředkovateli, nelze očekávat rychlý výsledek.

PhDr. Lenka Weberová, vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

ostatní
Po rodičích jsme zdědili nemovitost i s předzahrádkou a zahradou u domu. V plánech z roku 1923 je jasně vyznačeno, že to vše patří k nemovitosti. V současnosti mě město mé vlastnictví neuznalo s tím, že mě pás široký 4m a dlouhý cca 30m odprodá a to za 38 tis. Řekli mě, že to co bylo za komunistů je nezajímá. Má město pravdu?
Jindřich Procházka
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží na obsahu usnesení o dědictví a na to, jak je Vaše vlastnictví zapsané v katastru nemovitostí. Pokud jste podle usnesení o dědictví vlastníkem pozemku před domem a stejně tak jste jako vlastník zapsán i v katastru nemovitostí, tak město nemá na pozemek nárok. Ale pokud je pozemek před domem vedený v katastru nemovitostí jako obecní a Vy své vlastnictví dovozujete jen z plánů z roku 1923, tak bohužel má město pravdu. Pro přesnější vyjádření bych musela vidět všechny potřebné podklady – doporučuji se obrátit na advokáta v místě Vašeho bydliště, který věc posoudí a dá Vám konečné stanovisko.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobry den,
chci se zeptat, jak se pocita 20 denii ochranna lhuta. Lhuta zacala bezet 1. dubna a v informacich o prubehu rizeni je napsano, ze konci 25. dubna. Je to spravne? Nemela by koncit 20. dubna?

Dekuji
Alisa
Alisa Novakova
Ilustrační snímek

Katastrální úřad zapisuje, že byl podán návrh na vklad do katastru nemovitostí  (tj. plomba) do 24 hodin a vlastníka nemovitosti informuje o skutečnosti, že dojde ke změně právních vztahů den poté. Vklad může být povolen nejdřív po uplynutí lhůty 20 dnů ode dne odeslání informace majiteli nemovitosti. Jestliže jste podali návrh na vklad v pátek 1. dubna, plomba byla vyznačena 4. dubna, informace byla odeslána 5. dubna a ochranná lhůta končí 25. dubna, tedy vše je v pořádku.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,mám v Praze byt 2+kk,který je státní a já zde mám trvalé bydliště.Chtěla bych tento byt vyměnit za státní v Jičíně. Povolení od pražského magistrátu mám. Jak mám toto co nejrychleji provést?
Martina Rutrlová
Ilustrační snímek

Dobrý den, pravděpodobně myslíte městský byt, státní byty už v současné době nejsou. Ideální by bylo sehnat člověka, který potřebuje naopak svůj byt v Jičíně vyměnit za byt v Praze. Ale pokud nemáte v Jičíně vyhlédnutý konkrétní byt s konkrétním zájemcem, který by Vám mohl postoupit nájem, tak by se muselo na výměně dohodnout město Jičín s městem Praha, což nepředpokládám, že by bylo možné – ani na to nemáte žádný nárok. Mgr. Jitka PlškováRealitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den vlastnim se sestřenicí chalupu.Máme neustále dohady co se bude na chalupě modernizovat a co ne.Sestřenice si chce dat mycku do kuchyně a já nechci.Může si ji tam dat bez mého souhlasu?Dekuji
Petra
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Myslím, že ano, a bylo by dobré se do budoucna na těchto věcech nějak dohodnout. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

ostatní
Dobrý den.Vlastním s bratrem polovinu rekreční chalupy. Bratr se nechce dohodnout na užívání, prodeji, i jsem mu nabídla díl k odprodeji. Mlčí-nekomunikuje. Má ode mne asi 100 mailů s mojí žádostí o dohodu, ale nekomunikuje. Do nemovitosti zatéká - nezajímá ho to.Sousedé si stěžují na zarostlou zahradu, do domu se i vloupali bezdomovci, nic ho nezajímá. Právník po prostudování našich mailů, konstatoval, že jeho jednání není normální, ale doporučil dohodnout se. Co byste prosím poradili, jak postupovat, když se druhá polovina nechce vůbec na ničem dohodnout ? Do soudního jednání se mi nechce. Děkuji za radu s pozdravem Marcela K.
Marcela
Ilustrační snímek

Dobrý den,

e-mailová komunikace je fajn, ale pouze v případě že obě strany komunikují. Váš bratr může tvrdit že od Vás nic nečetl. Takže zkuste na něj jít oklikou, prostřednictví nějakého společného známého či příbuzného. Pokud se to nepovede , zkuste doporučený dopis s dodejkou, a pokud ani to nezabere, zbývá již jen soud. Daniela Krčmářová – TWIST REAL
ostatní
Dobrý den , chci se zeptat rodiče se zadlužili a barák který mají na hypotéku jim ČMSS zastavila a přijdou o něj, domluvili jsme se že barák odkoupím na úvěr za 800 tisíc (ČMSS ) s nulovým poplatkem za před. splac. úvěru. Barák byl ohodnocen k minulému měsíci bankou na 1 mil. korun . Plán je prodat barák-splatit úvěr a získat peníze navíc. Dá se přes realitku prodat za více peněz ? Popř. co všechno mě čeká za řešení s realitkou. Děkuji předem, Ptám se jestli je tu reálná možnost mého plánu aby jsem se zbytečně nezadlužil. a kdybych třeba nebyl schopný platit měsíční splátku úvěru, nechat si úvěr zaplatit sebráním baráku s tím že pokud mám úvěr na 800 tis. a barák je ohodnocen na 1 mil. zda mi ještě ČMSS 200 tis +/- ještě dá ?. Díky
Kmc
Ilustrační snímek

Dobrý den,

K první části dotazu:

Pokud si vyberete dobrého realitního makléře, určitě máte mnohem vyšší šanci prodat nemovitost rychleji a za více peněz. Na Vašem místě bych se ptala na reference, zkušenosti, na realizaci podobných zakázek – jak probíhala? Renomé realitní kanceláře je také důležité, ale zde pozor, i v té nejlepší firmě s ohromným jménem můžete narazit na nezkušeného neschopného zaměstnance. Oslovte více firem a udělejte si malé výběrové řízení. Vždyť jde přece o jednu z Vašich největších transakcí v životě! Věnujte tu nejvyšší pozornost výběru partnera, který Vás celou transakcí provede. A pokud si vyberete, podepište exkluzivní smlouvu.Proč? Aby Váš partner cítil, že jste v něj skutečně vložil důvěru a mohl tak do celé akce investovat maximum. A Věřte, že kvalitní makléř tohle pro Vás udělá. V dnešní době jde vše tak rychle, že za tři měsíce, na které je exkluzivní smlouva, je obvykle nemovitost prodaná.

K druhé části dotazu- pokud nebudete splácet úvěr a zástava propadne, záleží, za kolik peněz se nemovitost prodá v dražbě. Pokud dražba dopadne dobře, můžete ještě nějaké peníze dostat. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

ostatní
Ráda bych vyměnila byt 1+kk za podobný v Hustopečích
necasoval
Ilustrační snímek
Hezký den, nevím, jaká je vaše otázka. Pokud poptáváte nabídku, obraťte se na realitní kancelář v místě, nikoliv na realitní poradnu.
ostatní
Dobrý den, jsem spoluvlastník bytové jednotky. Ted se s přítelem rozcházíme. Máme 10 letou dceru. v katastru nemovitostí i u hyp. ústavu jsme vedení jako spoluvlastnici. Bohužel dělá partner problémy s prodejem, vyhrožuje , že platby za hyp. chodili z jeho účtu, čemuž tak bylo dlouho z důvodu společného účtu- resp. měla jsem k němu přístup. Buď mu podepíšu , že podíl bude 60% on a já 40% s tím, že nebude na dceru už platit protože s ní chce být "střídavá péče" - dva dny v týdnu. Prosím o radu zda má na to právo a zda v případě, že nebude chtít byt prodat můžu já nabídnout svojí polovinu k prodeji třetí osobě. Děkuji - otázka upravena poradcem
eva2001@centrum.cz
Ilustrační snímek

Předpokládám, že máte bytovou jednotku v podílovém spoluvlastnictví o velikosti spoluvlastnických podílů 1. V tom případě by rovněž zisk z prodeje měl být rozdělen v poměru 1:1. Vám nezbývá nic jiného, než se s přítelem dohodnout. Prodávat podíl třetí osobě je finančně velice nevýhodné. Donutit přítele k podpisu kupní smlouvy je velice obtížné a obrátit se na soud stojí jak čas, tak peníze. PhDr. Lenka Weberová-RK Weber a spol.

ostatní
Z vasich stranek zmizel inzerat na dum : http://www.realingo.cz/prodej_domy/cr/48.76927,16.149442,48.815354,16.279819_gps/9519351_inz/

v tom hyper vyhledavaci je jeste k zobrazeni , mam o tuto nemovitost zajem , ptam jse jestli jste to stahli z duvodu "Stazeni klienta" nebo byla nemovitost jiz prodana ? dekuji za odpoved . - otázka upravena poradcem
Petr Kadlcek
Ilustrační snímek

Hezký den,

my jsme na stránkách www.reality.idnes.cz aktualizovali nabídku nemovitostí. S aktualizacemi stránek realingo.cz nemáme nic společného, proto vám neodpovíme.

Děkujeme za pochopení

ostatní
Prosím o názor. Za dobu trvání naše manželství manželka zdědila se svojí sestrou domek po jejich otci. S manželkou jsme odkoupili od sestry (pro mě švagrové) její polovinu a stali se jedinými vlastníky domku. Na katastru nemovitostí jsme zapsáni jako majitelé domku takto: manželé v SJM 1/2 a samostatně manželka druhá 1/2. Jaké bude vypořádání ohledně domku v případě rozvodu. Byt, auto, atd. máme v SJM. Při případném prodeji domku si každý ponecháme půlku, či jen v poměru vlastnických podílů? Když jsme na rekonstrukci domku vynaložili za dobu trvání cca 2 mil Kč, máme půjčky, jak toto řešit? Měly by se i náklady na rekonstrukci celého domku rozdělit v poměru vlastnických podílů? Zhodnotil se celý domek (krov, krytina , izolace, atd) Děkuji za názor.
František Novák
Ilustrační snímek

V případě rozvodu manželství si společný majetek se svou ženou rozdělíte. Pokud po rozvodu zůstane domek Vaší ženě jako majitelce podílu 3 na předmětné nemovitosti, měl byste získat náhradu za 1 nemovitosti, jakož i za náklady na její rekonstrukci, které by měly být rozděleny v poměru spoluvlastnických podílů. PhDr. Lenka Weberová-RK Weber a spol.

ostatní
Chceme prodat 3pokojový byt v paneláku po celkové rekonstrukci ve výborném stavu ve velmi dobré lokalitě ve městě. Máme však vážný zájem, aby případný kupec nám umožnil po prodeji bytu dále nám pobývat ve stejném bytě již jako nájemníci a platit řádně všechny poplatky.
Ptám se, jaké máte zkušenosti s touto transakcí. Pro případného kupce by to byla investice do nemovitosti a nemusel by hledat jiného nájemníka s jistotou, že byt bude ničen.
Jsou schopni realitní makléři pomoci při hledání kupce? Prosím, navrhněte mi možné řešení.
Jsem s pozdravem a děkuji za fundovanou odpověď.
Ing. Jan Papala
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano zájemců, kteří kupují nemovitosti jako investici a následně ji pronajímají je poměrně hodně. Poptávka se však liší napříč republikou. Rozhodně pro RK není problém inzerovat byt k prodeji pouze s nájemci. Nevýhoda takového řešení však bude pro Vás – nový vlastník i když při koupi potvrdí, že byt kupuje na investici a nemá v plánu byt využívat pro sebe, tak může své rozhodnutí kdykoliv změnit a pokud budete mít smlouvu na dobu neurčitou, tak Vám z tohoto důvodu může dát výpověď (z důvodu, že byt potřebuje pro sebe). Mgr. Jitka Plšková - STING

ostatní
Dobry den, budeme prodavat byt a zaroven kupovat dum na hypoteku. Jake nas cekaji naklady spojene s prodejem a nakupem nemovitosti? Dekuji moc.
Radka G.
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud budete prodávat a kupovat bez realitní kanceláře tak to budou zejména tyto náklady: znalecký posudek k dani z nabytí bytu (kde jste poplatníkem daně jako prodávající), daň z prodeje bytu 4% z ceny bytu, náklady za sepis kupních smluv a úschovu kupní ceny, správní poplatek 1000,- Kč za návrh na vklad do katastru nemovitostí, náklady spojené s vyřízením úvěru – to je individuální, zpravidla to bude znalecký posudek na cenu nemovitosti. Případně to může být i daň z příjmu, pokud jste byt nevlastnili déle než 5 let, nebo v ní bydleli méně než 2 ůroky. Mgr. Jitka Plšková – STING

ostatní
Dobrý den chci přepsat dr.byt na cizince s dlouhodobým povolením k pobytu pracujicí v ČR-respektive ,můžeme si sepsat a podepsat smlouvy a na družstvu jen ohlásit? děkuji -zaplatíme družstvu poplatky za převod
Zítková Jaroslava
Ilustrační snímek

Při převodu bytu je třeba vycházet ze zákona o pobytu cizinců č. 326/1999 Sb. v aktuálním znění a dále ze stanov družstva. Není-li tento převod v rozporu s výše uvedeným, je možno družstvu pouze zaslat oznámení o uskutečněném převodu. PhDr. Lenka Weberová – RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, jsem majitelem bytu, který se prodal v insolvenčním řízení, k uspokojení zajištěné pohledávky. Vlastní aktivitou jsem zjistil, že již proběhl návrh na vklad na katastru nemovitostí. Žádný oficiální dopis jsem ale od nikoho nedostal. Jaká je lhůta na vystěhování, od jakého dne běží a musí mi to někdo (RK, IS) oznámit?
Moc děkuji za odpověď
Radek
Ilustrační snímek

Pokud jste přišel o byt v insolvenčním řízení, bydlíte v bytě neoprávněně. Z katastrálního úřadu Vám přijde Vyrozumění o provedení vkladu. Žádný jiný "oficiální" dopis Vám nepřijde. Neoprávněně nemůžete v bytě bydlet žádnou dobu. Nový majitel bytu Vás buď vyzve k vyklizení bytu, nebo na Vás rovnou podá žalobu na vyklizení bytu. PhDr. Lenka Weberová – RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,naše ljsem na internetu dražbu domu v lokalitě Hostinné,pod číslem 7858711.Při kliknutí na inzerát mi to hlásí chybu.Potřeboval bych poradit,koho kontaktovat ohledně této nemovitosti.Děkuji za odpověd.Zdraví Kynos Pavel
Pavel Kynos
Ilustrační snímek
Hezký den, kontaktujte realitní kancelář, která nabídku inzeruje. Na Reality.iDNES.cz je i seznam těchto kanceláří včetně kontaktů.
ostatní
Dobrý den, koupila jsem domek cca 110 m2 obytná plochy asi 30 km od Brna, mám na něm hypotéku cca 800 tis. Na domě byla provedena rekonstrukce el rozvodů, vody, odpadů, omítek, zateplení stropů atd. Nyní chci dům prodat a koupit podobný nebo i menší ale s pozemkem blíž Brnu nebo v Brně. Jsme větší rodina a nemůžeme zůstat na ulici. Nevím jak situaci vyřešit, když dům prodáme, splatíme hypotéku, tak než se vyřídí nová a koupí se bydlení, může to nějakou dobu trvat. Jak nejrychleji vyřešit bydlení? Dají se domy vyměňovat stejně jako byty? Prosím poraďte. Děkuji
Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Od toho jsme tady přece my, realitní makléři, abychom Vás celou transakcí bezpečně a bezbolestně provedli….Navíc jste na brněnsku, a zde neplatí prodávající žádné poplatky ani provizi, vše máte zdarma. Doporučuji tedy jako první krok věnovat pozornost výběru kvalitního makléře. Ptejte se, jaké má zkušenosti, kolik podobných transakcí již realizoval a jak dlouho pracuje v oboru. Ne vždy je velká ,,renomovaná“ značka zárukou kvality- někdy je výhodnější malá rodinná firma o 3-4 lidech, kteří se svojí práci věnují srdcem, než-li kolos který jedním koncem nabírá mladé perspektivní makléře a druhým koncem je zase za pár měsíců, úplně vyždímané,  vyplivne ven.Postup při realizaci je takový, že nejprve se najde zájemce na Vaši nemovitost, dohodnou se podmínky , cena a uvolnění a následně si Vy musíte najít vyhovující bydlení, na která Vám banky přenese hypotéku. V naší kanceláři máme k dispozici pro tyto případy i hypotečního specialistu, který vždy vše konzultuje i z pohledu financí. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

 

ostatní
Dobrý den, s manželem jsme se rozvedli a při majetkovém vypořádání dohodou mu připadl pozemek. Stále však nepodal návrh na katastr pro přepis. Na výpisu z katastru je tak stále vedeno i moje jméno s údajem SJM. Jemu to nevadí, avšak já nechci aby tam mé jméno bylo vedeno. Co mohu v tomto případě dělat? Velice děkuji za odpověď.
Michaela
Ilustrační snímek

Dobrý den, dohodu o vypořádání majetku můžete vložit na katastr i Vy, stačí mít jeden originál smlouvy s ověřenými podpisy, vyplnit návrh na vklad (na www.cuzk.cz) a zaplatit 1000,- Kč. Je hlavně v zájmu bývalého manžela, aby dohoda byla vložena na katastr, protože, když ji nevložíte ani do 3 let od právní moci rozvodového rozsudku, tak se uplatní domněnka nevypořádání majetku a automaticky budete mít pozemek v podílovém spoluvlastnictví (každý z id. 1/2) a dohoda už nebude mít na nic vliv. Mgr. Jitka Plšková - STING

ostatní
Dobrý den,
Měl bych dotaz ohledně bytu.Prodal jsem byt a bylo mi řečeno když za finance koupím nový nemusím platit daň z prodeje.Do kdy si v tomto případě nový byt musím koupit? Dále bych se rád zeptal zdali si mohu vzít nějakou částku z vydelanych peněz cca 30000 ?
Moc děkuji za odpověď
Zoulík
Tonda Z
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano, pokud z utržené kupní ceny pořídíte opět bydlení tak nemusíte platit daň z příjmu – stejně tak neplatíte daň z příjmu, pokud jste v bytě měl 2 roky bydliště, nebo ho vlastnil déle než 5 let. Nic z toho však nemá vliv na daň z nabytí nem. věcí, kterou jako prodávající musíte uhradit vždy (4%). Jelikož jde o daň z příjmu, tak byste měl nové bydlení koupit se stejném roce, ve kterém jste prodal byt, abyste v daňovém přiznání mohl uvést i důvod pro osvobození od daně. Pokud na nové bydlení použijete jen část kupní ceny, tak bude osvobozena jen tato část. Daň z příjmu se bude platit z rozdílu mezi kupní cenou, za kterou jste byt koupil a cenou za kterou jste ji prodal. Např. koupil jste 2014 za 1,3mil. a nyní prodáváte za 1,6mil – tak z 300.000,- zaplatíte 15% daň. Pokud si z obdržené ceny koupíte za 1,5mil další byt – tak zdaníte 15% ze 100.000,- Kč. Mgr. Jitka Plšková - STING

ostatní
Díky digitalizaci mám oplocenou část pozemku, která není v mém vlastnictví. S vlastníkem jsem uzavřel kupní smlouvu na tuto část pozemku. V geometrickém plánu byla tato část označena jako část "a" a že bude připsána k mému pozemku. Během řešení převodu s katastrálním úřadem ( došlo k zamítnutí první žádosti, podával jsem proto žádost znova po odstranění nedostatků) jsem uzavřel hypotéku a nechal jsem si zapsat zástavu na pozemek ke kterému se připisuje výměra části "a". V současné době mě katastrální úřad oznámil že nemůže kvůli zástavě pozemek přepsat. Mám nějakou možnost jak tuto situaci řešit. Za odpověď děkuji.
Tomáš - otázka upravena poradcem
Tomáš
Ilustrační snímek

Je nepravděpodobné, že máte připlocenou část pozemku souseda díky digitalizaci. Správně jste postupovali sepsáním kupní smlouvy a návrhu na vklad, jejíž přílohou bylo povolení k dělení pozemku od příslušného stavebního úřadu a na základě povolení vyhotovený geometrický plán. Tím, že v geometrickém plánu je kupovaný pozemek označen jako díl "a", musí být sloučen s vaší parcelou, avšak tato parcela nemůže být zatížena zástavním právem. Nyní můžete požádat geodeta o vyhotovení nového geometrického plánu, ve kterém pozemek označený jako díl "a" dostane samostatné parcelní číslo a pokud katastrální úřad to dovolí, nahradíte původní geometrický plán novým geometrickým plánem a návrh na vklad podáte s opravenou kupní smlouvou a povolením k dělení pozemku znovu na katastrální úřad. V případě, že díl "a" je moc malý a katastrální úřad mu nepřidělí nové parcelní číslo, budete moci podat návrh na vklad se stávajícími přílohami na katastrální úřad po výmazu zástavního práva z katastru nemovitostí. PhDr. Lenka Weberová – RK Weber a spol.

ostatní
Můj bratr mi v listopadu 2015 daroval svou část nemovitosti (4/5), kterou vlastnil s mojí sestrou (1/5). Mohu podat v roce 2016 daňové přiznání za celou nemovitost, vč. 1 parcely, která zůstala bratrovi? Jakým způsobem má bratr informovat FÚ, že mně nemovitost daroval. Děkuji za odpověď´.
Hana
Ilustrační snímek

Bratr může finanční úřad  informovat dopisem. Můžete podat daňové přiznání za sestru, s kterou máte dům v podílovém spoluvlastnictví jako společný zástupce. Za bratra můžete podat daňové přiznání na základě zplnomocnění. PhDr. Lenka Weberová – RK Weber a spol.

ostatní
Můj bratr mi daroval v listopadu 2015 svou část nemovitosti (4/5), kterou vlastnil s mojí sestrou (1/5). Já budu podávat daňové přiznání za rok 2016 za celou nemovitost. Dříve daň platil můj bratr. Bratrovi zůstala v jeho vlastnictví 1 parcela. Mohu ve svém Jakým způsobem bychom měli zaplatiti
Hana
Ilustrační snímek

Bratr může finanční úřad  informovat dopisem. Můžete podat daňové přiznání za sestru, s kterou máte dům v podílovém spoluvlastnictví jako společný zástupce. Za bratra můžete podat daňové přiznání na základě zplnomocnění. PhDr. Lenka Weberová – RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, Moje tchýně je v Americe a v čehách řeší prodej bytu. Její EX manžel půlku bytu přepsal na syna ale ona chce z druhé půlky vyplatit. Jedná se o byt 3+1 V orlických horách(Letohrad) dle bankovního odhadce byt nemá větší odhad než 1 500 000,- A to je bakák zateplen a jsou tam plastová okna. Částečně zrekonstruován. Syn však tchýni tvrdí že víc jak 500 000,- tisíc jí nevypltí a už se takhle dohadují přes rok. Zajímalo by nás jaké nároky má na svou půlku bytu? Může si tam on někoho nastěhovat bez souhlasu tchýně? Má v tuto chvíli tchýně nárok na to aby jí platil náem za duhou půlku bytu? Jaké má možnosti řešení z takové dálky? Předem moc děkuji za odpověď
Radka
Ilustrační snímek

Dobrý den,

ano, Vaše tchýně má nárok na nájemné ze svojí poloviny bytu. Pokud je soudní odhad na celý byt 1,5 mil, měl by jí spolupodílník vyplatit polovinu. Jestli se nemohou dohodnout, může svůj podíl prodat, nebo jej dát do dražby. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

ostatní
Dobrý den ,potřebuji radu rodiče mé manželky se rozhodly darovat dum své dceři s tim že budou mít v domě doživotni pravo a rodiče že se přestěhují do pečovatelského domu. Jenže otec se zblazni a že se nebude nikam stěhovat. Okamžitě se rozvedl se svou ženou. Tchyně se do pečovatelského domu odstěhovala a sestra mé ženy která v domně bydlela se rači odstěhovala . V domě tedy zustal sám a tak se přestěhoval do pečovatelského domu. Teď je dum přes dva roky prázdný nechal odhlásit vodu,plyn.elektriku atd. Tím dal najevo že nebude nemovitost užívat a ani nemuže ze zdravotních duvodu má zdravoti ošetřovatelku a dokonce mu byl odebrán řidičský prukaz. Níkdo z rodiny dum nechce tak ho chceme prodat jenže s doživotním právem to nikdo nekoupí protože on ma ve smlouvě neomezený pohyb. Lze tedy nějak zrušit jeho pravo. Děkuji
Šedivý
Ilustrační snímek

Dobrý den,

bohužel, věcné břemeno užívání bez souhlasu oprávněného nelze odstranit. Pokud se Vám nepodaří oprávněného přemluvit k souhlasu s výmazem, Vaše jediná možnost je prodat dům včetně tohoto závazku. (Což by se otci nemuselo líbit, nicméně s tím skutečně nemůže nic dělat). Věcné břemeno užívání má však, jak jistě chápete, velký vliv na prodejnost a hodnotu nemovitosti. Pokud ale má dům být opuštěný, bude velice rychle chátrat a jeho prodejnost se také každým dnem snižuje. Rozhodně tedy neváhejte, a jednejte. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

ostatní
Dobrý den zakoupil jsem pozemek po koupi nechal vyměřit geodezii a vše je v pořadku na pozemku nebyli žádné věcné břemena ani jiné a najednou se mi ozval soused vedlejšího pozemku že si nepřeje abych vstupoval na pozemek ktery ted vlastním že má najemní smlouvu do roku 2035 tu mi ukazal smlouvu ma s panem ktery zemrel pozemek zdedil syn a ten ho prodal mě a po mě chce najemník abych to respektoval a do roku 2035 jsem na pozemek nevstupoval co mam dělat je najemník opravdu v právu ?? děkuji za odpověd
Martin Musil
Ilustrační snímek

Dobrý den, bohužel má nájemník pravdu. Nájem přechází na nového vlastníka automaticky. Ale pokud jste neměl důvod pochybovat, že na pozemku žádné nájemní právo nevázne, tak můžete nájemní smlouvu vypovědět s tří měsíční výpovědní dobou. Výpověď musíte podat nejpozději do 3 měsíců ode dne, kdy jste se o nájemci dověděl. Za předčasné ukončení nájmu však musíte uhradit nájemci přiměřené odstupné. Veškerou škodu, která Vám v souvislosti s nájmem vznikla, můžete požadovat po prodávajícím, který Vás o nájmu měl informovat. Mgr. Jitka Plšková-RK STING

ostatní
Dobrý den, mám prosím dotaz. V roce 2014 jsme koupili byt v osobním vlastnictví, ve smlouvě máme uvedeno, že daň z převodu platí prodávající, což je i podle zákona. Před měsícem jsme se dozvěděli, že daň z převodu zaplacena nebyla, a bude vymáhána po nás-kupujících. Můj dotaz zní : může nám finanční úřad uložit pokutu, za to, že daň nebyla uhrazena včas, když jsme nevěděli-jako kupující, že daň nebyla zaplacena ?
martina
Ilustrační snímek

Dobrý den, daň máte povinnost zaplatit, pokud ji nezaplatí prodávající, ale až v okamžiku, kdy Vás k tomu finanční úřad vyzve. Máte povinnost doplatit daň, nikoli však žádné sankce za pozdní úhradu prodávajícho (pokud Vy daň zaplatíte v termínu podle výzvy finančního úřadu). Mgr. Jitka Plšková-RK STING

ostatní
Dobrý den,
s manželem vlastníme rodinný domek, na který máme hypotéku. Rádi bychom ho pronajímali turistům. Je k tomu třeba nějaká zvláštní kolaudace (hygiena, hasiči?). My ho máme zkolaudovaný jako rodinný dům. Já jsem na rodičovské dovolené a manžel pracuje. Kdo z nás bude odvádět daně z pronájmu? Musím to někde nahlásit, že dům budeme pronajímat, např. na obci? Děkuji
Petra
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží, jaké služby budete turistům poskytovat. Pokud jim přenecháte dům na základě nájemní smlouvy, tj. bez jakýchkoliv dalších služeb, tak nepotřebujete ani živnostenské oprávnění, ani nemusíte nic hlásit na obci, apod. a danili byste příjem z nájemného daní z příjmu (příjem zdaní jen jeden z vás). Pokud však budete poskytovat i doplňkové služby jako je úklid, výměna povlečení, snídaně apod., tak se jedná o ubytovací služby, na které již potřebujete živnostenské oprávnění (podle rozsahu poskytovaných služeb buď živnost volnou, nebo živnost na "hostinskou činnost", ke které již potřebujete odbornou způsobilost). Ubytovací služby můžete vykonávat i v rodinném domě (bez rekolaudace). Dále musíte mít souhlas Krajské hygienické stanice, musíte vést knihu ubytovaných hostů, oznamovat ubytování cizinců cizinecké policii a také platit příslušné obci poplatek z ubytovací kapacity. Jaké všechny souhlasy a stanoviska musíte mít Vám sdělí příslušný živnostenský úřad. Mgr. Jitka Plšková-RK STING