Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Realitní poradna

foto poradce vizitka
Mgr. Jitka Plšková
foto poradce

Mgr. Jitka Plšková

právnička

Realitní kancelář STING

foto poradce vizitka
PhDr. Lenka Weberová
foto poradce

PhDr. Lenka Weberová

jednatelka

Realitní kancelář Weber a spol.

Realitní kancelář provozuje v Praze od roku 1992. Již v roce 1996 jí byl udělen titul „Zlatá makléřská berla“ za kvalitu poskytovaných služeb. Kromě klasické realitní činnosti publikuje odborné články a také poukazuje na nešvary realitního trhu. Prodej realit řeší komplexně včetně technické, právní a ekonomické stránky věci. Mnohaleté zkušenosti a zavedená klientela ji řadí mezi profesionály realitní branže. Majitelům nemovitostí poskytuje bezplatné poradenství.

Stálá poradna realitního portálu Reality.iDNES.cz

Poradna

poradna ilustrace

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

tým poradců realitního serveru Reality.iDNES.cz

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ostatní
Dobrý den. Po úmrtí tatínka budeme s maminkou dědit jeho polovinu domu. Mohu se zeptat, zda odměna notáři se platí z celé hodnoty domu nebo jen z poloviny, které se dědictví vlastně týká. Děkuji
Neubauerová
Ilustrační snímek

Odměnu notáři budete platit pouze z majetku, který je předmětem pozůstalosti.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, bydlím již rok u přítelkyně a rozhodli jsme se, že mi přítelkyně daruje polovinu své nemovitosti do které jsem vložil peníze cca 300 000. Celková výše poloviny byla 700 0000. Nyní nevíme, jak to udělat, aby vše bylo spravedlivé já mám 2 děti a přítelkyně 3. Chceme je do budoucna nějak podělit rovným dílem, tak aby nepřišli zkrátka ani jeden z nich. Je nějaký způsob,jak toto opatřit již teď, ještě než podepíšeme darovací smlouvu? Měli jsme na mysli, aby moje děti a děti přítelkyně dědili rovným dílem. Poraďte prosím.
Je nutné platit daň z daru?
Děkuji Nedvěd Josef
Josef Nedvěd
Ilustrační snímek

Chce-li Vám přítelkyně darovat polovinu nemovitosti, Vaše děti budou dědit polovinu a její děti také polovinu bez ohledu na to, kolik jich je. V praxi to tedy znamená, že každé Vaše dítě získá větší podíl na nemovitosti než každé dítě Vaší přítelkyně.  Bylo by optimální, kdyby Vám přítelkyně darovala 2/5 nemovitosti a ponechala si 3/5.  Tato situace by odpovídala rovnoměrnému dědictví Vašich dětí. Daň z příjmu nebudete platit v případě, že s přítelkyní žijete nejméně po dobu jednoho roku ve společné domácnosti, neboť nejste příbuzní v přímé linii.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý večer. Mám dotaz. Zdědila jsem nemovitost na které byl hypoteční úvěr. Jelikož jako matka samoživitelka jsem neměla na splátky, zažádala jsem o oddlužení. Bylo mi schváleno,s tím že tuto nemovitost prodám. Můj dotaz zní, budoucí kupci podepsaly se správci kupní smlouvy,ale ještě nezaplatili,banka jim ještě neuvolnila peníze,ale mně řekli že se mám už vystěhovat, aby začali s přípravou na přestavbu. Mě ještě ale ani nepřišlo žádné písemné vyjádření, do kdy, nebo kolik mám času. Mě bohužel ještě nevyšel pronájem bytu, a ani s prodeje RD nebudu mít žádnou hotovost. Myslite, že mne budoucí majitelé mohou vystěhovat? Na katastru nemovitostí žádné změny ještě nejsou. Děkuji za odpověď Jakubcová
Petra Jakubcová
Ilustrační snímek

Pokud jste v insolvenci a bylo Vám povoleno oddlužení, jakékoli nakládání s Vaším majetkem schvaluje insolvenční správce, popř. soud. S tímto dotazem se obraťte na ně.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, mám možnost koupit kousek pozemku - travní porost, na který bych rád umístil plechovou garáž. Pozemek je oplocený společně s dalším pozemkem a je na něm umistěn dřevěný přístavek. Uživatel si tento kdysi dávno oplotil a dodnes využívá, koupit ho nechce. Jak dosáhnu vyklízení pozemku v případě jeho koupě? Děkuji.
Dakher Michal
Ilustrační snímek

V případě, že někdo užívá cizí pozemek a má na něm stavbu, lze oprávněně požadovat jeho vyklizení, stejně jako odstranění plotu. Pokud nedosáhnete  očekávaného výsledku dohodou, můžete se obrátit na soud.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, od roku 2006 vlastním RD, který jsem před 3 roky darovala synovi, ale v témže roce z rodinných důvodů ho daroval zpět opět mě. Musím čekat ještě 2 roky,abych ho mohla prodat( prodej po 5 letech vlastnictví) nebo můžu prodat již nyní? Nechci platit daň ve výši 25%.
Ivca
Ilustrační snímek

Pokud nechcete platit daň z příjmu, které činí 15 % z rozdílu ceny nemovitosti v dobé darování a prodeje, musíte vyčkat uplynutí pětileté lhůty. Cenu domu v době darování lze zjistit dodatečným znaleckým posudkem.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,
projevil jsem u realitní kanceláře zájem o byt z inzerce, ve které přislíbila financování. Složil jsem rezervační zálohu, poskytl realitní kanceláři veškerou součinnost, ale úvěr nebyl poskytnut pro špatnou účelovost, tedy z chyby RK. Rád bych se optal, zda mám v tomto případě nárok na vrácení rezervační zálohy, a popřípadě na finanční kompenzaci, neboť byt za tuto cenu v dané lokalitě již neseženu, a já jsem dodržel vše co jsem měl.
Roman Marek
Ilustrační snímek

Neznám přesné znění Vaší dohody s realitní kanceláří. Pokud  RK nesplnila k čemu se zavázala, nepochybně máte nárok na vrácení rezervační zálohy.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,bydlím v bytě na který platím hypotéku ,bydlím tu společně s maminkou s kterou se staráme o domácnost.Bydlí tu s námi i moje sestra která se nestará o nic ani nic neplatí jen žije na náš úkor ,protože nemá práci v bytě má trvalé bydliště můžu jí nechat sama vystěhovat.
Marta jarůšková
Ilustrační snímek

Pokud sestra obývá byt aniž by byla jeho spolumajitelkou nebo měla nájemní smlouvu, vyzvěte ji k vystěhování a zrušte jí ve správním řízení trvalý pobyt. Pokud se neodstěhuje dobrovolně, lze toho dosáhnout soudní cestou.PhDr.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobry den. Muzu prepsat barak na sveho bratrance? Nebo jak to jde jinak udelat?dekuji
Tomik k.
Ilustrační snímek

Převést dům na svého bratrance můžete. Bratranec není příbuzný v přímé linii, a tak nejlevnější formou převodu bude prodej. Kupní smlouvu a návrh na vklad Vám sepíše právník a Vy tyto dokumenty doručíte na příslušný katastrální úřad. Daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % uhradí bratranec.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Chtela bych podat stižnost na živno.uřad-mám soudni rozhodnuti na realitni kancelar-vraceni kauce z 2015,neplati,exekuce nepomohla,ale stale dal podnika-nechci,aby ošidil dalši lidi. Děkuji
zuzana
Ilustrační snímek

Živnostenský úřad neřeší občansko-právní spory a ani exekuce není důvodem k odebrání živnostenského oprávnění. Snažte se získat zpět kauci.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,
nájemce zemřel, jediný dědic - vnuk uzavřel dohodu o zániku nájmu bytu a vrátil ho pronajímateli. Po nájemci v roce 2016 vznikl přeplatek z vyúčtování a ten byl vyplacen vnukovi - dědici. Při vyúčtování v roce 2017 byl nedoplatek po zemřelém a to už jediný dědic - vnuk zaplatit nechce. Může ho dát pronajímatel k soudu? Není to dluh na nájemném, ale na vyúčtování, není to tedy k datu úmrtí, ale služby k datu úmrtí využíval a vyúčtovní je až vždy další rok. Děkuji za odpově´d.
Lenka
Ilustrační snímek

Takto vzniklá pohledávka jde k tíži dědice. Je tedy jeho povinností ji uhradit, pakliže dědictví neodmítl. Pokud se tak nestane, může se věřitel obrátit na soud.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, předem mého dotazu Vás srdečně zdravím, chci se zeptata, na konci května/ začátkem červan jsie se stal vlastníkem bytu, a při ověření na příslušném MU, kam spadám, mi bylo řečeno, že tam jse bývalý vlastník, i jeho expřítelkyně, stále nahlášeni k trvalému pobytu, na úřadě mi řekli, že lze provést zrušení trvalého pobytu úředně..

chci se jen zeptat, co a jestli když tam jsou nahlášeni, mi něhroizí, že o ten byt přijdu, nebo nějaké riziko..

diky a s Pozdravem,

JC.
Jan
Ilustrační snímek

Nejjednodušší řešení by bylo  domluvit se s bývalým vlastníkem, aby se přihlásil do jiného místa, zpravidla bývá toto ujednání součástí kupní smlouvy. Jestliže to neučiní dobrovolně, můžete prostřednictvím příslušného úřadu oba odhlásit ve správním řízení. Nejedná se o složitou záležitost. Žádné riziko ztráty bytu Vám nehrozí.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, máme v rodidě pozemek, který zdědilo víc osob,pozemek má různou strukturu,včetně ochraného pásma u řeky, což má nízkou cenu. Ale celkově je to skvělý stavební pozemek na kraji Havířova,i když zatím pole, všude kolem se staví domky. vedle, naproti přes místní cestu... No když svůj ideální díl prodám,jak nový vlastník - může stavět? Samozřejmě pokud je to stavební pozemek, jak předpokládám, a jak se rozdělí ten pozemek ,když je část u řeky vlastně skoro bezcenná? Děkuji za odpověď. Parmová
Božena Parmová
Ilustrační snímek

Dobrý den paní Parmová, pokud by se měl pozemek dělit, tak se na způsobu dělení musí shodnou všichni spoluvlastníci. Pokud byste prodala jen svůj díl, tak nový kupující nemůže začít stavět. Teď vlastníte každý určitý podíl na každém metru čtverečním a nejde říci, kdo má hodnotný pozemek a kdo ten znehodnocený u řeky. Máte teď několik možností, buď prodat společně celý pozemek, nebo si pozemek rozdělit na stavební a nestavební část a prodat jen tu stavební část (opět všichni společně jako prodávající) a nebo si pozemek rozdělit tak, že každý bude mít svůj díl, který potom může sám prodat, ale zde se budete muset dohodnout, kdo bude mít který pozemek a pravděpodobně i  určit finanční vypořádání (kolik ti kdo budou mít hodnotnější stavební parcely zaplatí ostatním jako kompenzaci).

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
ostatní
DAROVAL JSEM MANŽELCE NEMOVITOST KTEROU JSEM VYDRAŽIL ZA 1200000 KČ.HODNOTA DARU URČENÁ ZNALCEM 1500000 KČ.V PŘÍPADĚ PRODEJE ZA 1700000KČ JAKOU MUSÍ ZAPLATIT.
JIRKA
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud se ptáte na daň z příjmu, tak ta bude 15% z 200.000,- Kč (tedy z rozdílu mezi cenou daru a prodejní cenou). Ještě se podívejte, jestli byste nemohli uplatnit nějaké osvobození od daně (§4 zákona o dani z příjmů) – například pokud získané prostředky z prodeje (nebo alespoň jejich část) investujete do Vašeho bydlení.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, mám na domě - Zástavní smlouvu a Zákaz zcizení nebo zatížení. Můžu manželovi dát na dům Věcné břemeno užívání?
Děkuji za odpověď.
Marie
Marie
Ilustrační snímek

Dobrý den Marie, bohužel bez souhlasu banky ne. Zřízení věcného břemene je právě ta forma zatížení, kterou uvedené omezení zakazuje. S písemným souhlasem banky v tom problém není. Nicméně věcné břemeno užívání podstatně snižuje hodnotu nemovitosti, takže je pravděpodobné, že s tím banka nebude souhlasit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, ráda bych se optala na pojištění vydražené nemovitosti. Počítá se do rizik dražení také to, že se v mezidobí od vydražení do stavu, kdy je možné nemovitost pojistit může s nemovitostí něco stát (řekněme ze msty povinného?).
Děkuji předem za odpověď
Klára
Ilustrační snímek

Dobrý den, neznám sice všechna pojistná rizika, ale pokud myslíte poškození nemovitosti třetí osobou, tak to určitě pojištění zahrnuje pod vandalismus. V takovém případě se neřeší, jestli je dům poškozený ze msty bývalého vlastníka nebo z nějakého jiného důvodu. Nevím o tom, že by pojištění vydražené nemovitost bylo nějak problematické.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, vlastním chatku se zahradou. Nemovitost chci prodat, ale soused tvrdí, že mé schody jsou již částečně na jeho pozemku. Nechala jsem pozemek zaměřit. Spojnice vytyčených bodů je mimo schody a ještě je tam cca 20 cm rezerva. Přesto soused tvrdí, že to je na jeho pozemku a že mám schody odstranit. Brání v jejich opravě. Schody jsou tam cca 20 let a nevadilo to. Problémy začaly, jakmile jsme začali pozemek prodávat. Jak mám postupovat, abych mohla zahradu prodat? Můžu mezi zaměřenými body postavit plot bez podezdívky (sloupky do země a pletivo)? Děkuji. Vaňková
vankoc@seznam.cz
Zuzana Vaňková
Ilustrační snímek

Dobrý den paní Vaňková, pokud máte pozemek zaměřený a schody jsou na Vašem pozemku, tak se nemáte čeho obávat. Pokud se plot z pletiva vejde opět na Váš pozemek, tak si jej můžete bez obav postavit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, jsem vlastníkem bytu v osobním vlastnictví a výbor chce dát do stanov povinnost sdělit jména podnájemníků a dobu pronájmu. Mají na toto právo?
Děkuji za odpověď
Martin
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano na tyto informace má SVJ právo.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jaký poměr nájemného a poplatků je povinna platit tchýně když s námi žije v pronajatém domě a má k dispozici polovinu domu krom jedné místnosti kterou my máme navíc. My máme 3děti : 8,2 a 6měsíců. V jakém poměru je tedy povinna přispívat? Moc děkuji za odpověď.
Tomáš Hudek
Ilustrační snímek

Dobrý den, to záleží na Vaší dohodě. Zpravidla se to dělí podle poměru využívané plochy – pokud tedy Vy užíváte 60% domu a tchýně 40% tak ve stejném poměru by měla hradit náklady. Samozřejmě by se měl zohlednit i počet osob, které využívají energie (vodu, elektřinu) – Vaše děti bych brala jako 1 dospělou osobu, takže náklady na energie bystě měli hradit vy ze 3/4 a tchýně 1/4.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, po smrti našeho otce, jsme společně s matkou a bratrem každý zdědili 1/3 velkého baráku, který má dvě bytové jednotky. Matka žije ve spodní části domu, my jsme žili v horní. Bratr se odstěhoval a zamkl dvě největší místnosti s tím, že jsou jeho. Přitom katastrálně rozdělené místnosti nejsou, každý má 1/3. Na vyplacení teď momentálně nemám peníze a měsíční formu postupného vyplacení odmítl. Žiju tak v jedné malé místnosti a několikrát jsem ho prosila abychom mohli s přítelem být alespoň v obýváku (jeho jedna ze zamklých místností). Jak v tomto případě postupovat? Má právo mě omezovat v tom, že v těch pokojích nemohu žít když tu není, s ničím tu nepomáhá, elektriku a vše platíme já, matka a přítel. Děkuji za odpověď
Andrea Petrláková
Ilustrační snímek

Dobrý den, na takové jednání nemá bratr právo. Správně uvádíte, že pokud není dům rozdělen na jednotky na katastru, tak nemůže nikdo říct, která část je jeho. Všichni vlastníte podíl 1/3 na každém z pokojů. Konkrétní způsob užívání nemovitosti se řídí dohodou všech. Bratr nemůže sám rozhodnout, že některé pokoje jsou jeho a musí respektovat, že jste se dohodli, že matka bude dole a vy společně nahoře. Stejně tak se na nákladech musíte podílet všichni podle velikosti podílu – čili všechny opravy apod. musí bratr platit z 1/3 i když v domě nebydlí. Bohužel pokud s ním není řeč, tak Vám nezbyde než se obrátit na soud a buď žádat, aby Vám přestal omezovat přístup do domu, nebo žádat zrušení spoluvlastnictví – čili aby soud určil, jestli se dům prodá, nebo jestli máte bratra vyplatit a jakým způsobem.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
ostatní
Dobrý den bydlíme v dvoupatrovem dome bez výtahu je nás 6 partají.Majitel nám nechce dát vyučtováni a za společnou elektřinu platíme 600kč měsíčně což mi příide moc.Navíc majitel platí menší zalohy než mu platíme někdy nezaplatí vubec a nechá si to pro svou potřebu.Poradte jak se mužeme bránit,aby nás přestal okrádat.Zálohy za služby si nesmíme na sebe převést pouze odevzdat do ruky.Navíc nám teče střechou do bytu a odmítá to opravit.Děkuji
sarka
Ilustrační snímek

Dobrý den, 600,- měsíčně za společnou elektřinu je skutečně moc. Vy jste v domě v nájmu, nebo je byt Váš? V každém případě Vám správce/pronajímatel musí předložit vyúčtování placených záloh a přeplatek Vám vrátit. Požádejte jej o vyúčtování písemně. Pokud nevyhoví, budete se muset obrátit na soud.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, ráda bych se zeptala na jednoduchou otázku. Kvůli své seminární práci na Vysoké škole ekonomické. Jaká je průměrná cena nájmu bytu 2+kk v Černých polích v Brně a 2+kk na Letné v Praze. Abych mohla čísla použít v práci, potřebuji věrohodný zdroj, proto jsem využila možnosti zeptat se přímo Vás, tímto způsobem. Předem moc děkuji za odpověď
Barbora
Ilustrační snímek

Dobrý den, to z pozice právníka bohužel neumím odpovědět. Kontaktujte manažera některé pražské realitní kanceláře. Jeho odpověď poté jistě můžete citovat jako věrohodný zdroj.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
ostatní
Dobrý den,
u developera jsme si nechali klientskou změnu podlahových lišt ze standartních na bílé. Rozměry jsme nechali na nich, neznali jsme dilatační spáru ani šířku zárubní dveří.Bohužel smlouvu o klient.změnách jsme podepsali i s touto neznalostí. Při předpřejímce jsme zjistili, že lišty o 1cm přesahují zárubně a balkonové dveře kvůli jejich výšce nejdou plně otevřít.Při jejich montáži nás nikdo nekontaktoval, že lišty nebudou sedět. Developer nabídl zabílení okrajů lišt, aby vada nebyla tak patrná a u balkonu jejich příčné položení.Já s řešením spokojená nejsem.Chtěla bych úplné odmontování lišt a vrácení peněz za klientskou změnu. Mám možnost toho nějak docílit?Děkuji za odpověď a hezký den.
Palcátová
Ilustrační snímek

Není možné namontovat takové lišty, které způsobí, že balkonové dveře nelze plně otevřít. Trvejte na svých požadavcích a pokud se s developerem nedohodnete, vyhledejte pomoc právníka.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,
máme pozemek a na něm starý domek,který chceme nechat zbourat a postavit nový,ale potřebovali bychom co největší hodnotu pozemku.Je lepší odhad nechat udělat před demolicí a nebo musí být udělán až když je dům pryč?

děkuji
Radek
Ilustrační snímek

Ve Vašem případě je to úplně jedno. Banka pošle na místo znalce, který situaci vyhodnotí podle  pravidel příslušné banky.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den.
Vlastním 17% nemovitosti. Můj příbuzný vlastní zbytek. Mám zájem o tuto nemovitost a rád bych ho vyplatil. On chce tento byt pro sebe a vyplatit mě. Jaké mám možnosti?
Děkuji Vám za odpověď.
David
Ilustrační snímek

Pokud jste podílový spoluvlastník nemovitosti a máte zájem získat nemovitost do vlastnictví celou, tak máte 2 možnosti. Buď se domluvíte se spoluvlastníkem na převodu jeho podílu na Vás, nebo se obrátíte na soud, který rozhodne.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,

vlastním ideální polovinu domu a zahrady, chci se se spolumajitelkou vypořádat odkoupit od ní její polovinu - nemá cca 20 let o nemovitost zájem ani neinvestuje jen ji vlastní. Chci se s ní domluvit na ceně, ale ona trvá na znaleckém posudku na který nemá je důchodkyně, nabídli jsme ji, že zaplatíme znal. posudek, ale teď nevím jaký znal. posudek si nechat udělat ať je to pro nás nejvýhodnější -vím, že existuje více odhadů pro finanční úřad, tržní cena, existuje i nějaký pro vypořádání podílů prosím poraďte. Předem děkuji.
Katka Kop.
Ilustrační snímek

V současné době bude pro Vás nejvýhodnější a pro Vaši podílovou spolumajitelku nejdůvěryhodnější znalecký posudek podle platného znění zákona č. 151/1997 Sb. a platného znění vyhlášky MF ČR č. 441/2013 Sb.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den. Mohu darovat pozemky na Slovensku své dceři a nevlastnímu bratrovi když nemají slovenské občanství.Já mám občanství ČR i SR. Kde získám potřebné informace. S pozdravem Milan
Milan
Ilustrační snímek

Tuto skutečnost řeší devizový zákon příslušného státu (Slovenské republiky), zcela přesně by Vás o tom informoval některý slovenský advokát.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, jako 3 sourozenci + mamky manžel jsme zdědili po mamce 1/4 domu jejiho bratra. Tato 1/4 bude soucasti dedickeho rizeni. Manžel se sveho podilu zrekne ve propsech nas 3 deti. Predem jsme se s bratry rozhodli, ze 1/4 domu po skonceni dedickeho rizeni prodame stryci, ktery tento dum obyva. Vzhledem k dlouholetym nepeknym vztahum nasich rodin, chceme onu 1/4 prodat nikoliv pod cenou. Jaky nam doporucite odhad? Znalecky posudek, ktery je nenapadnutelny, ale zrejme nizsi ,ci pouze maklersky odhad, ktery je vyssi ? Dekuji a preji hezky den.
Agáta
Ilustrační snímek

Doporučila bych Vám tržní odhad nemovitosti zpracovaný dvěma nezávislými odborníky z Vaší lokality. Tzv. „vyhláškový odhad“ vypracovaný soudním znalcem není v tomto případě potřeba a je samozřejmě dražší.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den.Chtěla bych Vás požádat o Vaší pomoc.Máme rodiný dům ve vlastnictví jsme tady 3 rodiny všichni vlastníci a 3 byty.Každá rodina vlastníme třetinu baráku zahrady a dvora.Bydlíme tady už 15let.Jedna rodina utekla do ciziny měli dluhy ekzekutoři zabavili jejich byt a dali ho do dražby.Koupila ho realitka nikdo se nebyl podívat,co kupujou.Když to koupili tak přijeli a chtěli po nás otevřít ten byt aby si to vyfotili, jak to vypadá my klíče nemáme tak to vypáčili že mají povolení už tady byli 2x a pokaždé ,že ztratili mobil tak musejí znova fotit.Vyhrožujou nám vezmou místnosti,musíme jim uvolnit,co budou chtít mají na to nárok.Ale proč,koupili to po nich v dražbě.Prosím, můžete nám odepsat jestli mají na to právo předem děkujeme za Vaší odpověd
jitka majdánová
Ilustrační snímek

Ve Vašem případě záleží na tom, zda je dům rozdělen na jednotky. V tom případě máte každý svůj byt a společné prostory patří všem. Pokud tomu tak není, pak se jedná o podílové spoluvlastnictví, při kterém není dáno, která část domu komu patří. Jeho užívání tak záleží na dohodě spolumajitelů. Pokud dohoda není možná, musíte se obrátit na soud, který rozhodne.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Vlastním polovinu domu, druhá polovina byla v exekuci. Koupila ji realitní kancelář, která mi teď vyhrožuje tím, že mě dá k soudu. Nabídli mi, že můžu koupit jejich polovinu, nebo oni mou a nebo půjdeme k soudu. Mám nějaké jiné možnosti ? Mohu si nechat svou polovinu a kancelář svou s tím, že ji bude například pronajímat?
Kristýna
Ilustrační snímek

Jestliže máte nemovitost v podílovém spoluvlastnictví s RK, můžete se domluvit, kdo jakou část nemovitosti bude užívat. Pokud je to možné, můžete Prohlášením o rozdělení práva k nemovité věci rozdělit nemovitost na spoluvlastnické podíly. V případě, že se nedohodnete, může spor rozhodnout soud.

PhDr. Lenka Weberová

vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,

měl by dotaz. Jsme 4 sourozenci a máme barak náš dědeček vlastní 1/2 baráku a každý z nás má 1/8 a můj bratr co má také tu 1/8 je v insolvenčním řízení a na tu jeho 1/8 je exekuce a my v tom baráku s přítelkyní by jsme chtěli v třetím podlaží udělat si podkrovní byt ale prý stavební úřad by nám neschválil povoleni protože tam je ta exekuce dá se s tím něco dělat ? předem děkuji za odpověď
Dominik
Ilustrační snímek

Dobrý den, obávám se, že nikoliv. Dokud bude na nemovitosti exekuce, tak nejsou zásadní změny na nemovitosti možné.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
dobrý den, vlastním byt, který je bohužel veden jako spoluvlastnický podíl ve výši 14,49% na domě. Celkem 3 z 5 spoluvlastníků by chtěli své byty vyčlenit jako bytové jednotky (celkem máme dohromady pouze 56% podílů). Ostatní dva zatím nechtějí. Bohužel v tomto stavu nelze na byt vzít např. hypotéku na rekonstrukci. Existuje způsob, jak vyčlenit pouze některé jednotky ze spoluvlastnictví? Děkuji.
Dagmar
Ilustrační snímek

Dobrý den, bohužel nikoliv. Jednotky lze vyčlenit pouze se souhlasem všech spoluvlastníků.

Mgr. Jitka Plšková

Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem v insolvenci a mám v ní i barák na kterém je zástavní právo banky kvůli hypotéce, je mi jasné že banka si uplatní zástavní právo a nemovitost si prodá, jak se pak postupuje musím doplatit rozdíl z prodeje výši hypotéky a do kdy mě banka může vystěhovat. Děkuji
Petra
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud úspěšně projdete celým procesem oddlužení – např. prodá se nemovitost a ostatní dluhy (bez hypotéky) budete splácet po dobu 5ti let a splatíte jich alespoň 30%, tak budete od zbývající části pohledávek osvobozena a nemusíte doplácet ani zůstatek hypotéky. Vystěhování závisí na způsobu prodeje (dům lze prodat klasicky kupní smlouvou, nebo v dražbě) a na dohodě s novým vlastníkem – žádné státem stanovené lhůty nejsou.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den, otec by rad na mne prepsal polovinu domu, ale stale platime spolecne hypoteku. Je mozne i pres to polovinu domu prepsat (darovat?) .. Dekuji
Irena
Ilustrační snímek

Dobrý den, pravděpodobně byste potřebovali souhlas banky, ve které platíte hypotéku (záleží na obsahu Vaší zástavní a úvěrové smlouvy). Banka by měla souhlasit, pokud už je splacena taková část úvěru, že postačí, zůstanete-li jako dlužník jen Vy, případně pokud budete Vy jako vlastník celé nemovitosti a otec zůstane jako spoludlužník z úvěru.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den,
mám v úmyslu prodat byt v osobním vlastnictví ve 4. patře panelového domu, stávající dispozice 2+1, 53 m2, rekonstrukce 2013, Praha 12.
Zvažuji realizovat před prodejem bytu změnu dispozice na 3kk tak, abych dosáhl vyšší prodejní ceny, předpokládané náklady na změnu dispozice cca 100 000,- Kč. Je provedení takové změny racionální, je pravděpodobné, že se vyplatí?
Děkuji.
Polák
Petr Polák
Ilustrační snímek

Dobrý den pane Poláku, omlouvám se, ale toto je právní poradna a Váš dotaz je spíše na realitního makléře. Doporučuji Vám obrátit se na jakoukoliv realitní kancelář ve Vašem okolí a poradit se přímo se zkušeným obchodníkem, který se v lokalitě dobře vyzná. Laicky se mi samozřejmě Vaše úvaha jeví racionálně a rekonstrukce by měla cenu bytu a jeho prodejnost zvýšit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den,co následuje ,když kupující odmítne podepsat předávací protokol z důvodu nevyklizené části zahrad.domku.Celý obytný prostor byl již bezezbytku vyklizen a v podepsané prodávající smlouvě se o vyklizení nehovoří a nic takového smlouva neobsahuje.Z dobré vůle jsme umožnili již vstup kupci do domu,kde začal provádět již stavební práce(okopání stěn a nové omítky,rekultivaci zahrady a vykácel již nějaké keře).Jak postupovat a jaká jsou naše práva v realitní kanceláři ,když se bude řešit předávací protokol?Co nastane,když se nedohodneme a každá ze stran bude trvat na svém názoru?
Balešová
Ilustrační snímek

Dobrý den, je třeba si uvědomit, že nepodepsaný předávací protokol neznamená, že by nemovitost nebyla předaná – pokud kupující již užívá podstatnou část kupovaných nemovitostí, tak tyto jsou mu již předány i když nepodepsal předávací protokol. Dokonce bych se přiklonila k názoru, že pokud kupující převzal obytnou část a zahradu, ve kterých navíc začal dělat stavební práce, tak fakticky převzal i údajně nevyklizený zahradní domek. Pokud kupující tvrdí, že zahradní domek měl být vyklizený, tak neměl přebírat ani RD a už vůbec neměl začínat s rekonstrukcí a měl trvat na vyklizení zahradního domku. Fakticky tedy nemovitosti jsou kompletně předané a převzaté kupujícím a Vy jste tak svoje povinnosti z kupní smlouvy splnili. Nepodepsaný protokol nemá na nic vliv.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se dědí družstvevní podíl mezi sourozenci.Mohou být oba sourozenci v družstvu .
zdena Jaresova
Ilustrační snímek

Dobrý den, od nového občanského zákoníku, resp. od zákona o obchodních korporacích (oba jsou účinné od 1.1.2014) může být družstevní podíl ve spoluvlastnictví více osob, pokud to stanovy družstva nevylučují. Takže ano, je možné, aby podíl v družstvu zdědili dva sourozenci společně (každý 1/2). Pokud stanovy družstva vylučují společné členství, tak se musí dědicové dohodnout, který z nich v družstvu zůstane a pokud se nedohodnou tak se musí podíl prodat a mezi dědice rozdělit výtěžek.    

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
dobrý den, jsem majitelem bytu v bytovém domě, které pro nás spravuje družstvo, dnes mi přišel email- že dle informaci našeho předsedy výboru mám v bytě více lidi a referentka mi poté zvedla zálohy zpětně k 1 v daném měsíci. takto mě informovali o tomto činu, je to pravně možné aby rozhodli takto beze mě o zvýšení záloh ikdyby se potvrdilo že v mém bytě skutečně bydli více osob než je nahlášeno na družstvu. Měl bych být předem informovat než se mi zvednou zálohy. díky za odpověd.
Bydžovský
Ilustrační snímek

Pokud jste nájemcem družstevního bytu,  nebo majitelem bytu v osobním vlastnictví, je Vaší povinností hlásit počet osob v bytě bydlících. Na základě tohoto údaje Vám správce domu vypočítává zálohu na spotřebu médií.  Pokud v bytě bydlí více osob než je hlášeno,  postup správce shledávám jako správný.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den kupuji pozemek,chtěla jsem se zeptat katastr uz zaplomboval pozemek a pisou ze budou informovani navr.
To dostanu taky dopis z katast ze se neco deje to plombovani nebo az ze je prevedeno? dekuju
Jůlča
Ilustrační snímek

Pokud jste kupující, vyrozumění o plombě nedostanete. To je zasíláno pouze prodávajícím. Po provedení vkladu vlastnického práva na kupující Vám bude zasláno vyrozumění o provedení vkladu.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, můj ex manžel prodal byt. Chce po mě, abych napůl zaplatila daň z nabytí nemovitých věcí jako solidární poplatník. Byt jsme měli v SJM, po rozvodu byt zůstal exmanželovi jako výluční vlastnictví, máme to v rozsudku. Z prodeje bytu jsem žádné vyrovnání nepožadovala. Z katastru nemovitostí jsem vymazána nebyla, co s tím? Musím tu daň platit? Nebo stačí poslat na úřady popřípadě, na jaké úřady kopii rozvodových papírů, že exmanžel je výluční vlastník? Rozvedeni jsme od roku 2013 a byt se prodal 2015. Předem děkuji za odpověď.
Iveta Vrběcká
Ilustrační snímek

Dobrý den, pakliže jste v rámci rozvodu manželství učinili dohodu o majetkovém vypořádání, z níž je patrno, že výlučným vlastníkem bytu je váš ex manžel, pak se vás rozhodně netýkají žádné náklady plynoucí z prodeje tohoto bytu, resp. Ani žádné výnosy.

Jana Štěpánková, REDICO s.r.o.

ostatní
Dobrý den, chtěl bych darovat polovinu pozemku své přítelkyni, Potřebuji vědět zda bude z toho platit nějakou daň, případně související poplatky? Předem Vám děkuji za odpověď. Krásný den.
Lukáš Bílý
Ilustrační snímek

Dobrý den, poplatky jsou dané v případě podání na katastr nemovitostí a s tím souvisejících úkonů. Tedy vypracování darovací smlouvy, ověření podpisů a zaplacení kolku pro návrh na vklad do katastru nemovitostí. Darovací daň byla zrušena.

Jana Štěpánková, REDICO s.r.o.

ostatní
Dobrý den, koupili jsme chalupu v insolvenci.Na katastru je vše řádně převedeno.Předávací protokol máme podepsaný od insolvenčního správce a od manželky dlužníka( všude jednala za dlužníka,ale nevíme zda má plnou moc). Chalupa měla být vystěhována k datumu uvedeném na předávacím protokolu. Avšak se tak nestalo . Můžem věci vystěhovat a užívat zakoupenou nemovitost. Děkuji za odpověď .
s pozdravem
Babutě
Babutě
Ilustrační snímek

Dobrý den, celou záležitost měl díky insolvenci v kompetenci insolvenční správce, který s vámi též uzavíral smlouvu. Je tedy nutné řídit se ustanoveními této smlouvy, a pokud byly i movité věci v soupisu insolvenčního správce, měl by s nimi nakládat on, tedy je i vystěhovat, pokud jste tedy nemovitost nezakoupili vč. Těchto movitých věcí. Pokud věci vystěhujete, uskladníte a oznámíte tuto skutečnost včas insolvenčnímu správci, nehrozí vám žádný trestní postih.

Jana Štěpánková, REDICO s.r.o.

ostatní
Dobry den, potrebuji zjistit cenu pozemku, v oblasti Praha vychod, ktery je oznacen jako vodni plocha. Kde mohu najit aktualni cenu takoveho pozemku?
Dekuji

Javurek
Josef Javurek
Ilustrační snímek

Aktuální cenu vodních ploch na Praze-východ nikde nenaleznete. Rozpětí cen může být značné, tak jako je rozdíl mezi pozemky označenými jako vodní plochy. Nejlépe Vám stanoví cenu vodní plochy zkušený realitní makléř.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,
vlastním dům, na který jsem si vzala hypotéku, mám přítele a chtěli bychom se vzít. Vzniká sňatkem právo na polovinu nemovitosti? Nebo můžu svému příteli napsat půlku této nemovitosti, když je tam zástavní právo smluvní?
Jarka
Ilustrační snímek

Dobrý den, svatbou automaticky nevzniká právo manželi na polovinu nemovitosti, kterou vlastní druhý snoubenec před svatbou. Dům i hypotéka jsou jen Vaše a takto zůstanou i po svatbě. Darování 1/2 nemovitosti možné je, ale měla byste jej projednat s Vaší bankou, protože v zástavní a úvěrové smlouvě budete mít určitě zákaz s nemovitostí jakkoliv právně nakládat bez souhlasu banky. Je na Vašem zvážení, zda je vhodné, abyste svému muži darovala polovinu nemovitosti bez toho, aby převzal také polovinu závazků z hypotéky.

Mgr. Jitka Plšková,  Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobrý den, v loňském roce jsme koupili starší nemovitost, nyní jsme při vyklízení půdy zjistili, že jsou trámy a pozednice napadeny dřevomorkou. Likvidace dřevomorky si žádá výrazný zásah do konstrukce budovy. Není možné, aby nákaza vznikla až za našeho působení, dle odborníka je napadení několikaleté. Je možné žádat po bývalém majiteli náhradu škody? Dřevomorka zřejmě vznikla zanedbáním údržby nemovitosti bývalým majitelem. Děkuji.
Jana K.
Ilustrační snímek

Dobrý den, obecně ano – napadení trámů dřevomorkou může být považováno za vadu stavby, kterou můžete uplatnit u prodávajícího a požadovat nápravu – pravděpodobně finanční kompenzaci vynaložených nákladů na opravu. Ale vždy záleží na posouzení konkrétního případu a všech okolností – jestli jste neměli možnost všimnout si, že trámy jsou poškozené už před koupí, jestli Vás prodávající na tuto skutečnost neupozornil, jestli takové poškození není u staveb v takovém stavu a stáří běžné, tj. jestli jste to neměli předpokládat, jestli jste vzhledem k ceně nemovitosti neměli takovou vadu předpokládat, apod. Co se týče lhůty pro uplatnění práva z vad stavby, tak ta je od účinností nového občanského zákoníku sice prodloužena na 5 let, ale kupující je povinen si stavbu dostatečně prohlédnout co nejdříve po koupi. Ve Vašem případě by tak bylo nutné posoudit, jestli jste na dřevomorku nepřišli pozdě, tj. jestli jste při odborné péči neměli stav trámů kontrolovat dříve. Doporučuji Vám se co nejdříve obrátit s vadou na prodávajícího (ideálně poštou, abyste měli doklad o uplatnění vady) a žádat nápravu.

Mgr. Jitka Plšková,  Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobry den. Pritelovo rodice se rozvedli a kdyz se rozvadeli tak jeho matka nechala prepsat pulkuna pritele a pulku na jeho sestru a otec udelal to same akorat ze si to pojistil vecnym bremenem. Takze majitele bytu jsou pritel a jeho sestra. Pritel se ted chce sve pulky vzdat. Muze to udelat jen on nebo musi byt u toho tata se sestrouba musel by ho nekdo vyplatit ? Dekuji za odpoved.
Petra
Ilustrační snímek

Jestliže majiteli bytu jsou Váš přítel a jeho sestra, tak každý z nich může naložit se svým podílem jako vlastník. V rámci rodiny je s ohledem na daňové zatížení nejvýhodnější podíl darovat. Váš přítel by mohl podíl darovat sestře. Cizí osoba nebude mít o podíl zájem s ohledem na břemeno doživotního užívání bytu otcem (služebnost bytu). Sourozenci mohou uzavřít darovací smlouvu bez přítomnosti otce, na jehož právu doživotního užívání bytu  k žádným změnám uzavřením smlouvy nedochází.

PhDr. Lenka Weberová, vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, sestra my chce darovat polovinu pozemku po rodičích. Jak budeme platit daň z nemovitosti po rozdělení pozemku?
Děkuji
Lída Vaníčková
Ilustrační snímek

Poté, co každá z vás bude zapsána jako majitelka poloviny pozemku v katastru nemovitostí, každá z Vás podá příslušnému finančnímu úřadu  své daňové přiznání a každá z vás bude platit  daň z nemovité věci  samostatně svým jménem.

PhDr. Lenka Weberová, vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

ostatní
Dobry den, chceme prodat pozemek 5050 m2. Ve vojkovicich u frydku mistku, pozemek je stavebni i z elektrinou atd. A chceme ho nabidnout nejake spolecnosti ktera se zabiva vykupu nemovitosti. Potrebujeme rychle penize a nechceme ho darovat. Dekuji za koment nebo info. Blazek Jiri
jiri Blazek
Ilustrační snímek

Píšete, že chcete nabídnout pozemek společnosti, která se zabývá jejich výkupem. Jak jsem zjistila, Váš pozemek již prodává více realitních kanceláří, a to za rozdílné ceny. Tímto způsobem rychlého prodeje těžko dosáhnete, neboť nezadáte-li zakázku jednomu fundovanému zprostředkovateli, nelze očekávat rychlý výsledek.

PhDr. Lenka Weberová, vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

ostatní
Po rodičích jsme zdědili nemovitost i s předzahrádkou a zahradou u domu. V plánech z roku 1923 je jasně vyznačeno, že to vše patří k nemovitosti. V současnosti mě město mé vlastnictví neuznalo s tím, že mě pás široký 4m a dlouhý cca 30m odprodá a to za 38 tis. Řekli mě, že to co bylo za komunistů je nezajímá. Má město pravdu?
Jindřich Procházka
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží na obsahu usnesení o dědictví a na to, jak je Vaše vlastnictví zapsané v katastru nemovitostí. Pokud jste podle usnesení o dědictví vlastníkem pozemku před domem a stejně tak jste jako vlastník zapsán i v katastru nemovitostí, tak město nemá na pozemek nárok. Ale pokud je pozemek před domem vedený v katastru nemovitostí jako obecní a Vy své vlastnictví dovozujete jen z plánů z roku 1923, tak bohužel má město pravdu. Pro přesnější vyjádření bych musela vidět všechny potřebné podklady – doporučuji se obrátit na advokáta v místě Vašeho bydliště, který věc posoudí a dá Vám konečné stanovisko.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

ostatní
Dobry den,
chci se zeptat, jak se pocita 20 denii ochranna lhuta. Lhuta zacala bezet 1. dubna a v informacich o prubehu rizeni je napsano, ze konci 25. dubna. Je to spravne? Nemela by koncit 20. dubna?

Dekuji
Alisa
Alisa Novakova
Ilustrační snímek

Katastrální úřad zapisuje, že byl podán návrh na vklad do katastru nemovitostí  (tj. plomba) do 24 hodin a vlastníka nemovitosti informuje o skutečnosti, že dojde ke změně právních vztahů den poté. Vklad může být povolen nejdřív po uplynutí lhůty 20 dnů ode dne odeslání informace majiteli nemovitosti. Jestliže jste podali návrh na vklad v pátek 1. dubna, plomba byla vyznačena 4. dubna, informace byla odeslána 5. dubna a ochranná lhůta končí 25. dubna, tedy vše je v pořádku.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,mám v Praze byt 2+kk,který je státní a já zde mám trvalé bydliště.Chtěla bych tento byt vyměnit za státní v Jičíně. Povolení od pražského magistrátu mám. Jak mám toto co nejrychleji provést?
Martina Rutrlová
Ilustrační snímek

Dobrý den, pravděpodobně myslíte městský byt, státní byty už v současné době nejsou. Ideální by bylo sehnat člověka, který potřebuje naopak svůj byt v Jičíně vyměnit za byt v Praze. Ale pokud nemáte v Jičíně vyhlédnutý konkrétní byt s konkrétním zájemcem, který by Vám mohl postoupit nájem, tak by se muselo na výměně dohodnout město Jičín s městem Praha, což nepředpokládám, že by bylo možné – ani na to nemáte žádný nárok. Mgr. Jitka PlškováRealitní kancelář STING