Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Realitní poradna

foto poradce vizitka
Mgr. Jitka Plšková
foto poradce

Mgr. Jitka Plšková

právnička

Realitní kancelář STING

foto poradce vizitka
PhDr. Lenka Weberová
foto poradce

PhDr. Lenka Weberová

jednatelka

Realitní kancelář Weber a spol.

Realitní kancelář provozuje v Praze od roku 1992. Již v roce 1996 jí byl udělen titul „Zlatá makléřská berla“ za kvalitu poskytovaných služeb. Kromě klasické realitní činnosti publikuje odborné články a také poukazuje na nešvary realitního trhu. Prodej realit řeší komplexně včetně technické, právní a ekonomické stránky věci. Mnohaleté zkušenosti a zavedená klientela ji řadí mezi profesionály realitní branže. Majitelům nemovitostí poskytuje bezplatné poradenství.

Stálá poradna realitního portálu Reality.iDNES.cz

Poradna

poradna ilustrace

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

tým poradců realitního serveru Reality.iDNES.cz

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ostatní
Dobrý den,
darovací smlouvou mezi mnou a maminkou bude na mě převeden byt v OV, který chci následně prodat. Jak vysoká je dan z nabytí nemovitosti a jak se stanoví. A jakým způsobem se stanoví dan z příjmu po prodeji nemovitosti ?
Děkuji a hezký den :-)
Jan Pokorný
Ilustrační snímek

Dobrý den, daň z nabytí platí kupující a činí 4% z kupní ceny, nebo z ceny podle znaleckého posudku pokud je vyšší než kupní cena. Daň z příjmu je 15% a platí se z čistého zisku – čili z rozdílu hodnoty bytu při darování (znaleckým posudkem se určí cena bytu při darování) a prodejní (kupní) ceny. Pokud byt prodáte v přiměřené době po darování za obvyklou tržní cenu, tak platit daň z příjmu nebudete. Stejně tak byste daň neplatila, pokud máte v bytě bydliště alespoň 2 roky před prodejem, nebo pokud z kupní ceny koupíte další nemovitost ke svému bydlení.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den , mám trvalý pobyt v bytovém domě vlastníka , který uvádí ve smlouvě cenu za měsíční parkovné 600,- kč za měsíc . Jedná se o soukromé parkoviště domu . Cena mi nepřijde adekvátní, taktéž kdokoli zde nebydlící parkoviště běžně využívá , pokud o něm ví( což není spravedlivé vůči platícím nájemníkům ) . Mohu se nějak bránit proti těmto podmínkám ? Děkuji za odpověď. .
Eva
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud jste se na takové ceně za parkovné dohodli ve smlouvě, tak cenu musíte respektovat. Jestliže kvůli neplatícím návštěvníkům nemáte žádné parkovací místo, tak na to upozorněte majitele. Pokud je to dlouhodobý stav – například většinu dní v měsíci se na parkoviště nedostanete, tak platit za parkování nemusíte – musíte to majiteli oznámit písemně a dát mu přiměřenou lhůtu k zajištění nápravy – například aby na parkoviště umístil značku, že jde o soukromý pozemek.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
ostatní
Vlastním pouhé 2m2 pozemku (trvalý travní porost), jenž je součástí obecně užívané polní cesty, tvořené dalšími podobně marginálními segmenty soukromých vlastníků i státu. Jak se lze, prosím elegantně zbavit tohoto práva, jestliže na něm nemám pražádný zájem a v případě darování kterémukoliv sousedovi paradoxně jen poplatek za vklad mnohonásobně převýší cenu pozemku?
Antonín
Ilustrační snímek

Dobrý den, tento stav vznikl pravděpodobně při digitalizaci údajů v katastrální mapě. Nejelegantnější řešení je prodej celé cesty obci nebo státu. Ale zde musí spolupracovat všichni vlastníci, což není všude možné. Zkuste se informovat na obci, jestli nemá v plánu postupně vykupovat tyto pozemky. Jinak Vám bohužel poradit nedokážu - máte pravdu, že darování nebo prodej bezcenného pozemku za 1000,- Kč správního poplatku se nevyplatí.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Měla jsem na Vás dotaz, že jsme bytové družstvo vzniklé v roce 2000 a převádíme byty do OV,Odpověděla jste mi, že až bude více jak polovina společných prostor převedena do OV, tak musíme udělat SVJ. Co když jej pán předseda nebude chtít udělat, co se stane a přáíjde na to někdo? Děkuji
Vejběrová Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud SVJ nezaložíte, tak Vám katastr nepovolí další převody bytů do OV. To by měla být pro předsedu dost velká motivace. Pokud i přesto bude předseda blokovat činnost družstva, tak byste se museli obrátit na soud.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobry den,jsem v pronajmu od 4/2011.žiji pouze se synem (9).Najem.smlouvu byla sepsana na rok,s tim,ze automat.prodluzuje na další rok.Najem v 1+1 je 6 100+600, sluzby,vcetne vody.Nikdy
 jsem nedostala vyuctovani za vodu,jen jsem pravidelne na vyzadani majitele nahlasila stav vodomeru.
. Ekektr.900,kc a a plyna 1500,kc. platim zvlast primo dodavateli.Jelikoz pobírám příspěvky od státu na bydlení, na živobytí , jsem v hmotné nouzi t.č v evid.ÚP 1rok, trvalá ambulant.léčba ,pro vážné zdrav.potíže-oční-stav zhoršuje-1×, 2× rocne operace...potrebovala jsem podle nov.zakona podrobny rozpis uhrady.
Majitel mi dost drsne sdelil,emailem,ze okamz.vypoved,pro probl.s placenim najmu.PLATIM PRAVIDELNE.Odesl.jsem kopie slozen.Od 5.-9./2017 celk.3× chyba v uctu-pen.se nevratily-netusila jsem,ze je nema,reklamace je jiz vyrizena.Na vypovedi trva+vyuctovani sluzeb(1.od r.2011)za lon.rok-minus 10tis,k uhrade do 14 dnu
(plyn k doplac.8,5tis-spatna.funk.kotle)
Chtela bych opet.prodlouz.Nevim,Co ted?
- otázka upravena poradcem
Lidmila Dolenská
Ilustrační snímek

Dobrý den, okamžitou výpověď Vám může dát pouze pokud Vás předem písemně upozornil, že dlužíte nájemné a Vy jste ho ani dodatečně nezaplatila. Pokud nyní máte vše zaplacené a platíte včas, tak Vám výpověď dát nemůže. Co se týče vyúčtování, tak je minimálně nemravné, aby Vám ho dodal tak pozdě a požadoval úhradu téměř okamžitě. V tomto by Vám měl vyhovět a umožnit nedoplatek uhradit ve splátkách. I u dodavatele plynu můžete požádat o úhradu nedoplatku ve splátkách – pokud jim vysvětlíte, že se jedná o špatně fungující kotel, tak by Vám mohli vyhovět. Držím Vám palce, ať je brzy lépe a nemusíte řešit ke zhoršenému zdraví ještě tyto starosti.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zakoupili jsme byt přes jednu velkou realitku,je to dva a půl roku.Majitel se již odstěhoval do ciziny a věděl proč, po nějaké době se začali ukazovat vady.Do bytu nám prší, izolace špatně udělaná a ted jsme zjistili že trubky k elektrickému kotli ve zdech zřejmě praskly tudíž musíme nechat rozkopat podlahy.A moje otázka...Mohu něco dělat?Mohu žalovat realitku na skryté vady?A když tak jak postupovat.Předem moc děkuji za odpověd.
Romana Dvořáková
Ilustrační snímek

Dobrý den, abyste mohli chtít náhradu škody po realitce, tak byste museli prokázat, že o vadách stavby makléř věděl a vědomě Vám je zatajil, což je velmi nepravděpodobné. Vady stavby musíte uplatňovat u prodávajícího, tedy bývalého vlastníka. Pokud na něj nemáte adresu, nebo s Vámi nekomunikuje, tak nezbude než podat na majitele žalobu.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat můj otec prodal rodinný dům kde máme trvalé bydliště bez našeho vědomí ...Máme nějaké právo na odškodnění když jsme nebyli vlastníkem nemovitosti???
Lucka
Ilustrační snímek

Dobrý den, ne, žádné právo na náhradu nemáte.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den,

porušila jsem 5letý časový test.Po 3,5 letech mi přišlo z finančního úřadu že mám zdanit částku z prodeje bytu 900 000kč.Prosím o radu jak mám postupovat jsem matka samoživitelka.Předem děkuji za odpoveď
Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, zdanit musíte zisk z prodeje, tedy rozdíl mezi prodejní cenou a cenou bytu v době, kdy jste ho koupila nebo dostala. Pokud byla prodejní cena 900.000,- Kč tak od toho odečtete cenu, za kterou jste byt koupila nebo jeho hodnotu v době darování např. 700.000,- Kč a teprve ze zisku odvádíte daň – čili 15% z 200.000,- Kč. Finanční úřad můžete požádat o placení daně ve splátkách.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, můj otec koupil před čtvrt rokem od mé sestry 1/2 garáže /1/2 již vlastnil/.Nyní jí chce darovat mně -tedy dceři - bude se, prosím, v tomto případě platit daň ?Děkuji
Apolena
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud půjde o darování – tedy bezúplatný příjem, tak je mezi rodiči a dětmi darování osvobozeno.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobry den, prosim o radu, muzu odmitnout vecne bremeno na doziti osoby v dome? Jsme 3 spoluvlastnici a jeden spoluvlastnik chce darovat svuj podil druhemu s tim, ze v dome dozije a zapise se to jako vecne bremeno.. dekuji za odpoved
Barbora
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud jste spoluvlastníky domu, tedy každý vlastníte podíl na celém domě, tak by věcné břemeno museli zřídit všichni – pokud nesouhlasíte, není možné břemeno zapsat. Věcné břemeno dožití není možné zapsat jen k jednomu podílu, ale vždy k celé nemovitosti. Jiná situace by byla v domě, kde jsou vymezeny bytové jednotky – tam si každý nakládá se svým bytem a na jednotlivý byt si může zřídit břemeno i bez souhlasu ostatních.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den,
Má přítelkyně měla ve vlastnictví pozemek. Nyní jsme polovinu pozemku přepsali na mě. Takže polovinu vlastní ona a polovinu já. (Nejsme manželé a pracuji na IČ)
Cena pozemku je cca 1.500.000,-
Tím, že na mě přepsala polovinu pozemku, jsem povinen něco zaplatit? Nějakou daň? Například vím, že když se nyní kupuje pozemek, tak kupující platí daň z nemovitosti. Ale za mě je můj případ úplně jiný. Děkuji mockrát za reakci.
Černohorský Marek

Černohorský Marek
Ilustrační snímek

Dobrý den pane Černohorský, pokud Vám přítelkyně polovinu pozemku převedla bezúplatně, tak se jedná o darování, které podléhá dani z příjmu, jako bezúplatný příjem. Od této daně z příjmu budete osvobozen, pokud finančnímu úřadu prokážete, že jste s přítelkyní tzv. spolužijící osoba – konkrétně zákon vyžaduje, aby šlo o darování od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Vlastním ideální polovinu rodinného domu s osobou v nepřibuzenskem vztahu. Jsme domluvení, že její polovinu odkoupim, ale trvá na odhadní ceně. Bez mého vědomí si pozvala do domu soudního znalce a bez svolení se pohybovala v bytové jednotce, kterou užívá moje matka, která je velmi stará a nebyla též předem upozorněna. Já se domnívám, že jsem měl být též u odhadu, poněvadž mám podezření z podjatosti. Bylo to v pořádku, že mě nepřiznali? Druhá majitelka ó domě nic neví, já jsem tam vyrůstal a starám se sám o dům. Druhá majitelka za 4 roky tam byla pár dní, neboť její část nemá přivedenou vodu ani odpady. Jak postupovat, když bude chtít větší obnos, než já jsem ochoten zaplatit? Já potřebuji vlastnit dům celý, aby se konečně daly provádět rekonstrukce. Děkuji za informaci.
Helena Šimová
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud Vám má druhý vlastník prodat svůj podíl, tak to bude kupní smlouvou – čili za cenu, na které se dohodnete. Pokud nemáte představu o ceně, je v pořádku přizvat si znalce. Že jste nebyl u návštěvy znalce, je rozhodně nefér jednání od druhého vlastníka. Máte-li podezření o kvalitě posudku, můžete si pozvat svého znalce a posudky porovnat nebo vycházet z průměru těchto posudků. Pokud se přesto na výsledné ceně nedohodnete, tak se budete muset obrátit na soud, který o ceně rozhodne, nebo v nejhorším případě rozhodne, že se dům prodá a zisk si rozdělíte. Na závěr jen upozorním, že pokud v domě nemáte rozdělené dva samostatné byty (v katastru nemovitostí by byly evidovány konkrétní bytové jednotky), tak nemůžete tvrdit, že je Vaše a její část. V takovém případě vlastníte každý 1/2 celého domu – zjednodušeně 1/2 každé cihly v domě. Proto by si druhý vlastník měl uvědomit, že veškeré investice do oprav a udržování domu má z 1/2 zaplatit. Na druhou stranu druhému vlastníkovi náleží náhrada za to, že dům (resp. tu lepší část) užíváte Vy. Tyto částky rozhodně zohledněte ve výsledné kupní ceně podílu.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den,sestra dostala darem dům od rodičů.Maminka už umřela,a otec tam zůstal sám,je mu 80.Tedˇmu odešel kotel,nemá si jak zatopit.Volal sestře,ale ta mu nebere telefon a ani ho nenavštěvuje.Prosím,na koho se má obrátit.Děkuji
Sára
Ilustrační snímek

Dobrý den, bohužel, pokud s ním vlastník nemovitosti nekomunikuje, tak by se musel obrátit na soud a domáhat se opravy soudně. Zkuste vyhledat ve Vašem okolí bezplatnou právní poradnu, kde by tatínkovi s případem pomohli.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
ostatní
Dobrý den ,chci se zeptat zdědili jsme ze sestrou po rodičích každá polovinu baráku a sestra má exekuce tim pádem jí její polovinu zabaví co mám podniknou já abych to mohla prodat
KOKOŠKOVÁ
Ilustrační snímek

Dobrý den, ideální bude počkat až podíl sestry někdo koupí v dražbě a nabídnout mu k odkoupení i svou polovinu. Můžete zkusit najít zájemce o celý dům a ten vyplatí exekuce sestry a koupí dům jako celek. Záleží, jak vysoké jsou dluhy sestry. Svou polovinu můžete prodat také samostatně libovolnému zájemci, musíte však počítat, že cena podílu bude podstatně nižší než 1/2 tržní ceny domu. Doporučuji se obrátit na renomovanou realitní kancelář ve Vašem okolí, která se zabývá i výkupy zadlužených nemovitostí.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
V roce 2000 jsme při privatizaci bytů založili bytové družstvo s 80 byty. Někdo si převádí byty do os.vlast. Chce však zachovat bytové družstvo. Kolik , nebo jaká výměra bytů nám musí zůstat. janavejberova@seznam.cz 721207008
Vejběrová Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, bytové družstvo musí mít 3 členy, to je jediné omezení, které ze zákona je. I když budou byty převedeny ve velké většině do osobního vlastnictví, tak družstvo může dál vykonávat správu bytového domu. Jen si pohlídejte povinnost založit společenství vlastníků jednotek – jakmile podíl BD na společných částech klesne pod 50%. Potom by v domě fungovalo jak SVJ tak BD.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den každý den odjíždím od DP Most a vedle nonstopu je byt k prodeji nevím jak je velký ani jej nemohu najít bohužel číslo na Vás není vidět celé ráda bych věděla o jak velký byt jde má zasklenou lodžii dům stojí hned u zastávky MHD.Maškulaková
Milena
Ilustrační snímek

Dobrý den paní Maškulaková, v tomto Vám bohužel neporadím. Určitě na plakátu vidíte logo některé konkrétní realitní kanceláře, tak se zajděte zeptat k nim na pobočku. Tam Vám jistě podají přesnější informace.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den po mamince jsme 4 dědici chaty táta já sestra a bratr táta mi přislíbil že svou 1/4 mi daruje chci sestru a bratra vyplatit oni však požadují neadekvátní částku a nemůžeme najít společnou řeč. Mám prosím nějaké předkupní právo? Je nějaká cesta jak stanovit cenu? Soudně? Případně jak postupovat? Předem děkuji za pomoc a odpověď Nerad
Jiří Nerad
Ilustrační snímek

Dobrý den, předkupní právo máte, pokud by sestra nebo bratr chtěli svůj podíl prodat. V takovém případě, ale musíte akceptovat cenu, za kterou podíl prodávají cizí osobě. Pokud se nejste schopni dohodnout na podmínkách vyplacení, tak byste museli podat žalobu na soud na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví, kde soud podle konkrétní situace rozhodne, komu chata připadne a kolik dostanou ostatní. Je to zdlouhavé a také finančně náročné řešení -  doporučuji nechat chatu ocenit nezávislým znalcem nebo několika nezávislými realitními kancelářemi a vycházet z této ceny.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
ostatní
Dobrý den. S tchánem jsme koupily pozemek a stavíme barák. Je to všechno psáno na tchána ale musíme zařizovat všechno my z důvodu častého přebývání tchána v zahraničí. Může nám napsat plnu moc k užíváni pozemku a všech staveb a následně i prodeji. Nebo je to možné vyřešit jiným způsobem pokud ano tak jakým ? Děkuji za odpovědˇ .
Viktorie
Ilustrační snímek

Dobrý den, určitě ano. Může Vám udělit plnou moc na vyřizování veškerých povolení a jednání se stavebními a jinými úřady. Stejně tak Vám může dát souhlas s užíváním pozemku a staveb na něm. Co se týče prodeje, tak to kupní smlouvu lze uzavřít také přes plnou moc, ale potřebujete tam specifikovat nemovitosti podle aktuálního stavu, tj. až bude stavba postavená a zapsána do katastru změní se parcelní čísla a do plné moci se musí uvést tato nová. Takže doporučuji jednu plnou moc a souhlas s užíváním na dobu do kolaudace a až bude zapsáno v katastru, tak sepsat novou plnou moc na prodej.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
ostatní
Dobry den, mohi byste hodnotit tuto nemovistot, souradnice: katastralni územi 785601 Vratimov,listvlastnictvi 1518
daina.cejnar@bol.com.br
Ilustrační snímek

Dobrý den, takto „od stolu“ se nedá nemovitost správně ocenit. Obraťte se prosím na jakoukoliv realitní kancelář ve Vašem okolí.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den,prosím o radu.Žil jsem v rodinném domě po dobu 7 let s polečně s mým otcem.nyní jsme se rozkmotřili a chci se zeptat jak mám postupovat abych dostal své finance z poloviny domu zpět,když jsme oba vlastníci Rodinného domu na kterém je ještě hypotéka.Je nějaká šance nechat se vyplatit nebo se musí dům prodat?Chtěl bych to nějak vyřešit bez zbytečných domluv s mým otcem.Mám nějakou možnost nebo jsem propadající??Děkuji předem za radu
Václav
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud nejste schopni se s otcem dohodnout, tak musíte podat žalobu k soudu na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. Soud podle konkrétní situace rozhodne buď o tom, že dům připadne jednomu z vás včetně úvěru, nebo pokud to není možné, tak o prodeji domu a vyplacení zůstatku úvěru.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den , koupila jsem byt který k v zástavě... majizele i jeho banku jsem vyplatila. Měsíc čekám , až dostanu papíry "Kvitance" od majitele, abych mohla na katastru vymazat byt ze zastavy, ale majitel se k tomu nemá... Neodepisuje mi a bez výmazu zastavniho prava byt nebude můj.... prosím poraďte co mám dělat? Prosím napište mi do emailu kote015@seznam.cz - otázka upravena poradcem
Zuzana
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud už jste vlastníkem bytu (jste zapsaná na katastru), tak banka vydá kvitanci i přímo Vám jako zástavnímu dlužníkovi. Pokud majitel nekomunikuje, tak se obraťte přímo na jeho banku.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
ostatní
Dobrý den, prosím o informaci, zda jsem jako vlastník stavební parcely povinna umožnit přes svůj pozemek zřízení příjezdového cesty na jiný stavební pozemek. K tomuto pozemku není příjezdová cesta. Lze řešit přes jiné pozemky. Předem děkuji za upřesnění. Hezký den
Zuzana
Ilustrační snímek

Měla byste zjistit, jakým způsobem se vlastníci k pozemku dříve dostávali. Mohla nastat právní situace, kdy si vlastníci vedlejšího pozemku vydrželi služebnost průchodu a průjezdu na úkor Vašeho pozemku.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,máme rodinný dům,půlku vlastí jeden majitel,druhou vlastním já s bratrem,každý 1/4. Já bych chtěla tu svou 1/4 prodat,jelikož jsme spouvlastníci,potřebuji to rozdělit na dvě bytové jednotky.S bratrem jsme se dohodli jakou část kdo bude mít,ale co vše potřebuji k tomu aby se z toho stali dvě bytové jednotky,moc děkuji za odpověď.
Miroslava Smatanová
Ilustrační snímek

K rozdělení domu na jednotky je třeba nechat zpracovat Prohlášení o rozdělení práva k nemovité věci podle § 1166 a násl. obč. zákoníku.  Tento dokument je potřeba podat na katastrální úřad Postačí ho podat spolu s  první kupní smlouvou na jednotku.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, po týdnu od předání bytu a zaplacení vad které paní majitelka shledala při předání mi přišel od ní e-mail že tam shledala další problémy cituji : "Byla jsem připravovat byt k prohlídkám a při úklidu jsem zjistila následující:
-) šmouhy na stěnách nejsou jen pavučiny, jak jsem se domnívala, jsou to šmouhy od usazeného prachu, jak jste měla rozmístěný nábytek. Bude tedy potřeba malíře. Na nevymalovaný byt upozornil i zájemce, který ho viděl
v sobotu. Bude tedy potřeba malíře;
-) lino v předsíni je na několika místech zlomené. Taky je to hodně vidět, bylo úplně nové, když jste byt přebírala, poškození neodpovídá běžnému opotřebení za 1 rok;
-) zatím se mi nepodařilo odstranit fleky na varné desce. Je nerezová a taky byla nová, když jste byt přebírala a taky je to velmi vidět; " Mě tohle připadá jako běžné opotřebení bytu a ona chce částku 4250kč, Lino mělo vady už při nastěhování a malba byla taky taková všelijaká neřeknu kdyby byla počmáraná od dětí nebo jinak ušpiněná. - otázka upravena poradcem
Králová
Ilustrační snímek

K Vašemu dotazu uvádím následující: jestliže si majitelka  převzala byt a  s jeho stavem souhlasila, neměla by zpětně požadovat žádnou úhradu. To, co popisuje, jsou evidentně zjevné vady, kterých si mohla všimnout již při přejímce bytu.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, může mi poskytnout Okresní soud v Olomouci kopii o děditství prodávajícího (doklad pro banku) já jsem kupující a prodávající vycestoval na dovolenou. Bereme si půjčku. Děkuji za odpověď.
Nováková
Ilustrační snímek

Nejsnadněji získáte tuto listinu na příslušném katastrálním úřadu.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,poraďte prosím otázku bydlení cirka 5 let od uplynutí doby nastěhování.A tom baráčku,jsme v neustálém kontaktu s defektní rodinou-týrání-kravály,mlácení čímkoliv v jejich bytě,abych nemohl spát.Ani ve dne ani v noci.Společnost Aripuana má u nás v pondělí schůzi a o čem se asi budeme bavit?O Jiráskových ne a kontakt na webu,taky ne.Tak jaké je řešení?nevíme.Celerovi.Kbely,Vágnerova.
Josef Celer
Ilustrační snímek

Dobrý den, přesně Vašemu dotazu nerozumím, ale pokud se jedná o sousedy v bytě, tak si stěžujte u správce objektu. Pokud je správcem společnost Aripuana, tak podávejte písemné stížnosti a podněty k projednání na schůzi. Jinak samozřejmě můžete nahlásit sousedy kvůli rušení nočního klidu obecnímu úřadu nebo obecní policii.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den,

budu kupovat byt od mé mámy, která má v bytě trvalé bydliště. Do kupní smlouvy jsme tedy přidali odstavec, kdy povoluji, aby měla trvalé bydliště v tomto bytě po dobu jednoho roku od koupi bytu, ale s tím, že nebude mít volný přístup do bytu, schránky, sklepů atd.. a že poštovní schránka nebude sloužit jako korespondenční adresa. Pokud ani po roce nezmění trvalé bydliště, mohu potom popř. jí z bytu odhlásit bez jejího souhlasu, když budu majitelem já? Děkuji.
Sylvie
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano. Jako vlastník můžete údaj o trvalém bydlišti jiných osob bez potíží zrušit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den,
před několika lety jsme koupili nemovitost. Před nedávnem bylo prováděno oficiální měření pozemku, kterého jsme se nemohli zúčastnit a pak bez jakékoliv informace jsme až později náhodou v katastru objevili, že nám byl pozemek zmenšen. Majitel před námi zabral více pozemku, které zřejmě tenkrát patřilo JZD a postavil plot. Je v pořádku, že změna v katastru byla provedena bez našeho vědomí?
jp
Ilustrační snímek

Dobrý den, pravděpodobně ke změně došlo během digitalizace katastru. Tyto změny katastr neoznamuje jednotlivým vlastníkům, ale na probíhající změny v katastrálním operátu upozorňuje na internetu a na úřední desce. Pokud s provedenými změnami nesouhlasíte obraťte se na příslušný katastrální úřad.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
ostatní
Dobrý den,
v poštovní schránce jsem měla lístek, že pisatel hledá v našem domu byt. Protože mám zrovna byt k prodeji, kontaktovala jsem ho. Ptala jsem se ho, zda je realitní makléř a řekla jsem mu, že s realitní kanceláří nechci nic mít. Tvrdil mi, že realitní makléř není, řekl, že zastupuje investorskou firmu. Během několika minut jsem následně zjistila, že je realitní makléř a že má živnostenský list pozastavený. Přitom ale aktuálně nabízí na internetu jako zástupce RK 11 nemovitostí. Je možné nějaký postih pro takovéto ...makléře...?
jp
Ilustrační snímek

Dobrý den, ne, za takové jednání makléře není možný postih. Mohl by být sankcionován ze strany živnostenského úřadu, pokud podniká bez příslušného oprávnění, ale to by se muselo prokázat, že neměl oprávnění jednat jménem realitní kanceláře v době, kdy si nabíral uvedených 11 nemovitostí. Změnu přinese až realitní zákon, který se momentálně schvaluje v Parlamentu.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
ostatní
Dobrý den, byl jsem zbaven svéprávnosti , mám opatrovníka, prodal jsem synovi polovinu RD , druhou polovinu jsem již před tím daroval, za peníze jsem pořídil nemovitost ,v horším stavu, chtěl bych se zeptat, zda bych mohl být osvobozen od daně s koupené nemovitosti, jelikož již nemám ani na investici RD, dále mám ještě jeden dotaz, mohu dům darovat synovi od přítelkyně? Když mám ještě jednoho syna, s kterým se nestýkám..děkuji
Josef náhlík
Ilustrační snímek

Dobrý den, od daně z nabytí (z koupené nemovitosti) bohužel osvobozen nebudete a můžete ji darovat komukoliv.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, prosíme o radu ohledně hypotéky v důchodu.S manželem si chceme koupit chatu nebo menší domek a prodat družstevní byt 3+1. Manžel pobírá důchod ve výši 15000. Já nepracují, pečuji o osobu blízkou a mám 8 800 a jsem majitelkou bytu v osobním vlastnictví 3+1, kterým bych se mohla zaručit.Byla by v našem případě hypotéka reálná? Děkuji.
Helena
Ilustrační snímek

Dobrý den, omlouvám se, ale toto je realitně-právní poradna, nikoliv finanční poradenství. Váš dotaz by zodpověděl nezávislý finanční poradce. Obraťte se na někoho takového ve Vašem okolí. Za poradenství od finančního poradce neplatíte.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, potřebovala bych poradit zda-li se dá udělat znalecký posudek na byt v osobním vlastnictví (dříve družstevní), který jsme získali v 1995, dle tehdejších tržních cen? Děkuji
Zuzana H.
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano lze nechat zpracovat posudek na hodnotu družstevního podílu v roce 1995.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den,mám takovýto problem.V listopadu tohoto roku uplyne 5 let od darovací smlouvy od nasí maminky,která nás opustila v květnu loňského roku. na domek se zahradou,ktery je na Praze 9.Vlastniky teto nemovitosti jsme dva ja a sestra,která má dceru jez bydlela společně s rodinou a starala se nám o maminku.Maminka bydlela v přízemí a sestry dcera má neteř dosud bydlí v patře tohoto domku.Pokud byla maminka tak jsem od neteře nechtěl žádný nájem až když odešla,tak jsem neteři nabídl,že můžou využívat I prostory po mamince a že by bylo vhodné,aby přispívali formou třeba fondu oprav ve výši tři tisíc korun.Doposud však nic neplatí a přízemí využívají spíše pro sušení prádla a pod.Protože nemáme ani jeden na vyplacení,tak jsme rozhodnutí tento objekt se zahradou prodat, ale až po uplynutí pětileté doby od nabytí.Proto se obracím na Vás o informaci jaká mám já jako poloviční vlastník práva uplatnit vůči neteři.
Děkuji moc za informaci.
Vladimír
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud neteř využívá polovinu domu a druhá polovina je Vám k dispozici, tak po ní nemůžete chtít žádné nájemné. To byste mohl požadovat v okamžiku, kdyby užívala dům celý. Samozřejmě ale musí platit polovinu veškerých nákladů na údržbu a opravy domu. Zohledněte tedy při rozdělování kupní ceny, kolik jste do nemovitosti investoval sám a kolik na údržbu a opravy zaplatila sestra resp. neteř.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den. Po úmrtí tatínka budeme s maminkou dědit jeho polovinu domu. Mohu se zeptat, zda odměna notáři se platí z celé hodnoty domu nebo jen z poloviny, které se dědictví vlastně týká. Děkuji
Neubauerová
Ilustrační snímek

Odměnu notáři budete platit pouze z majetku, který je předmětem pozůstalosti.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, bydlím již rok u přítelkyně a rozhodli jsme se, že mi přítelkyně daruje polovinu své nemovitosti do které jsem vložil peníze cca 300 000. Celková výše poloviny byla 700 0000. Nyní nevíme, jak to udělat, aby vše bylo spravedlivé já mám 2 děti a přítelkyně 3. Chceme je do budoucna nějak podělit rovným dílem, tak aby nepřišli zkrátka ani jeden z nich. Je nějaký způsob,jak toto opatřit již teď, ještě než podepíšeme darovací smlouvu? Měli jsme na mysli, aby moje děti a děti přítelkyně dědili rovným dílem. Poraďte prosím.
Je nutné platit daň z daru?
Děkuji Nedvěd Josef
Josef Nedvěd
Ilustrační snímek

Chce-li Vám přítelkyně darovat polovinu nemovitosti, Vaše děti budou dědit polovinu a její děti také polovinu bez ohledu na to, kolik jich je. V praxi to tedy znamená, že každé Vaše dítě získá větší podíl na nemovitosti než každé dítě Vaší přítelkyně.  Bylo by optimální, kdyby Vám přítelkyně darovala 2/5 nemovitosti a ponechala si 3/5.  Tato situace by odpovídala rovnoměrnému dědictví Vašich dětí. Daň z příjmu nebudete platit v případě, že s přítelkyní žijete nejméně po dobu jednoho roku ve společné domácnosti, neboť nejste příbuzní v přímé linii.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý večer. Mám dotaz. Zdědila jsem nemovitost na které byl hypoteční úvěr. Jelikož jako matka samoživitelka jsem neměla na splátky, zažádala jsem o oddlužení. Bylo mi schváleno,s tím že tuto nemovitost prodám. Můj dotaz zní, budoucí kupci podepsaly se správci kupní smlouvy,ale ještě nezaplatili,banka jim ještě neuvolnila peníze,ale mně řekli že se mám už vystěhovat, aby začali s přípravou na přestavbu. Mě ještě ale ani nepřišlo žádné písemné vyjádření, do kdy, nebo kolik mám času. Mě bohužel ještě nevyšel pronájem bytu, a ani s prodeje RD nebudu mít žádnou hotovost. Myslite, že mne budoucí majitelé mohou vystěhovat? Na katastru nemovitostí žádné změny ještě nejsou. Děkuji za odpověď Jakubcová
Petra Jakubcová
Ilustrační snímek

Pokud jste v insolvenci a bylo Vám povoleno oddlužení, jakékoli nakládání s Vaším majetkem schvaluje insolvenční správce, popř. soud. S tímto dotazem se obraťte na ně.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, mám možnost koupit kousek pozemku - travní porost, na který bych rád umístil plechovou garáž. Pozemek je oplocený společně s dalším pozemkem a je na něm umistěn dřevěný přístavek. Uživatel si tento kdysi dávno oplotil a dodnes využívá, koupit ho nechce. Jak dosáhnu vyklízení pozemku v případě jeho koupě? Děkuji.
Dakher Michal
Ilustrační snímek

V případě, že někdo užívá cizí pozemek a má na něm stavbu, lze oprávněně požadovat jeho vyklizení, stejně jako odstranění plotu. Pokud nedosáhnete  očekávaného výsledku dohodou, můžete se obrátit na soud.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, od roku 2006 vlastním RD, který jsem před 3 roky darovala synovi, ale v témže roce z rodinných důvodů ho daroval zpět opět mě. Musím čekat ještě 2 roky,abych ho mohla prodat( prodej po 5 letech vlastnictví) nebo můžu prodat již nyní? Nechci platit daň ve výši 25%.
Ivca
Ilustrační snímek

Pokud nechcete platit daň z příjmu, které činí 15 % z rozdílu ceny nemovitosti v dobé darování a prodeje, musíte vyčkat uplynutí pětileté lhůty. Cenu domu v době darování lze zjistit dodatečným znaleckým posudkem.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,
projevil jsem u realitní kanceláře zájem o byt z inzerce, ve které přislíbila financování. Složil jsem rezervační zálohu, poskytl realitní kanceláři veškerou součinnost, ale úvěr nebyl poskytnut pro špatnou účelovost, tedy z chyby RK. Rád bych se optal, zda mám v tomto případě nárok na vrácení rezervační zálohy, a popřípadě na finanční kompenzaci, neboť byt za tuto cenu v dané lokalitě již neseženu, a já jsem dodržel vše co jsem měl.
Roman Marek
Ilustrační snímek

Neznám přesné znění Vaší dohody s realitní kanceláří. Pokud  RK nesplnila k čemu se zavázala, nepochybně máte nárok na vrácení rezervační zálohy.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,bydlím v bytě na který platím hypotéku ,bydlím tu společně s maminkou s kterou se staráme o domácnost.Bydlí tu s námi i moje sestra která se nestará o nic ani nic neplatí jen žije na náš úkor ,protože nemá práci v bytě má trvalé bydliště můžu jí nechat sama vystěhovat.
Marta jarůšková
Ilustrační snímek

Pokud sestra obývá byt aniž by byla jeho spolumajitelkou nebo měla nájemní smlouvu, vyzvěte ji k vystěhování a zrušte jí ve správním řízení trvalý pobyt. Pokud se neodstěhuje dobrovolně, lze toho dosáhnout soudní cestou.PhDr.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobry den. Muzu prepsat barak na sveho bratrance? Nebo jak to jde jinak udelat?dekuji
Tomik k.
Ilustrační snímek

Převést dům na svého bratrance můžete. Bratranec není příbuzný v přímé linii, a tak nejlevnější formou převodu bude prodej. Kupní smlouvu a návrh na vklad Vám sepíše právník a Vy tyto dokumenty doručíte na příslušný katastrální úřad. Daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % uhradí bratranec.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Chtela bych podat stižnost na živno.uřad-mám soudni rozhodnuti na realitni kancelar-vraceni kauce z 2015,neplati,exekuce nepomohla,ale stale dal podnika-nechci,aby ošidil dalši lidi. Děkuji
zuzana
Ilustrační snímek

Živnostenský úřad neřeší občansko-právní spory a ani exekuce není důvodem k odebrání živnostenského oprávnění. Snažte se získat zpět kauci.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den,
nájemce zemřel, jediný dědic - vnuk uzavřel dohodu o zániku nájmu bytu a vrátil ho pronajímateli. Po nájemci v roce 2016 vznikl přeplatek z vyúčtování a ten byl vyplacen vnukovi - dědici. Při vyúčtování v roce 2017 byl nedoplatek po zemřelém a to už jediný dědic - vnuk zaplatit nechce. Může ho dát pronajímatel k soudu? Není to dluh na nájemném, ale na vyúčtování, není to tedy k datu úmrtí, ale služby k datu úmrtí využíval a vyúčtovní je až vždy další rok. Děkuji za odpově´d.
Lenka
Ilustrační snímek

Takto vzniklá pohledávka jde k tíži dědice. Je tedy jeho povinností ji uhradit, pakliže dědictví neodmítl. Pokud se tak nestane, může se věřitel obrátit na soud.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, předem mého dotazu Vás srdečně zdravím, chci se zeptata, na konci května/ začátkem červan jsie se stal vlastníkem bytu, a při ověření na příslušném MU, kam spadám, mi bylo řečeno, že tam jse bývalý vlastník, i jeho expřítelkyně, stále nahlášeni k trvalému pobytu, na úřadě mi řekli, že lze provést zrušení trvalého pobytu úředně..

chci se jen zeptat, co a jestli když tam jsou nahlášeni, mi něhroizí, že o ten byt přijdu, nebo nějaké riziko..

diky a s Pozdravem,

JC.
Jan
Ilustrační snímek

Nejjednodušší řešení by bylo  domluvit se s bývalým vlastníkem, aby se přihlásil do jiného místa, zpravidla bývá toto ujednání součástí kupní smlouvy. Jestliže to neučiní dobrovolně, můžete prostřednictvím příslušného úřadu oba odhlásit ve správním řízení. Nejedná se o složitou záležitost. Žádné riziko ztráty bytu Vám nehrozí.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

ostatní
Dobrý den, máme v rodidě pozemek, který zdědilo víc osob,pozemek má různou strukturu,včetně ochraného pásma u řeky, což má nízkou cenu. Ale celkově je to skvělý stavební pozemek na kraji Havířova,i když zatím pole, všude kolem se staví domky. vedle, naproti přes místní cestu... No když svůj ideální díl prodám,jak nový vlastník - může stavět? Samozřejmě pokud je to stavební pozemek, jak předpokládám, a jak se rozdělí ten pozemek ,když je část u řeky vlastně skoro bezcenná? Děkuji za odpověď. Parmová
Božena Parmová
Ilustrační snímek

Dobrý den paní Parmová, pokud by se měl pozemek dělit, tak se na způsobu dělení musí shodnou všichni spoluvlastníci. Pokud byste prodala jen svůj díl, tak nový kupující nemůže začít stavět. Teď vlastníte každý určitý podíl na každém metru čtverečním a nejde říci, kdo má hodnotný pozemek a kdo ten znehodnocený u řeky. Máte teď několik možností, buď prodat společně celý pozemek, nebo si pozemek rozdělit na stavební a nestavební část a prodat jen tu stavební část (opět všichni společně jako prodávající) a nebo si pozemek rozdělit tak, že každý bude mít svůj díl, který potom může sám prodat, ale zde se budete muset dohodnout, kdo bude mít který pozemek a pravděpodobně i  určit finanční vypořádání (kolik ti kdo budou mít hodnotnější stavební parcely zaplatí ostatním jako kompenzaci).

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
ostatní
DAROVAL JSEM MANŽELCE NEMOVITOST KTEROU JSEM VYDRAŽIL ZA 1200000 KČ.HODNOTA DARU URČENÁ ZNALCEM 1500000 KČ.V PŘÍPADĚ PRODEJE ZA 1700000KČ JAKOU MUSÍ ZAPLATIT.
JIRKA
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud se ptáte na daň z příjmu, tak ta bude 15% z 200.000,- Kč (tedy z rozdílu mezi cenou daru a prodejní cenou). Ještě se podívejte, jestli byste nemohli uplatnit nějaké osvobození od daně (§4 zákona o dani z příjmů) – například pokud získané prostředky z prodeje (nebo alespoň jejich část) investujete do Vašeho bydlení.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, mám na domě - Zástavní smlouvu a Zákaz zcizení nebo zatížení. Můžu manželovi dát na dům Věcné břemeno užívání?
Děkuji za odpověď.
Marie
Marie
Ilustrační snímek

Dobrý den Marie, bohužel bez souhlasu banky ne. Zřízení věcného břemene je právě ta forma zatížení, kterou uvedené omezení zakazuje. S písemným souhlasem banky v tom problém není. Nicméně věcné břemeno užívání podstatně snižuje hodnotu nemovitosti, takže je pravděpodobné, že s tím banka nebude souhlasit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, ráda bych se optala na pojištění vydražené nemovitosti. Počítá se do rizik dražení také to, že se v mezidobí od vydražení do stavu, kdy je možné nemovitost pojistit může s nemovitostí něco stát (řekněme ze msty povinného?).
Děkuji předem za odpověď
Klára
Ilustrační snímek

Dobrý den, neznám sice všechna pojistná rizika, ale pokud myslíte poškození nemovitosti třetí osobou, tak to určitě pojištění zahrnuje pod vandalismus. V takovém případě se neřeší, jestli je dům poškozený ze msty bývalého vlastníka nebo z nějakého jiného důvodu. Nevím o tom, že by pojištění vydražené nemovitost bylo nějak problematické.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, vlastním chatku se zahradou. Nemovitost chci prodat, ale soused tvrdí, že mé schody jsou již částečně na jeho pozemku. Nechala jsem pozemek zaměřit. Spojnice vytyčených bodů je mimo schody a ještě je tam cca 20 cm rezerva. Přesto soused tvrdí, že to je na jeho pozemku a že mám schody odstranit. Brání v jejich opravě. Schody jsou tam cca 20 let a nevadilo to. Problémy začaly, jakmile jsme začali pozemek prodávat. Jak mám postupovat, abych mohla zahradu prodat? Můžu mezi zaměřenými body postavit plot bez podezdívky (sloupky do země a pletivo)? Děkuji. Vaňková
vankoc@seznam.cz
Zuzana Vaňková
Ilustrační snímek

Dobrý den paní Vaňková, pokud máte pozemek zaměřený a schody jsou na Vašem pozemku, tak se nemáte čeho obávat. Pokud se plot z pletiva vejde opět na Váš pozemek, tak si jej můžete bez obav postavit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

ostatní
Dobrý den, jsem vlastníkem bytu v osobním vlastnictví a výbor chce dát do stanov povinnost sdělit jména podnájemníků a dobu pronájmu. Mají na toto právo?
Děkuji za odpověď
Martin
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano na tyto informace má SVJ právo.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING