Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Realitní poradna

foto poradce vizitka
Mgr. Jitka Plšková
foto poradce

Mgr. Jitka Plšková

právnička

Realitní kancelář STING

foto poradce vizitka
PhDr. Lenka Weberová
foto poradce

PhDr. Lenka Weberová

jednatelka

Realitní kancelář Weber a spol.

Realitní kancelář provozuje v Praze od roku 1992. Již v roce 1996 jí byl udělen titul „Zlatá makléřská berla“ za kvalitu poskytovaných služeb. Kromě klasické realitní činnosti publikuje odborné články a také poukazuje na nešvary realitního trhu. Prodej realit řeší komplexně včetně technické, právní a ekonomické stránky věci. Mnohaleté zkušenosti a zavedená klientela ji řadí mezi profesionály realitní branže. Majitelům nemovitostí poskytuje bezplatné poradenství.

Stálá poradna realitního portálu Reality.iDNES.cz

Poradna

poradna ilustrace

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

tým poradců realitního serveru Reality.iDNES.cz

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

hypotéky
Dobrý den, potřebuji poradit. Já i manžel jsme po insolvenci. Já kvůli nemoci a manžel ohledně dědictví. Já neměla exekuci podala jsem po poradě dříve než se tak stalo. Jsem v plném invalidním důchodu, po pracovním úrazu a pobírám rentu. Mám 24000,- chtěla bych koupit chatu k trvalému bydlení. Myslíte že bych mohla dostat půjčku nebo úvěr a ručit třeba chatou? Předem děkuji za radu.Jana
Jana Lukašáková
Ilustrační snímek

Dobrý den Jano, podlé mého to možné je. Po proběhlé insolvenci jste sice ještě určitou dobu vedena v evidenci dlužníků, což může být překážka poskytnutí hypotéky. Ale můžete požádat o předčasné vymazání záznamu z registru dlužníků. Doporučuji zeptat se přímo v některé bance, kde Vám řeknou, jaké máte možnosti.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING

hypotéky
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Přítele babička by přepsala na přitele pozemek na kterém je již postavený barák, na který má jeho teta hypoteku a ručí barakem ale i tim pozemkem. My bychom si radi chteli vzit hypoteku a na pozemku si taky postavit barak. Tudiz jsem se chtela zeptat zda by jeho teta mohla stale ručit tim pozemkem ikdyz by byl prepsan na nekoho jineho ted nebo by pak uz nemohla rucit tim pozemkem? dekuji za odpoved
Kristýna
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud je pozmek v zástavě, tak jej lze převést na další osobu jen se souhlasem banky. Ve Vašem případě bych doporučila dohodnout se s bankou, nechat pozemek rozdělit a ten bez stavby z ručení vyvázat a převést ho na přítele nebo na Vás oba. S takovým postupem bude banka souhlasit, pokud na zajištění úvěru tety postačí ručení domem a pozemkem na kterém stojí.

Mgr. Jitka Plšková, RK STING
hypotéky
Dobrý den, dostali jsme s manželkou darem dum a pozemky, v katastru jsme zapsání každý jako spoluvlastník 1/2 je mozne si spolecne vzít hypotéku na rekonstrukci a dat zástavu když stim oba dva souhlasime a budeme si ji brát spolecne?
Marek
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano to je možné a běžné.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

hypotéky
Dobrý den, před manželstvím jsem si vzal hypotéku na dům a ideální polovinu napsal na manželku.Nyní jsme rozvedení,mám bydliště jinde a manželka mě nechce vyplatit ani prodat dům i když prodej byl podepsány v majetkovém vyrovnání při rozvodu dohodou.V domě stále bydlí, na nic mi nechce přispívat a na další bezvýznamné splacení hypotéky nemám. Odklad hypoték mi taky nepodepsala. Právník mi doporučil žalobu, na kterou samozřejmě nemám peníze a nebo dům přenechat bance. Chtěl bych se zeptat jestli je to možné, aniž bych se dostal do registru dlužníků nebo nějakých problémů,kterých mám až nad hlavu. Děkuji za odpověď.
Aleš
Ilustrační snímek

Dobrý den, bohužel nikoliv. Přenechat byt bance, znamená přestat splácet hypotéku a nechat banku uplatnit zástavní právo a dům prodat v dražbě. Což znamená, že na vás bude vedena exekuce a budete v registru dlužníků. Zkoušel se s manželkou spojit Váš právník? Manželka opravdu jinou možnost než dům prodat nebo převzít Vaši hypotéku nemá, takže je v jejím zájmu s Vámi spolupracovat.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
hypotéky
Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s důležitostí rodinného stavu pro vybavení hypotéky. Je možné, aby sme s manželem dostali hypotéku i v případě, že každý máme napsaný jiný rodinný stav. Manžel je totiž slovák (s přechodním pobytem v ČR), brali jsme se na Slovensku před pár týdny a tedy on má už nové doklady vybavené, kým já musím čekat, než mi v ČR zlegalizují sňatek a to někdy trvá i půl roku. Nacházíme se teď v takovém mezidobí, kdy já jsem ještě svobodná a on ženatý a nevíme, jestli by s tím při koupi bytu nebyl problém.
Děkuji.
Petra
Ilustrační snímek

Dobrý den, rozhodující je faktický stav a Vy jste už manželé – i když podle cizího práva. V bance Vás tedy musí posuzovat jako manžele cizího práva. S vyřízením hypotéky by neměl být problém.  

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

hypotéky
Dobrý den. Dcera vlastní 3/4 nemovitosti, syn
1/4 .Navíc mají ke mě zřízené věcné břemeno. Může si dcera s manželem vzít hypotéku na opravu domu? Děkuji
Hana Dvořáčková
Ilustrační snímek

Dobrý den, obávám se, že nikoliv. Hypoteční úvěr na rekonstrukci se poskytuje na opravy vlastní nemovitosti a dcera je vlastníkem pouze 3/4. Možná by banka vyhověla, kdyby se do zástavy dala celá nemovitost – tedy i podíl syna a zrušilo by se Vaše věcné břemeno. Doporučuji zeptat se konkrétně v některé bance.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

hypotéky
Dobry den, s manzelem (cizinec, obcan USA) jsme pred dvema lety koupili v Praze byt na hypoteku. Ja a syn v nem mame trvaly pobyt. Hypoteka je psana na manzela, v dobe koupe jsem nemela zadny prijem, investovala jsem vsak pri koupi 600tisic pro ziskani hypoteky. Je mozne, abych se stala vyhradni majitelkou bytu, i kdyz je hypoteka psana na manzela?Dekuji
Vera
Ilustrační snímek

Bez souhlasu úvěrující banky nelze činit žádné kroky související s převodem majetku. Obraťte se prosím společně s manželem na poskytovatele úvěru.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

hypotéky
Dobry den, před 10-ti lety jsme si s přítelem žádali o hypotéku,ale jelikož přítel byl tenkrát na živnosti,tak ji nedostal a vzal si ji na sebe jeho otec, ale splacely jsme ji my. Letos bysme chtěli hypotéku převzít, aby jsme nemuseli znovu brat novou a platit úroky. Jak lze v tomhle případě postupovat, aby byl pak dům zároveň napsán na nás. Předem děkuji za odpověď
Lenka
Ilustrační snímek

Veškeré změny týkající se hypotéky je třeba řešit s úvěrující bankou. Bez jejího souhlasu nemůžete s nemovitostí nakládat, tj. převést ji na jiného nabyvatele. Bance vysvětlete svoji situaci, určitě Vám nabídne řešení.

PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

hypotéky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se můžeme s manželem vyvázat z hypotéky, kterou si vzal na stavbu domu se svojí družkou ná syn. Oni ručí starším domkem, ale aby dostali hypotéku, tak museli mít ještě ručitele. Na hypotéční smlouvě jsme ale uvedeni jako dlužníci. Je možné po uplynutí fixace přejít k jiné bance a nás už tam neuvádět? Hypotéku mají na 30let.
Děkuji za odpověď.
Julie
Ilustrační snímek

Dobrý den, přejít k jiné bance samozřejmě můžete. U nové banky se bude uzavírat nová hypoteční smlouvy, takže se můžou změnit i možnosti zajištění úvěru. Bude záležet, kolik je zůstatek úvěru a jaká je hodnota stavby. Je možné, že bance bude stačit zajištění zástavním právem na stavbě a další ručení už vyžadovat nebude. Nebo synovi může ručit někdo jiný.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
hypotéky
Dobrý deň, rád by som sa spýtal na možnosť čerpania hypo v Českej republike, hoci som zamestnancov v SR. V ČR nemám ani trvale/prechodné bydlisko ani zamestnávateľa. Je možné požiadať o hypo v českej republike aj napriek tymto skutočnostiam? V ČR by som chcel výlučne nehnuteľnosť na krátke pobyty.
Marek
Ilustrační snímek

Dobrý den, občanům EU většina bank poskytuje úvěr za stejných podmínek jako občanům ČR. Vždy záleží na výši příjmů a možnostech zajištění úvěru (nemovitost, ručení apod.).

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
hypotéky
Dobrý den, mám stálou práci už necelých 5 let na dobu neurčitou. Příjem okolo 40 000kč/měs. čistého.
Bohužel teď už rok splácím exekuci 330 000, zbývá mi doplatit cca 150 000kč. Chtěl bych se zeptat jestli si myslíte, že až za půl roku doplatím exekuci a našetřím řekněme 200 000 jako rezervu, tak mám šanci někde získat hypotéku tak na půl milionu na koupi chaty?
Jarda
Ilustrační snímek

Dobrý den, obávám se, že to bude problém. Záznamy v dlužnických registrech se mažou až po několika letech a banky jsou v tomto velmi opatrné a lidem se záznamem v evidenci exekucí hypotéky spíše neposkytují. Vždy ale záleží na konkrétní situaci klienta – pokud máte dost vysoký příjem a prokážete, že jste všechny dluhy již uhradil, mohla by některá banka úvěr poskytnout.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
hypotéky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda nebude problém získat hypotéku s přítelem, v případě že přítel je v současné době veden jako investor u hypotéky kterou si vzali jeho rodiče na rekonstrukci domu. Jinak žádné závazky nikde nemáme. děkuji
Lucie
Ilustrační snímek

Jestliže si Váš přítel již vzal hypotéční úvěr na rekonstrukci domu svých rodičů, zohlední to banka při zjišťování jeho bonity. Pokud Váš přítel má nadstandardní příjmy, může dostat i 2 hypotéční úvěry. V opačném případě budete mít se získáním  úvěru problém.


PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

hypotéky
Dobrý den,
po smrti manžela jsem dostala od paní notářky Usnesení, ve kterém je žemám Hypoteční bace vyplatit 1/2 z celku ve výši 177 000,- Kč na jméno moje a manžela znamená že je nutné vyplatit jen toto nebo druhou půlku což je 354 000,- Kč ?Děkuji Yveta
Yveta Křížová
Ilustrační snímek

Dobrý den Yveto, bohužel z toho co jste napsala, nejsem o nic chytřejší než Vy. Pokud je to v usnesení nejasné, doporučuji zavolat paní notářce, která dědictví řešila a ta Vám ho určitě vysvětlí.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

hypotéky
Dobry den, s pritelem by chom si chtely koupit domek a cast zrekonstruovat. Nemame zatim zadne zavazky ani finance ani mezi sebou. Byla by moznost, aby si kazdy z nas, vzal hypoteku samostatne na nemovitost 75% z ceny nemovitosti? Oba mame platy na svou hypoteku. Nemovitost by se zaplatila a ostatni penize by se investovali do rekonstrukce. Je to takhle mozno resit?

Dekuji
Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, takto by to šlo jen v případě, že byste do zástavy dali druhé bance ještě další nemovitost. Banka aby poskytla úvěr na 75% ceny, tak potřebuje mít na celé nemovitosti zástavní právo, takže je to možné jen pro jednu banku. Doporučuji spojit se s finančním poradcem a ten určitě vymyslí vhodný způsob financování. Běžně se vlastní prostředky nahradí úvěrem ze stavebního spoření. A také je běžné, že se poskytuje úvěr i na rekonstrukce.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

hypotéky
Dobrý den,
lze poskytnout HÚ na spoluvlastnický podíl v RD?
Přítel dcery je ženatý,již 2 roky s manželkou nežije a jeho manželka chce ještě před rozvodem vyplatit 1/2 z RD, který si spolu pořídili. Dcera by si chtěla uzavřít na tento účel HÚ, protože její partner nemá dostatečný příjem. Lze to?
Ilona
Ilustrační snímek

Dobrý den, nejsem finanční poradce, ale pravděpodobně by to šlo. Manželé by si museli vypořádat majetek ve společném jmění tak, že každý bude mít 1/2 nemovitosti a manželka by potom 1/2 prodala Vaší dceři, která by si na koupi vzala úvěr. Ale ne všechny banky umožňují hypoteční úvěr na koupi podílu na domě.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
hypotéky
Dobrý den,u České spořitelny jsem refinancovala a zároveň koupila byt ( dva úvěry v jednom). Pří vyřízeni požadavku hypoteční poradce neinformovala o "zákazu zcizení" a pří podpisu smlouvy jsem o teto poznámce nebyla informována. Po ukončení vyřizovaní podkladu na KN jsem se všimla teto poznámky a začala řešit z bankou. Banka tvrdí že bez jejího souhlasu nesmím níc (prodej, darovaní, a hlavně pronájem). Prosím dotaz, lze proti tomu se nějak ubránit, mohu podniknout nějaké kroky nebo pouze poslouchat pokyny banky? Co když mi banka nedá souhlas nebo odmítne povolení pronájmu nebo popřípadě prodeje? Předem děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Kravčuková
Ilustrační snímek

Dobrý den, určitě máte ve smlouvě i zákaz pronájmu? U zákazu zcizení a zatížení běžně nebývá sjednán zákaz pronájmu, ale jen prodeje, darování, zřízení věcného břemene apod. Osobně si myslím, že takové zákazy jsou ve smlouvě neplatné, ale to je jen můj osobní právní názor. V každém případě, pokud už jste všechny dokumenty podepsala, tak nemáte možnost se tomu nějak bránit. Že vás hypoteční neupozornil, bohužel není podstatné. Chápu, že dokumentů k refinancování je hodně a nečetla jste je všechny důkladně, ale měla jste. Pokud Vám banka nedá souhlas, nebo pokud pronajmete bez souhlasu a banka se o tom dozví, tak se vystavujete pokutě od banky podle úvěrové/zástavní smlouvy.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
hypotéky
Dobrý den,

Obracím se na Vás s dotazem a předem moc děkuji za odpověď.

Přítelův strýc si vzal americkou hypotéku u nebankovní společnosti a jako zástava se použil dům přítelova dědy - otce strýce. Nyní děda zemřel, a my s přítelem přemýšlíme o možnosti převzít danou hypotéku na sebe, s tím že by na nas dědicové domu nemovitost prepsali. Je vůbec možné převzít hypotéku za někoho jiného, nejlépe pak ji přeúvěrovat do nějaké bankovní společnosti? Navíc, prozatím nedošlo k dědickému řízení. Proto vůbec nevíme, zda je možné něco vůbec řešit.

Děkuji
Barbora
Ilustrační snímek

Dobrý den, převzetí úvěru je možné (se souhlasem banky), ale nový dlužník přebírá úvěr za stejných podmínek jako dlužník původní tedy včetně případné fixace úvěru. Jednat s bankou o přeúvěrování však můžete až v okamžiku, kdy bude nemovitost nových vlastníků, tedy až po skončení dědického řízení. Ideální by pro Vás bylo, kdyby nemovitost zdědil strýc a ten by vám ji prodal za cenu, která bude odpovídat zůstatku úvěru nebankovní společnosti a Vy si na kupní cenu vezmete nový úvěr u banky.


Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING
hypotéky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat přítel si koupil byt. Hypotéka s fixací na 3 roky a byt je napsaný pouze na něho. Chtěla bych se zapsat do hypotéky a také do katastru nemovistí jako spoluvslatník. Jde to hned? Nebo až po 3 letech fixace. Děkuji za odpověď
Klára
Ilustrační snímek

Dobrý den, bohužel nejsem finanční poradce, ale osobně si myslím, že to půjde. Obecně další bonitní osoba zvyšuje zajištění úvěru, takže by to banka měla umožnit bez sankce. Obraťte se na Vašeho finančního poradce (toho kdo příteli vyřizoval úvěr).


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

hypotéky
Dobrý den, máme možnost koupit pozemek. Financování by bylo řešeno hypotékou bez ručení jinou nemovitostí. Pozemek je pro nás nadmíru velký, po odkoupení bychom ho plánovali rozdělit a část prodat. Můj dotaz tedy zní, jak by se tato situace řešila, když bude na pozemek zástavní právo a prodej by proběhl v průběhu fixace hypotéky.
Předem děkuji za odpověď.
Zuzana
Ilustrační snímek

Dobrý den, rozdělení a prodej by musela schválit úvěrující banka. Dnes si většina bank dává k zástavnímu právu i zákaz zcizení a zatížení nemovitosti, takže bez písemného souhlasu banky nemůžete s nemovitostí nijak nakládat. Pokud i menší výměra bude k zajištění úvěru stačit, tak by se banka části své zástavy vzdala a Vy byste prodali část pozemku bez zatížení.


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

hypotéky
Dobrý den,rozešli jsme se s přítelem a dům je psán na něj,chce mi ho prodat,hotovost nemám,tak si budu muset vzít hypotéku. Domek je starý,bude nutně potřebovat rekonstrukci,je možné si vzít hypotéku i na opravu domu?
Renata
Ilustrační snímek

Dobrý den, určitě ano, ale bude záležet, jakou hodnotu má nemovitost teď a v jaké výši budete chtít úvěr. Pro banku musí být domek po rekonstrukci dostatečným zajištěním úvěru.


Mgr. Jitka Plšková, právní oddělení, Realitní kancelář STING, s.r.o.

hypotéky
Dobrý den, chtěly bychom odkoupit půlku domu ve kterém bydlíme s manželkou a zrekonstruovat ho.Dají mi hypotéku na odkoupení i rekonstrukci?Děkuji za odpověď
Pavel
Ilustrační snímek

Dobrý den, obecně ano, lze získat hypoteční úvěr na kupní cenu i na rekonstrukci, ale budete muset bance poskytnout dostatečné zajištění jejího úvěru. Obecně platí, že bance nepostačí jako zástava 1/2 nemovitosti. Museli byste dát do zástavy celý dům (na což samozřejmě nemusí přistoupit vlastník druhé 1/2) nebo pro zajištění poskytnout jinou nemovitost.   

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

hypotéky
Dobrý den,chci se zeptat na darování nemovitosti mezi sourozenci. Před 4 lety, jsme si s manželem vyhlédli dům, ale bylo nám sděleno, že z důvodu mého pobytu na mateřské dovolené na hypotéku nedosáhneme. Dům tedy " koupil " můj bratr, který je nyní vlastníkem, ale hypoteční úvěr hradíme my.Nyní jsem již zaměstnaná a chtěla bych dům převést na mě a mého manžela. Jak máme tedy postupovat, aby byl dům přepsaný na nás, když je na něm hypoteční úvěr? Je to ještě složitější, mi bychom si s manželem chtěli ten hypoteční úvěr přeúvěrovat do jiné banky. Je to vůbec reálné? Předem děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Petra
Ilustrační snímek

Dobrý den, naopak pokud chcete úvěr u stávající banky ukončit, tak to situaci usnadní. Nejjednodušší bude, aby Vám dům bratr prodal za cenu zůstatku Vaší hypotéky. Např. původní úvěr byl na 1milion korun, nyní je zůstatek 750tisíc – od bratra tak koupíte dům za 750tisíc, a to z nového úvěru u jiné banky. Nová banka tak vyplatí tu Vaši původní a Vy se stanete vlastníkem domu s novou hypotékou. A bratr bude mít vše v pořádku ukončené.   

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

hypotéky
Dobrý den,
s manželkou jsme se rozhodli pro stavbu domu za pomocí hypotéky, kterou chceme částečně financovat z prodeje našeho bytu. Pro silnější zajištění hypotéky méme k dispozici ještě jeden byt, jejímž majitelem je moje manželka. Avšak na tomto bytě je zapsáno doživotní břemeno na maželky maminku. Chceme se Vás zeptat, zda-li takto zatíženou nemovitost lze u bank zastavit a zda-li k tomu potřebujeme souhlas maminky? Děkujeme za odpověď
Dominik
Ilustrační snímek

Dobrý den, bude záležet na podmínkách konkrétní banky. Obecně není problém dát do zástavy nemovitost zatíženou věcným břemenem a nepotřebujete souhlas oprávněného z věcného břemene (maminky). Ale je pravda, že takové věcné břemeno podstatně snižuje cenu nemovitosti (klidně až o 1/3). Ve Vašem případě, bude záležet na tom, jak vysoký budete chtít úvěr, jaká bude hodnota pozemku, na kterém budete stavět (ten si také vezme banka do zástavy) a jaká vyjde cena bytu s břemenem doživotního užívání maminky. Pokud by hodnota zástav nepostačovala, bylo by třeba věcné břemeno maminky zrušit.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

hypotéky
Dobrý den,
jsme svobodný pár, který si chce koupit společnou nemovitost na hypotéku. Jaká je prosím ideální rada pro smluvní závazky, aby ani jeden z nás z toho do budoucna neměl nějakou újmu?
Děkuji za odpověď.
Monika
Ilustrační snímek

Dobrý den, ideální je mít společný jak závazek z hypotéky (oba uvedení jako dlužníci), tak i nemovitost – každý aby vlastnil  1/2.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

hypotéky
Dobrý den,
přítel si vzal hypotéku na dům. Já jsem nyní na úřadě práce a bydlím s přítelem. V domě zatím nemám trvalé bydliště. Přítel si na hypotéku nezařídil žádné pojištění v připadě neschopnosti splácet. Co by se stalo v případě, že bych měla trvalé bydliště v tomto domě a s přítelem by se něco stalo? Budu muset splácet hypotéku já? Děkuji za odpověď.
Veronika
Ilustrační snímek

Dobrý den, pokud si vzal hypotéku pouze přítel (jen on podepisoval úvěrové smlouvy) a Vy pouze bydlíte u něj v domě, tak s hypotékou nemáte nic společného a ani kdyby přítel nemohl splácet, tak nemusíte dluh splácet. Jestli máte nebo nemáte v domě trvalý pobyt (Vy nebo přítel) nemá na splácení hypotéky žádný vliv.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING

hypotéky
dobrý den. měl bych zájem o hypotéku cca 2000000 kč. můj čístý příjem 28 000 a manželky cca 22 000. bohužel jsem po insolvenci, třetím rokem. dlužná částka byla uhrazena v plné výši a to v termínu dvou let. Děkuji za odpověd.
Petr
Ilustrační snímek

Pokud jste po insolvenci, tak hypotéku nedostanete. Nejdříve se o její získání můžete pokusit po čtyřech letech.

PhDr. Lenka Weberová, vedoucí kanceláře RK Weber a spol.

hypotéky
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jestli je možné vzít si hypotéku na byt, který by byl psán na někoho jiného, resp. na byt který by byl napsán na rodinného příslušníka, s tím že by se později přepsal na nás.
Hanka
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano, takové řešení je možné. Musí samozřejmě souhlasit rodinný příslušník, který uzavře s bankou zástavní smlouvu – tj. bude nemovitostí ručit za Váš dluh, dokud se nestanete vlastníkem nemovitosti sami.

Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING, s. r. o.

hypotéky
Dobrý den, jsem majitelkou pozemku a s manželem bychom si chtěli vzít hypotéku pro stavbu RD, je nutné aby byl manžel spoluvlastník pozemku? Děkuji za odpověď
Jarmila
Ilustrační snímek

Dobrý den, není to nutné. Dlužníky z úvěrové smlouvy budete s manželem oba dva, ale zástava bude pouze na nemovitosti ve Vašem vlastnictví. RD, který postavíte bude také společný – součástí Vašeho společného jmění manželů. Mgr. Jitka PlškováRealitní kancelář STING 

hypotéky
Dobry den, s přítelem chceme stavět RD. Nyní vlastníme byt, který ovšem můžeme prodat, až bude dům postaven a my se budeme moct nastěhovat. Jaký je nejlepší způsob zvolení hypotéky?Lze pote penězi z bytu ,,splatit" část naší hypotéky? Předem díky za odpověď. - otázka upravena poradcem
Michaela
Ilustrační snímek

Dobrý den, ano takto je to běžné. Nyní dáte do zástavy Váš byt a v okamžiku kdy bude dům postavený, tak se zástava převede na dům (za předpokladu, že bude mít dostatečnou hodnotu). Případně z prodeje bytu můžete část hypotéky předčasně splatit (nebo i celou hypotéku). Jediný problém by nastal, kdyby byt neměl dostatečnou hodnotu pro zajištění úvěru, potom byste museli zajistit ještě další zajištění – ručitele nebo jiné nemovitosti do zástavy.  Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

hypotéky
dobry den chci se zeptat jakou mam sanci na ziskani hypoteky kdyz vlastnim 2/3 nemovitosti. 1/3 Nema majitele neb zemrel a patri statu v cizine. Dekuji za odpoved
Hana zabojníkova
Ilustrační snímek

Dobrý den, nejsem finanční poradce, ale ze zkušenosti vím, že banky hypoteční úvěr na spoluvlastnický podíl běžně nedávají. Muselo by jít o nízkou částku úvěru ve srovnání s cenou nemovitosti, nebo byste musel/a zajistit ještě další zajištění – ručitele nebo jiné nemovitosti do zástavy. Mgr. Jitka Plšková, Realitní kancelář STING 

hypotéky
Dobrý den,s přítelem bychom si chtěli vzít na dostavbu RD hypotéku na půl. (nejsme sezdáni). Přítel je hlavním majitelem pozemku,investorem(veden v projektu o stavbě) a zatím financoval i hrubou stavbu. Radi bychom se na dostavbu a zařízení domu podíleli společně. Pokud si zařizujeme hypotéku u banky,počítá banka se mnou jako pouze spoludlužníkem,či také jako zčásti spoluvlastníkem? Jedna se mi o to,jakým způsobem zajistit,když budu platit část hypotéky a bude na mě také napsána,tak abych měla v případě rozchodu právo na část financí,které jsem do hypotéky taktéž vložila. Je potřeba mě zapsat jako spoluvlastníkem RD. Nebo v případě pokud by ještě hypotéka nebyla splacena a já byla nucena se odstěhovat,zda by se mé spolupodílení na hypotéce dalo zrušit?
Sylva
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Banka bude požadovat, aby jste byla spoluvlastníkem RD  a toto spoluvlastnictví musí být řádně zapsaáno u Katastru nemovitostí na příslušném Listu vlastnictví. Toto Vám také usnadní situaci při případném rozchodu, kdy máte nárok na odprodej svojí části nemovitosti. Daniela Krčmářová – TWIST REAL
hypotéky
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat, s přítelem jsme chtěli stavět dům od firmy na klíč, ale budeme od ní odstupovat. Firma po nás bude chtít zaplatit pokutu takže si na to budeme muset vzít půjčku. Je to cca 60 tisíc korun. A je možné, aby i přesto, že si půjčíme na pokutu, mohli si ještě půjčit hypotéku na dům, který budeme stavět už sami?
Děkuji
Andrea
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Výše hypotéky se odvíjí od Vašich příjmů. Předpokládám, že pokud jste koupili pozemek a chtěli stavět dům, máte dostačující příjmy i na splátku hypotéky. Doporučuji Vám vybrat si nějakého šikovného finančního poradce, který spolupracuje s více bankami, aby Vám porovnal možnosti a nabídky nejméně pěti bank. Společně potom vyberete tu nejvhodnější.Z mého pohledu se to jeví jako šikovnější, než aby jste si sami obíhali banky. Poradci mívají většinou výhodnější podmínky, díky množstevním slevám a navíc pro ně banky chystají různé akce jako třeba odhad zdarma apod. Jejich služby jsou pro Vás zdarma, protože je platí banky, takže se nemusíte obávat, že by jste za tuto službu platili. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

hypotéky
Dobrý den pobiram invalidní důchod 3.stupně plus rodičovský příspěvek v celkové výši cca 17000 a manžel ma smlouvu na dobu neurčitou s příjmem 10 az 12000. Máme 2 děti ve věku 2 a 6 let bez jiných finančních závazků a potřebovali by jsme vědět na jakou částku hypotéky by jsme mohli dosáhnout. Děkuji za odpověď.
Lenka
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Doporučuji navštívit hypotečního poradce, který má smlouvu s více bankami. Požádejte, aby Vaši situaci namodeloval pro 7 bank, a tak si nejlépe vyhodnotíte, zda je vhodné Vaši situaci řešit hypotékou na vlastní bydlení, nebo raději nájmem, a popřípadě, která banka pro Vás bude nejlepší . Podmínky bank se mění téměř s každým měsícem, přicházejí různé akce atd., a tak co platilo před půl rokem, může být dnes už zcela jinak. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

hypotéky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda nevíte o nějakém řešení pro mladou slečnu, která bydlí s přítelem, ale chtěla by se odstěhovat. Slečna bohužel nemá rodinné zázemí, ani přátele, kteří by ji pomohli. Je výdělečně činná. Je dobré řešení si brát ve 22 letech hypotéku na byt či domeček, když nemá čim ručit? a její výplata je průměrná (15000,- čistého). Děkuji.
Hanka
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Pokud bych byla v takové situaci, určitě bych řešila pronájem. Při tak nízké výplatě a vzhledem k věku bych ani hypotéku a s tím spojený úvazek na velkou část života nedoporučovala. Na nějaký čas se uskrovnit, vzít si třeba i spolubydlení a raději cestovat, vzdělávat se, poznávat svět. Ale je to každého volba, jak se svým životem naloží. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

hypotéky
Dobrý den, lze si zatížit dům úvěrem nebo hypotékou, pokud vlastním ideální polovinu domu a druhý spoluvlastník s tímto nesouhlasí?
Romana
Ilustrační snímek

Dobrý den, teoreticky ano – lze zřídit zásatvní právo jen k id. 1/2 nemovitosti, ale bohužel banky takový úvěr běžně neposkytují – není to pro ně dostatečné zajištění. Doporučuji informovat se u některého finančního poradce. Mgr. Jitka Plšková - STING

hypotéky
Dobry den,

mam na Vas dotaz a predem dekuji za odpoved. S manzelem mame spolecnou hypoteku na rekonstrukci domu, ktery byl v jeho vlastnictvi. Pak jsem si na sve jmeno vzala uver na auto. Situace je takova, ze jsme pred rozcodem. Domluvili jsme se , ze odejdu se svym zavazkem a hypoteka se prevede na manzela, ale dosud jeste manzel udelal takovou vec, ze dum prepsal na sve rodice. Chtela bych vedet co z toho plyne pro me a ohledne vyvazani? A jak je mozne ze me banka neinformovala, ze dava kladne stanovisko.

Tak se chci zeptat, jestli je to mozne. Jeho maminka je v duchode a pochybuji, ze vy dum prevzala i s dluhem to by ji banka nedovolila.

Dekuji za info...

Ios
Ios
Ilustrační snímek

Dobrý den, banka nemusí informovat dlužníka (Vás) o tom, že je nějaká změna ve vlastnictví zástavy (domu). A také je možné, že manžel si souhlas banky s darováním na rodiče ani nezajistil a banka tak o změně vlastnictví neví. Změna vlastnictví zástavy nemá vliv na Váš úvěr a jeho splácení. Tím, že se vlastníkem stali rodiče, se nestali dlužníky z úvěru – "pouze" můžou o dům přijít, kdybyste Vy úvěr nespláceli. Co se týče vypořádání majetku, tak pro Vás změna vlastnictví také nemá na nic vliv – dříve měl dům ve vlastnictví jen manžel, takže vlastnictví k němu není nutné vypořádat a vyřeší se jen úvěry. Mgr. Jitka Plšková - STING

hypotéky
Dobrý den, ještě před třemi měsíci měl přítel exekuci na plat, né moc vysokou a nyní je už vše zaplacené. Rád by si vzal hypotéku na byt v ceně 850 000,- Jeho plat činí 17 000/čistého měsíčně. Má stálou práci už 3 roky.
Sabina
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Myslím, že by se dalo něco vymyslet, ale musí se to řešit individuálně. Doporučuji navštívit hypotečního poradce, který s Vámi vše potřebné probere. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

hypotéky
Dobrý den,mám předhypotéku na družstevní byt,který stále nemám v osobním vlastnictví.
Chci se zeptat kolik bych zaplatila v případě prodeje bytu za předčasné splacení hypotéky.Od Komerční banky jsem si pujčila 750000 a fixace je na 5 let.
Muj poradce mi pokaždé řekl něco jiného a rozhodně na mě nepusobil věrohodně.Nejdříve mi řekl,že když mám zatím předhypotéku bude poplatek asi 35-40tis. Později mi oznámil,že to je stejné jako u hypotéky a poplatek za předčasné splacení by byl 150 000.Děkuji za odpověd
Živnustková Petra
Ilustrační snímek

Dobrý den,

poplatek z předčasné splacení může být skutečně velmi vysoký. Přesně Vám to vypočtou ve Vaší bance, Podejte si písemnou žádost o vyčíslení zůstatku úvěru ke konkrétnímu datu a do týdne by Vám měla přijít odpověď.

Daniela Krčmářová – TWIST Real

hypotéky
Dobrý den, prodávám dům který jsem dostala před třemi lety darem od své babičky která už zemřela před rokem. Kupující chtéjí dům zatížit hypotékou a v bance chtějí aby přinesli rodné číslo mojí babičky. Je to nutné? Děkuji za odpověd.
Jana
Ilustrační snímek

Dobrý den, z mých zkušeností vím, že financující banka si může pro podklady k úvěru vyžádat téměř cokoliv, dokonce i rodné číslo Vaší babičky. Pokud Vám záleží na zdárném průběhu celého obchodu, asi Vám nezbude než bance vyhovět. Daniela Krčmářová – TWIST Real

hypotéky
Dobrý den, jsem majitelkou 1/2 pozemku, druhou polovinu vlastní otec. Chtěli bychom s manželem na pozemku stavět a vzít si na stavbu hypotéku. Je možné si vzít hypotéku spolu, když manžel není vlastník? Nebo si hypotéku mohu vzít pouze na sebe? Jenomže to se svým příjmem neobdržím částku, kterou bychom potřebovali. Je nějaké jiné možné řešení. Převod druhé poloviny od otce nechceme.
Děkuji
Markéta
Ilustrační snímek

Pokud chcete stavět dům společně s manželem, určitě si společně můžete vzít hypotéku. Je třeba ale zjistit v bance, která Vám bude úvěr poskytovat, jak se postaví ke skutečnosti, že chcete stavět na pozemku, který máte v podílovém spoluvlastnictví s otcem, tedy na cizím pozemku. PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol.

hypotéky
Dobrý den, máme na dům hypotéku, jsem spoludlužník.Dům byl zkolaudovám loni již za trvání našeho manželství a je napsán pouze na manžela.Chceme,aby byl napsán i na mě.Dovolí to banka?Co vše se platí,kam zajít?Nebo je lepší sepsat závěť,že v případě smrti manžela jsem majitelkou já?A jak se potom řeší děti?Zkrátka chci mít většinový podíl oproti dětem.Notářka nám řekla, že v případě úmrtí manžela je výhodnější,když bude dům psaný jen na něj vzhledem k hypotéce,ale nám se to moc nezdá.Děkuji za odpověď.
Erika
Ilustrační snímek
Jestliže společně s manželem, na kterého je napsán dům, splácíte hypotéku, neměla by mít banka žádné námitky proti tomu, abyste se stala spolumajitelkou domu. Na základě darovací smlouvy Vás katastrální úřad zapíše na list vlastnictví jako spolumajitelku a poplatky jsou minimální. PhDr. Lenka Weberová, RK Weber a spol
hypotéky
Dobrý den,vlastním pozemek,chtěla bych partnerovi přepsat polovinu,nebo aby se stal spoluvlastníkem(musí,bude mit na sebe hypotéku na dům).Jak postupovat,aby to vyšlo finančně nejvýhodněji nebo aby to nebylo dost složité?, pozemek nemá vysokou hodnotu, rodiče jej kdysi kupovali asi cca za 20.000,-...darovací smlouvu?kupní smlouvu? ve společné domácnosti nežijeme, tudíž nás daň nemine. Musí být odhadce v případu darování?nebo si vypočítá FU darovací daň sám, kterou bude potřeba zaplatit? tudíž jen zajdu na katastr s darovací smlouvou?....a jak postupovat v prípadě kupní smlouvy? děkuji mnohokrát, trochu v tom tápu. :)
Eva U.
Ilustrační snímek

Začněte u banky, která bude poskytovat hypoteční úvěr na stavbu domu a projednejte možnost hypotéky za stávajících okolností a jak by se situace lišila, pokud by před stavbou byl partner spoluvlastníkem pozemku (jistě se tak zvýší jeho bonita pro bankovní ústav). Pak navštivte advokáta či notáře, který vám navrhnete vhodný postup, vypracuje příslušné smlouvy a vyhnete se tak případným budoucím komplikacím. A ještě poznámku k hodnotě pozemku, to že kdysi vaši rodiče tento kupovali za cca 20tis Kč neznamená, že má pozemek tuto hodnotu i dnes... Jana Štěpánková - REDICO

hypotéky
Dobrý den.
Jsem s manželem v rozvodovém řízení a máme na hypotéku rodinný dům. Zřekla jsem se svého podílu, že mu celý dům nechám. Máme spolu dvě děti, kterým bych ale chtěla svůj podíl přenechat. Obě jsou zatím nezletilé. Vím, že ze zákona jsou právoplatní dědici, ale chtěla bych to nějak ošetřit aby je manžel nemohl nijak vyšachovat. Předem děkuji za odpověď.
Irena
Ilustrační snímek

Dobrý den, svůj podíl na rodinném domě můžete dětem darovat, ale jen se souhlasem manžela a se souhlasem opatrovnického soudu. Pokud jste už v rámci rozvodového řízení uzavřeli s manželem dohodu o vypořádání majetku po dobu po rozvodu, tak manžela nijak nedonutíte s darováním dětem souhlasit. Mgr. Jitka Plšková - STING

hypotéky
Dobrý den,
přítel se bude rozvádět a s manželkou mají ve SJM byt na hypotéku (zbývá doplatit cca 500 000). S přítelem chceme v bytě zůstat, ale nemáme finance na vyplacení manželky. Bylo by možné koupit pouze manželčinu polovinu bytu? Vzala bych si hypotéku. Případně, bylo by možné navýšení stávající hypotéky s tím, že se z peněz vyplatí manželka? Děkuji.
Kamila
Ilustrační snímek

Dobrý den, všechny varianty, které uvádíte, jsou možné. Manželé jako podklad pro rozvod musí doložit dohodu o vypořádání majetku a dohodnout se mohou jakkoliv, tj. i tak, že se prodá jen část bytu. I pro Vás bude nejjistější koupit si podíl na bytě, zvlášť pokud v budoucnu budete splácet přítelovu nebo svou hypotéku. Mgr. Jitka Plšková - STING

hypotéky
Dobrý den,

lze si pořídit nemovitost na hypotéku a nechat ji napsat na katastru hned na někoho jiného? s někým zástavním břemenem nebo něco?
Jitka
Ilustrační snímek

Dobrý den, záleží co je podle Vás hypotéka – pokud myslíte hypoteční úvěr, tj. úvěr na bydlení se zvýhodněnou úrokovou sazbou, tak to podle mého nelze – takový úvěr je účelově vázaný na koupi bydlení, proto z něj lze financovat jen koupi nemovitosti přímo dlužníkem (Vámi). Nicméně banky poskytují i neúčelové úvěry, přes které by takový postup byl možný – banka Vám poskytne nevázané prostředky a Vy je darujete na financování kupní ceny 3. osoby, která Vám zřídí k nemovitosti věcné břemeno bezplatného užívání. Zde ovšem bude několika násobně vyšší úrok. Mgr. Jitka Plšková - STING

hypotéky
Dobrý den ,mám dotaz , chtěli bychom si vzít hypotéku ale manžel je veden bank.registru ,a dělá v cizině a já pracuji také ale tady u nás Česká republika ,je nějaká šance na hpotéku ,popř jak dlouho čekat než bude vymazan z bank.registru děkuji za odpověd Lucie
Lucie
Ilustrační snímek

Dobrý den,

záleží, za jaký prohřešek se do registru dostal, a jak dlouho už tam je. Většinou to trvá 1-2 roky a je třeba o výmaz požádat. Pokud jste bonitní, můžete si vzít hypotéku jen Vy sama. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

hypotéky
Dobrý den, já a přítel nejsme sezdaní. Společně chceme žádat o hypotéku na výstavbu RD. Přítel by byl hlavní žadatel, já vedlejší. Hypotéku bychom platili napůl.
Přítel je vlastníkem pozemku, na kterém chceme dům stavět. Pozemek by zároveň sloužil jako zástava.
Jakým způsobem zajistit, když budu platit polovinu hypotéky a napůl na mě bude napsaná, tak abych měla i právo na polovinu hodnoty domu, který vystavíme, aniž bych musela být z poloviny majitelem pozemku? Případně je nutnost, abych byla z poloviny majitelem pozemku, abychom si hypotéku mohli vzít na půl? Děkuji, MP
MartinaP
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Konkrétní podmínky, jak zajistíte ručení na hypotéku si stanoví Vaše financující banka. Pokud jim bude stačit jako zástava pozemek, a financování se tímto vyřeší, pro katastr si musíte ještě mezi sebou s partnerem dohodnout, zda Vám odprodá polovinu pozemku, nebo budete vlastnit pouze polovinu stavby, ale bez pozemku. Daniela Krčmářová – TWIST REAL

hypotéky
Dobry den, pracujem v bankovnictve kde urcite viem ze dostanem vyhodnu 100% hypoteku napr vo vyske 3,5mio. Problem je ale vtom ze nemam vlastnu hotovost, a tak potrebujem aby ocenenie nemovitosti odpovedalo nakupnej cene. Chcel by so kupit prerobeny byt v prahe. Je v dnesnej dobe vobec mozne nieco taketo dosiahnut? Vedel by mi stym niekto (za uplatu) pomoct? Dakujem za odpoved
Michal
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Hotovost můžete nahradit meziúvěrem ze stavebního spoření, který potom můžete hypotékou splatit.  Daniela Krčmářová – TWIST REAL

hypotéky
Dobrý den, prosím Vás o radu. Jsem v ženatý, mám plnoletou výdělečnou dceru, na kterou se napsal byt, který se koupil před 5 měsíci. V bytě bydlí má žena i s dcerou. Manželka mě ukecala, abych byt pro dceru spolu s ní koupil a upsal se s ní na hypotéku na 12 let, cca 8 tis měsíčně. Poté co, se hypotéka vyřídila a byt koupil a napsal na dceru, tak se žena chce rozvést. Původně bylo domluveno, že budu platit půl hypotéky já a půl manželka. Až dcera začne vydělávat (což se stalo o 3 měsíce později), že si moji polovinu hypotéky převezme na sebe a bude ji spolácet ona sama. Takže to mělo dopadnout tak, že bude bydlet s matkou a obě si budou platit hypotéku. Jenže se situace změnila,, manželka chce žádat o rozvod a nechtějí si půl hypotéky převzít. Doted ji platim celou jen já. Je možné se nějak právně domoci, abych nemusel tu hypotéku platit, třeba i způsobem prodeje nemovitosti? Nemám byt jen dluh. Děkuji vám za odpověd.
Vladislav
Ilustrační snímek


Vše, co jste uzavřeli za trvání manželství máte společné, tedy i dluhy.Teprve právní mocí rozvodu manželství zaniká společné jmění manželů a je třeba k tomuto dni jej vypořádat. To se týká i této hypotéky, dohoda musí být písemná. Zatím je to váš společný závazek a je na vás dvou jak jako manželé dluh platíte. Rovně je možný společný prodej jako manželé. A to i případně po rozvodu jako rozvedení manželé. Doporučuji se však nechat zastupovat advokátem, vynaložené peníze na právní služby se určitě vyplatí. Jana Štěpánková-REDICO


hypotéky
Dobrý den, jsem majitelkou ideálních 2/3 pozemku a domu na daném pozemku - dostala jsem hod arem od své matky. Nyní mi chce maminka převést zbylou 1/3, ale chce za ní peníze, proto si budu muset vzít hypotéku. Je možné si vzít hypotéku pouze na tu 1/3, kterou tedy tím pádem budu od matky kupovat (co budeme muset zaplatit za daně). Napadlo mě ještě převést na mě 1/3 darovací smlouvou (stejně jako ty původní 2/3), ale potom by nebylo možné si na to vzít klasickou hypotéku, pouze tzv. americkou a tam jsou vyšší úroky. Prosím poraďte nejjednodušší a "nejlevnější" variantu převodu. Děkuji Markéta - otázka upravena poradcem
Markéta
Ilustrační snímek

Dobrý den,

Pokud budete podíl od matky kupovat, nevyhnete se daňové povinnosti. Předpokládáná daň z nabytí nemovitosti je ve výši 4% procent a v případě, že se jedná o převod v rodině, je téměř jisté, že finanční úřad bude vyžadovat znalecký posudek ( cena je obvykle cca 3-5 tisíc) a další náklad bude za  zpracování daňového přiznání pokud si jej nezvládnete vypracovat sami. Neznám hodnotu Vašeho pozemku, ale rozhodně doporučuji propočítat, která varianta je pro Vás levnější.

Daniela Krčmářová-Twist Real